MIDDELBURGSE Donderdag; Ao. 1764,' COURANT. den 23. Augustus. Nó. ioi. I T A L I E N. Napels, den 26. July. Alhoewel by de Regeering alhier alle bedenkelyke voorzorgen en middelen in- '1 werk geftelt wordenom de Ziektensdie een groot getal Menfchen weggerukt hebben en nu eenigzins fehynen te verminderen, zo het mogelyk is, te doen op houden, regten dezelve in dit Koningryk echter nóg veele verwoestingen aanIn deze Hoofdftad derven te genwoordig dagelyks maar omtrent 100. Menfchen; dog deze ontzaglyke plage heeft, van dat dezelve begonnen is te woedentot op het laatst der voorledene Maand Juny, reeds 572000. Menfchen in het Graf gefleepten daar is nog geen einde te zien aan die deerlyke flach- ling, gaande nog even zeer haren gang ten platten Lan de en in de overige Steden van dit Ryk. Het ten uit- terften bedroeft en nedergeflagen Volfc beftormt den He mel onophoudelyk mer hunne Gebedenals hun uitter- fte toevlucht, en beyvert zig door alle Plechtigheden van Godsdienst om den zeiven te vermurven, ten einde God zyne flaande en zo hard treffende hand te rughoude. Ondertusfchen zyn alhier eenige Broodbakkers, die men overtuigt heeft Kaikwater en tot poeyer gemale Albast- Steenen onder het Meel getnengt tè hebben het gene zy hebben verbakkengevangen gezeten men is reeds bezig met het opmaken van hun Proces, om hen loon naar werken te doen ontfangen. ZWEDEN- Stokholm, den 26. July. De Koning heeft een Edift vernieuwt, het gene den 16. Maart 1736. reeds gepubii- ceert is geworden inhoudende een Pardon voor de Sol daten en Matrozen, die uitZynMajts. Dienst gedefer- teerr zyn mits, dat dezelve binnen den tyd van een Jaar, na dat de Publicatie bun zal ter kennis gekomen zyn, wederom in hunnen Dienst komen. Ook worden Zyn Majts. Onderdanendie alleen voor een wyle tyds uit het Koningryk zyn gegaan, verzocht, binnen gemelden ■tydperk wederom te rug te komenonder beloftedat men aan hun de Vryheid zal vergunnenom zodanige Affaires by der hand te vatten als zy zelfs dienftig zul len oordeelen, zonder hen daar in eenige verhindering te doen. Stokholm, den 31. July. Aan alle Hoofden der Re gimenten is een Koninglyk bevel afgegaan om een nauw keurige Lyst te geven van het getal hunner Manfehap en de ontbrekende ten fpoedigften te completeren: ais- mede heeft Zyn Majt. aan de Verzorgers der Bagagien en Ammunitie zyner Armeen gelast de vereischte quan- tïteit voor zyne Regimenten in gereedheid te houden, om, wanneer de nood het vereischt, terftond te Velde te kunnen trekken. Deze Ordres baren onder het Volk alhier vele bedenkingen en gisfingen. ZWEEDS-P01EREN. Straalsund, den 3. Augustus, Men heeft tegen woordig alhier en in de andere Pommerfche Steden de Nederlandfche manier ingevoert omtrent de Granen waar uit wy ons veel goeds belovenen dat is nament- lykuat de Rogge gewogen word en men dezelve naar het verfchil der gewichts betaalt. Hier door zalzigdeLand- man beyveren, om zwaar en zuivere Rogge na de Ste den te brengengeen Koopman zal meer met dezelve verlegen zyn, en dezelve op zyne Zolder van de Clan- der behoeven te laten verteeren maar zalop de wyze van Dantzig, met die zwaare Rogge een goeden Handel ®p Holland kunnen dry ven. POLEN. Cracow, den 28. July. De Vorst Bisfchopalsmede de Castelaan van deze Siad zyn alhier aangekomen ;zyn- de de eerstgemelde na zyne Refldentie-Stad Kieleen de laatstgenoemde na den Woy wode van Kiow vertrokken, cm zig met denzelven na Warfchau te begeven. Warschau, den 4. Augustus. De Krooiis-Groot,en Kroons-Hof-Stalmeester, beide dezer dagen alhier aange komen zynde, hebben benevens 9. Asfesfores, op den 1. dezer loopende Maand, deOeconomifcheSchat-Com- misfie begonnen die thans vlytig voortgezet word. Men heeft alhier bericht ontfangen, dat de Woy woodfchappcn Sendomir Lub/in, &c. het befluit hebben genomen om hoofd voor hoofd de Koning-Verkiezing by te woonen: maar de overige hebben zig verklaart het zelye door Landbodens te zullen laten doen. De Relations Land-> dagen zyn in het Landfcbap Halicz en de Woywood- fenappen Rawa en Ploczko