MIDDELBURGSE Saturdag, Ao. 1765. COURANT. No. 129. den 26. O&ober. A S 1 A Smirna, den 19. Augustus. Men heeft in meer als twee Weken van geen een geval der befmetielyke Ziekte alhier ter plarnz. meer gehoort(waar voor God de Heer gelooft zy DeCapitein Bacba is met zyn Vloot kort na oos laatfte fchryven, wederom van hier vertrok ken zonder merkelyke voorvallen of particuliere Juftitie geduurende deszelfs verblyf alhier te hebben laten oeffe- nenzo dat men over zyn Perfoon en gedrag zeer vol daan is. Wy hebben hope, dat dewylde eetfte na de Ne derlanden af te zenden Schepen ten minden voor een Maand nog niet gereed kunnen zyn om te vertrekken die met Patent» Netto zullen kunnen worden voor zien. Tegens alier gedachten en verwachting is de inza meling der Granen hier omtrent zo fchaars uitgevallen dat men aan vele plaatzen nauwelyks het Zaai-zaad heeft kunnen ingaderen dierhalven zyn alle de Levensmidde len zeer bekrompen en duur gewordenwant de Cbillo Tarwe geld omtrent 2., en de Gerfte if.; boven dien zyn de Granen nog zeer onzuiyer, en byna de helft Onkruid-zaad. TURKYEN. Bujukdere, aan den mond van de Zwarte Zee, 3 uur en van Pera, by Constantinopolen den 2. Septem Ier. De voor oezen gemelde Griek Stavrackidie zo fcni elyk in de ongenade van den Grooten Heer is geval len enz. (zie bier van de Middelburgje Courant No. 124. onder Türkyen was de Vermogenfte onder de Grieken in dit gantfche Ryk. Hy was de Zoon van een Slagter dewelke hem by zyn overlyden reeds eenig Goed had nagelaten, het gene door het Huwelyks - goed van een zeer ryke Vrouw, welke hy getrouwt bad, en rog meer door de gelegendheden diehy, door in 's Sul- tan's gunst te Haan tot fchrapen had zodanig was aangegroeit, dat het op eenige Millioenen begroot wierd Zyne driftom zig eeu grooten naam te maken en in hoogen aanzien te zyn had hem zo onverlcbrokken tegen alle wisfelvalligneden van het geluk; ja zelf tegen de dood gemaakt.', dat hy gewoon was te zeggendat hy niet dacht zyn dood, als een gering Mensch, op zyn Bedde af te wachten; maar dat hyals een Groot Man, het zy door het Zwaard, het zy door de Strop vergaan moest. Zyne verwaandheid heeft dit laatfte voor zyn lot getrokkenen alhoewel hem een Zydene Strop misfchien in zyae oogen geblonken beeftzo heeft hy zig echter met een Kempene moeien vergenoegen, zelfs op die plaats aan hetCanaal, welken hy 2. Jaren geleden ten gerief van de Reizigers, had doen eflen ea breeder maaken. Om het geluk aan zig vast te klinken, hadhy, als een verftandig Manen niet onkundig, dat grooteRyk- dommen den val der Grooten alhier te verhaastenal le zyne Goederen (hoe joDg en in ftaat hy nog was om Kinderen te verwekken) den Sultan by Testament ge maakt; dog zyn daar mede bedoelde fcbynt hy gemist te hebben. De Grieken in deze Landen hebben het onge luk doorgaans in bunne eigene ingewanden te wroeten en uit een verregaande heerschzucht zig onderling te ver derven Zo deed deze Man mede. Hy had zeer vele aan- zienelvke van zyn eigene Geloofsgenoten vervolgt en ganscb ten ondergang geholpendog wanneer zy 'er toe lagen, heffe hy dezelve wederom op,en onderfteundeze met zyt, Geldwaar door vele Menfchen door zyn dood ongelukkig worden. Men geef» voor, dat een zeker voor name rik, genaamt Draka wiens Broeder door ge melde Stcvracki zyn toedoen was opgehangenhem op zyn beu.-t de voetj gelicht heeft. Dog by zyn dood is hem ie laste gelegtdat hy met vreemde Hoven geheime verftaodboudingen zoude gevoert hebben: en het word verzekertdat voor zyne Borst is te lezen geweestdat hy de oorzaak geweest wasdat vele uit Molèavien en Walachyen na Rusland gevlucht warenen da' hy zelfs had voorgenomen derwaarts te vluchten. Zyn Val zal de nederltorting van velen na zig flepen die.reeds voor het groo'fte gedeelte gevangen zitten dog wiens lot nog niet bepaalt i$, Men heeft na het afzetten van den ;lga der Janitza- ren nog van Brand n>.g van oproerige Briefjes meer ge- hoort. En van de «ake<l -jn. jlfia en Carafnamen ver- necmt men niets