No. 97. MIDDELBURGSE Ao. 17 64 COURANT, Dingsdag, den 14. Augustus. TURKYEN. Constantinopolen, den 3. Ju/y. De Porie heeft Dervis Effendi benoemtom zig na Petersburg te begeven, en Haar Keizerl: Majt. over harekomsietot den Throon te complimenteren, zynde die Heer uitdien hoofde op den 23. Juny laatstleden met de Caftan bekleed geworden. Om dat de onlangs tot Gouverneur van Sa lonica benoemde, en met de Waardigheid van Bacba van iwes Staarten begiftigdestga der Janttzaren, geen ge noegen daar mede genomen maar begeert heeftdat hem de Waardigheid van drie Staarten zoude worden opge dragen is de Sultaan over deze verwaandheid zodanig gebelgt, dat hy niet alleen beide voornoemde Waardig heden den zeiven ontnomen, maar hem tnog boven dien na het Eiland Rhodes in ballingfchap gezonden heefr. De Zweedfche Minifter heeft van de Porte een Commisfaris verkregen die met den Secretaris van gemelden Mini fter na Tunis zal vertrekkenter beüislïng van het ver- fchil tusfehen den Koning van Zweden en den Dei van Tunis onlangs gerezen. Alhoewel men t'zedert verfchei- dene Maanden binnen dezeHoofdftad enderzelver Voor lieden niets het minste van de Pest heeft vernomenis nogtans voor eenige dagen een Bediende van den Fran- fchen Ambasfadeur alhierbinnen den tydvan24 uuren, aan die Ziekte overleden: Hier door heeft Zyn Excellen tie zig verplicht gevonden met desZelfs Huisgezinzyn verblyf op/het Land te gaan nemen, om aldaar Quaran taine te houden. Ook heeft men van Smirna bericht ontfangen, dat de Befmettelyke Ziekte zig opeen nieuw aldaar geopenbaart had. De Heer Zecbelin Major van het Jager Corps van den Koning van Pruisfen, bevind zig nog alhier byden Pruis- fifchen Minifter, zonder dat men tot nog toe iets beeft kunnen ontdekken van het oogmerk, waarom gemelde Zyn Pruisfifcbe Majefteit voornoemden Heer her waards gezonden heeft. I T A L I E N. Mieano den 20. Ju/y. De Hertog van Modena Adminiftrateur van wegens de Keizerin Koninginne over Oostenryks Lombardyenis alhier in zyne Erf-Staten te rug gekomen. Deze Regeering aan de Grifons de Vry- heid toegedaan hebbendevan in een klein Meermakende een gedeelte uit van het Lac de Cómo te visfebenhebben eenige Particuliere, die deze Concesfie hun nadeeligach ten te zyn, op dat onderwerp hunne klagten ingebracht. Turin den 25. Ju/y. Zyn Koning). Hoogheidde Hertog van Torkdie tegenwoordig alhier is, ontfïng Saturdag de Vifite van den Hertog van Savoyen en den Prins van PiemontZondag fpysde die Prins met den Koning en de Koninglyke Familie, wordende na de Maaltyd een voortrefiyk Concert gehouden, 's Avonds gaf hy een kostelyk Soupé, waar toe meer als 100. Per- fonen genodigt warenhet geen van een Ball gevolgt Wierd, dat tot vroeg in den morgen duurde. Heden begeeft zig gemelde Hertog na Rockonitz, zynde een Landgoeddat den Prins de Carignan toebehoorten morgen is Zyn KoningI: Hoogheid voornemens om van Zyn Majt. affcheid te nemen. De Vloot-Voogd Har- rijon en Groot-Brictannifche Minifter te Genua, zal ge melden Hertog op zyn Reize na Genua begeleiden. POOLSCH- PRUIS S EN. Dantzig, den 23. July. Zoo lang de Graaf van Bra nie bi en de Vorst Radzivil de Wapenen in handen had den, wierden dezelve van den kant der Geconfedereerde ook met de Wapenen te keer gegaan: tegenwoordig daar hunne gerusthouding, veroorzaakt door hun krak, wel ke zy gekregen hebben by de laaide Aftie, en de zwak heid hunner Party, eenige gelegenheid ter onderhande ling verfchaft, wenden alle de Grooten van Polen, die hen eenigzins in Maagfchap beftaan hun uitrerfte ver mogen aan om ze tot de beerfchende Party te rug te roepenen hen te bewegen hun Vrede met de Algemee- ne Confederatie te makenten einde, voor het minfte. dewy I men de verdeeltheid geduurende deTusfchen-Regee- ring niet heeft kunnen verhoeden, geen fpoormogt over- blyven, wanneer 'er een door de Republyk gemachtigde Koning den Throon bekleedom zyne beledigde Waar digheid te wreken aan de gene die by hem in verdacht mogien blyven de wettigheid zyner Verkiezing te laken. Het gene deze bevrediging mogelyk maaktis dat