No. 85. MIDDELBURGSE Dingsdag, Ao. 17 64 COURANT. den 17. july. TURK YEN- Constantinopolen den a. 'funy. Men heeft alhier van de Commandanten der Dardanellen> (zynde twee Sterke Casteelen met zeer zwaar Gefchut en talryk Guarnifoen voorzien,en leggende aan een Engte van dien zelvcn naameertyds Helle/pontas genaamttusfchen "Europa en rlfia, waardoor men uit de Ztrcbipell,door <je Propontis of Zee Marmorana deze Stad vaart, -waar van het eone Casteel Sestos leggende in 'r Zuid- Opsten deel van Europa en des Landfchaps Romanie én het andere jivtdogelegen in het Wester dael ten Noorden van Klein-Afia, gehoemt word:) bericht ont- fahgendat 3. Gewapende en by die voorn: Casteelen kruisfende Maltheefcbe Vaartuigen een Groot Turks Schip en 3. kleine weggenomen hebben. Hier op heeft 'dé Groot-Admiraal van dit Ryk van den Sultan bevel ge kregen om met zyn Vloot ten eerden in Zee te deken den Jaarlykfchen Kruistocht in de Arcbipell te doen, dezelve van de Zee-Roovers te zuiveren en de ge- woone Contrïbutién van de Inwoonders dier Eilanden dewelke Vafallen van den Sultan zyn, op te halen; De •Groot-Admiraal is ingevolge van dieOrdresden 24. Mey ir.et de gewoo'ue plechtigheden uit onze Haven ver trokken en na dé zo genaamde Zeven-'ïborens gefte- vent, hebbende op dié .hoogte tot den 28. vertoeft, waar na by mét zyn Vloot,beftaandeuit 3.Oorlog-Sche pen en 5. Galeyenin volle Zee geileken is. P' Véle Lieden' alhierzyn van gedachten, dat de gemelde Groot-Admiraalby zyn te rugkomst uit de Archipel! doqr den Sultan tot de hooge Waardigheid van Groot- 'Vizir zal verheven wordenten minsten fchynt de te genwoordige Groot-Vizir, niettegenllaande hy Schoon zoon van den Grooten-heer is, daaromtrent niet zonder bekommering te wezenals hebbende, naar gedachten, om die redenen hét vertrek van den Groot-Admiraal doen verhaasten. Dit is zekér, dat de Sultan wanneer hy zyne Zuster aan meergemelden Groot Admiraal ult- tmuwde, een- byzondere genegenheid tot hemwaards liet blyken: want by gaf aan hem den Bynaam van Me- lekdat is Engelen belaste hem dien Bynaam van toen af te voeren. De Heer ObrescmRefident van Rusland by de Por- te, heeft dezer dagen een zeer verdrietig Bericht ontfan- gen, te weten: „'Een Courier, dien hy met eenige De- peches na zyn Hof had afgevaardigtis met den Pos- tillon in hevige woorden geraakten heeft den zeiven met zyn Pistool doodgelchotendit voorval niet verre van de Plaats, genaamt de Veertig Kerkengefchied zynde, leggende tusfchen de 50. en 60. Mylen van '6deze Hoofd-Stad; zo hebben de Inwoonders van die Plaats .den Rusfifchen Courier ten eerden aangehou- den en hem voor den Cadi of Rechter gebragt, die, naar dat hy van dat bedryf verzekert was, door een Expresfe aan de Porie daar van heeft kennis gegeven, en derzelver Advys verzocht, hoe by zigdaaromtrent zal hebben te gedragen. De Porte heeft hem doen weten dat hy den Dader onder een goede Escorte herwaarts zoude zendendus dat hy, benevens de Na- J, beda&nde van den doodgefcboten Postillon, die, zo men vérneemt, de Zoon van den Postmeester der voor- noemde Plaats geweest is, eertsdaags alhier verwacht wordDeze zaak zal naar alle gedachten aan den Rusfifchen Refident alhier, die alles in het werk zal (lel len om den Dader te redden vele moeyelykbeden ver oorzaken., Voor het overige heeft gemelde Refident, zo dra by dit voorval had vernomeneen tweeden Cou- rïer afgevaardigtom de Depeches van den eerden na 2yn Hof te brengen. Een Turksch Fregat is met een ander Turksch Schip, dat het eerstgenoemde van de Malthefers hernomen heeft Gisterenavond in de Haven van deze Stad aangekomen; o. of 12. Maltheefche Matrozen, die op dat hernomen Schip gevonden zyn, wierden ten eerden na het Arfe- naal gebragten volgens gewoonteals Slavenin de Boeyen geflagen. INGE^TERLAND- Petersbórg, den 15. jfuny. De Keizerin heeft, aan de Buitenlabdfche Hoven de volgende Memorie, ten op Z'chte van de tegenwoordige zaken in Polenen voor- namentiy ic de Confederatie vaa Littbauwenlaten com municeren: 1 De geweldige ftaat,, waar in zig Polen