No. 74. MIDDELBURGSE Donderdag, Ao. 17 64I COURAN T. den 21. Juny-. A S I A. Smirna, den 16. Mpril. De Koopluiden weten zig byzondervan deze tydsomftandigheden te bedienen in het bedingen der Vrachten, gevende de Goederen aan de Schippers tot veel minder als halve Vrachtja tot 60. en 70. percr. Courtoiiie, die het ook zo gedwongen zyn aan te nemen om maar niet ledig te moeten vertrekkendat dan voor Vreemde Natiën, die bet Confultaat maar vol gens de Cognoscementen betalen zeer voordeelig is binnen weinig dagen ftaan van hier na Amfterdara te vertrekken de Schepen de Juffrouw Barendina, Schipper Zweerus Seegenberg MiddelloSchipper Elias Hen driks, en de Hlberta en CbristinaSchipper Ryndert Evertze. Op den 14, dezer zyn alhier van Livorno Fiu~ me en S/lexandriengearriveertdie, waar op als Schip pers varen Jan TbeodorusMartin Pante en Mdriaan Mallaga rapporteeren dat deze Plaats nog volkomen ge zond is, zonder,dat'er eenige befmettelyke Ziekte plaats heeft; dog 5. k 6, Aardbevingen, dewelke men voorlede Week alhier heeft gevoeltverwekken ons zorgelyke na denkingen; de Hemel verhoede verdere ongelukken. PORTUGAL. Lissaüon den 11. Mey. Capitein Zoutmancom manderende's Lands Schip van Oorlog PHestfiellingwerf\ heeft by het overnemen der Gevangene Muitelingen be vonden, dat die ongelukkige door de uitgeftane Ellen den zeer getroffen waren, vyf van dezelve waren ge heel buiten ftaat om te gaan en moesten gedragen wor den, zynde de Kleederen meest verrot, dus dat men hen, om alle onheilen aan Boord voor te komen, met andere Kleederen heeft moeten voorzien. Hy heeft de zelve overgenomen op den 7. en is op den 8. Mey daar mede na het Vaderland gezeilt. Van de derde Divifie der Muitelingen zal men waarfchynelyk geen zekerheid kunnen bekomenvoor en aleer 'er wederom Schepen uit dat Wereld-deel alhier aankomen. I T A L I E N. Venetien, den i.Juny. Dingsdag den 29. der voor lede Maand wierd de Hertog van Tork in een geheel ■vergulde Feloucq waar van deRoeyers in kostelyke Uni formen gekleed waren, na het Arfenaal dezer Stad ge- bragt, om het zelve te bezichtigen; alwaar aan Zyn Koninglyke Hoogheid een aangename en exquife Vervet- fching geprefenteerr wierd; Vervolgens wierd in Hoogst- deszelfs tegenwoordigheid, in den tyd van eenuure, een Galei uitgerust, eti men liet den Bucentautus in het Water; hy zag mede 3. (lukken Canon gieten, en de Arbeiders fpeelden de fterkte van Hercules. Den vol genden dag zond hem de Senaat een Desfert van Criftal voor een Tafel van 80. Perfonen alsmede een Criftally- lien Bureauen Fruiten Bloemen en Vogels van Wascb gemaakt, ook Wynen, Suikerwerk, Liqueurs, enz, Donderdag wierd Zyn Koninglyke Hoogheid doorde Ede le Gedeputeerde op een prachtig Middagmaal onthaalt: en den Adel beny vert zigom Zyn Hoogheids verblyf btn- len deze Stad aan Hoogstdezelve tedoen vermakelyk zyn. COURLAND- Mittao, den 21. Mey. De Gereformeerde Gemeen te alhier badde voorleden Zondag, den 13. dezer, een heuchelyken dag, want hunne Kerk, waar in wegens ge brek van een Predikant in 13. Maanden tyds geen Gods dienst heeft kunnen gehouden worden, wierd op nieuws plechtig ingewyd. Hun nieuwverkoren LeeraarMr.Jb- ianues Nicolar/s Tilinghield voor een ongemeen tal ryke meenigte Toehoorders een Hertroerende Leerrede, die met een algemeene goedkeuring aangenomen wierd De Godsdienstwelken Onze Hertog en Deszelfs Gema lin mede bywoondenwierd met een kostelyke Vocaa- len Inftrumentaal Mufycq begonnen, en onder 't geluid van Pauken en Trompetten, met het zingen van het Te Deum, geeindigt. Zyn Vorflelyk Doorluchtigheids hert is onder die treflelyke Predicatie zodanig geroert gewor den, dat hy op dien zelfden dag deHeeren Voorftanders der Gemeente by zig hebbende ontbodenaan hen zyn genoegen betoondeen in de genadigfte uitdrukkingen hen over de gelukkige Verkiezing van hun Leeraar geluk- wenschte, en gansch onverwacht aan dezelve verzeker de, dat hy aan den Gereformeerden Predikant uit de Vorftelyke Casfe 100. AlbertrDaalders