No. 147. MIDDELBURGSE Saturdag, Ao. 1765*. COURANT. den 7. December. A F R I C A. Tunis, in Barbaryen, den 26. GSioèer. Den 8. de- der arriveerde alhier, met een Engelsch Vaartuig de Heer Venetiaanfche Ambasfadeur Georgio Camatta te rug van deszelfs Ambasfade var. Marocco en Algiers hebbende door medmtie van H/giersmet eerstgemeide Vorst de Vrede gefloten, en is van zyn Majt., tot er- keutenisfe, met verfcheidene Prefenten begunstigt gewor den onder anderen, met 16. Christen-Slaven: van den Bey ie Algiers insgelyks met a. Slaven, 8.Paarden, ee ltige Wilde Dierenenz.; en door den Bey van dezeStad, met 6. Slaven 8. Paarden verfcheidene Httaganen Gordels, een Fluwele Caffetan met Hermelyn &c.; met ■welke Prefenten gemelde Heer eerstdaags na Livorno ftaatte vertrekken, en van daarna Venetien. Een Grieks Vaartuig met Timmerhout geladenkomende van de Ve- netiaanl'cne Kust, is hier geconfisqueerten het Scheeps volk, in 18. Mannen beftaande, tot Slaven gemaakt; de- wyl een Matroos van die Equipage geaccordeert had met een party der Slaven alhier voor een"Somma Geldsom ze 's nachts mei de Jol van de Wal te halen, bet welk ontdekt wierdeer zy hun voornemen uitvoeren kondenmen zegt, dat hetzelve zonder kennis van den Schipper, dteaan.de Wal was, en van het ander Scheepsvolkberaamt wasge- worden. Wanneer gemelde aanflag gelukt had, zoude zulks meerder gevolgen na zig getrokken hebben aewy] zy onmogelyk met de Jol Zee konden kiezendus zy zonaer twyffel daar toe het een of ander zwak bemant Vaartuig zouden vermeestert hebben. PORTUGAL. Lissabon, den 2. November. Dewylmen niettwyff-lt of men zal vgn den dag der houding van het Autada Fée veel furprenante Berichten in andere Landen uitgeftrox hebbenkunnen dezelve tegenwoordig alle tegengefpfoken worden. De vaste verbeelding, die men haddat de Iuqu- fitie hier ie Lande geen vryheld meer zoude verkrygen, om opentlyk haar magt te oeffenen deed leder.een den ken dat 'er öyzondere redenen moesten wezen, tot zo danig een doorflaande Rechtspleging te befluitenen vree zen voor treurige en fmertelyke vertooningenwordende door het Publyk reeds verfcheidene Edelen en Jefuïien be noemt die ten tyde der t'zamenzweering. tegen het leven van Zyn Majt. in hechtenis geraakt, en t'zederddaar in verbleven warendie in de Procesfia vertoont zouden wor den: maar de uitkomst heeft doen zien, dat men zig be drogen had, dewyl dezelve alleen beftaan heeft uit 7. zo Monniken als Wereldlyke Priesters; ic. Leeken, waar ondereen Minister4. Cbristiani Novi, of Joden; en 7. Vrouwsperfonen onder welke 2. Nonnen en een Jodin; die alle na den Ommegang voor deGeestelyke Vierfchaar geflelt zynde hunne Procedures hebben aaugehoorten gecomdemneert zyn geworden tot Geesfdingen Verwy- zing op de GaleyenGevangenhouding zo voor een tyd als voor altoos, of te rugkeering na de Inquifiiie; zynde 'er geen een aan den Wereldiyken Rechter overgelevert om ter dood gebragt te wordenen zy hebben meest alle ftraffen ontfangen over-een-komftig hunner misdadendie xnisfehien in vele Landen ftraffer behandelt zouden zyn geworden- Alle de vreemde Ministerszo van de Prote- flantfcbe als Roomfohe Mogendheden, zyn na vooraf gaande invitatie by gemelde Verrichting tegenwoordig geweestvoor een der Vertrekken van het Cloosier van St. Domingo was een Balcon, om den Omgang te zien voorbyeaan en in de Kerk een Logie voor hun gemaakt om de Procedures te aanhooren. SPANTEN- Fscürial, den 4. November. Heden de Naamdag des Konings zynde, is 'er groot Gala ten Hove; drie dagen ge leden omflng men alhier de lyding uit de Havana, dat aldaar onder de Troupen een (bon van Opftand wasont- flaan, om dat men derzelver Soldy had willen verminde ren, waar door men genoodzaakt was geworden, hen niet alleen de vóri-e Leening wederom te betalen, maar ook daar-en-boven aan ieder Soldaat een Piaster te gevenwaar mede gemelde Revolte gefliit was; de nieuwe Gouverneur derwaards gedeftineerialhoewel hy reeds van den Koning affcheid had genomenis daar op wederom aan het Hof te rug gekomen. Men zegt. dat de zaken in Afexicoook nog gansch wiet in rust