het mmfte. De Pest verminderd zeer; echter kunnen wy ons nog nipt beroemen van dezelve be- vryd te zyn. SPANTEN, St. IiDEPHONsa den 12. September. De Koningin Douariere eenige dagen indispoost geweest zynae, bevind zig dagelyks beter. De Graaf van FuentesAmbasfadeur des Konings aan het Hof van Vrankryk, maakt zig ge reed om binnen omtrent 6. Weken derwaarts te vertrek ken. Het fchynt, dat men weinig gedachten heefrom de Pretenlien van het Hof van Engeland omtrent het Raut- foen van de Manilles te voldoen. Hier is de tyding geko men, dat een onzer Galjoten, tegen de Batbaarfche Roo- vers uitgerustdoor een derzelver is in de grond gefcho- ten de byzonderheden zyn nog niet gemeen gemaakt alleen word gezegt, dat 4. Galjoten zig zouden hebben byden anderen oevonden, dog dat maar een met denRoo- ver was in Gevecht geweest. By aanhoudendheid heeft men alhier mooi Weêr en grooter Hitte dan men in dit Saifoen gewoon ishet geue veel anderen-daagfche Koort- zen veroorzaakt. I T A L I E N. Navels, den 21. September. t'Zederd de afdanking door den Koning onder zyne Troupen gedaan hoort men alhier veel van Rooveryen fpreken, welke by nacht in de Straten dezer Hoöfdftad en op de gemeen e Wegen gepieegt worden. Zondag laatstleden wierd op den Weg na Por' tici de Koets van een der Eerfte Damen van het Hofaan- geranstdog dezelve ontkwam het gevaarhet gene naar dreigde, door de handigheid van haren Koetzier en Pos tillon dewelke de Paardën den teugel vierden en doordraaf den. Den 8. dezer wierd de Heer de la Lande eender Academisten Royaal der Weetenfchappen in Parysdoor den Marquis de DurfortExtraordinairis Ambasfadeur van Vrankryk aan dit Hof, aan den Koning geprefenteert: S11 P.1^* daaraan volgende had die Academist de Eer aan Ayn Majt. een door hem opgeftelt Werk te prefenteren. Op den zelfden dag had mede de Pater Boscowicb de Eer aan den Koning een Gedichthet gene hy over de Ster- rekunde in Rym gebragt had, aan te bieden. ZWEDEN. POLEN. Warschau, den 9. O&ober. Zekere omftandighedent den Koning geperfuadeert hebbende een Senatus Concilie urn te doen houdenzyn de Raadsheeren en Minifters beider Natiën, op Ordre van Zyn Majt., op den 5. de zer m de Raadkamer extraordinair vergadert geweest, ten einde over de overgelegde Stukken te delibereren welke Vergadering Zyn Majt. zelf bygewoont heeftdog de pointen der deliberatie, zo wel als het Refulcaat, zyn nog niet bekent gemaakt. VRANKRYK. Parys, den 14. Odlober. Het fchynt een beflïste zaak te zyn dat het Hof, het welk niet voor den 15. of 20. dezer Maand November van Fontainebleau te rug komen zoude, den 5. na Verfailles zal keeren endatMyn Heer de Daupbyn reeds op den 28. dezer Maand aldaar zal zyn. Alle de Bisfchoppen der Gallicaanfche Kerk heb. bende ABa der laatst vergaderdeGeestelykheidaangeno men behalven die van Lejcar en sllais: blyvendevol- ftandig in bunne weigering. Volgens de Berichten van Perfonen van diftinftie wel ke het door den Heer alntoine gevelde Gevaudanfcb Schrik dier mede bezien hebben is wel geen andere gedaante als die van een ftetke Wolf aan het zelve bevonden en niets het gene na een Hyenna gelyktdog echter met dat on- derfcbeid dat dit Dier 40. Tanden heeft, daar een or» dinains Wolf, volgens betzeggen derkundigen, 'ermaar 28. heeft, en dat deszelfs Rug-graad zeer buigzaamisbe- vondenwaar door het zelve veel rasicher als andere Wol- ven heeft kunnen zyn. Men zal best doen eerst de Be- fchryving der Natuurkundigen daar over af te wachten. Men hoort van vele fchadens, welke door de Orcaan, die wy alhier op den 4. dezer gehad hebbenveroorzaakt Stokholm den 8. OElober. Om de zekerheid der fn* gezetenen dezer Stad te bevorderen worden thans alle de Straten dezer Stad by nacht door Lantaarnen verlicht, en de Burgery moet op bevel van den Koning van tyd tot tyd door alle Straten gaan Patrouilleren. Het dezer dagen van de Werf alhier afgeloopen tweede Schip onzer O: Ind: Comp: is de Naam gegeven van Lotfa Ulrica.

Middelburgsche Courant | 1765 | | pagina 1