No. 71, MIDDELBURGSE Donderdag, Ao. 17 64, COURANT; den 14. Juny. A S I A. Damascus den 20. Feiruary. Onze Bacha Osman die zig in November laatstleden met eeq Corps van 4000. Mannen op March had begavenom de jaarlyk- fcbe tocht door Palestina te doen en de Schattingen op te halen, heeft een Arabifchen Vafaldie aan denGroo- ten Heer de Schatting weigerde te betalenop het on- voorzienst, zelf eer hy nog aan den p/ordaati gekomen was, overvallen en geflagen hebbende, by die gelegen heid, meer dan 20000. Schapenveel Hoorn-vee, Ca- meelen en een groote fomraaGelds buit gemaakt: waar na by 11a Jerulalem trokalwaar hy de gewoonelyke Schatting ontfing, en op zynte rugkomst by dejordaan wederom een Corps Arabieren ontnioetede, die hy met zodanige bravoure aantastede, dat'er 200. Mannen op de plaats bleven; zynde vervolgens meteen rykenfchat, Goudene Vercierfels en eenige Arabifche Vrouwen uit de Woeftyne op den i. dezer alhier te rug gekomen. Tripoli de Sora den 24. February. Alhier en te Aleppo wierd op den' 14. dezer, 's avonds ten 7. uuren, een hevige Aardbeving gevoelt; dog dewyl dezelve maar 5. 6. fecunden duurde, is daardoor geringe fchade ver oorzaakt. Den 16. dezer is de nieuw aangeftelde Bacba van Aleppo Acbmetdie voor dees Bacha van Seyde was, in onze Nabuurfchap aangekomen en heeft vervolgens deszelfs Reize na Aleppo voortgezet. POLEN. Warschau, den 26. Mey. Saturdag den 19. dezer wierd gerefolveert, dat op de Verkiezingsdagdie op den 20. Augufti aanftaande bepaalt is geworden, de voorheen vastgelleldeConftitutien en Confoederatïen, van door Ge deputeerde te mogen verfchynenzullen worden geob- ferveert; dog'tzal aan ieder vry liaan perfonelyk temo gen compareren. Maandag den 21.dezer wierd over de nog te houdene Landdagenen de Tytels der Keizerin aller Rusjen en 's Kontngs van Pruisfen gedeÜbereert dog daaromtrent geen Beüuit genomen: waar naar de Vraag geöppert wierd, Wat voor een Koning le ver Kiezen zy? Waar op met eenparigheid van Remmen bedoren wierd dat het zoude moeten zyn een Polak v&v\ Poolfcbe Ou ders Afkomfligde Roomfcbe Kerk toegedaanen in de Rechten en Coflumen dezes Ryks opgevoed. By die gelegenheid wierd mede aangemerkt, dat de Koning al toos in Poolsch Habyt zoude behooren gekleed te gaanenz. De Heer Castellaan van Cracaw en de Kroons Groot- Veldheer Branicky zyn reeds van Kafeniz12. Mylen van hier gelegen opgebrokenen (laan niet verre meer van Lub/in-, De van hier met Ruslifche verllerking daar 11 a toe gezondene Tronpen, waar by zig de Kroons-Ka- merheer Poniatowsky de Generaal Roniker en de Gene raal Branicky bevindenalsmede de Rusfifche Gene raal Voisx Dascbkouw en alhier refiderende Gezant Prins Reptiinzyn reeds met de nog onder het Commando van den Heer Castellaan van Cracaw Baande Troupen handgemeen geweest, zynde van weêrskanten eenige Dooden en Gequesten getelden eenige Gevangen ge maakt; dog by die gelegenheid zyn verfcheidene Com- pagnien tot de Party van den Nieuwen Rcgiméntarius Czartorinsky overgeloopen. VRAN&RYK. Parys den 1. Jttny, De door het Parlement op den 30. December van het voorleden Jaar benoemde Coni- misfarisfentot het onderzoeken der Rechten van bet Pairfcbap en pretenfie van her Parlement van Parys dat het zelve alleen en wszentlyk het Hof der Pairs is; hebben hunne Memorie aan de Vergaderde Kamers, al waar vyfPrinfen van den Bloede, en festien Hertogen en Pairs tegenwoordig waren, voorgelezen. Waar op byde vergaderde KamersPrinfen en Pairs gearrefteert is: Dat de gemelde Memorie in de Griffie zal worden ge bracht dat volgens de daar by aangehaalde Grondrege len enz: blyk.tdat het Parlements-Hof van Parys al- leen en wezendlyk het jHof der Pairs isen gevolg- lyk bet Recht heeftom alleen en met uitfluiting van andere, alles te onderzoeken het gene de Eer, den Staat, en de Perfoon der Prinfen en Pairs betreft." JDat echter het gemelde Hof niet wil benadcelen of kren ken de Rechten, Fun&ien en Voorrechten dewelke aan de overige Parlementen kunnen toekomen enz.. Verder Vervolg soan het Vertoog van het Parlement van Toulouse. Met dezelve'Wapenen, Sire, verdedigt