No. 8cj MIDDELBURGSE Donderd .g, Ao. 1764; COURAN T. den 5. July. poolsch-pruissën. PORTUGAL. SPANTEN. I T A L I E N. P O L E Tsf. GROOT-B RIT ANNIEN- Lissabon, den 22. MeyHet Oorlog-Schip N. S.do Pilarvoerende 74. Stukken Canon is op gepas- leerde Donderdag, onder direétie van den Heer IVilliam ElsdonMajor van het Engelfche Corps Ingenieurs, van de Helling in het Water gebragt, het geen door onze Werkbazen te vooren, tot twee reizen toe, te vergeefsch ondernomen was: waar over by de Eer heeft gehad om de handen van den Koning en Koningin te kusten. Drie Spanjaarden en een Genues, welke den Capitein Hartleyen zyn Volk op zyn Reize van Teneriffd na Piazenza vermoord hebben, zyn dezer dagen alhierge- executeert: de Negerdie aan den moord medeplichtig was, is in de Gevankenis overleden. Saturdag morgen tusfehen 5. en half 6. uuren heeft men een fterke fchud- ding der Aarde alhier gevoeltdog door Gods goedheid is daar door geen fchadc veroorzaakt. Gepasfeerde Donderdag zyn vyf Retour-Schepen van de Comp: van Pbernambucqdie eerst in het laatst der aanftaaiide Maand Juny verwacht wierden, hier binnen geloopenmede brengende de 20. nog resterende Ge vangenen van het O: Ind: Comp. Schip Nyenbcjrg; de zelve zyn aanftonds in de Gevangenis overgebragten alle nog gezond zynde, gist men, dat dezelve binnen weinige dagen aan Boord van het Hollandfchealhier leg gende Oorlog-Schip Leeuwenhorst zullen worden ge bragt om duor het zelve na de Nederlanden getrans- porteert te wordende Namen van die Gevangenen Zyn, als volgt: S M I D T, j. Henricb trends, van Deterhaufen in Hesfen. TIMMERMAN, 3. Jan Babüstavan Bajona. TROMPETTER, 3. Philip Jofepb Farenfcbon, van Kirchheim. MATROZEN, 4. Lambert de Groot.van Rotterdam. 5. Godfried Gebbardvan Henfendorff" in Saxen. 6. Jan lodewyk Kr aftvan Tilburg. 7. August Schinkvan Tjerplled. 8. Paulus Ruytervan Rotterdam. 9. Jan Cbristopb Behrvan Maferdorff. 10. George Leenschvan Wittenberg. 11. Frans Cramervan Neuenmuhlcr, 12. Jan Pietervan Hoorn. 33. Pieter Tiffersvan Lauterburg. 14. Mntbony Everbard, van Wisbaden. 15. MdamTebingervan Worms, aan den Rbyn. SOLDATEN, 16. Godfried Prestervan Leipzig. 17. Phthp Stre/er, van Hesfen-Darmfted. 18. Johan liatbvan Dornflad. 19. Jobannes PVigantvan Meisfen. 'ao. aJntbony Straus, van Sletten, by Mulheyra. Cadix, den 29. Mey. Een onzer Kooplieden heeft van den Deenfcben Conftll te Sali een Brief ontfangenwaar in, onder anderen, gemeld word, dat de Keizer van Marocco aan hem zyn misnoegen had doen bekent maken, dat de Hamburger Schepenonder de Deen 'fche Vlag in de Middelandfche Zee varende hunnen Handel in alle zekerheid voortdrevenpn hem ver- zocht had zulks aan den Koning zyn Meester bekent te maken om daar in te voorzien Waarop het Ge- meen te Sa/é, eenige kennis hier van krygende, het gerucht verfpr-eid had, dat gemelde Keizer aan Der.e- marken den Oorlog had verklaart; het wel echteron- gegrond is, enz. Tot nog toe hebben de Kapers van Tetuan nog g'éeh bè'vel gekregen in Zee te fteken. Romen, den 9. Juny. De Apostolifche Schat-Kamer is nu van derzeiver buitengemeen zware Uitgaven ont last gewordendewvl het grootlle gedeelte der door de Hongersnood herwaarts gedrevene Behoeftigen reeds we derom van hier vertrokken is. De Bisfcbop van Pien- za op eigene authoriteit de Regeering van Toscanen ge- excommuniceert hebbende, zo'het fchynt uit weêrwraak, om dat hy wegens een Verfchil tusfehen hem en die Re gering ontftaan, van dezelve gebannen is geworden en gig na rlcquapendente heeft moeten begevenheefc voornoemde Regeering hier over haar beklag aan den H. Stoel gedaan dog die heeft goedgevonden de gemel de excommunicatie te confirmeren, en het gedrag van den Bisfehop te verdedigenom dat by zig alleen