No. 31. MIDDELBURGSE Ao. 176& COURANT. Dingsdagi den 12. Maart, AMERICA. POLEN. PORTUGAL. ZWEDEN. TRUGILM in Peru den it.July 17Ö4. Deze Bisfchóp- pelyke en zeer wel bewoonde Stad van Zuid-Ame rtcain het Noorder-deel ten Westen van hei Landfchap van Peru omtrent een halve Spaanfche Myle van de Zuid-Zee, gelyk bekent is, in de Valley Cbimodie met het omleggende Land zeer vruchtbaar isgelegen is daar door, alsmede wegens haar groote Zee - Haven zeer vermakelyk: dog gisteren Nacht omtrent half twaalf hoorde men alhier een allerysfetykst gedruis. De Inwoon-' ders daar door uit hun eerfte rust wakker wordende ge maakt fpoedden zig uit het Bedom op de Straten te komen, alwaar zy aan de Lucht niets anders dan Vlam men en Wolken van Rook en gloeyende Asfche Zagen dewelke als een Regen op hen nedervallendeallein fchrik en verwarringe bragt: de ontfteltenis was zo algemeen dat zeif zwangere Vrouwen onder den Vryen Hemel ontydig verlosten, zonder dat men aan hen eenige hulp konde toebrengen. In den morgendond befpeurde men eerst, dat het Vuur uit een zeker Gebergte, Montoblanco genaamt, voortkwam; kort daar op barftede dien Berg, en kreeg een opening van omtrent 100. Roeden in den Hamborgten voorfchyn is gekomendbor openbare Plac- caten te fupprimeren dienen alleen deze volgende twee pasfagien van den Eerlozen Opbeller in het gemeld Li bel vervat, aangemerkt te worden. Die Scbryver be weert onder anderenDat de Adel alleenmet uit- n fluiting van de andere Stenden, aen Ryksdag behoort by te woonen en aldaar zyne ftera ter beflisfing der Rykszaken moet geven op gelyken voetzo als het zelvo in bei Koningryk Polen word gepraQifeertvoe gende die Oproerige en Eervergetene Schryver daar nog byDat men zulks wel niet zonder bloedvergieten zoude kunnen doordringen; dog dat dit geen zaak van gioot belang was, wanneer men daar mede Hechtszyn oogmerk konde bereiken: en zo het dan al mogt ge- beurendat daar door de Revolutie te groot mogt worden; dat men dan by tyds vreemdeHulp-Troupea in het Ryk moest zien by-een te verzamelen &c. Cracow, den 20. February. Uit het Groöt - Hertog dom Littlauwen word gemelddat op den Landdag t» bfildaw de Adel in een zeer groote menigte verfcheneti omtrek, werpende uit dezelveeea groote menigte Steenen, zynde het bygevolg aan de by zulke gelegendheden on- A" m 1--JJ J - der onze Landslieden gewoone buitenfporigheden mede niet gemanqueert heeft." want de Kleine Adel, vanouds een gebruik hebbende gezatrientlykmetdeLivry-Bedien- den op diergelyke onrustige tyden hun boewei hartely- ke Rolle te fpelennad zig aldaardoor gemelde Bedien den onderfteunt; voor de Joodfche Synagoge vergadert, en begonden allerhande overlast te plegende Joden om die Infultes zo voor hunne Perfonen als Synagoge af te wenden vonden geraden eenige handen vol Duca- ten onder hunne Beledigers te ftrooyen, waar door det zei ver drift beteugelt wierd, en zy, door die gele èn gulle gift der Beledigde verzoent dezelve in rust lieten, zig wederom te rug begevende: dog andere hunner Makkers, die by dar getroffen Accoord niet tegenwoordig geweest waren en nogtans gaarne sok iets van die liberale Gif. te wenfcbten te profiteren floegen den zelfden weg itt vair hunne dog nu gerust gefielde Medemaats: maar dè- wyl de Joden hunne Beurfen geledigt hadden t en hunne Aanvallers met geen goude monden mèer konden aan- fprekenzouden zy buyten twyffel een onaangename behandeling hebben móeten doörftaan, wanneer niet de Militie der Stad; op hét gerucht van een Opfchuddingtet goeder uür op dien vergaderden troep aangerukt was, en onder die Geldzuchtige Aanvallers had vuur gege ven waaf door 2. van den Adel op de plaats dood ge bleven en verfcheidene gekwetst zyn geworden; de ande re een goed heen komen zoekendezyn verdere Vervol ging onrgaan: en is alzo de volkome rust door lood har- fielt geworden. Van bVarfebduw heeft metl dat de Commisfarisfea van de Schatkamerwelke hunne Zittingen op den 6. dezer in het Clooster der Capucinen aldaar hebben be gonnen.; om een foort van een Tarif van de Inkomen de en Uitgaande Rechten op te ftelien, het zelve reeds voltooit hebben en