MIDDELBURGSE Ao. 176^ COURANT. No. 117. Dingsdag, den 30. September, VRANKRYK. Parys, den 19. September. Wy ondervinden tegen woordig hoe weinig ftaat op Barbaaren te maaken is, en hoedanig hebzuchtigen aart het zwarte Gedacht bezit: Een ieder weet hoe flecbt onze Expeditie op Laracbe is uit gevallen, zynde nietialleen een groote menigte van onze Manfchap aistoen gefneuveldmaar ook veel onzer Soldaa- ten ongelukkig gevangen genomen. In den eerden opflag fcheen de Koning van Marocco over hun noodlot aangedaan te zynen met hen medelyden te hebben; geevendehoop, dathy dezelve tegen Contant Geld, of wel tegen Slaavenwelke de Ridders «an Maltba van hem had den en aan ons wilden overgeeven wilde laaten uit wisfelen: dog nu men in accoord deswegens met hem zoekt te tre den eischt hy niet alleen een zoo buitenfpoorige Somma; te weten 18000. Livrcs voor ieder hoofd maar wilboven dien geen een derzelver laaten volgen, ais zy niet alle te gelyk op een en den Zelfden tyd vrygekoeht worden. Vervolg van de Memorie door den Hr. de Calone tvegens de Zaaken van d' Hrde la Chalotais, aan den Koning geprejenteerd. 0 Van 4. Brieven welke my de Heer de la Cbalotais in dien gemelden tusfchentyd heeft gefchreven, van het geenhy onze onderhandelingnoemd (en dezes zyn deeenigfte, welke ik heb ontfangen t'zederd ik hetiee- ven heb,) zyn 'er twee eerder Cedullen als Brievenen 0 bevatten maar weinige vol ft rekt onverfchillige woor- den; de derde beftaa: eeniglykuit eenigefpreekwyzen, betrtkkelyk op den Heer d'Hmilly, gevolgd van een Voorftel over de hervatting de: Bedieningen; de vierde, gedateerd den ió. january J765., isde enigiie, die uit- gebreid is eneenigeverbaaleo bevat; de eenigfte, waar in de Heer de la Chalotais my var, de Minifters heeft gefproken, van nera zelfs en zyne lustelooshedenin dezen Brief is hetdat zigde Spreuk van Horatius be et vind welke hy zig in gedachten brengtObtitus cune- forumobliviscendus illis; d. i. Slordige draaiers vergeeten zig zelf en andere; het is deze Brief, die met andere Papieren by den Heer Vice-Cancelier gelaaten is geweest; het is deze Brief, die op het verwytpast, het geen hy my doet, van hem verraaden te hebben; enein- delyk bet is dezelfde, dien hy wilde doen aanzien als de oorfprong en grondflag zyner Zaak. Nu ziet men hier ganfeh eenvoudig de gelegenheid, het onderwerp en het geval dezes Briefsl Dien zelfden avond, des daags van rnyn eerfte gefprek met de Heeren Magiftranten van Bretagnewas ik na Parys te rug gekeerd, en bad aan den Heer Control- leur Generaal verflag wezen doen op wat wyze rnyn vootflag wasontfattgenIk had hem gezegddat die Hee- ren en boven al de Heer de la Chalotaisvan wienik de Brieven had gezienniy hadder. toegefcheenen ter goeder trouw alle hunne krachten ingefpannen te heb- ben, om hun Gszelfchap over te haaien; maar ten aan- zien van het geen in de Staaten moest gedelibereert wordenhadden zy my gezegd daar in niets te kun- nen doen; en ziende hunne buitengemeene verzetting, in my iets dienaangaande te belooven,' had ik te min-, n der daar op geft;.an, dewyl zy my ter zei ver tyd bad-' den onderrichtdat de Zaak der Staaten zig wel haast 0 zoude fcbikkeuwanneer die van het Parlement geëin- digd was, en dat anderzins de Heer de'ila Cbalotais had bewilligd aan zyn Zoon na Nantes te fcbryven,i om hem van alles onderricht te geevenen hem daar toe te brengen om zyn best te doen. De Heer Controlleuf-Generaal antwoordemy, dat de uitkomst niet volmaakt zoude kunnen wezen zonder de bykomst der Staaten, welke evenredig de ftappeo r van het Parlement moesten gaan; dat men de noodzaa- n kelykheid daar van aan den Heer de la Cbalotais moest doen begrypeo, en hem aanzetten, of hy zyne Colle- 0 ga's niet konde overtuigen ten minsten dienaangaande aan zyn Zoon in uitdrukkelyke bewoordingen te fchry- ven. Het Vervolg in de volgende Courant. GROOT-BRTTANNIEN. London, den 19, September. Woensdag laatstleden wierd wederom een poote Raads-Vergadering te St. Ja mes gehouden welke door den Graaf van Cbatbam be nevens de anderp Staats - Dienaaren des Konings byge- wnond wierddie Heer van zyn laatfte onpasfelyfc.