MIDDELBURGSE [Ao. 17 64, COURANT. 1NO. 73. Dingsdag, den 19. Juny. AFR1CA. Cabo de Goede Hoop, den 28. February. Van dez Rbeede zyn de volgende Vaderlandfche Schepen we- derom vertrokken; te weten: Den 2. February de Hoop Schipper Meind: Ttededen 7. dito 's Lands Welvaren Schipper Pieter Fruitden 8. dito A.Schat, Schipper Com. Kttyperden 10. dito Straalen, Schipper Tobias Wachtendonk-, den 14. dito Zu'd-Bf.velandSchipper Huybrtcut van der Kneuen '1 Huis Om Schipper Corn. Pieterfonden 22. diro Keukenhof, Schipper fan van Dalenden 24. dito Wiltryic Schipper Pieter Cle ment-, Ruiteveld, Schipper IJaac van den Berg, en ïmagonda, Schipper Pieter Boot: alle na Batavia. Van Ceïwn heeft men, dat aldaar gearri veert zyn de Schepen De Jonge Lieve, Schipper Carsten Sunnikfen, van de Kamer Am [ter dam j en Damzigt, Schipper Lodewyk Thomasvan de Kamer Zeeland. PORTUGAL. Lissabon den 8. Mey. Dezer dagen gebeurde het alhier, dat eenige Visfchers met hun Schip de Riviere fcbielyk kwamen opzeilen en in hun voorby zeilen een Sloep, vol met Volk, omverwierpen, nogtans gerustelyk hun weg vervolgden, zonder na het geroep en fmeken der Menfchen die met de Sloep omgeflagen waren en hun ne hulp begeerden teluisteren. De GraafdtOeyras die terjzelver tyd de Riviere overvoer,deed alle de Riemen uit leggen en zyn hulp waszofchielykdat hy alle de die on gelukkige in zyn Sloep borgdemaar na dat hy hem aan Land had doen zetten zond hy een bende Soldaten om de Visfchers te vervolgen dewelke gekregen en voor hun leven tot de Galeyen gedoerat zyn. SPANTEN. Madrid, den 15. Mey. De Koning heeft tot verfchei- dene Benefieten genomineert, en ter zei ver tyd mede over eenige opengevallene Ampten gedisponeert. Zyn Maje fteit heeft Order gegeven om te Cadix een Bank op te regten waar toe het Fonds uit zyn eigen Schat zal geno men worden, om aan de Koopluiden het Geld te befchik- kendat zy mogten nodig hebben ter uitrusting van de Schepen voor dit Jaarwelke zy gewoon zyn met de Vloot, die naar de Indiën vertrektmede te zenden: Dit Geld zal hen op een Matigen Intrest onder genoegzame Cautie gegeven worden. Het vertrek der Vloot is tegen het einde van de Maand Juny vastgeftelten dewylmen verftaan heeftdat 'er een goed getal Roof-Schepen van Al giers uitgeioopen zyn, om op de Kusten van Spanjen te kruisfen,is 'er Ordregegeven om de Oorlogfchepen reeds in Zee zynde, met 6. Xebecquen en 2. Fregatten te ver- fterkenom gezamenderhand de Algerynen te verjagen en de Scheepvaart te beveiligen. INGEMERLAND. Petfrsburg, den 17. Mey. Morgen zal het Vertrek van onze Souvereine de Keizerïnne, na Lyfland, voort gang hebben. Voor eenige dagen is hier een zo ftraf- fe vorst ingevallenals of het midden in den Winter was; men had den 9. en 10. dezer een fterken Ys- gang in de Aeaa en die was te Crobnflad nog veel ge weldiger. ZWEDEN- Stokholm, den 1. jfany. Om dat de Ryksdag nadert, en de öeliberatien in de "Vergaderingen van den Senaat hoe langer hoe gewichtiger wordenbyzonder omtrent de Buitenlandfche Zakenzal de Koning zig dit Jaar niet na het Bad te Medevi begevenmaar van deze Zomer met Deszelfs Familie te Drontingbolm bly ven van waar Zyn Majefteit nu en dan een keer na deze Stad zal komen doen om gemelde Vergaderingen by te wonen. Dezer dagen heeft men daar in gedebattgert over het Voordel, in den Senaat gedaanof den Ryksdag niet dient ver vroegt te worden DENEMARKEN Koppenhagen, den 4, Juny. De Koning aeettby een Placaat in dato 9. Mey laatstleden, aan de Koop lieden, welke op Zyn Majefteits Eilanden in deWest-In- diën negotieren, gepermitteertdat hunne Schepen,die zy tot den iaatften UCfober aanftaandc der waards zullen 1 zendenonderweegs in de vreemde Havens Vleesch en Boter zullen mogen::ladenom gemelde Eilanden daar van te voorzien. Ook heeft Zyn Majefteit aangaande da Commercie