MIDDELBURGSE», mJBÊ COURANT. No. 138. Saturdag, Ao. 1764: den 17. November,' A S I A. 1 Bassora, den 8. Augustus. Ten tyde wanneer Ali- Bacba door de Rebellen gemasfacreerc wierd was Mabmout Kyaya Gouverneur van deze Stad, en heeft na dien tyd, door allerhande flinkfche wegen in te Ha gen, het Gouvernement gezocht te verdeelen en onaf- hankelyk van dat van Bagadat temaken, dog gebruik te te geiyk de noodige voorzorgeomzo hy daarin niet niogt reüsferen zig zeiven en zyne groofe Ryk- dommen, die hy alleen door Landverderffelyke kneve- laryen en afpersfingen by den anderen had gefchraapt te redden. Omer-Bacba van de 'Inkomsten van dit Gouvernement en deszelfs Dependentien berooft, en al leen voor zyn Perfoon niet magtig zynde dien Rebel tot zyn plicht te dwingen nam zyn toevlucht tot Moute- ficks zynde het Opperhoofd der Arabieren en Nabuu- ren van deze StadDeze dan naderden en berenden on ze Stad op den 28. July laatstleden; waarom wy ons tot een wakkere defenfie gereed maakten. Dog gemel de Mouteficks de Ordres van Omer-Bacba aan ons ver toont hebbende, welke flechis de Overlevering van den Gouverneur behelsdenwierd door onze Regeering be- flotenom deze Stad en derzelver Inwoonders geen on geluk em een Tiran op den hals te halenaan den Eisch van den Bacha te voldoen; dien te gevolge wierd gemelde Mabmout Kyaya ïmmediaat in de Boeyen ge klonken en aan de met die Ordres aan ons gedeputeerde Lieden overhandigt, dewelke hem dus verzekert na hun Leger namen; waarop het gemelde Leger ten eersten is opgebrokeu en deze Siad en Gebied heeft verlaten Zynde dus de Rust ten dien opzichte eindjelyk wederom herfteit geworden. AFRICA. Tunis den 22. September. Den 7. dezer loopende Maand arriveerden alhier 2. Venetiaanfche Oorlog-Sche pen, welke de zogenaamde Regalen medegebragc heb ben en alhoewel Zyn Excellentie flipte ordres aan het Hof gegeven heeft, aan niemand, wie het ook wezen mogthet montant dier Vereeringen te openbarenis men dog volgens goed rapport, achter de waarheid ge komen; en volgens gemeld rapport beftaap die Prefen ten in 2ioco. Venetiaanfche Zechinen in Specie; 2. Diamant-Ringen de eene waardig circa 1000. Ze chinen, endeandere 600. Zechinen; 2. Repetitie-Horo- logien, zeer ryk met Diamanten bezet6. Goudene en 6. Silvere dito; een paar Pillolen, met Goud gemon- teert; 3. Superbe Snaphanen dito; een Tapyt of Kleed voor de Mosquée van den Dey, van Fluweel, confide- rabel groot en ryk met Goud gebrodeert, het geen op 1000. Zechinen gefchat word een Paarde-kleed van Fluweelzeer ryk met Goud geborduurt en rondom af gezet met Goudene Franjes; 2. Stukken Goudene Stof fen, waardig 300. Zechinen; 12. Stukken Laken, en 2. Groote Spiegels: tot heden toe worden Diamant- Ringen gezocht en opgekochtom aan die gene uit te deelen, d ie nog nietvergenoegtfchynen te wezen En aan gaande het gene de Minifters tusfchen vier oogen geno ten hebben; wie zal dat kunnen weten? Zodanig doende worden deze Landen bedorven, en hier door word den Bar baren een riem onder het hert geileken, dat zonder twyf- fel meer als een Mogendheid daar door vermoeit za! worden. Want deze Natie in den aart gelddorftig zyn de, ziende,dat een Republyk, die noit de minste Negotie op de'e Landen gedreven heeft (uitgenomen na Tripolis om Zout,) en zelf niet'welgevoeglyk bedryven kan, en wier Scheepvaart by ons dienvolgens onbekent is, zig tot zulke extreme fchenkagien verplicht acht, verbeeld zig, dat andere Mogendhedenwelker Onderdanen in de Middelandfche Zee een aanmerkelyke Zeevaart heb- ben, ten minllen zo veelja zelf meerder dienden te ge ven. Bebalven de Tributen, en de verandering of ter- myndelling van Confuls, waar op hier aangedrongen wordte allegueren waar by dan nieuwe Prefenten zelf by continuatie van de voorn: Confuls, zouden moe ten gedaan worden. Te Algiers zyn alles gerekent, de Regalen meer als eens zo veel geweest: Tripolis eifcht mede verhooging van de gewoonelyke; waar me de zal Morocco te vreden kunnen geftelt worden Kort om, de Commercie in deze Zeefchynt zodanige Lasten alsdan onmogelyk te kunnen goedmaken. 