No. 93: MIDDELBURGSE Ao. 1764, COURANT, den 4. Augustus. Saturdag, SPANTEN. T T ALIEN. INGEMERLAND- POLEN. VRANKRYK. Carthagsna den 27. Juny. Het Schip Le Gloneux van 72. (lukken Canonen Le Rufé van 60. (lukken alsmede het Fregat La Junonvan 36. (lukken Canon, leggen t'zedert eenige dagen op deze Rheede en zullen eerlang in (laat zyn om Zee te kiezen dezelve zullen de Troupen die men in Catalonienen in het Koningryk Valentie gelicht heeftvan hier na Vera-Crux overvoe ren. 'Er is een Deenfche Hoekker gehuurt, om gemeld Esqoadre voor een medereizend Hospitaal te verftrek- kenzullende in 't begin van de Maand van Augutlus aanllaande vertrekkenen gecommandeert worden door Den Franchco Trevino Capitein van het Schip Le Glo- rieux. Volgens een Brief van Salé, in datoden 14. dezer Maand, liep het Gerucht aldaar, dat het Roof Schip Reys Trebefen een Franfch Schip met 27. Mannen Equipagie had bemagtigt, en r,a Algiers opgebragr. In dezelfde Brief word mede gefchrevea dat het Roof- fcbip l' Hofgbamet-Louet ook een Prys met 15. Mannen Equipagie, waar onder 4. Engelfche Pasfagiers begrepen zyn, had opgebragt: dit laaide Schip had geen Paspoort, en 'er word mede niet gemeld, van wat Natie het zelve is. Romen den 6. July. Den 28. der voorlede Maand Vefper van het Feest van St. Pieterbegaf zig deCon- llabel Colonna, bekleed met het Carafter van Extraor- dinaris Ambasfadeur van den Koning der beide Sicilien na het Vaticaanvoorgereden door een prachtige en lalryke Ruitery, en prefenteerde, volgens gewoonte de Telle aan den Souvereinen Paus. 's Avonds wierd een Vuurwetk in het Cafteel Si. Hngeloen een ander op het Plein van Farnefe afgefteken. Den volgenden Morgen bediende de H. Vader Pontificiaal het Autaar in de Hoofdkerk van Si. Pieteralwaar zig het Sacro-Co- Ttgio en de verfchetdene Ordenen der Roomfche Praelaten begeven hadden. Zyn heil. heeft den 9. dezer Maand beilemt tot het houden van een Confitlorie. Genua, denq.july. Een ten Oorlog gewapende Pink is alhier te rug gekomen van St. Fiorentdie aldaar Am munitie van Oorlog ontfcbeept heeftvolgens het verhaal van den Capitein befchieten de Rebellen die Plaats niet meer met den zelfden iever, en de meeste van hun wa ren na hunne Pieves gekeertom bun Oogst in te bren gen. De Commandant van St. Fiorent maakte van zy ne zyde een (lerk vuur met zyn Artillery op de rest der Belegeraars, om die van die Plaats te doen verwyde- Ten: In een uitval, die de Genuëzen hadden gedaan, hebben zy een Battery vernietigt, omtrent,10. Mannen gedood en eenige Gevangene gemaakt. Petersbürg den 6. July. Volgens de Dagelykfche Berichten, welkewy van onze Souvereine ontfangen is die Vorstin den 3. dezer loopende Maand's morgens een quartier over één uur ,te Jamburg gearriveert, en heeft, na 1. uur vertoevens aldaar, Derzei ver Reize voort gezet na Nervahebbende te voet de over de Rivier Luga leggende Bruggegaan.De Magiftraar en Voornaamfte .Inwoonders van Nerva kwamen 3. Wersten van die Stad onze Keizerin te gemoed en 's avonds ten 6. uuren deed Haar Majt. onder het gebulder van 303.Canonfcbo- ten aldaar haar Intrede, &c. p'ervo/g van de Verklaring van bet Hop, over bet gene in Polen gepasfeert is&c. „Het uitftelhet geen zy verzochten aangaande het houden van den Ryksdag, gefchiede alleen ter ver- kryging van tyd, om de Rusfifehe Troupen, dewelke hen zoinden band hieldente doen te rug trekken, en meendenom daar in te flaagendat zy aan Haar Majt, moesten fchryven, en trachten hare tederheid aangaande de Conftitutien der Republyk te allarmeren, welker handhaving men weet dat Zy bebertigt. „Zy ontwierpen dan een Brief, bekwaam om de Kei- zerin van befluit te doen veranderen dog altyd oplet- tendzynde op de bewaiing der Rechten en onafhank- lykheid eener Vryeen met Haar in Vriendfchapftaan- de Natie, wanneer hunne pogingen die zy reeds ge- daan hadden, en die men wist, dat dezelve nog ver- dubbeldenom te verhinderen zo het in hun ver- n mogen was, de uitwerkzelen der gevoelens