zoude doea betalen. Dit laatfte heeft aan de geheele Stad een ongemeene Vreugde veroorzaakt. POLEN. Cracauvv, den 1. Juny. Alhier is bericht ingekomen, dat 'er een fcherpe Rencontre voorgevallen is tusfchen. een Detachement van den Kroons Groot-VeldbeeiBramckit en een gedeelte der Benden van den Vórst Czartorinsky, gevoegt by eenige Rusüfcbe Troupen en dat van weêrs- kanten vele gefDeuvelrnog meer gtquetst ,en verfcheide- ne gevangen gemaakt zynwordende het verlies der Kroons Armeé, by dat Scbermutzel geleden, door de Te- genparty breed uitgemeten daar zy ondertusfchen van het hunne zwygenen op eenig byzonder voordeel roe men, door het overloopen van eenige Manfcbap uit het Detachement van de Kroons Armeé tot hunne Troupen, te hebben behaaltbegrootende hetzelve op eenige Vendels daar het nogtans maar enkele Perfoonen van de Uhlanen onder dat Detachement geweest zyn die gelyk bekent is, elk een Vendel aan hunne Pieken voeren: en aan gaande de te rugtrekking- van de Kroons-Armée het zel ve is enkelyk door den Kroons-Groot-Veldheer werkfteL- ltg gemaaktom de nodige verwerkingen, welke die Ar- tnée van tyd tot tyd ontfangt, en den toevoer van Vic- tpalie en Ammunitie te begunstigen. Alle de Magnaten, die zig by den Heer Branicki gevoegt'hebbenhebben, zig ter befcherming der Poolfche Vryheid onder elkande- ren verbondenen toonen een byzonder misnoegen over het onlangs tusfchen de Hoven van Petersburg en Berlin gefloten Traöaat, om dat men hetzelve, ongeacht de belangensvan deRepublyk het Hoofdpunt daar van zyn, zo 'er gezegt wordnogtans niet aan de Republyk heeft gecommuniceert. Ook oordeelen dezelve de Re- folutie op den 16. laastleden, by de Tegenparty op den Ryksdag genomen, waar by de Vorst Czartorinsky ge- machtigt wordom buiten de Kroons Troupen ook zig van vreemde te mogen nedienen, zo lang de Party van Czartorinsky of Poniatowskyde veiligheid van het Ko- ningryk te bezorgen voorwend met de Grondwetten en Vryheden van de Republyk te ftryden. Warschauw, den 2. Juny. Op voorleden Donder-, dag wierd in de Ryksdags Sesfie, aangaande de in den Ja- re 1758. gedanelnveftituur ,gedebatteert; en ongeacht ee nige van meening waren, dat deze Zaak tot op,den Kroonings-Ryksdag diende verfchoven te wordenkwam het echter eindelyk tot een Befluit, dat Ernst-Jobanvan Bironals Eenigfle en Rechtmatige Heer van Courland erkent en verklaart zoude worden. V R A N K R Y K. Parys den 9. Juny. 's Konings Lieden aan de Ver gaderde Kamers van het Parlement verflag gedaan heb bende van hunne Befluiten aangaande de twee Brevet ten van den Paus voor dezen gemeldheeft het Parle ment by een Arrest gemelde Brevetten gefupprimeert. By een tweede Arrest word de Notaris Bronodzynde Sequester van de Goederen der eertyds zo genoemde Je- fuiten, gelast, om tot Reisgeld van zodanige Jefuïten, welke dit Ryk zullen willen verlaten een fomma van 32000. Livres aan den Heer de Sainty, Ontfanger Ge neraal van de Geestelykheid, te behandigen. By een derde Arrest word gelast, dat de in de Bibliotheken der Je fuïten gevondene en gewaardeerr zynde Boeken, wejkec Inhoud Grondregelen van toegevende Redekunde en moorddadige Stellingen bevattenin de Griffie van het Hof zullen worden gebragt. By een vierde Arrest word de Rechter van Montmorillon in Poitou geordoaneert zig na het Huis van een Jefuït te begevendie wegens Ziek te niet in ftaat is om voor den Rechter te kunnen ver- fchynenen den Eed by hem belooft te zullen doen af te leggen om hem gemelaen Eed af te nemen. By een vyfde Arrest word een Deurwaarder geauthorifeert tot het opftellen van een Proces Verbaal, aangaande de tegenwoordigheid of het afwezen van de Paters Jefuïtea Griffie en Sacy, dewelke bevel ontfangen hebben zig ia de Abdy des Hyvernaux te onthouden tot dat zy van hunne zwakheden herftelt en in ftaat zullen wezen, om, in nakoming van de Arresten van het Hof, uit het Ryk te vertrekken. DU1TSCHLAND. Regensburg den 7. Juny. Het was op den 1. dezer

Middelburgsche Courant | 1764 | | pagina 1