No. 28. MIDDELBURGSE Dingsdag, Ao. 1765. COURANT. den 5. Maart, AMERICA. PORTUGAL. SPANTEN. I T A L I E N. DENEMAR KEN- VRANKRYK. l,vw' Pensacola, den 28. December 1764. Sir Steward, Opper-Regent der Engelfchen in dit Land, is voor eenige dagen na Nieuw-Orleans vertrokken, alwaarhy met de Franfchen de Rekening der Sommen gaat fluiten, welke dezelve aan verfcheidene Stammen der Indianen fchuldig zyn, en waarvan men gelooft, dat de verkry- ging derzelver niet bezwaarlyk zal zyn: Ook zal hy ter zeiver tyd eenige andere Natiën langs de Oofterfcbe Stranden van Misfifippi gaan bezoeken om te verhinde rendat de nieuwe inwoonderen, aan welke de Fran fchen hunne Etablisfementen in dat Lsnd afgedaan heb ben, dezelve Natiën niet afkeerig maaken van hunne Koophandel met ons voort te dry ven. Gemelde Sir Ste ward heeft door zyn goed gedrag reeds 29. Negers we derom gekregendie ons ontlopen warenen dezelve alhier opgezonden. Lissabon, den 22. January. HunneMajefteitenver- zelt van de Princes van Brazyl de In fan tesfi-n haar Zus ters, en den Infant Don Pedrovertrokken uit deze Hoofdftad op Saturdag laatstleden, den 19. dezer, om zig na Salvaterra te begeven, alwaar Hoogstdezelve omtrent den tyd van 6. Weken hun Verblyf zullen hou den. De Koning beeft enkelyk een Secretaris van Staat, X)on Louis da Cunbamet het Departement der Bui- tenlandfche Zaken belast, mede genomen. De Graaf •van Oeyras zal in deze Hoofdftad blyven, ter bezorging der gewoonelyke Zakenen zyn Broeder voor die van de Zee. Gisteren kwamen op de Taag binnen 5. Schepen van Groot-Para, hebbende voor de Compagnie van Ma- ragnan medegebragt 200C0. Arrobes Cacaoen 3000. Arrobes Coffée. Men is tegenwoordig bezig met Zeil en Treil en andere benoodigde Gereedfchappen voor een Schip van 50. ftukken Canondat te Rio Janeiro ge- timmert word in te fchepen. Cadix den 24. January. Eindelyk is de Wind om gekropen en heeft een dag 3. of 4. uit den Oosten ge- waait, waar door een getal van meer dan 150. Schepen, welke t'zedert zo langen tyd in de Middelandfche Zee zyn opgehouden geworden uit hun Arrest ontfla- gen, en den 19. en 20. door de Straat van Gibraltar zyn gezeik, en in den Oceaan gekomen, om zig na de refpedtive Havens hunner deftinatie te begeven. DeFran- fche Oorlogs-Fregatte, la Diligentegecommandeert door den Ridder Traverjayverfcbeen mede den 20. al hier, en wierp zyn Anker op de groote Rheede, van waar zy ten zelfden dage met een Zuid-zuid Ooste Wind on der Zeil ging; maar in het ruime fop komende bevond zy den zeiven Zuid-West te zyn: dewyl nu dezelve haar tegen was, en zelfs fterk en (lormachtig wiera, waszy gedwongen by te leggen, en wederom den ingang dezer Baai te zoeken alwaar Zy die Nacht voor Anker reed; 's morgens daar aankorte zy met den dageraat dieper in de Baai, en vermyde door dat middel de uitwerkfe- len van geweldigen Storm, die toen ontftonc en tot 's morgens ten 9. uuren bleef voortduuren verzelt gaan de met grooten Donder, Blixemen Regen en zwaren Hagel. Het Engelsch Oorlog-Schip tbe Frank Mafon en de Hollandfche Schepen van Oorlog bet Zee-Paard en de Oranje Saaizyn ter zeiver tyd uit de Middeland fche Zee in deze Baai gearriveert. Het Spaansch Oor log-Schip le Terribledoor Signeur de Bermudez gecom mandeert ftak den 19. dezer van hier in Zee, om een Kruistocht te doen. Livorno, den 6. February. Volgens de laat (le be richten uit Corfica heeft de Commandant der Fratifche Troupen geweigert,op het verzoek van den Vice-Regent der Republyk van Genua, in Macinaggio Guarnifoen te leggen om dat daar van in het Traöaat niets uitdruk- kelyk gemeld is: de een en ander hebben de coacerteen bericht van den ftaat der zaken op dat Eiland na Genua gezonden; te gelyk aan de Republyk verzoekende, om met derzelver confent de Vefting-werken van dien Haven te mogen Hechten. Men verzekertdat ria vele en Langduurige onder-» handelingendoor den Miniiler der Republyk van Genua