bevind, ophét poinét van overgelevert te worden aan alle de elenden van een Binnenlandfche Oorlog, kan niet na laten Hare Keizerlyke Majefteit zeer ter harte te gaan. De Rechten, welke de Menfchelykheid vordert, zou-" den genoeg zyn, om haar niet te permitteren van ge ruste Aanfcbouwfter te zyn der woede die, na ftroonjen van. bloed re hebben doen Joopende totale vernieling van een Natie zoude na zig liepen. De Throon -is de verdediger van her Menscbdom, en de Magt, over een gedeelte verleend, breid zyn belang over het geheele uit. Maar Hare Majefteit heeft daar en boven Verbintenisfen. die Hare asfiftentie, ten fa veure van deRepublyk Polen, vorderen. Natuurlyke Bemiddelaarster zynde, en geauthorileerrdoorde Trac- taten tusfchen de verfcbeide Statendie de Republyk uit maken houd zy, na het voorbeeld van Hare Voorza'en, een wakend oog, om te belettendat de fondamen- tele Conftitutien niet benadeelt worden. De Keizerin heeft de altoos critiqueomftandigheden van een Interregnum met deszelfs gevolgen volko men voorzien. Uit dien hoofde is het dat zy, imme- diaat na het overlyden van den Koning,dacht een ge heiligde plicht van de Menschlykheid en van de trouw der Traftaten, te volbrengen, met de Republyk door Hate Ministers te laten verzekeren, ja zeïï's door Hare eige Brieven re betuigendat zy Hare oplettenhefil zoude verdubbelen, om bet gevaar, waar aan het ver lies van hun Hoofd baar bloot ftslde.,, af te weeren. Hare Ministers by alle de Hoven van Europa hebben ordre gebad deze dispolitie van Hare Majefteit te ken nen te geven, en Haar gedrag heeft dezelve tot hier toe gerecht vaardigt. By de Verbintenisfen van Vriendfchap en Allian tie, voegt de Keizerin die van Nabuurfchap. Dezelve maakt de eerfte verplichting dies te nauweren formeert daar uit andere, die alleen eigen zyn aan de nabuu- rige Staar. Een wederzydfcbe Correspondentie is de band bafis en grondllag van het welzyn en de com- moditeitvan twee aangrenzende Staten. Wanneer den eene in een van zynegedeelteps is aangetast, zo nood zaakt de gevoeligeweerftuit deszelfs Nabuur, om deel te nemen in het kwaad, dat by gevoelt. De beweeg redenen van Vriendfchap en die van Verbintenis be komen nieuwe krachtenen vorderen vanhemdegroot- fte eftbrten na die, welke dezelve aan zyn eigen ver- fchuldigt is. Alle die beweegredenen te zamen ge- voegt Hare Majefteit overgehaalt hebbende tot de (lap pen ,aiezy gedaan heeft, tot de verzekeringendie de- eelve vooraf gegaan, en zo dikmaals als het geval het vereiscbte, herhaalt zyn; Hare roem, de profperiteic van Hare RegeeringHare weekhartigheid met het on geluk van Hare Nabuurenen het eigen belang vaa Haar Volk, vereisfchen, dat zy de woorden zo heilig, als (leunende op de Eer en Wysheid, vervulle Het is een Natie-, dieHaardaarom verzoektdie Haar derzel ver Verbintenisfen te binnen brengten Haar tot hulp roepr; Zy zoude zig aan meerder kwaad fchuldig makenzo zy zig na zulke presfante beweegredenen niet fchikte. In de oprechtheid der grondregels die Haar geleiden, en der gevoelens, die Haar aanmoedi gen, heeft Zy, na de door de generale.Confederatie van Litthauwen gedane reclame, ordre gegeven, dac een Corps Harer Troupen naar die Provintie moest marcheren om aldaar de goede inzichten van de ware Patriotten te onderfteunendeVryheid der Inwoonders te maintinerenen aan de Conftitutien van de Repu blyk haar eerfte kracht te bezorgen. Het Vervolg in da volgende Courant. SPANTEN. Cadix, den 17. Juny. Depryzen der Levensmiddelen zyn alhier aanmerkelyk vermindert, dewyl t'zedert dén 4. dezer loopende Maand 20. Schepenmet Graanén bevracht voor deze Stad, in deze Haven binnen geldo- pen zynen men een gezagenden Oogst in dit Ryk te gemoed ziet- De laatfté Berichten vaa de Kust van Bar- baryen meldendat de Keizer van Marocco in dit Jaar 18. Schepen, zo Fregatten, Xebecquenals Galjoten ter Roof zal uitzenden. Voorleden Saturdag is alhter ze kere Louis Buttygeboortig van Lyons en oud Pro voost van de FranfcHa Natie binnen deze Stad, in dea

Middelburgsche Courant | 1764 | | pagina 1