^id wederom berfteld zynde is byzonder gefticht geworden dat de Adel geduurende deszelfs ziekte dagelyks na zyn be- terfchap heeft laaten vemeemen; en zyne Tegen part hy fchynd hoe langer hoe zwakker te worden, dewyl het Ge meen na den raad van deszelfs Verdediger luisterd, om zyn ooideel aangaande deszelfs gedrag tlit te ftellen tot de aanftaande Zitting van het Parlementals wanneer mèu zig blyken van de opregte en onveranderlyke oogmerken van dien fchranderen Staatkundigen voor zyn Vorst en Vaderland beloofd te zullen zien: Loopendeeen algemeen geruchtdat een der door hem ontworpene Voorflagen, ter aflosfing van de NationaaleSchuldeH ftrekkendezou de een vermindering der lnteresfen zyn van 4. en 3!. per Cento, op 3. per Centovan alle Capitaalen, De Graaf van Rocbefortbenoemde Ambasfadeur aan hetFranfche Hof, diezoo men wil, gelast is aan de zaak der Canada Billetten de laatfte hand te liaanen aan her Vergelyk lusfchen de Corjen en Genueezen mede te arbeidenzal nog voor het einde dezer Maand derwaarts vertrekken, 'Er word nog fterk gefproken van mede in het Eiland van Bermude een Vrye Haven op te regten. Onze Ingezete- nen te Quebecq hebben geduurende deze Somer vergeef- fche poogingen aangewendom een pasfagie op de Rivier van St. Laurent door Misfisftpi na Mexico te vinden;na- dien zy een menigte Rotzen Watervallen en Draaikolken in die Rivier hebben ontmoetdie hen de Vaart ondoene- lyk gemaakt hebben. De Aftionisten onzer O: Ind, Com pagnie zullen in de aanftaande algemeene Vergadering, op den 24. dezer te houden fterk op de vermeerdering der uitdeeling aandringen. Gisteren asfifteerde de Koning by een groote Raads-Vergadering waar by zig wederom dei Graaf van Cbatbam bevond dog dewyl laatstgemelde Heer zig in een wankelbaaren ftaat van gezondheid bevind, maakt hy zig gereed om na Batb te vertrekken, ten ein de de Wateren aldaar te gebruiken. Een meecigie Sche pen zyn van hier na onze Zmericaanfcbe Colonien ver. trokken,om by de tegenwoordig aanhoudende duurte van Graaneneenige Ladingen van bet Gewas aldaar herwaart* over te brengen. De H&ien van de Bank hebben geen vasten Prys. O: Ind: Compdoen 213. Z-.Zee Cotup; mede geefl vaste prysde Hnnuiteiten 89J. DU1TSC HL AND. Weenen, den 12. September. Volgens de Berichten, welke het Hof dagelyks uit Moravien ontfangt, verneemd mendat Zyn Keizerl: Majefteit een volmaakte gezond heid geniet, en de Exercitie der Troupen met groot ge noegen alle dage bywoonddie men zegt zoodanig gere- guleerd te zyndat Zyn Majt. op den aa dezer wederom te Scbönbrun word te gemoet gezien. Men is alhier door gaans in verbeelding, dat 'er fterk over een Huwelyk tus- fchen Ferdinand HntbonKoning der beide Sicilien, die op den 12. January aanftaande in het 17. Jaar zyns Ou derdom* ftaat te treden, en de 5de Aartshertogin Maria- Jofepba-Barbara welke den 16. Maart laatstleden den Ouderdom vao 15. Jaar heeft bereikt, gehandeld word, dewyl de Graaf Maboni, Spaanfche Ambasfadeur, verfcheidene patticuliere audientien t'zedert eenigen tyd by de Keizerin-Koningin Douanere heeft gehad. De Kei zerin-Koningin begaf zig voorleden Dingsdag van Scbö'n- brunm de Hof-Burg alwaar de Vorst van Trautfin, Land-Marchalde Neder-Oostenrykfcbe Stenden had doen Vergaderen, om de Jaarlykfche Pet"tien uit handen van Haar Majt. te ontfangen. By het Gemeen fermenteerd da verbittering tegen de Compagnie der Jooden welke den Tabakspacbt overgenomen hebbennog in het geheim dewyl ondervonden is, datongeacht een Decreet uitge. geeven en aangeplakt isvan op Lyf- en Levens-ftraffe geene|Jooden het minste leed toe te brengen, de verbitter de menigte, door uitgeftrooide Cedullen eikanderen tot eene nieuwe opfchudding gedaagd hebbendog door da wyze orderes is zulks verhinderd geworden, zoo dat het niet tot uitbersting gekomen is. Maar volgens berichten is de Revolte in Praag nog grooter geweestdewyl daar by 6. Menfcben, a's a. Studenten en 4. Jooden, om het leeven zyn gekomen. By de Ryks-Hofraad zyn in da laatstleden Turno verfcheidene gewichtige Vonnisfea uit gekomen, en onder dezelve ook twee Leen-Requiftten yan Keur-Paltz en Hamverwyders een ampele defi- nttive Sententie, en een Ordere aangaande de Ryks-Hof- raads immuniteiten, in dewelke een vriendelyke infinua- tie aan de opperde juftitieplaats isgezonden, om den Kei. erlyken Ryks-HofrsadGraaf van übcracWmet af-

Middelburgsche Courant | 1766 | | pagina 1