by den Keizer te Wenen aangewend, aan de Genueefche Commisfie- vaarders toegekent is de Tofcaanfcbe Vlag te hebben gefchonden en dierbalven gecondemneert zyn om ter vergoeding van de fchade aan de Geïnteresfeerd» 5000. Ducaten te betalen. Genua den 7. FebruaryDen 29. der voorledens Maand vergaderde de Groote Raad ter verkiezing vatt een Doggeen het lot viel op Francisco-Maria-Gaëta-, no di/a Rovere, die 30. Stemmen meer had alszynMede. dinger Sebastian Pallavicini-, dus ontfing de nieuwe Dogge ter dier gelegendheid de Complimenten van ge- lukwenfching van de Minifters en den Adel. Twee uuren 11a deszelfs verkiezing gaf hy een luifterryic Middagmaal aan een Tafel van 24. Gerechten. Deze Edele GenueeS heeft in zyne Familie twee Pausfen gehad enzyne Voor ouderen waren de Hertogen van Urbini. Volgens de laatlle Brieven van het Oofler-gedeelte vatt ons Gebied is de twist tusfehen de inwoonders van 4K- benga en Ceriale nog niet vereffentdewyl de Regee ring dat gefebil wel garen met uen fpoedigllen zag ge- flist heeft dezelve aan den Heer Asdendo ruimer Vol- fnagt toegezonden; waar doormen nooptdat de rust ia dat gedeelte der Republyk wel haasi herflelt za! worden» Eenige Brieven van Lisj'abon gefchreven melden, dat de Indianen, door Ali-Cban gecommandeertde Stad Goa zouden bemagtigt hebben dog men durft dat nieuws nog geen volkomen geloof geven voor naaere bekrach tiging. Koppenhagen den 11. February. Dewyl de Recru. ren in het Holileinfche zeer febaars zynhebben de Of ficieren van Ons Guarnifoen ordre onifangen alle jonga Lediggangerswelke vrywillig zig zullen komen aanbie den binnen deze Hoofdftad, in Militairen dienst aan te nemen; dog Zvn Majt. heeft t'effens zeer ftreng verbo den niemand lot den Krygsdienst te dwingen. Ook heeft de Koning het Genéraal-Pardon van 30. Decem ber 1762. en 19. January 1763. tot het einde dezes Jaar® 1765., aangaande alle zyne Zeevarende Onderdanen, vernieuwt. Parys, den 22. February. Men gaat nog gedunrïg voort in het Proces van den Generaal Lallydie, toea Pondicbery door de Engelfche wierd verovert in de Indien en Chef commandeerde; maar dewyl die Zaak zo netelig en verwart iskan men onmogelyk den unfiag daar van ramen. Ook zyn alhier zware klagten ingeko men van de Ingezetenen van het gedeehe, dat wy in St. Domingo hebbenlegen den gewezen Gouverneur al daar hy word befchuldigtdat hy 5. Millioenen van de Opgezetenen afgeperst heeftonder belofte, dat zy van. de Nationale Militie zouden bevryd biyven, dog hen in het vervolg daar toe wederom had gepoogt te dwingen zo dit hem kan worden bewezen zal het hem niet wel bekomen. 'Er is alhier van Provence bericht ingekomen, dat het Parlement aldaar Ordre gegeven heeftom 2. Gedrukte Stukken door Beuls banden te doen verbranden, en derzelver debït te verbieden; voerende het een tea TitulBrevet van onzen H. Vader Paus Ciemens X11L aan den Bisfchop van Alms wegens zyne Hf.rdereyke Instructie &c. En het ander: Brevet van den Aarts- bisfehop van Aix aan den Bisfchop van Alais &c. Het eerstgenoemde Stuk was gedagtekent, Romen in Santa Maria-Maggioraen onder het Zegel van de Visjchers Ring. Dezer dagen is alhier een yslyke Moord gepleegten kelyk uit een Vervloekte Geldzucht' voortgefproten zyn- dehet geval is aldus gebeurt: Een zeker Bakker bin nen deze Stad, die eèn tamelyke Somme Penningen uit een Lotery had getrokken en dezelve een dag of twee van te vooren maar eerst in Huis had gekregen ftond, volgens zyn gewoonte, 's nachts met zyn Knecht te ar beiden, die om het Vuur in den Oven in brand te fteken met een Hakmes wat klein hout maakte; de begeerte tot het Geld, welke hem bekent was, dat zyn Meester had ontfangenzette deze Booswicht aan ,ont zig daar meester van te maken, ten koste van het leven der gener, die hem daar in hinderlyk konden zyn dus neemt hy da gelegendheid waar dat zyn Meester zig omkeertenflaat

Middelburgsche Courant | 1765 | | pagina 1