de Vyandelykhedendie tusfehen de Algemeene Confederan* ten en ue Tegen-Confederamen geöefentzyn altydzyn gemaiigt geweestdoor achting voor de Perfonen en bemiddelingen van Onzydige: De beide Partyen hebben malkander niet ten bittterften vervolgt; wanneer zy van weêrskanten op den anderen eenige Gevangene gemaakt hebben hebben zy dezelve op hun woord vry te rug ge* zondenen de zegenpraiende Partyin plaats van zig van haar voordeel te bedienen om de overwonne Party te verpletteren heeft altyd., met voorbedachten raadaan dezelve den te rugtocht open gelaten. Dit is het gene nog onlangs geoeffent is ten aanzien van den Vorst Rad zivil. Op dezelfde wyze heeft men zig gedragen om trent den Graaf van Branickydie zig tegenwoordig ge rust houd in de Vryplaats, dien hy zig verkozen heeft, niet in Hungarien gelyk door verfcheidene Nieuws-pa- pieren verbreid is geworden, maar in een Landftreekhet geen men Zipferland noemt, bevattende 13. Steden, die wezendlyk eertyds aan Hungarien behoort hebben (en dat is de reden dat ze niet veel 111 aanmerking komen maar tegenwoordig erffeiyk aan het Huis Lubomirsky toe behoren. De Graaf is te LublouwHoofdftad van dat Landfchap, en de Heeren, welke hem gevolgt zyn met de Troupen, die onder hun Bevel ftaan, zyn in de ia» andere bieden verdeelt. POLEN. Posna, den 26. July. De aannaderende Koning-Ver- kiezings tyd maakt ons nu maar eerst ongerust, om dai de omftandigheden door geheel Polen zeer hacbelyk: zig vertoonendoor de dageïykfche Berichten uit War* febau wieid ons geduur'g moed gegeven, dat alle de On lusten eerlang zouden gedempt zyn, en de Eendracht in de Republyk herftelt worden, terwyl de Tegenparty, door overmagt in het onderfpit gebragt, en tot geenbui- tenlandfche Mogendheid hun toevlucht kunnende ne men van zelf zoude moeten toevallenop de zyde van den Vorst van Radzivil heeft dit wel eenigen fchyn waar van men zegt, dat hy zig, na 't verlies van zyn Casteel O/ykana het Turksch Tartaryen geretireert heeftvan waar hy mogelyk met een grooter macht dan te voren wederom zal weder keeren dog de ont- zaglyke overmacht der RusLn zal waarfchynelyk des- zelfs Pogingen.verydelenMaar de Party van den Kroons- Groot-VeldheerGraaf van Branickidie men meende, dat reeds gantsch ten onder gebragt was, isaanmerkelyk verfterkt geworden door den Vorst Bisfchop van Cra- cow, en een kansje gekregen, dat hunne Tegenftre- vers in de uiterfte verlegenheid heeft gebragtwant de voornoemde Prxlaat heeft de Kroon en Ryks-lnpgnia die onder zyn opzicht binnen Cracow bewaart worden medegenomen, en zig met dezelve, door den voor noemden Groot-Veldheer en de Voornaamfte van des- zelfs Aanhangelingen verzelt, na Bartas, een Koninglyke Ungarifche VryeRyks-Stad, op deGrenfen van Polen ge- gen, vervoegt; terwyl het Leger der hun getrouw ge- blevene Troupen de aannaderingen der bykans ontoe- gankelyke fteiltens van het Carpattifche Gebergte bezet houd. Dit voorval heeft den Vorst-Primaat en deszelfs Medeftanders doen beüuiten aan het Wener Hof ver zoek te doenom aan gemelden Graaf Branicki en zyne Aanhangers geen Schuilplaats op deszelfs Grondgebied te vergunnen maar denzelven zo het mogelyk rnogt wezen, in hunne handen te leveren: voegende daar by, dar zy anders genoodzaakt zouden zyn, met den byftand van hunne Bondgenoten, hem tot in Haingarien te vervolgen om zig wederom mees- ter van hunne Ryks-Kleinodien te maken." Wat bet Keizeriyke Hof hier op zal antwoorden, moet den tyd leeren. Hoven dien hoorr men mede, dat de Relations- Landdagen met proteftatien begonnen en met tegen- betuigingirn onvruchtbaar gecindigt worden. Verder Vervolg van het Oniftandig Verhaal van het'. Voorgevallene tusfehen den Prins Radzivil en de Ruftfcbe Troupen. Deze tydingen deden den Vorst befluitenom op dat Corps 'tgeen zig gereedmaakte hem te overval- lenlost te gaan den aanval wierd ten 3. uuren na n de midclag begonnen, door fchermutzelingen der Co- fakken met de Ruiterbenden van den Vorst, die op n de eerfte losfing van hun Geweer de Rusfen vao de

Middelburgsche Courant | 1764 | | pagina 1