No. 94. MIDDELBURGSE Dingsdag, Ao. 1764, COURANT, den 7. Augustus. I T A L I E N. Livorno, den 10July. DeGaleyen van Maltba heb ben laatstleden een Xel/ecq van Algiers genomen, die het Tribuit van Xlgiers en Tunis na Conftantinopo. len zoude overbrengen. De Berichten van Cdgliari en Sardaigtie brengen mede, dat verfcheidene Feiouken van Napelstot de Coraal-Visfchery gebruikt zynde, door een Storm beloopen en verongelukt zyn. L Y F L A N D- Riga, den 11. July. De Keizerin onze Souveréine arriveerde aen 5. dezer in de Nabuurfchap van Revel, en deed 's anderen daags Hare publyke Intrede in die Stad. Aanftaande week zullen wy het geluk hebben Haar Ma- jefleit hier te zten. Onder het Gevolg van Hoogstgem. Haar Majt. bevinden zig onder anderen de twee Heeren Gebroederen, Vorsrcn van Orlorode Graaf Rajumows- kyHetman der Cozakken, de Veldmarfchalken Graven van Munnicb en van hut ter tin en de Grootmeester van de Artillery van Villebois. Vervolg van de Verklaring van bet Hof', over het gene in Polen gepas/eet t ts&c. Dog by zodanig ongevoeglyk byband-eisfcben iette- den zy daar niet op, dat het oogmerk der Declaratien op welke zy voorgaven te (leunengeen ander als bet eigende was van Haar Keizer!: Majelïeiten dat de w beweegredenen, die haar dus te weik deden gaan ,de eigende waren dewelke zy aanhaalden. Haar Majt. erkent als rechtdat een ieder Mensch belang heeft in de Vryheid van den anderendat ieder Volk zig moet laten aangelegen zyn de behoudenis van een an- der Volken dat ieder Kroon moet letten op de on- af hanklykheid van een andere Kroon. Polen heeft niets te vrezen als van binnen; dewyl het de gevoeiigfie verongelyking aan de meeninge van Haar Majt. zoude zyn, haar in verdacht te houden in de tegenwordige n omftandighedenvan de minde afzichten op voordeel of heerscbzuchtZy is dan overtuigt, dat die hulp. eis- fching het geen wel noit bad mogen gebeurengeen andere uitwerkinge zal hebben, als om te doen be- kent worden het verblind gemoed der Party, welkeaan- gedreven word om het zelve te doenen de misbruik daar omtrent gepleegt. Men ziet de konstgreep, met welke men by kans woord voor woord den Brief aan de Keizerinne, en dien, welken men aan de andere Mogendheden gefchreven heeft anngehaalc en geïnfereert heeft; men heeft gezocht van deze particuliere Zaak, die niet anders als indi- reft konde behandelt worden; een direfte Zaak, tus- fchenSouverein en Souverein te makendie te verbinden om over en weder uitleggingen te doen: zig latende voorbaan oplettende genoeg te zyn, om van hetminfte gebrek van vertrouwen voordeel te trekken, om bit- zigheid te verwekken, en de zaken in dien (laat van vetwerring te helpen, waar in men ze wenfchten om zo vernuftig te zyn van dezelve uit te werken. „Zig niet vergenoegende gansch Europa tegen Rus- y land op te makenzo zy konden, hebben zy zelfster zeiver tyd een openbaren Oorlog tegen dat Ryk wil- len beginnen voorftellende het opontbod van den Adel; een uitfrap, waar toe niet de minbe noodzake- lykheld was, en aangaande dewelke het wyze Ant woord van den Vorst-Primaat hun de oogen had moe tén openen: dat by tiiei koude begrypen waarom.zy met zo veel verzekering bun rekening meenden te vin- den in de by-eeti-roepihg van den aidel, daar nogtans bet kleine getal der Landboden door den Zdel verko- zenen aan denzelven verknochtbet tegendeel deden blyken van bet géne zy zig beloofden. Maar niets maak- te eenigen indruk op die driftige Menfchen voor in- genomen door hunne hertstochten, en waar vaneen alleen zig lief voorbaan degeheele Republyk feregeeren „De Welmeenende, ziende hunne Wetten en Vader- land, door de wyze Befluiten der Minibers van Rus- land gered voor 'de fchadelyke ondernemingen hun- tier Vyanden en rechtmatig beweegt tot dankbaar- 33 heid voor een zo rnerkelyken dienst, hebben aan de r Keizerin een Brief gefchrevendie geheel tegenbry- 33 dig was aan dien van de Faftie voornoemtwaarin 31 zy Haar