1 SPANTEN. j Corunna, den 18. O&ober. Men verllaat alhier door ontfangene Brieven, dat,alhoewel de Keizer van Maroc- co den Conful van de Heeren Staten Generaal der Ver- eenigde Nederlanden, den Heer Coletti, aldaar refide- rende, uit deszelfs Gebied heeft doen vertrekken gemel de Keizer nogtans ter zeiver tyd verklaart heeft niets tegen Haar Ho: Mog: te hebbenmaar dat het zelve al leen om particuliere den Conful alleen aangaande oorza ken aan hem geordonneert wierd. Een zeker ftuk Lahds alhier gelegen dat volgens een daar van gepasfeerdenHuur-Cedul door deEngelfche en Hollandfcbe Coufuls op den 17. July 1699. tot een Be- graaffenis - plaats der Proteftanten is gebuurt geworden, geduurende het leven van drie Koningen, voor 15. Re- aa/s de Vellon jaarlyks, bet gene omtrent 2. Guldens Hollandfcbe Munt bedraagt, wierd toen ter tyd met een Muur omringt; dog vermits t'zedert eenigen tyd geen Confuls van die beide Mogendheden alhier gerefideert hebben, is gemelde Muur zodanig vervallen, dat de doo- de Lyken geëxponeerc zyn om van de Beesten uitgegra ven te wordengelyk onlangs nog is gefchiedDe te genwoordig alhier reliderende Engelfche Conful hier op refleöie nemende heeft aan den mede tegenwoordig alhier aangeftelden Conful van Hun Ho: Mog; van die zaak kennis gegeven, en t'effens geproponeertom ge melde Huur te continueren, en voorn; ftuk Lands we derom behoorlyk te Ommuuren, mits ieder vanhunvol- fta met de helft der onkosten te voldoendog dewyl laastgenoemde Conful zig daar op niet geïnftrueert be vond heeft hy zig na den Heer Exiraordinaris Euvoyé van wegens Hun Hoog Mogende by dit Hof gewend om deszelfs Ordres daaromtrent te mogen verftaan. Men twyffelc niet of die zaak zai volgens den Voorflag van den Engelfchen Conful door gemelden Minifter geconfen- teert worden; te meer, vermits deProteftantfche Minis ters in de Hoofdftad van dit Koningryfczelf geen begraaf plaats hebbenen diergelyke ongelukkenin derzelver Huizen voorvallende, alwaar geen Hoven zyn, alsdaa genoodzaakt zyn hunne Voorhuizen daar toe te moeten gebruikengelyk nog niet lang geleden aan her Hótel van den Engelfchen Ambasfadeur is gefchied. Ja men verftaat alreedsdat gemelde Conful van Hun Ho: Mog; van voorn: Extraordin: Envoyé Ordre ontfangeu heefc met meergemelden Engelfchen Conful daar toe te mogen contraéterenmits dat de Somma der Onkosten van ie der niet boven 100. Piasters beloope. G ROOT-BRIT ANNIEN. London, den 6. November. Men fpreekt alhier vat» een Voorflag, om onze Americaanfche Provintien aan de Kroon te hechtende Provintiale Vergaderingen af te fchaffenen in derzelver plaats hen twee Gedeputeer den uit ieder Provintie in 't Huis der Gemeentens van 't Parlement van Groot-Brittanien te doen zenden, om aldaar hunne belangens waar te nemenalwoewel de ze maatregulen niet volftrekt onuitvoerelyk zouden zyn, word echter getwyffelt of het zelve zal kunnen werk- ftellig gemaakt worden, dewyl het veel voeten in de aar de heeft Regeeringen van Landen te veranderen. Men heeft bericht ontfangen van Pbiladelpbia dat 3. Sche pen van Rotterdam aldaar zyn aangekomen met 8po. Palczers,die zig aldaar zullen ter nederzetten. Dit Jaar zyn 246. Vaartuigen tot den Vifchvangst op de Bank van Terre-Neuf gebruikt geworden wegens En geland al leen. Men weet niet of de Heer fVilkes, wiens lot he den beflist ftaat te worden voor het Hooge Gerechts-Hof, waar voor by gedaagt is, verfebynen zal; dit is zeker» dat hy door de Rechtbank der Sherifs reeds veroordeelt is. De A&ien van de Bank zyn 121J f af. O: Info Compt 1471. Z: Zee Compgeen vaste prys, Annuï teiten 82$. dito Nieuwe 83. 3. perct. gereduc. Bank Ann: gefloten. Geconfol. dito 84L it f. 3L perct. Bk. AnnAo. 1756. 86. f. dito 1758. 88f. 4. perct. Ge confol. Bk. Ann: 96$. ii f. Lange Ann: 25$. a f, De Wissel op Amflerdam 36—7. 2i. Ufo. Zicbt 36-5L Rotterdam 36—8. 25. Ufo. VRANKRYK. Parys den 6. November. By een Arrest van 's Ko. nings Raad in dato den 30. der voorledene Maand beeft Zyn Majt. de Vreemdelingen,en die hun Recht verkry,.

Middelburgsche Courant | 1764 | | pagina 1