van Ge- rechtigheid en Vriendelykheid van Haar Keizerlyke Majedeit, alsmede van Hare vriendfchap jegens de Republyk, niet geopeDbaart hadden het gemoed der t'Zamengerotten, dewelke voorn: Brief hadden opge- (lelt. „Niet kunnende van den Vorst-Primaat verkrygen, die altyd onbeweeglyk in zyne Principien bleef, dat hy dat Gefchrift ondertekende, wendeden zyallerhan- de vonden aan, daar by voegende bedreigingen om wederom de Meerderheid te doen vergaderen, en die te doen ondertekenen en dan zouden zy hetzelveop hun eige authoriteit en tegen zyn dank afgezonden hebben. „Om het zelve Gefchrift met eenigen fchyn van Wec- telykheid tebekleeden, '(geen hen tefchuldigermaakt, hebben zy zig niet gefcbaamt het te dag-tekenen in het Paleis Primatiaalen hebbende iemand in hunne ge. hoorzaamheid ter affchryving, hebben zig zy niet ont- zien tegen de waarheid, daar onder te zetten dat de Kroons-Secretaris abfent zy daar hy dogmet weten van een iederin Warfchau tegenwoordig was. By dien Uitflap hebben zy nog een anderen willen voegen, dewelke eerstgemelden konde onderfteunen, maar die volftrekt deed zien het beledigendlle gebrek van betrouwen in de verordeningen van Haar Maje- Heiten het geen bekwaam was Hare gevoegligheid daarover te verwekken.Zy hebben gewiltnaar hunne zinnelykheid, of hoofdigheid, Europa in twist te helpen, en wederom, wanneer zy konden, het vuur des Oor- logs te oerdekenhet geen in de vier Deelen der Wereld zo gelukkig gebluscht is: ten dien opzichte zonden zy een Gefchrift aan verfcheidene Mogendhedenwaar in zy, lakende het gedrag van het Hof van Rusland, zig bemoeiden om dezelve over deze (lappen een arg- waan in te boezemen, en eischten zelf hunne byfland. 't Is ongehoord, dat een Fadlie zonder Hoofd, en zonder Gezagen in geenderhande wyze kunnende geacht wotden een Lichaam te zyn, tegen een Sou- verein een zodanige wrevele onderneming heeft ge- waagt. Het Verder Vervolg in de volgende Courant Wilna, den 7. Julf. Wy hebben alhier bericht ontfan gen van de ongelukkige A&ie van den 26. der voorlede- na Maand, waar in onze Vorst Palatyn door het Corps Rusfen, onder de ordres van den Colonel Bock, na een hardnekkig gevecht en verlies van omtrent 100.Mannen, door de overmacht der-Vyanden die een aantnerkelyk Secours van verfche Troupen ontfangen hadden genood zaakt is geworden te retireren. Men verhaalt een merk waardige omftandigbeiddie onder het Gevecht zoude zya voorgevallen; namentlyk: „De Vorftinnen, zo de Ge- maünne als de Zuster van den Palatyn Vorst Raazivil, n hadden zig te Paard zittende in het heetlle van het Gevecht begeven, en moedigden de Troupen van gemel- den Vorst met een zodanige Heroifche Stemme tot wak- kerheid aan, dat ze zelf door de Rusfen gehoort wier- denen wanneer die niet ter regter tyd voorgemeld Secours ontfangen hadden, zouden ze na alle gedacb- ten de nederlaag gekregen hebbendewyl de Vorst met zyn Volk reeds eenig voordeel op hen behaalt had." Warschau, den 14. Jttly. De Vorst-Primaat heeft uit den naam van den Senaaten de Ryksdag-Marfcbal uit den naam van de Ridderfchap, aan den HertogvanCour- land Ernst Johan van Biron een Mtslive van geluk- wenfehing gefchreven, dat de Republyk deszelfsRechten op de Hertogdommen Courland en Semigallien erkent beeft. Parys den 23. July. By een nieuw Edict word de Vrye Uit-en Invoer van Graanen en Meel toegedaan; waar van alhier den Inhoud volgt: De Koning bekragtigt den vryen Granen-Handel in dit Ryk, volgens deszelfs Declaratie van den 25. Mey 1763.en (laat aan alle zyne Onderdanen, zonder ondencheid, toe den Handel van al le foorten van GranenMeel en Zaden vanMoeskruiden ;de uitvoer van deze Goederen zal te Land volkomen vryftaan maar ter Zee zal de Uitvoer van Koorn, Rogge, Mas- telein en Meel voor het tegenwoordige niet mogen ge- fchieden als door de Havens van Calais, Saint Val- leryDuinkerkenFecamp, DieppeHavre de Gr ace Rotten, Honfleur Cberbourg Ca'ènGrandville,

Middelburgsche Courant | 1764 | | pagina 1