Majeftcit bedankende voor het gene dezelve reeds voor het Vaderland gedaan bad de Keizerin ernbigiyk verzochten daar in voort te varen tot het einde van de Tusfchen-Regering, De vastgeftelde tyd ter houding van de Ryksdag eindelyk gekomen zynde, zonder dat de Kwaadge- zinde in eenige hunner voornemens hadden kunnen flaagen, waS hun laatbe toevlucht om de Wettigheid deszelfs aah te iastên. Zy protesteerden dan daar te gen, en bragten geen andere beweegredenen tot hun protest voor, als de tegenwoordigheid van de zelfde Trouperi, die Zo benoodigt waren en dewelke, hunne fchadelyke oogmerken verydelende, niest anders heb ben gedaan als de rust te verzekeren, en aan de Re publyk de wezendlykfte dienst hebben bewezen. Zy vertrokken vervolgens, zig afzonderende van een werkdat reeds zyn Wettige gedaante ontfangsn bad en bygevolg van het Lichaam der Republykaltoos be zig met de uitvoering hunner toeiegzelen waar van niest magtig was hun te rug te houden. Haar Keizerlyke Majebeit, aangedaan doorzotreu rige omflandigbeden, en opregtelyk bezorgt de rust te onderhouden, en te beletten, dat de Wetten en Vryheden van Polen niet onderdrukt worden, heeft begonnen door goedkeuring van het gedrag van hare Minibers in Derzelver Troupen hun march te dirige ren en de Plaatze hunner oebinatien te veranderen, en is verblyddat de uitkombe zo volmaakt is ge weest als de oorzaak rechtvaardigt is geweest. Zy ziet met innigfte fmerte, dat bykans niet meer moge- lyk is de ongevallen van een Burger-Oorlog in Polen te verhoedenHaar tederhartigheid over het lot van een Nabuurigen Staat; de redenen van eigen belang van Haar Ryk, zo vast verknocht met de welvaart en rust van Polen; eindelyk den inhoud der Traftaten tus- fchen Rusland en Polen eisfehen, dat Dezelve aan wende, gelyk Hoogstdezelve van den beginne hetzel ve heef: belooft, en de verplichting dezer Traftaten het medebrengt, alle de Middelenwelke God Haar in handen geftelt heeftom de Waare Poolfche Patriotten te onderfteunen, de Orde in hun Vader/and te hel pen herbellen, en hun geheelen ondergang voor fe ko men. POLEN. Thorn, den 20. July. Alhier is bericht ingekomen dat een nieuw Corps Rusfifehe Troepen, joooo. Man nen berken gecommandeert wordende door den Lieu- tenant-Generaal Stoffel, in dit Koningryk ingerukt is. ZWEDEN- Stokholm den 18. July. Zedert eenige weeleen be vind zig hier een Perfonaadje, genaamt Cyavayfaen voerende den Titel'van Prins van Palestinadeze heefc van den Koning een Somma Gelds gekregenen baat binnen korten na Petersburg te vertrekken. Den 10, dezer arriveerde alhier een Stalmeester van de Keizerin van Ruslandmet 6. zeer fraaije Paardenvan wegens Haar Majt. aan den Koning prefent gezonden. De Prins Baratinskoydie aan den Kroonprins de Tekens van de St. slndrïcs Orden van gemelde Haar Majt. heeft over. gebragt, is op den 9. dezer tot Ridder van de Zwaard Orden verkorenen met het Pourtrait van den Koning en van Zyn Zoningl. Hooght. befchonken. GROOT-BRJTANN IE N- De oudbe Zoon van den Graaf van ButeLord Mount Stewart, zal, zo men zegt, met een gewichtige Bedie ning in 't kort voorzien worden: ook verbaat men, dat de Heer Eduard Wirthly MontaguSchildknaap ent Schoonbroeder van den Lord Bute, mitsgaders Lid in het Parlement wegens Huntington, tot Pair zal verhe ven worden en met het Charafter van Miniber des Ko- ftings aan zéker Buitenlandfch Hof zal worden bekleed, t De Heeren Harrijon en Jrwine zyn van hunne ge- London den 27. jfuly. De Hr. Wil/iamsBoekei drukker, is gisteren op Guildhailvoor den Rechter Mansfield, gevonnist, als zynde door de Jury, na dat de Getuigen tegen hem verhoort waren't geen lan ger dan 3. unren geduurt heeftfcbuldig verklaartdat hy the Nortb-BritonNo. 45. herdrukt heeft. Hierop wierd het Proces tegens d'Hr. Kearsly by der hand ge nomen wegens de uitgeving van het Origineel Blaadje; en hy wierd insgelyks fcbuldig verklaart.

Middelburgsche Courant | 1764 | | pagina 1