No. 78. MIDDELBURGSE Saturdag, Ao. 1764. COURANT. den 30. Juny. I T A L I E N. Romen, den 9. Juny. Zyn Heil; heeft befloten een folemuele Procesfie in Perfoon te doen om den Hemel dank: te zeggen voor deszelfs bewezene Welda den in den Kerkelyken Staat uit het zo lang geleden zwaar gebrek aan Graanen te redden. De Nuntiature van Switzerland heeft de Paus aan den Prtelaat Valenti Neef van den Cardinaal van denzelven naam en die van Neapolis aan den Heer Durini opgedragen. POLEN. Warschau, den 11. Juny. De Rusfifche Generaal- Major, Vorst Dascbkowmet de Curasiiersen Dragon ders vandeArmée onder den Prins Czartorinsky desge- lyks ook de Graaf van Poniatowskizyn alhier weder om te ruggekomen: en men gist, dat 'eraan een Verge- lyk gearbeid word. POOLSCH-PRUISSEN Dantzig, den 15. Juny. De Berichten, welke men Jbier uit Polen ontfangtzyn gansch onzeker; zommi- ge brengen mede dat zig eenige TurkfcheTroupenmet de Armée van den Kroons-Groot-Veldheer Branicki zouden verëenigt hebbenandere melden dat den Groo- ten-heer aan gemelden Graaf Branicki met de onder des- zelfs Commando ftaande Troupen, Permislïe zoude ver leent hebben om in tyd van nood zyn wyk in des^ zelfs Gebied te nemenandere wederom zeggendat gemelden Groor-Veldbeer op de Hungaarfche Gren zen met zyn Armée reeds aangekomen is; en weder om andere willen te kennen gevendat 'er een Onder handeling tusfchen de twistende Partyen door middel van een nabuurige Mogendheid bewerkt is welk van die verfcheidene geruchten gegrond of van waarheid ontbloot zyn zal den tyd wel haast doen zien. Het gerucht, dat de Disftdenten in Polen met hunne Befwaarnisfen zig aan zekere Buitenlandfche Mogendheid gewend zouden heb ben vind hier wel geloofmaar men voorziet niet op wat wyze zy daar van geholpen zullen worden: dewyl de verbittering iu Polen tegen de Proteftanten zo groot is, dat het voorfpreken voor dezelve op de Ryksdag, van wien het ook zyn mogt^ zonder twyflel gevaarlyk zoude zyn. G ROOT-BRIT ANNIEN- London, den 19. Juny. Zyn Majelieit heeft den R idder-Baronet Edward Kingtot Baron Kingfon van Rockingham; den Ridder-Baronet Ra/ph-Goretot Ba ron van Gore van Manor Goreen den Heer Stepben Mooietot Baron Kielworth van Moore-park verheven zo voor hun zeiven, als hunne Mannelyke Descenden ten in 't Koningryk Yrland. De Heer Charles Torkèis tot Griffier van Douvren verkozen, in plaats van wylen zyn Vaderden Graaf van Hardwicke. Men verneemt!, dat het aandeel van ieder gemeen Matroos der Oorlog schepen the Grafton en the Lenox, die het Spaanfche Manilla- of Aquapulco-Schip El Sanêtisfima Trimdade vermeestert hebben op ruim 600oo. Sterl. beioo- pen zal. De Koning heeft aan den Colonel Johan Hendrik Christiaan-Stumpeldie alhier met zyne Officieren en een groot getal Werklieden van alderhande Ambachten uit Duitschland aangekomen is, 20000. Akkers Land in Acad'ta toegedaan, alwaar hy een Colonie, Haven en Stad zal aanleggen, epdienaar zyn naam Stumpel-Tpwn, of Stumpel-Siad zal noemen. 131. Franfche Protefïant- fche Familien van Bourdeaux en Monipellier zyn hen in Carolina komen ter neêr zettenl om Zyde, Indigo en Wynen aan tc kweken. De Inwoonders in Penftl- vanien leggen met de Eigenaars dier Colonie overhoop en zouden liever ziendat de Kroon dat Etablïsfement naderen wilde. Gister namiddag omtrent ten 3. uuren had men in deze Stad een verfchrikkelyk Onweder van Donder en Blixemde Thoren van de St. Brides Kerk in de Fleed- heat is daar door lelyk gehavent, de Kerk genoeg zaam onbruikbaar' en de naaftbygelegene Huizen voor het meerdere gedeelte door de daar van afgeflagene ftee- nen van hun daken berooft geworden en zelfs hebben zommige hun Vlieringen vetloren. Verfcheidene Scboor- fteenen zyn ingeftort en verders veel fchade gefchied een Lakey is vaa twee Paardendie door de Blixem verfcbrikt wierdetldood getrapteen Melkboerin is door het neêrftorten van een zwaren lfeen van de Poort van het Kerkhofaan het einde van de Gray's In-laanzwaar- lyk gekwetst geworden en verfcheide andere Menfchen zyn door de Blixem op een wonderlyke wyze getroffen; dog by geluk is niemand daar door dood geflagen. De A&ien van de Bank zyn 113!; O: lnd- Comp: ge floten. Zzee Comp. 94} i ggfAnnuïteiten 83!; dito Nieuwe 84!; 3 perct: Gereduceerde Bk: Ann: 84I a f; 3. perct. Geconfolideerde dito 85I ft 3i perct. dito 1756. 