No. 48. MIDDELBÜRGSE Ao. 1765; COURANT, Saturdag, den 20. April» PORTUGAL. LIssaöon, den 5. Maart. Men heeft alhier op den 14. February laatstleden de Verkooping begonnen van de Lading van de kleine Vloot van Maragnan welke yoor omtrent twee Maanden alhiergearriveert is; dezel ve beftaac in 7278- ps. Getaande Huiden; ioiooo.ps. Huiden in 't hair; 149. ps. halve Hiliden Zooi-leer en nog 9. Balen van gelyke Huiden737488. Cacao |B 96280. Coffé; t§ 114086. Caneel van Maragnam, ge- naamt Cravozo van fyne als grove foortfg 21540. Salfaparilla; ffi i954ö- Catoen in Wol; 260. Vaten Olie van Copaü; ffi 572. Indig®4 Oliphants-Tandenwe gende 200.; en 13. andere veel kleiner, wegende 18 68. Door deze Carga kan men van den voortgang, ■Welke de Landbouw in de Portugeefche Colonien heeft, oordeelen. NB. De Pondenin die Carga gemeld, zyn Parys of Amfterdamfcn gewicht. SPANTEN. Cadix, den 15. Maart. Het Spaanfch Oorlóg-Schip Ie Bón Conjeil, dat op den 3. dezer van deze Rheede in Zee ge ileken was, dog door contrarie Wind gedwongen was geworden weder te rug te keeren, is den 12. dezer na de Matttöes onder zeil gegaan, waar na toe het zelve loo. Mannen Infantery zal transponerenwaar van 40. Uit het Regiment van Savoyen,4o uit dat van Vi&oria, en 20. uit het Regiment in Ceuta leggende, getrokken zyn. Op het zelfde Schip zyn 15. Spaanfche Misfi- onarisfen van den Orden van St. Zugustynen 2. Mon niken van de fcbeerdraad, anders gezegt de Propagan- Zo, Chineefen van afkomst. Dit gemeld Schip zal zyne Reize over de Caap de Goede Hoop aanleggen en zal dus het eerfte zyn van Spanjenhet geen langs dien weg daar na toe zal Zeilenwant anders zyndie na de Ma- tlitta's gingen gemeenelyk v2n Hcapulco Provintievan Mexico, daar na toe geftevent. I T A L I E N. Napels den 19. Maart. De Cardinaal Orfmt heeft zyne Affaires aan dit Hof afgedaan, en zal aanltaande Woensdag van hier vertrekken, om na Romen te keeren; zullende verzelt worden door den Abt GargaaoKanun nik van den Lateraandie zig by Zyn heil. zal gaan ver- ontfchuldigenvan dathy het Bisdom ,het welk de Paus hem opgedragen had, alhoewel het 6000. Daalders in komen heeft, heeft geweigert aan te nemen. De Ne- gendaagfche Vesper van St. Januarius is geëindigt, en het moy Weêr begonnen. Men verwacht alhier een Spaanfch Oorlog-Schip, om verfcheidene Huisgezinnen van hier na Spanjen, en andere uit dat Land herwaarts, over te brengen. Romen, den 23. Maart. De Congregatie de Propa- gando fide beeft eenige Conferentien over de Zaken der Kerkelyke Casfa van Bobemen gehouden, en aan de Ker ken van dat Koningryk Inkomften aangewezen,'om de zelve fchadeloos te (lellen van het gene dezelve in den laatften Oorlog hebben geleden. De Paus zal een Con- fiftorie gaan houdenom over eenige vacante Benefieten te disponeren. De Hertog Mattbati en de Prins Corftni hebben hen met groote plechtigheden ter Audiëntie van den heil. Vader begevenom aan den zeiven het gefio. rene Huwelyk tusfehen dien Hertog en de Zuster van den Prins Corfini, het gene na de Paaschweek voltrokken zal worden, bekent te maken, INGEMERLAND. Petersburg, den 14. Maart. De Graaf van Woron- zow, Groot-Cancellier van dit Ryk, is van deszelfs Rel met de Gravinne deszelfsGemalinne, en zyn Doch zen van ioöoa Roebels» en deszelfs Jaar-Wedde met S00Q» Roebeis Jaarlyks vermeerdert; te beginnen met den dag der komfte van Hoogstdezelve tot den Throon. PRUISSEN. Koningbergen, den 25. Maart. Dewyl de Ziekte en Sterfte onder het Rundvee een langen reeks Van Ja ren dan in het èendan in het ander Gewest van Europa tot groot nadeel der Ingezetenen dier Landen heeft geheerfchten van tyd tot ryd wel verfeheiden® Hulpmiddelen daar tegen uitgevonden zyn dog tot nog toe geen een derzelver onfeilbaar bevonden is, meest ontftaande door onkunde in de behandeling der doot Ziekte aangetaste Beesten omtrent de toediening van gemelde Hulpmiddelen: zo heeft de Koninglyks Krygs- en Domain - Kamer alhier