!i|! No. 9. MIDDELBURGSE ®y W C O U R A N T.» Saturdag, *50 Ao. 1765, den i9« January. TÜRKYEN. Pera, by Constantinopolen den 1. December 1764. Alhier is by de Porie goedgevonden de Gouverneurs van Belgrado en Urfa te verwisfeleningevolge van dien is aan Capudan-Mebemed-Bacba gewezen Gouverneur van Belgrado, het Gouvernement van Urfa en het daar by gelegen Eiland opgedragenen de Gouverneur van Ur fa, Zara-Muftapba.Bacbarot Gouverneur van Bel grado benoemt. Het Gerucht is alhier verfpreid, dat op het Eiland Cy. pras een zo hevige Opltand gerezen is, dat zelf de Gou verneur van het zelve door de Opgezetenen om hals ge- bragt is geworden. Men zegt, dat de Porie alreeds een Gedeputeerde derwaarts beeft gezonden om de Oorzaak en de Omftandigheden van dit Voorval nauwkeurig te onderzoekenen de goede Orden en Rust op 't gemelde Ei land te herftellen. Alhoewel in deze en de andere Voordeden,ja zelfs in de Hoofdftadzig nu en dan eenige tekenen der befmette- Jyke Ziekte openbarenvalt het zelve nogtans zo zeld zaam voordat men reden beeft te mogen verwachten, dat men, -aangemerkt het Jaargetyde, wel haast daar van ganfch bevryd zalzyn. Zo aanHonds verneemt men, dat de nieuwe Ambasfadeur van de Republyk van Ve- netienganfch onverwacht reeds op de hoogte van het Eiland Tenedos is gearriveert. SPANTEN. CADIX, den 15. December. 1764. Met Brieven van Gibraltar word het verlies der halve Galei van Tetuan bevestigt. De zelfde Brieven melden, dat 'er nog twee Roof-Schepen van Salé in Zee zyn maar alle de overi ge zig na Mabmora geretireert hebben; en dat aldaar een Vaartuig van Algiers aangekomen is, meldende de Ca- pitein van het zelve, dat alle de Zeefchuimers dier Re geering in hunne refpe&ive Havenen te rug gekomen zynuitgezonden een waar van men t'zederd 6. Maan den geen tyding heeft gehad. Een der 2. gemelde Roo- vers van Salédie nog Zeebouwenis door het Spaan- fche Oorlog Schip le Terrible, omtrent 2. dagen voor het aankomen van 't gemelde Vaartuig in die Baaigejaagt. Dat Oorlog-Schip was den 4. in Zee geileken, om 4. Koop- vaardy-Schepen der Compagnie van de Havanawaar van een na Cartbagena in Indienen een ander na St. Sebastiaan gedestineert is, tot op zekere hoogte te Convoyeren. De Brieven van Salé van den 5. dezer Maand bevat ten bet volgende verhhal, aangaande het Franfche Schip la Syrenevan Havre de Gr ace, waar van zig de Sa- letynen hebben meester gemaakten waar van men bericht ontfangen heeft, dat het zelve door een Saletynfch Gal joot, den 23. September laatstledenop de hoogte van 20. Mylen Bewesten Cadix genomen is: Dit Galjoot dan, om den Franfchen Capitein te misleidenhebbende een Algierfche Vlag opgelteken, noodzaakte gemelden Ca pitein zyr. Boot uit te zetten en ze hem toe te zenden wanneer nu de Bootwaar in 3. Franfchen warenaan Boord van het Galjoot gekomen was, hield de Roover die Manfchap eenigen tyd op, en zond dezelve weder om te rug met 12. van de zyne, die by hun aankomst op het Schip overgegaan zynde eten en drinken eischten;; het welk hen gegeven wierd ondertusfcben bemerkt heb bende, dat het Scheepsvolk ten eenemaal zonder defenfie was, en dat 'er zells niet een Pistool aan Boord was, losten zy hun Geweer op het Voiken te gelyk kwam het Galjoot op zyde van het Schip, endeszelfsManfchap enterde aan Boord. Deze overrompeling verwekte on der het Franfche Bootsvolk zodanigen fchrik, datzy,om de Sabel-houwenwelke na hen gedaan wierden te ont vluchten alle in Zee fprongenen kwamen niet eerder wederom aan hun Boord, dan na zig het Schip had over gegeven en de woede der Barbaren over was. De Equi page van la Syrene beftont uit 24. Mannenwaar van 2. gedood en 2. andere gekwetst waren. Volgens die zelfde Brieven was de Koning van Marocco t'zederd een Maand te Mogador, waar aan hy de Bevestiging deed benaarftigenen voor weinige dagen was te Salé een Oorlogs Chaloup van Engeland aangekomen met de Prtefen ten, welke hetHof van Engeland aan