No. 89, msrm MIDDELBURGSE! Donderdag, Ao. 1764} COURANT. den 2 6. July. rn A M E R I C A- Gebman-Town, by Philadelphiaden 18 misverftandtuslcben den Gouverneur en de Inwoon ders van Penftlvania blyfc nog voort duurenenïfcbynt zelfs :e vermeerderen de Zaak., betreffende de Volontai- ren van Paxton, heeft veel geruchts gemaakt. Men heeft wel een verhaal van hunne wreedheden gedaan; maar men heeft niets gemeld van de beweegredenen, die ze daar toe gedrongen hebben. Dezelve zyn in een Ver haal opgeftelt geworden, waar van alhier een kort üit- trekzel volgt; te weten: Een aanmerkelyk gedeelte der Grenspalen van Pen- Jilvamenin de voorledene Zomer door de Indianen verwoest zynde, zo verplichtede de fchrikdie zig alom door hunne Strooperye verbreidedeby de 1000. Inwoonders hunne Wooningen te verlaten. Indeuiter- fte ellende geflortbleef hen geen andere toevlucht over, als de liefdadigheid hunner Mede-Landslieden, weike hunne verafgelegenheid ter fchuilplaats van alle overvalliag verftrekte, en die bygevolge;, zo welaan- gaande hunne Perfonenals Goedereneen volko- mene rust genoten. De weinige oplettenheidwelke men omtrent henjin deze ongelukkige omftandigheden liet blyken was hun fmertelyk. Eenige Particuliere hebben hen in der waar- heid van hun overvloed medegedeelt; maar weinige Gemeenten hebben gezamentlyk eenige aanmerkelyke fommen te zamen gelegt tot hun behoef: en het gene het aanmerkelykfte is, de Quakers gaven daar in het geheel niets toe, die anders in aanzien der Indianen, wanneer zy door die totmedelyden verzocht worden, zig 0 verdadig mild betoonen. Deze openbare eenzydigheiden andere veronge- lykingenwaar van zy zo dikwils redresdog te ver geefsverzocht haddendeed hen befluiten zig aan de Indianen te wreeken, die ze zo onrechtvaardig hen zagen voorgetrokken. De ysfelyke wreedhedenwel ke de vyaudelyke Indianen aan hunne Vrienden had- den bedreven, hadden dezelve reeds vergramt gemaakt tegen die ganfche Natie. „Vertoogen op Vertoogen wierden opgeftelt en aan den Gouverneur gezonden; maar die alle zyn achtergehou- den geworden door die gene, welke dezelve hem moes- ten overgeven of ten minsten heeft de Gouverneur niet noodig geoordeelt daar op te ietten. Ten laaiften verbonden zig een zeker getal Vrywilligersheden on der de naam van VrywiUigers van Paxton beken t, en namen de rampzalige Refolutieom zig door een algemeene flacbting van die Voorwerpzelen van hun nayver te ontdoen. Ten dien einde vatteden zy de Wapenen op; en na dat zy hun Barbaarscb voornemen aan alle de gene, die zy ontmoet hebben,ter uitvoer gebragt haddenkeerden zy wederom naar de hun redenen, welke dezelve daar toe gedrongen hadden, niet kunnende ontveinzen, vereenigden zig met hen nenvoldaan over den uitfiag hunner eerste verrich- ting, met voornemen, om wederom dezelve aante- vallen wanneer zy daar toe gelegenheid zouden vin- den, om het overfchot te vernielen. „Dog de Schrik, die zig over al verfpreid had op dit eerste bericht van dezeflachting, deed een gansch an- dere uitwerking als deze Vrywilligers gehoopt had- den. Eenige dezer Slacht-offers, Perfonen bevonden zynde welkers leven en gedrag onlaakbaar was verwekten tot medelyden zelfs die gene welke de vernieling der verdachte Indianen niet afgekeurt had- den maar niet volftrekt kunnende goedvinden dar men dezelve dus zonder onderfcheidden Onncize- len met den Schuldigenhad verdelgtzoo verhef- te zig een algemeen geroep tegen de Uitvoerders van dat bloedbad; men (lelde'er Pryzenop, omdieMoor- denars te vatten de Vergadering ondertekende Placa- ten, om te verhinderen, dat ze zig de ftraffe onttrob- ken en die gene, welke het meest gearbeid hadden ter verwekking van hunne wanhoop, waren de werkzaam- fte en yverigfte om ze in de handen der Juftitie te doen vallen. In zodanige omftandigheden moeften de Misdadigers ziende het gevaar, waar in zy ftonden en wetende, dat „het hun onmogelyk zoude wezen zig te verbergen, op een nieuw hunne toevlucht tot de Wapenen nemen. n Vele hunner Vrienden