een zeer gewichtig On* derwerp bekent doen makenen daar by leder-een welke daar-omtrent eenige kundigheid bezitverzocht daarover een Verhandeling op te ftölien, en aan gemelde Krygs- en Domain-Kamer te doen indienen voor het einde vatt de aanftaande Maand July. Dog de Waarde der Prte- mie voor den gëhendien het zal gelukken dat Onder werp op de prafticaalfte wyze te verhandelen is daar by niet bepaaltdewyl de Regeering aan zig voorbehoud den genen, die zig omtrent die zaak te onderzoeken het naarftigfte zal hebben gekweten, als een alierwaardigften Patriot, aan wiens Verdienden geheele Koningryken ver plichtingen zullen hebben naar waardy te beloonenHet bovengemeld Onderwerp luid als volgt In de befmettelyke Ziekte van het Rund-Veeals behorende onder de herkaauwende Dieren fchynt de grootde Oorzaak der Ongeneesbaarheid van deze Ziek- te hier in te bedaan, dat de herkaauwing by het begin. van deze Ziekte ten eenemaal ophoud zoo dat niet alleen daar door het Voeder, '1 welk het Beest nog een fchadelyke Verderving moet overgaan maar dat ook, dewyl alsdan geene Sappen meer in bet Dier be- hoorlyk gedigefeërt worden, even zoo weinig eemg Hulpmiddel van de vatuur met vrucht kan worden aan- gewend." Herbaken vraagt men: „Of het Rund- Vee eenige Tekens van de Ziekte heeft', eer hetzelve de herkaauwing is kwyt geraakten of het dan niet ten uiterden nuttig isdat men aan het Beest op dien tyd het Voeder onthoud, en flechts een zuiverend Hulp-Middel aan het zelve geeft; Wanthetistegeloo- ven, dat de Natuur, als zy niet door onverteerbare Stoffen overladen )s, zig lichtelyk zelfs helpen kan? Maar als in tegendeel 't Vee zonder eenige vooraf gaande Tekens met een volle Maag ziek wordvraagt menof hetzelve door eenig Middel van dit zyn fcha- delyk Voeder kan ontleedigt worden POLEN. Warschau, den 3. Zpril. Het Krygs-Recht alhier heeft dezer dagen gerefolveert de Litthauwfche Armee met 6000., en de Kroons-Armee met 10000. Mannen té augmenteren; maar dewyl de Litthauwfche Woywood- fchappen daar tegen hun ongenoegen getoont hebben, ziet men zo niet een retraótatie, ten minden een verande ring van gemelde Refolutie te gemoed. De Koning heeft aan den Graaf van MedemCourlandfche Gezant en Ridder der Orden van St. sltinaher Patent van Dei- zelfs Werkelyk Geheimen Raad verleent. Volgens du ontfangene Berichten trekken zig de Turken theer en meer te zamen, en koopen in de Ukraïne en op de Grens- fen alle de Granen op dezelve na hunne Magazynen bren gende. Den 2r. der voorledene Maand wierd een Cotï- rier, die Brieven, in Cyfferletter gefchrevenuit Turky en aan den Kr oons-Groot-VeldheerGraaf Branicky geaddresfeertby zig had, en ViCaminieck gearresteern geworden is, gevankelyk in deze Hoofdftad gebragt: de zelve word zeer fcherp geëxamineertdog men kan nog uit bem niets verllaannog hoe men ook zoekt den Reu tel tot óntcyfering dier Depeches vinden. G ROOT-BRITANNlEN. London den 9. Zpril. Het Hof h »eft aan de ver fcheidene Havens in dit Koningryk Ordres u'teevaardigt om aldaar alle de Oorlog-Schepen zonder uitft klaar te maken, welke zo tot befchermirg der En^el'che Vaar- terut deze Stad te rug gekomen; dezelve hebben ge- zamentlyk, den volgenden morgenhunne opwachting by de Keizerin gemaaktwordende door Hare Majt. zeer genadig ontfangen. Ook is de Graaf van BruceGene raal van Haar Majts. Troupenwederom te ruggekomen van zyne Reizen door Jtalien en Dui'fchiand. De Kei zerinlettende op de bevorderingen befcherming van den Koophandel harer Onderdanen in Vreemde Landen beeft rot Conful te Cadix benoemt den Heer Brandenburg Koopman uit Zweden geboortig die tegenwoordig al hier is, maar t'zederd lange Jaren zyn verblyf in Cadix heeft gehouden. Hare Majt. heeft aan den Graaf B Muncb Derzelver Geheime Raad een Prxfent gedaan 'tuigen, als Bevel-voering over de vr.eemde Schepen, die n by zich beefr 9 zonder dat her zelve herkaaüwt is tot

Middelburgsche Courant | 1765 | | pagina 1