dren Vorst zend. De Secretaris der Admiraliteit, Capitein Port van Gibral tar verzelde die Prsefenten welke hy gelast is aan te bieden; dog men weet|nog niet waar in dezelve beftaan I T A L I E M. Florenza, den 21. December. Eergisteren wierd lil deze Stad een Keizerlyke Ordonnantiegepubliceertinhou dende een vermindering van. 5. per Cento der waarde van de Stukken van 10., van 5., van 3. en z.Julianen t'zedert 3752. te Romen geflagen; gelykmede van de halve Jttlianenof Grosfen, welke mede te Romen gefla gen zyn, onverfchillig in wat Jaar. Dezelfde Ordonnan tie ftatueert een vermindering van 10. per Cento, van de Julianen en de Grosfen ten tyde der Regeering van den tegen woordigen Paus gemunt, en van de halve Gros* fen te Romenten welken tyde het ook mogt wezen ge-< munt. Deze vermindering zal ten laste van alle die ge- ne zyn, welke die ftukken, of eenige van dezelve heb ben van den dag der publicatie af. Turino, den 26. December. De Graaf de TorrepaU ma, Ambasfadeur van Zyn Catholyke Majelteit by on zen Koning, is met de Gravinne, deszelfs Gemalin, den 23. dezer alhier gearriveerr, na een afwezen dheid van 13. Maanden; hy heefc dezen morgen zyn Gehoor by den Ko ning en de Koninglyke Familie gehad. POLEN. Warschauw, den 24. December. De Graven vata Bruhl het Inboorlings-Recht den 14. laatstledengelyk: onder dato 22. dezer gemeld is, toegedaan zynde, heb- ben uit erkentenis 12. Metale Stukken Canon aan hec Arfenaal der Republyk prtefent gedaan en dezelve me de kwyt gefcholden van de betaling van ƒ9000. Poolfch, die aan de Vesting-bouw van Caminiec befteed zyn ge worden Gelykmede een ander Heeraan wien voorge meld Recht is gedefereert gewordenxooooo. Tympffen beftemt heeft tot den opbouw van eerr Hótell voor de Commisfansfender Thefaurie. De Tol in Cour land is zonder exceptie toegedaan. Tot de vernieuwing der TraStaten met Rus/land zyn Commisfarisfen aangeftelt. De Stad Elbingen zal een Onderftand-geld uit de Kroons- Schat, wegens het Grond gebied, vergunt worden, tot dat het Hypotheek zal afgelost zyn. Voor ieder der bei de oudfte Vorsten uit het Huis Czartorinsky zal een Eere- Zuil op kosten der Republyk worden opgeregt. En daar mede is de Kroon/ngs - Ryksdag op den 20. dezer ge» eindigt. DENEMARKEN. Koppenhagen, den 3. 'January. Den 27. der voor» leden e Maand is alhier een Géneraal Pardon voor het zonder Verlof in vreemde Dienst gegaan Zee-Volk afge» kondigt. Gepasfeertjaar zyn in dezeRelidentie-StadGeboo- ren 1419. Zoonen en 1226. Dochters; t'zamen 2645. Kinderen. En Overleden 929. Mans- en 733. Vrouws- Perfonen 1058. Knechtjes en 953. Meisjest'zamen 3673. Perfonen dus 1028. meerder getlorven alsgeboo- ren. En Getrouwt 961. Paren. In het Slicht Drontkent. zyn 5045. Kinderen gebooren; en 4128. Perfonen geftor- ven; dus zyn aldaar 917. meerder gebooten, dan overle den. P- O M E R E N- Stbttin den 3. January. Ir. het voorleden Jaar 1764. zyn in Pruisflsch P'oor- en Achter-Potnerenbe nevens het Vorstendom Camirtzo wel van Civil-als Soldaten-Stand, Getrouwt 4551. Paren; Gedoopt 143260 Kinderen 5 en 7479. Perfonen Overledenwaar onder 4. over de 100. Jaren oud. Van hier zyn uitgezeilt 2159. groote en met allerhande Koopwaaren geladene Schepen; '55. dito 11161 Ballast; en 159. Lichters: En ingekomen 569. groote geladene Schepen 710. met Ballasten 205. geladene Lichters. G ROOT-BRIT ANNIEN. London den 8. January. 's Konings Mlniftersheb ben tegenwoordig drukkeConferentien om de Aanfpraak: des Konings,by de opening van het Parlementaanftaan- de Donderdag te doen te reguleren. De Antiminifte- riale Parthy, zeer wel wetende al het geen 'er omgaat, en dat men te leur geftelt is 'rn de hoop, dat alle punten tusfchen de met ons in Oorlog geweest zynde Volke ren en onze Natie geheel zouden afgedaan zyn de- wyl dezelve nog niet tot hun volkomene maturiteit Of rypÏÏcid gekomen zyn» en dierhalven aan de,Natie de

Middelburgsche Courant | 1765 | | pagina 1