zyn en dat Zyn Majt, een nieu wen Onderkoning zal bep'oemenen daar toe gedefpici- eert heeft den Marquis de CroyLieutenatit-Generaalen Gouverneur-Generaal van Galicienuit de Ooftenrjkfcbe Nederlanden van Geboorte» tot bekleeding van gemelde Post heeft men tot nu toe altoos geboorene Spanjaarden gebruikt, buiten eene reizè, dat 'er een Italiaan daar roe is geëmployeert geworden. Eea Decreet ter aanmoedi ging van de Commercie der Spaanfcne Onderdanen in het Eiland van Cuba en andere daar bygelegene Et landen, bekent onderdenaam van de Ba rloventosvan wegens Zyn Majt. uitgekomen zynde, zal wegens de bekrompen heid van plaats de naafte reize volgen V R A N K R Y K. Fontainebleau den 24. November. De Dauphin blyft nog al aan de Koorts laborerenalhoewel dezelve niet zwaar is, en de Hoest vermindert, mitsgaders de Fiuimlozing ge- makkelyker is, hebben zig echter op heden nieuwe Toe vallen geöpenbaartwelke voor flechte gevolgen doen duchten. Einde van let Vervolg der Verklaring van den Heet Possonibr aangaande bet ontzoute Zee-Water. Vervolgens dan de Buisdie uit het midden van het Fournuis komt, metdeszelfs kap het Wind-deurtje enz. befehreven hebbende, zegt by verders„Omdeonkos- ten der Jolen te befparen, moet men om zeker te gaan, naar mate het Water in de Deftileerkeetel vermindert word bevondendien wederom met verfch Zeewater aanvullen; en dus doende kan men 14. dagen agter den anderen defiileren, zonder voor kwade uwwerking beducht te mogen zyn, en zonder de Deftileerketel ra ontftellen, of te laten verkoelen. Her blyktdat teüTöa- Ion de uitgaaf aan de Kolen aanmerkeiyker zal zyn, ea de hoeveelheid van het Zoet-Water minder, a's in de andere Havens: Want te Br estRocbeforten P Oriënt, leveren fg 8. Engelfche Kolen 57. Pimen Gedtftileert Water, daar men in deze eerfte proeve te Toulon met 12. Kolen niet meer als 45. pinten van gemeld Wa- ter heeft gehad; dog dit kan uit verfcheidbne oorza- ken on'ftaan zyn. Als 1. De Deftileerketel is nieuw. 2. Het Water in de Middelandfe Zee is Zouter als dat van de Oceaan langs de Kust van Bretagne en Sain- tonge. 3. Dezes waren geene Engelfche Kolenmaar uitgegraven in de ftreek van Roquevairena-by Aix in Provenceen dat i'zederd koiten tyd, by gevolg een weinig vochtig zynde. De Heer Possonier en verfcheidene andere Chymisten hebben aangemerkt, dat dit Zeewater een 40. en 41fte gedeelte van het Water Zour in zig zoude oe vat tenen in andere Streéken maar een 32/?* deel van het water dus dat ons niet verwonderen moet wanneer de onkosten ta Toulon wat zwaarderen de uitlevering minder valt. Men behoort ook eerst het Zeewater in de Deftileerke- tel te doen tot op een duim of twee boven de Streek van de nagels aan de boven kantdat is namenilyk van zyn houding of daaromtrent, en dan het Poeyer, het gene de Heer Posfonier zal bekent maken precys 2. Lepels vol voor elk Oxhoofd daar onder roeren. Elk Oxhoofd houd omtrent 240. Paryfche Pinten. ao. Kolen van Provence hebben Maandag ©1160. Waters gelevert, die 80. pinten uitmaken; dus dat deevenre- digbeid der confumering 1. tegen 8. is geweest. GROOT-BRITANNIEN. London den 26. November. Alle deCommisfien, wel ke wy om Europeefche Manufa&uren en Goederen uit de Americaanfcbe Colonïen alhier ontfangen, zyn in ret algemeen onder dat beding van dezelve niet derwaarts in te fchepen, wanneer de A&e van het Srempelrecht niet word herroepen. De Heer Jobnfon is door den Ko ning tot Ridder verheven, en men meent, dat hy zyn Va der, die t'zederd eenige Jaren het OpZ'cht der Zaken iu America met Roem waargenomen heeft d3ar 5o zal op volgen. Het is 'egenwoordig een zekere zaak, dat het Hof het befluit genomen heeft aan de AmericaarfcheCo- lanien de vrye Commercie op de Spaanfche en Franfcho Eilanden aldaar toe te ftaan dog onder die Voorwaarde, dat 'er geenerhande Goederen of Manufaéluren uit Eu- rota, AjricaIndien of Chinamaar alleen uit Groot- Britannien en Triand, in 's Konings Staten in America iogevoert worden. De Ryks Financien komen tegen woordig in overweging by de Vergadering in Triand

Middelburgsche Courant | 1765 | | pagina 1