van der Geestelyken Wapenen heeft bedient. Uit het in den omtrek van Spalatro in Dalmatien alwaar de befmei- telykc Ziekte regeert, geformeerde Cordon 3. Soldaten gedefarteerten over Zee tot onze Kusten gekomen zyn de, is alle mogelyke vlyt aangewend geworden om die te achterhalen en te apprehenderen en eindelyk beeft men dezelve in de Nabuurfchap van Sinigaglia gevat, en dezelve worden aldaar met veel zorgvuldigheid bewaakt; dog op dat geen misnoegen desvregens by de Reg eering van dat Stedeken mogt opgevat worden heefc het Sa- cro Confulta raadzaam geacht aan den Magiftraat van die Plaats rekening van deszelfs gedrag in die Zaak te doen toekomen. Warschau den 15. Juny. Op deze Ryksdag is nu eindelyk befioten de Keizerin Ml Ier Rusfenen den Ko- ning van Pruisfenin die refpe&ive Qualiteiten te er kennen. De Franfche Ambasfadeur, Marquis Paulmy d'Mrgenfon, heeft Affcheid by den Vorst-Primaat geno men, en is Vrydag, zo men zegt, gansch onvergenoegt vertrokken en bet gerucht looptdat de Ryksdag nog deze Week (laat te eindigen. Prins Carel van Saxen heeft tegen het genomen Befluit van de Ledenom den Hertog Ernest Joban van Biron als Hettog van Cour- land te erkennen, een Protest doen inleveren, waar by de nietigheid van dat Befluit aangetoont word dewyl de Vorst-Primaat en twee derde parten der Senateuren op den tegenwoordigen Ryksdag prefent zynde, ten voorleden Jare het Refultaat van het Confilium onderte kent hebben, by hetwelk erkent is geworden, dat wy- len Koning Muguftus III. gerechtigt zy geweest om die Inveftitureaan Prins Carel ie verleenen behalven dat de Koning, en niet de Republyk, oorfpronkelyk van het Hertogdom CourJaod tot Opper-Leenbezitter is erkent geworden: en vervolgens door niemand als met deszelfs volkomen toefiemming, daar omtrent kan worden ge- disponeert enz: Het Hoofdgeld op die van de Joodfche Natie jaarlyks te heffen, is niet op 2. Poolfche, maat Hollandfche Guldens gezec Dantzig den 19. Juny. Het gene men laaiftelyk vatl Warfchau gemeld heeft, aangaande de Aftie, by dewel ke de Poniatowskijcbe Troupen die van den Kroons- Veld-Wachtmeefter 60000. Guldens hebben afgenomen, word bevestigtdog de Heer Macronowsky is op zyn woord van Eer los gelaten en het Commando van de Kroons-Guarde komt na Pruisfen te rug. De redenen van de te rugkomst der 2. Regimenten Rusfen onder de Ordres van den Vorst Dafcbkouwin Warfchauis nu bekent geworden'er is een Wapenen-ftilftand voor een korten ryd gemaakt tusfehen de Troupen van ge- melden Vorst en die van den Kroons-Groot-Veldheer dog na het ein digen van den geftipuleerden tydis de Heer Graaf Bramcki met zyn Arniée na de Hungarifche Grenzen opgebrokenen zo mén zegt, word hy aldaar door 'dagelyks versch aankomende Troupen verflerkt. Toen de Franfche Ambasfadeur zyn Affcheid by den P rimaat nam vielen harde woorden en hy zeide eindelyk onder anderen, dat de Koning, zyn Meejier den Ryks dag voor onwettig bieldenz. De Keizerlyke Koning- lyke Minister (laat den Franfchen te volgen. De Vorst- Primaat is door voornoemden Franfchen Ambasfadeur zyne Verklaring, die in tegenwoordigheid veler Senarto- ren is gedaanzo ontdicht gewordendat by by het eindigen van die Audiëntie aan de Wacht bevel deed ge ven geen Geweer voor den Ambasfadeur te prefente ren nog de Trom te roeren. Van de beweging der Turken en Tartaren hoort men niets: maar weldat de Pruisfifche Minister aan de Czartorinskifcbe Familie van wegens zyn Pruisfifche Majefteit verzekering heeft ge daan, dat Hoogstdezelve by het eensgenome Befluit zal volharden. Men vreest ten uitterften voor Hechte ge- volgenwelke alle die gemelde Verwarringen na zig kunnen (Iepen. London, den 23. Juny. Men heeft alhier met het

Middelburgsche Courant | 1764 | | pagina 1