No. 124. MIDDELBURGSE Donderdag* Ao. 17 66. COURANT, den 16. Ottober. I T A L I E N. Romen, den ao. September. De Promotie der Cardi- naalett is wederom tot opden 26. dezer uitgefteld ge worden dewyl men bet nog niet heeft kunnen eens wor den omtrent de Piselaaten welke in de plaats derzelver die tot het Purper zuilen worden verhevenmoeten treden. De Paus heeft door een Apodoolsch Brevet aan de Misfiona- risfen der Indien en de Eilanden van St. Thomas de magt bevestigd, om Afiaaten te vergunnen, dragbaare Outaa- ren op te regten, Huwelyken te bevestigen, Dispenfa- tien te verleenen &c. aan de Catholyken dier Landen. 'Er is beflist gewordendat de plaats van Prsefident van Urbiinodie tot nu toe door eeu Praelaat is bekleed ge worden, in bet vervolg door niemand anders als een Car* öinaai vervuld za! worden. De Kanunnik Paracciani is to. Kamerling Honorair van Zyn Heil: verklaard, en be- ftemd geworden om het Klapmutsje aan zynen Broeder den Hee. Bisfchop van Fermo te brengen. Genua, den 24. September. Men wil alhier met zeker heid weeteudat de Erfprins van Brunswykna zyne Reize door Italien volbragt te hebben de Havenen van .Port Mam en Gibraltar zal gaan bezichtigenen van laatstgenoemde Piaats zig na het Hof van Portugal zal bc geeven zu.lende zig te Lisfabon aan Boord van een En- gelsch Oorlog - Setup begecvenom met het zelve na Groot•Brittannien te keeren. Van Civita-P'eccbia word gemeld, aat van wegen Zyn Heil: aan alle Gezoutene- Visch-Kooplieden bericht gezonden is, dat hunne Com- xnisfien tot den inkoop van Zoute-Visch zyn ingetrokken, dewyl Dezeive wegens het gebrek van Graanen en Peul vruchten oirbaar oordeeid geduurende deaanftaande Vas- ten-tyd het Vleesch-eten toe te iaaten; en dat zelfde Cluosierlingen van de ontüaging hunner magere kost pro- fiteeren zuilen. Van Boulogne fchryft men dat de Prins Cbarles Eduard Stuard laatst omtrent die Stad ter Jagt geweesr zynde, met zyn Paard voor over gedort was, waar door hy aan het bioedfpuigen was geraakthet welk voor zyn leeven deed duchten. Turino, den 26. September. De Rekenkamer alhier heeft Placaaten van den Koning geregiftreerd en doen af kondigen, gedagtekend den 9. dezer, en inhoudende ver. fcheidene Reglementen betrekkelyk op de maatreguleh welke Zyn Majedeit genomen heeft om de Sluikhande laars in Savoyen gevangen teneemen, en doordegehee- le Provintie dezelve geheelyk uit teroeijen: zynde by ge- melde Placaaten vergeldingen door den Koning toegelegd aan alle die, welke ter ontdekking gemelder Sluikbande- iaarenbehuipig zullen zyn. DENEMARKEN. Koppenhagen den 3. O&oèer. Volgens de Berichten, welke het Hof van den Kroon-Prins van Zweedenaan- ftaatideGemaal onzer Kroon-Princesdagelyksontfangt, is Hooggemelde Prins op weg met een aanzienelyk Gevolg, om zyne Gemalin te gemoet te gaanzynde den 26. der voorledeue Maand van Stokbolm op Reis gegaan en den zelvcn avond te Nykopping overdacht; den 27. te Sture- fors-, den 28. hield HoogstdezelveRustdagden29.over nachte hy te Mantropden I. dfezer te Wexiee; den 2. zoude hy in Christiaanfiad aankomen heden in Lund morgen id Landskroun; en overmorgen word Hoogstde zelve in Helfingburg verwacht. Ondertusfchen gefchiede Eergisteren alhier de plechtige Ondertrouw onzer Kraon- princes Sopbia Magdalena mer gemelden Zweedfchen Kroon-Prins Guftavusdie door onzen Prins Fredrik ver beeld wierd, in tegenwoordigheid van den Koning, de Koninginnen het Koninglyk Huisden Zweedfchen Am- basfadeur, en een meenigte Staats- en Standsperfoonen in de Slot-Cappelleop Cbristiaansbürgdie ten dien einde zeercierlyk opgefchikten geïllumineerd was; en de Trouw plechtigheden wierden door den Heer HarboeBisfchop van Seeland verrigt; Zynde by die gelegenheid tot ver- fcheidene reizen Gala ten Hove geweest; ook heeft de Zweedfehe Ambasfadeur op den i. dezer een Feftyn aan 150. Perfoonen gegeeven. Op den 8. dezer ftaat de Kroon- Princes van Hetfmgeur na Helfingburg over te deeken. t)e Cein, Stadhouder van Scbleeswyken de geheele Hofitaat onzer aandaande Koninginzyn reeds na didotta vertrokken, om Haar Majedeit aldaar in te wachten en_ herwaarts te geleiden. By onze Hfiatifcbe Compagnie is befloten kort na Nieuwjaar 3. Schepen na Oost-looien te-zenden. VRANKRYK. Parts, den 3. OÏÏober. Volgens eeu Brief van Rennes heeft de Heer de la Cbalotais verlof gekreegen van zig zomtyds ter verlucbtigiug op een Terras by deszelfs Ge vangenhuis te mogen vertredenen dat men ten zeiven tyde aan den Heer de Cbaradeux, in het Clooster alwaar zig dezelve bevindhad vergund op een Thoren te klim» men, van weiken hy zyn Schoonvader van verre koude zien: die dan ook gemelden Heer ontdekkende met zyn Hoed zwaaiende hem toegewenkt haddog het ongeluk had, dat zyne voeten uitgleden, waar door hy van den Trap was gevallen; echter hoopte meu, dat gemelde val geen treurige gevolgen zonde hebben. Maria Vi&oire Sopbie de bioaillesDouariere van Wylen Louis Hlexan- der de Bout bon, Graaf van Tou/oufe en Prins van den Bloedeis op den 30. laatstleden alhier overledendezel ve was gebooren den 6. Mey 1688., en heeft dus den Ou derdom van 78.Jaaren, 4. Maanden en 25. dagen bereikt over gemeld Sterfgeval zal het Hof den Rouw voor 3. Wee ken aanneemen. Parys, den 6. OStober. De Graaf d'Hngiville heeft van den Koning verlof verzocht en verkreegen zyne Bediening van Leids-jonker vanMynheer de Dauphin neder te leg gen en Zyn Majt. heeft zynen Broeder, den Rtdder de la Billarderie, Brigadier der Troupen in deszelfs plaats benoemd. fervolg van de Memorie door den Hr. de CalSfce wegens de Zaaken van d' Hrde la Chalotais, aan den Koning geprejenteerd. Hetfcheenmy toe, dat het zelve ophem geen indruk maakte, dewyl het wezendlyk van geen gevolgtrek king was, en dat het zelve misfchien nie: anders aan- merkelyk konde zyn, als de zuiverheid en eerlyk- heid, diemy hadden doen beduiten hem zulks mede ta deelen te doen blyken. De Heer de la Cbalotais zei- de tot my alleenlyk, dat zyn Brief geene onbetaamelyk- heden bevatte.dat hy niet gramftorig daar over zoude zyn wanneer de Heer Vice-Cancellierdehzelven had ge lezen, en daar in gezien had zyn voornemen om zyn Bediening neder te leggen. Het is waarfchynelyk in dit ontwerp van dienstne- derlegging en walgaehtigheid in zyn Brief uitgedrukt dat hy vastfteld te hebben gelegenheid genomen om my een kleine Leerreden te doen over de Heerscbzucht der Magiftraateh van Provcnce want anders heeft niets daar toe alhiet kunnen plaats verfcbaffen. De Heer^a la Cbalotais kend my niet, als dooreen pryslyken uit- ftap, door hem zelfs geprezen; '.k toon een zucht daar in voor een goedgevolg ter voldoening van U Majt. en het best der Gemeenezaak r ik eischte niets voor my, als een eeuwige geheimhouding. Zie.daar, Sire, zeer nauwkeurigiyk alles hef gene de gefchiedenis van dien Brief betreft, van welken de Heer de "la Cbalotais zoo veel gerucht heeft gemaakt, en dat hy vertoond als een euveldaad en misbruikvan het toebetrouwen van mynen kant. Hy brengt in den eerden opilag als zeker te berdedat de Miniflers ge- bruikt of misbruikt hebbenbet geen zy door my hebben geweetendat by my gezegd of gefcbreven beeft. Ik durf het tegendeel aan U Majt. bekrachtigenen de Miniders van U Majt. weeten het. Ik heb te dier tyd verflag gedaan aan den Heer Controlieur-Generaal van het gene zyn betrekking had op de geheime zending waar mede hy my in de naam van O Majt. belast bad maar voor het overige heb ik aan niemand overgezegd van het geen de Heer de la Cbalotais my gezegd of ge- fchreeven heeft, niemand beeft zig ooit bekommerdotn het te weeten en bovén dien was 'er niets in waar van men gebruik of misbruik konde maaken. Het y'ervolg in de volgende Courant. DU TTSCHLANfi Weenen, den 27. September. Zyn Keizerlyke Majf. Donderdagden 25. dezer'savonds ten 8. uürenizScbiin- brun arriveerendewierd Hoogstdezelve van het geheel Keizerlyk Koninglyk Hof op het teerde ontfangen. De Hof.Adel had mede dien avond enden volgenden mor gen de Eer van Zyn Hoogdgemelde Majt. over Deszelfs gelukkige te rugkomst te gratuleeren. Her gerucht wil dat het vacant Kurasder Regiment van Portugal voor den Prins George van Hesfen-Darmftad bedemt ismaat das

Middelburgsche Courant | 1766 | | pagina 1