en Nabuuren zonder de wre- de geweldenary, waar aan zy zig hadden overgegeven, goed te keurennogtans de gerechtigheid der beweeg- Dit Corps daar door ontzachlykgeworden zynde, trok regt toe na den Zetel van de Regering, met voorne- men, om aldaar alle hunne bezwaringen voor te (lel len en te verzoeken die te verhelpen. Met dit oogmerk zonden dezelve een Verklaring eu Vertogen die door een der Leden van de Vergade- ring aan den Gouverneur geprefenteert wierd, met bygevoegde verzekering, dat zy niets minder voorge- nomen hadden als aan hunne Mede-Landgenoten eenig leed aan te doenmaar dat zy gereed waren van den anderen te fcheiden en tot de hunne te keeren,wan- neer zy verzekert wierdendat hunne Bezwaringen in behoorlyke achting zouden worden genomen, en dat men oneenzydig het geval, waar in zy zig bevonden gelyk mede het gene van hunne Mede-Landgenoten, die de uitwerkingen der wreedheden van de Indianen beproeft haddenwilde overwegen. Dit hen toege daan en belooft zynde geworden keerden dezelve vredelyk weder te rug, zonder de minste aandoening te laten blyken, zelfs niettegeh die genedewelke van meening hebben geweestdat men ze allegader in ftuk- ken moest kappen, en ten dien einde wezendlyk zig gewapent hadden. In der daad is dit geval aanmerkelyk, dat het zelf- de Volk het gene, wanneer hunnes KoningsenLands Zaken eik-een in de Wapenen eisebtgepredikt heefr, dat tegenftand te bieden tegen de Grondlesfen der Christeiyke Religie ftrydig is; die wegens de Con- fcientie vrydom van Perfonelen Dienst verzocht en ook verkregen hebbenalsnu de eenigfte warendie by dit voorval in de Wapenen verfchenen die hunne Ker- ken verandert hadden in een Parade-plaats; die zig van Munitie en Oorlogs-Behoeften verzagenen die hunne liem het eerste gaven om de Banditen want met dien naam benoemden zy de Klagende, te be- vechien en geheel ie verdelgen&c. Het Vervolg in de volgende Courant. A S I A- Aleppo den 2. Mey. Men heeft alhier met eenige Perfiaanfche Brieven tyding ontfangendat Cbertm-Chan, die dat Koningryk bemagtigt heeftoverleden zoude zyn, dog men verwacht hier van nadere confirmatie. Smïrna, den 23. Mey. Alzo men alhier van deCon- tagieufe Ziekte ten eenemaal, door Gods Goedheid, vry is, worden de uit dezen Haven vertrekkende Schepen met zuivere Gezondheids Brieven voorzien; en nadien het Schip de Hlberta en Christina, Schipper Reinderc Evertze reeds van hier na Amflerdam vertrokken is, ftaat hy immediaat door Schipper Elias Hendriks gevolge te worden: op den 14. dezer is alhier, van Amfterdam, over Livorno, behouden gearriveert het Schip de Vrouw Judith en Geerlruda, Schipper Paulus Ring.' TURKYEN. Constantinopolen den 16. Juny. De Armenïfche Patriarch van deze Hoofdftadwegens deszelfs hoogen Ouderdom en flechte Gezondheids toeftandzyne Func tie niet langer kunnende waarnemen, heeft zyneDimis- lie verzocht en verkregen; hebbende de hooge Portedea Vicaris van den Patriarch van Jeruzalem Kantabiet Kir- kortot deszelfs Opvolger verklaart. De Lord Batti- moredie den Winter in deze Stad heefc doorgebragt is dezer dagen door Poien na Engeland vertrokken. De Rusfifche Refident Obrefcm heeft de Vrienden van den door zyn Courier doodgefchoten Pofiillon met een Som ma Gelds weten de mond teftoppen, dus is gemelde Cou rier wederom op vrye voeten geftelt gewordendewyl onder de Wetten der Moefelmannen mede dien Regel word gevonden: Geen Klager; geen Rechter. Een ze ker J: W: van Hollandfche afkomfte, en onder de be- fcherming van de Heeren Staten Generaal der Vereenig- de Nederlanden alhier, wierd omtrent het einde der Jaast- gepasfeerde Maand, op befchuldiging van eenige boos aardige Turken, dat hy hun Godsdienst gefmaad en ge- lastert hadrn de Gevankenis gezeten zoude zonder twyffel een droevig lot ondergaan hebbenwanneer zig Hun Ho: Mog: Charaöer alhier met die zaak niet ten eer den had gemoeiten nogtans heeft men den zeiven niet, dan door middel van een fpendatie van 200. Piasters kun-

Middelburgsche Courant | 1764 | | pagina 1