dat gemeld Tarif in de Maand Maait eerstkomende ftaatgepubüceert te wordenweten de men airede, dat van de Voortbrengzelen des Konings- ryks, die binnen 's Lands zullen Worden verkocht, 2. per Cent zal moeten worden betaalt; maar van die na buiten vervoert züllen wordenfö. per Cent. Vatt alle Koopmanfchappen van de uirterSe noodzakelykbeid, van buiten inkomendezal gehefc worden 4. per Cent 1 Van die, welke min-noodzakelyk zyn en die men zou de kunnen misfen 8 per Cent; en van die gene, welke tot pronk dienen, als kostbarè Stoffen, Geborduurde Klederen, Juwelen en alle foorten van fyne Waaren, 12. per Cent. Alle Tnwoonders des Koningtyks vani hoedanigen Staat of Rang dezelve mogten zyn, zullea de betaling van die Rechten onderworpen zyn. Men. waar van zommige de zwaarte van fg 26. hadden; door deze gemelde Hagelbuy van Steenendie meer dan 3. uuren lang duurde, wierden, behalven de Menfchen en het Vee, welke daar door het leven verlooren n8.Caba- ïies, of lndiaanfche Hptten verwoest: hét duurdegehee- le twaalf uurendat 'er zo veel vlammen uit gemelden Berg uitbraken dat men zig, alhoewel de Berg 14. Myl •van deze Stad aflegt, nauwlyks voor derzei ver buitenge, meene hitte wist te bergeneindelyk ftroomden'ertwee gloeyende Vuur-ftroomen uit den voornoemden Kolk die zelf de Stenen daar over zy heen vloeiden in kalk veranderden, en niet eer als ten 6. uuren, 's avonds, ophielden. In dien tusfehen-tyd kwam een menigte Wild-Gedierte, als Leeuwen, Tygers, Harte - beesten RheënDasfen, &c. na deze Stad vluchten; waar van 'er door onze Militie 65. Stuks, toen wy wat tot beda ren van den fchrik gekomen waren, zyn dood gefeboten; Lissabon, deniQ.JatiuaryEentamelykgrootCorpS Spanjaarden, dat zig t'zederd eenige Maanden op onze Grenslen had vergadert, trekt nu wederom te rug na het hert van het Koningryk van Spanjenzonder hunne aangevangene Werken van eenige Vastigheden te hebben voltoit. Een gedeelte der Artillery, die deze Troupen by hun hadden is na St, Lucar gezonden van waar dezelvezo als men zegtna de West-Indien zal inge- fcheept worden. Volgens de laatfte berichten, welke wy alhier onifangeh hebben van Captania de Babia de Todos los Santoszyn aldaar op Bevel van den Koningop de Grensfen der Colonie el Santo Sacfamentodewelke Brafilien van de Spaanfche Colonien fcheidverfcheidene Obelisquen op geregt geworden, om het difput, datby tyden wyleover het Grondgebied tusfehen de twee Koningryken mogt kunnen ontftaan, voor te komen. Ieder Obeliscusof Steene Naaide, is 36. Voeten hoog, en verciert met Kopere Platen en beeldfprakige Letteren. Stókholm den 14. February. De deliberatten wor den op onzen Ryksdag m.e' veel acceleratie en naarftig- heid door de Vergaderde Ryks-Stenden voortgezet; ech ter zyn de Befluiten tot nog toe niet kondbaar gemaakt. De Barop Cederbielnï heeft zyn Memorjaal, om dat het zelve op het Ridderbuis aanleiding tot hevige debatten had gegevenvermits daar in eén Vöorflag door hem was gedaan aan iéder vry te ftelien om over de Grond wetten te redeneren, dewyl dezelve gebrekkelyk waren, wederom te rug genomen. De Leden van de Geheime Uitgaven hebben aan de Stenden doen wetendatter- wyl zy tyd noodig hadden om de aangelegenheden van het Ryk grondig te kunnen onderzoeken, ten einde dien aangaande een rype overweging aan de Stenden in te die nen zy voor-eerst niet weder in Volle Vergadering kon den verfchynen. Om een ieder klaar te doen zien de welgefundeerde re denen die onze Koning heeft gehadom het Infaam en Oproerig Gefchrifthet gene tegens onze Regeeringte zietdat deze Imposten vyf onderfcheidene Clasfen uit maken; 'er is over-een-gekomen dat de helft der In komsten van de twee eerfte voor de Republyken dei andere helft voor den Koning zal zyndog aangaande de Inkomsten det 3. andere Clasfen daar van zal de Kó. ning een vierdepart genieten en de andere drie vierde parten zullen tot voordeel der Republyk zyn. Voor het overige word verzekert, dat de Heer BenediiïRefidenc van Zyn Pruisfifche Majt. in die Stadeen Gefchrift int de Franfche Taal heeft opgefteltdoör het welk by tracBfê

Middelburgsche Courant | 1765 | | pagina 1