uw Parle ment zyn Arrest van den 15. September, het welk uw Raad niet ontzien heeft een llrafbaar toeleg te be noemen; als of uw Parlement niet een vaste gewoonte had, om de uit voering van alle onbekrachtigde Edidten lè verbiedenals of de Raad van Uw Majefteit konde on kundig zyn, dat de voornaamlfe onzer Eeden dien, wel ken onze Koningen ons 't meest aanbevolen hebben otn. te vervuilen, is, ons met alle ons vermogen te verzet ten tegen alles, het geen eenigen indragt aan de Funda mentele Grondregels des Koningryks konde toebrengen aan de rechtmatige Wétten der Franfche Regeeringop Itrafte te worden geacht als Ongehoorzameen Ver bre kers der Ordonnantiën. Onder deze Openbare Wettenwaar van ons de bo- feberming ook krachtiglyk is aanbevolen, zeide de Eer fte Prefident Harlay tegen Hendrik III. is dezeeeneder allerheiligfleen dewelke uwe Voorzaten religieuslyk bewaart hebbendat geen Wet nog Ordonnantie gemeen gemaakt wordedie niet bekrachtigt zy.Zy hebben daar voor gehouden, dat door deze Wet te fchenden ook die gene door welke zy tót Koningen gemaakt waren gefebonden wierd. Zy hebben in der daad den zelfden öorfprongen het zelfde Gezag. De eene te vernieti gen is de andere verklaren niet te zyn. Waar blykt dan die fnode toeleg, Sire, in een Arrest dat niets anders is als een getrouwe uitvoering van een Wet, waar op de zekerheid van den Throon en de Vryheid der Natie rust; een Wet, die men mag aanzien als de klinkfteen van dii Polityk Verwulfzel, dat t'zedert 13. Eeuwen door deszelfs grootheid en (lerkte zig met ver wondering doet befchouwen J eindelyk van een Wet, welkers vernieting voor de Magiftraten welke dezelve niet met alle hun vermogen befchermt hebben ecnTyd- merk van fchande zat zyn Wilde men onS overredendat de door den Hertog: van Fitz-James gedane oVerfchryving onze Confcientieit moest verzekeren, door de fchynbare hulde, die ze aan de Wet doen, welke wy bezworen hebben te handhaven? Uw Parlement, Sire, is niet gewoon met hun heiligde verplichtingen aldus te fpelen. Hoe meer de gebuurde Verdedigers van een onbeperkte magt zullen geweld doen om U Majefteit te overedendat de Wet der Registre ring niets anders is als een formaliteit van enkele voor behoeding, en dat het in de magt van den Souverain is, die te verwaarlozen of te vervullen Zo als 't hem be haagt hoe meer wy onzen moed en yver zullen aan wenden dat aan Üw Majefteit voor teftelfen, niet alleen als de befcherm-Godheid van uw Ryk maar als een Recht der Natie: een Recht dat noodzakelyk een vrye bekrachtiging veronderftelt; een oud Recht ook van da Monarchie; een Recht, dat wezendlyk uit de wyze der inrigting van den Staat vloeit. In der daadSire wanneer een Gezelfchap zig on derworpen heeft aan een Vermogen doör de Wetten be- ftiert, is het hoofd-beding zyner afhankelykheid,denieC fchending der Wetten, volgens dewelke hét zelve gezwo ren höeft te gehoorzamen. Wanneer de Wetgeving wil lekeurig word wanneer het geoorlofc is de oude Wetten te niete te doenof zonder vrye toeftemminge van de Natie, of derzelver Reprefentaritennieuwe op te Hel len dat is zyne gehoorzaamheid ontaarden met dezel ve van zyn voorwerp te beroven. Niet om ftomme goedkeurders der Bevelen van hunne Meesters re zyn, begaven zig onze Vaderen in de Vel den van Mars, onder Ciovis en deszelfs eerfte Op volgers; het geraas der Oorlog-Schilden, of het gemor der vergaderde Franken flisten het lo; van de Wet. Des vrye toeftemming van de Natie wierd in de eerfte Jaren, der Monarchie aangemerkt, als een zo wezendlyke voor waarde in alie openbare Wef, dat de Ordonnantiën der Koningen van de twee eerfte Stammen minder Wetten van den Monarchals Wetten van de Natte febenen re zyn. Niet dat geen dierbaar gedenkteken van deze om de Nationale Vryheid nog zoude zyn, op welffers over- fchot men t'zedert zo langen tyd verzocht beeft den bros- fen Colosfus van VoHlrekte Magt op te rigten. Deze heilzame Overlevering is gelukkig altyd-duuren- de gemaakt onder de Koningen van den derden Sram. Ca- rel VI- deed in zyn tegenwoordigheid zekere Brieven'

Middelburgsche Courant | 1764 | | pagina 1