vruchteloos afgeloopenheb bende men aldaar niet eens toegeiatendat de Ryks- Conftitutien van den laatften Ryksdag mogten voorgele zen wordenja zelfs zyn de Sabels niet gefpaarten op den Ploczkifchen Landdag re Ra dom is de Heer Rescis- zewskiLandrichter van Ploczko en gewezen Land bode op de Convocatie Ryksdagzodanig gehouwen, dat hy kort daar na aan zyne bekomene Wonden is overleden zynde 'er nog vele andere deer'ykdog niet doodelyk gekwetst geworden. Zondag is de Starost van Halicz Graaf Branicki, na deszelfs Armee, in dat Landfchap leggende, van hier vertrokken, om den aldaar gerezen Opftandindien mogelyk, te dempen. Men verhaalt al hier van den Vorst Radzivil, Woywodevan tFiJda,dMj wanneer hy_ na Volbynien geweken was, hy gezocht had de Troupen van den VVoywode van Kiow aan zig te trekkenmaar toen laatstgemelde hem zulks niet al leen afgeflagenmaar zelfs geweigert had hem te ho ren fpreken, zoude hy gezegt hebben: Indien ik dan by Christenen geen hulp vinden kanzo zal ik dezelve by de Heidenen zoekenHebbende wel van voornemen ge weest zig met zyne Troupen na de Vesting Caminiecksa. van daarna de H. Drieenbeids-Scbans te retireren ;dog dewyl de Commandant dier Vastigheden hem daar niet heeft willen inlaten, heeft hy de meeste Troupen in hun ne volle Wapenen te rug gezondenen zig zelf met 500. Mannen na Choczim begeven. Lemburq, den 4. Augustus. Te Milatyn, 6. Mylea van hier gelegen, is de Princes Radzivileen eigene Zuster van den Vorst Woy wode van Wilda, op een frauduleufe Dispenfatie, van den Bisfchop alhier verkre gen, met een zekere Perfoon, Morawski genaamt, die een Zoon van den Oeconomicus (eNieswicz zoude Zyn, getrouwtdog wanneer zy te Obroczyn aankwam, en de Bisfchop dat bedrog ontdekt hadheeft hy haar in een Benediftyner Nonnen-Klooster alhier laten brengen:dog Morawski heeft zig in een ander Klooster gereiireert. VRANKRYK. Parts, den to. Augustus. De Kamers van het Parle ment zyn op den 7. dezer alhier vergadert geweestom den Heer de MaupeauZoon van den Eersten Prefident als Lid van dat Gerechts-Hof te ontfangen. Men heeft aangemerkt, dat hy by die gelegenheid geen Redenvoe ring gedaan geene Wet gegeven nog geen Examen on dergaan heeft, gelyk wei-eer in het Jaar 1725. de Zoon van den Eersten Prsfident, den Heer Portail, moest doen. Vervolgens regiftreerde het Parlement de Opene Brie Ven, nopens het Collegie van Sens; alsmede wierden by het zelve Cornrfiisfarisfen benoemt, welke van dien d:.g af vergadert moesten zyn tot examinatie van een Edict, waar by een nieuwe wyze van beftiering der Inkomften van de Steden, in welke 3000. of meerder Huis-gezinnen zynvoorgefchreven worduitgezondert de Stad Parys Het zelve Arrest vervat 34. Articulenbelastende mede* onder anderende afdankinge van de byzondere Bedien- dens, die nu inyder Provintie de voorn, beftiering in han den hebben. Twee Profesforen van het Collegie van Arras zyn by Arrest afgezet; en aan een Jej'uit, dia wegens Lichaams zwakheid in een Hospitaal is gegaan, de vryheid toegedaan om daar in te b'yven. Het te Befangon zittende Parlement van de Provintie Franche Comté heeft in het onderzoek der zaken van de zo genaamde Jefvicen weinig of niets kunnen vorderen; uit redenen, dat eensdeels zommige Leden van het zelve zig daar mede riiet hebben willen bemoeyenen ander deels verfcheidene daar in niet hebben kunnen of willen eenigen dienst doen, ter oorzaak of wegens Maagfchap met de Je^luiten, of uit aanmerking hunner qdaliseit, als toegevoegde Leden, die onder de Congregatie van die Jejuiten behoren hier door is het Parlement te Befangon tot zo een klein getal van Rechters vermindert, dat het voorgenomen werk heeft moeten geftaakt worden hierom is aan den Koning een Proces Verbaal toegezondenaan gaande de beweegredenen die by ieder der in gebreke blyvende Leden ingebracht zyn, om van de kennisne ming der gemelde zaak te worden Uitgefloten; zynde her zelve opgeftelt op de wyze van een Smeekfchriftinbou wende een verzoek ,dat Zyn Majèfteil Deszelfsgevoelen ge-

Middelburgsche Courant | 1764 | | pagina 1