na voornoemde Eilanden een Ordonnantie doen publicerenwaar in de Tollen en andere Rechten bepaalt zyn: En om de Plantagien op de Eilanden St[ CroixSt. Thomas, St. [fan, het Coralen Eiland enz. alsmede de Zeevaart en Koophandel 11a dezelve even als die na de Kust van Guinea te bevorderenzyn by deze Ordonnanrie alle de vorige tot nut van Deszelfs Onderdanen gemaakte fchikkingen verbetert; onder an deren vastgeftelt zynde, dat alle Koophandel na deze Eiianden zal gel'chieden met Inlandfche Schepen uic DenemarkenNoorwegennet Hertogdom Schlees- wigen Koninglyk Ho/fiein-, dat ook Zyn Majts.On- derdanen in Altona, en in andere Holfteinfcbe Steden die aan den Koning privative toekomen Schepen zul- len mogen zenden na de Kust van Guinea, om de Sla- ven na meergemelde Eilanden over te voerenende aldaar vallende Produften te rug te brengen enz. VRANKRYK. Parys den 8. Jury. In de laastgehoudene Vergade ring der Prinsjèn en Pairsheeft de Hertog de Sully een Memorie aan dezelve voorgelezen ftrekkende der? zeiver Inhoud om te bewyzen, „dat de Koning door zy- ne tegenwoordigheid en die der Prinsfen en Pairs, al- omme, werwaards hy zig begeven wil, het wezendlyk Dof van Parys formeert." Dog dewyl deze fteiling aan den Heer de Vaudreuil, Lid hl de tweede Ka~ mer der Requestenniet minder als gegrond voor- kwam, heeft hy dezelve op ftaande voet wederlege en aaogetoont, dat de Opfteller van voorn: Memorie een Weetniet en trouwloos Man moet zyn. De Mar- quis de MarignyBroeder van wylen Madame de Porn- padourheeft het Hotel van Èvreuxwaarvan de Koning aan hem nog 4. Jaren het Vruchtgebruik toe- gedaan heeftvoor gemelden tyd aan den Erfprins van Denemarken verhuurt, die hier eenige Jaren Raat door te brengen. De Actiën van de O: Jnd: Comp. zyn 905. A&ions des Fcrmes 1022I. Loterie Royale 795. Annuites 471. Coupons 94. Livres. Ver der Vervolg .van let Vertoog van 'het Parlement van Toulouse. Is het niet in der daad een foort van gekfteking de Kamers te doen Vergaderen en aan de vergaderde Magiftraten de magt te verbieden van te delibereren Deze aloude en dierbare Vryheid van Vrye zal die tot niet anders ftrekken als tot een ydel Schoufpel eener be- drieglyker Byeenroepinge? Het zy ons geoorloftSire voor U Majefteit te mogen herhalenhet geen wy aan dezelve in 't Jaar 1761. zeiden: Zomen wit invoeren een zuiver kale Overfcbryvingtn plaats eener overwogene bekrachtigingdwang, in Jtede der vryheid van Stemmen zo men eindeiyk niet anders als onze Registers nodig heeft: waar toe word onze tegenwoordigheid geëisebt? De vo'flrekte wille durft geen toevlucht zoeken by deyde le fchimmen der Regijïrature Wanneer het geweld wil. werken moet de berading verdwyntn en bet is te ver gtefs de verbeeld ng van vryheid te behoudenwanneer men de Krybeid zelf verjioort. Eertya's, Sire, kwamen de Brengers, der Bevelen niet in uw Parlement als om de redenen van den Monarch aan het zelve bekent te maken, en te antwoorden op de zwarigheden door de Magiftraat geoppert. Het was een vrye fchifting van de wysheid en nuttigheid der Wet, van welke de Vorst de Regiftrature begeerde. Heden is het eerde Bevel, dat ons word verkondigt, dat ifcet niet geoorloft is om de Wet te bekrachtigen, die men ons heeft voorgeftelt te Regiftreren: als of 'er.Regiftratie zonder bekrachtiging en overweging zonder vryheid al daar konde plaats hebben. De kluisters, waar mede gy vrye Menfchen belast zyn onbekent aan dit Parlement, zeide in den Jare 1682. de Prefident van Cammade tegen den Prins van Condédie door Lodewyk XIII. gelast was om (uw Par lement twee Geld-Placaten te doen Regiftreren endoor de hevigheid van zyn aanfpraak zyn Aanzien en ge- beerden, hetzelve zocht over te halen tot de toelleniaiffl- ge. Wanneer gy ons de vryheid beneemtvervolgde dte

Middelburgsche Courant | 1764 | | pagina 1