87$ f dito 1758. 90 ft f; 4-percr. Geconfolt Bk'. Ann: 97! ft J; Lange Ann: 26§. De Wissel op Amfierdam 36-11. 2\. Ufo. Zlgt 36-9 Roller dam 36-11. VRANKRYK. Versailles, den 19 Juny. De Reize van het Hof na Compiegne is op den 22. dezer vastgefleltaldaar zal een Plaifir-Camp van 6000. Man geformeert wordendat 3. Weken lang ftaan zal. Alhoewel Madame de Dau- pbine volkomen van hare Bevalling berftelt is, verfchynt die echter tot nog toe niet in 't openbaar. Perder Vervolg van Vertoog van bet Parlement van Toülouse. Niet door een trage en ruïneufe uitwerking van een algemeen verval kan men het heil voor Vrankryk ver wachten: Niet met een Capitaal van 20. Millioenen ,dat ten minsten, Sire, jaarlyks moest worden vermeerdert: door het beloop der door de voldoening der Capitalen vernietigde Rentenkan men zig vleyen tot de bevry- ding des Staats van deszelfs fchulden te gerakenhet is tyd tot de welle van de kwaal te klimmen. De ontfangsc is gebrekkelykde eerde flap, die men moet doen, is, dien te hervormen. Het gevaar is inkankerende, dus moet de hulp fchielyk zyn 't behage USire Vrankryk te bevrvden van deze Uitfchot der Tollenaren, dieaityd vreemdelingen in bet Koningryk zynde, ten bunnen kos- ten tegen het zelve in de Wapenen zyn om bun krach ten langer in te fpannen ter bederving van alle de grond- flagen, en waggelendmaking van alle de Wetten. De beste der Koningen zal zig betonen aangedaan te zynt door de geloften gedaan tot zyn Eer, tot geluk van het Volk, tot daving derWetten ,tot goede intigting van de Finatuien en tot bevrydinge en gemak van bet Koning ryk. Ja, Sire, Gy zult geraakt zyn door deopregtbeid onzer tranen; Gy zult de bewegingen van uw hert vol gen en Uwe Wysheid zal een voor het welwezen vaa uwen Staat en 't geluk uwer Onderdanen zo nodige hervorming uitwerken. Alsdan zal het Volk verlicht worden zodanigdat niets meer op ben gebeft worden de als bet gene 'er zal noodig zyn,i/s plaat ze van het gene te misfitsdat men van ben trekt dat eerder zullen achten als te veel te hebben ontfangen alsdan wanneer de vrage zal zyn om eenigen aanval van buiten af te weer en of eenig nuttigen ter Eer e van den Staat jlrekkende voornemen uit te voeren zal mem noit de gelegen dSetd behoeven te laten uoorbygaan wegens gebrek aan Geldmen zal zyn toevlucht niet meer tot buitengewone middelen behoeven te nemenmen zal de Pachters niet meer behoeven te flikkevloijen om vam ben een goed bericht te verkrygen en de banden in hunne Burfin te fiekenboeWel die veeltyds niet gevalt zyn als met 's Konings Penningen De Souvereinc Hoven zullen met meer zonder opbouding bezig worden gebouden cm de nieuwe Edicten te bekrachtigende Ko ningen zullen niet meer in bun Bedde van Ju fit ie ver- fcbynenals om te vernietigenmet redenen hét geen zy in andere tyden zullen geflelt hebbeneindelykalle zaken -zullen in dien fiaat zynwaar in 'zy van overlang, door Eerlyke Menfchen gewen[ebt zyn geweest. Alsdan zullen zig voor altoos vereeuwigen de'over- eendemming de Liefde en het Vertrouwen 'tusfchen de Onderdanen en den Souverein: alsdan zullen eindi gen, aan d'eene zyde de klagten en morringen des Volks tegens de gevolmachtigde Verdrukkers; en aan d'andere zyde het naberouw der goedaardige Vorsten, die zig ge dwongen gezien hebben de Verdrukking te gedogen: alsdan zullen de Galg-Rechtbanken alwaar de lichtfle misdaden door ysfelyke pynen geftraft worden, om verre vallen. De Franfche Adel, getrorzeerd door de pracht der Pachters, zal niet meer gedwongen zyn om zyn ouden

Middelburgsche Courant | 1764 | | pagina 1