No. 41. MIDDELBURGSE Donderdag, Ao, 1764- COURANT. den 5. April, CT U R K Y E N- onstantinofolen tien 20. February. De geruchten, welke men hier t'zedert eenige Maanden heeft doen loopen, aangaande de Expeditie, of Zegepraal van Mbdu- Tacoman PackaGouverneur van Trebizondaover de Rebellerende Georgianen zyn t'eenemaal van waarheid ontbloot bevonden; en men pretendeert alsnu het tegen deel te weten: namenttyk, Dat de voorfz. Pacbadoor Georgianen zoude zyn verflagen en dat van des- zelfs Volkeren veele Gevangen gemaakt zouden zyn 1» die men vervolgens in Circasfien tot Slaven had ver- p, kocht." Zelf wil men verzekeren, dat de Pacba van Babiion, oïBagdatdoor de rebellerende in woonders ge noodzaakt zoude zyn geweest die Stad te moeten vei- latenen zig na Bosfora te retirerenom zig te faive- ren> dog naderhand middel gevonden heeft, om de Muite lingen te beteugelen, en derustte herftellen: dierhalven is de Tweede Stalmeester van dien Grooten Heer voorts derwaarts vertrokken om van wegens dien Monarch aan gemelden Pacha van Babilonieti een Bond en Sabel over te brengenten bewyze van de goedkeuring van deszelfs gedrag door den SuStaan, en ter vergelding zy- lier bewezene dienster. De Couriers gaan af en aan van en na Berlin en de Poriedog van hunne Depe- ches lekt niets uit. 0 H ON G AR IE. Presburg, den 14. Maart. Van Comorra word ge schreven dat zig van tyd tot tyd nog eenige lichte Mard- ievmgen in den Omtrek van die Stad doen gevoelen. De Ryksdag van Hongaryen, waarvan het begin op den 37. der aanftaande Maand Juny beraamt is geworden, blyft tegen dien tyd vastgeftelten daar toe worden reeds de nodige preparatien gemaakt. Van de befmettelyke Ziekte weet men in deze, nog de nabuurige Landen in tailermmften niets: niemand in Croatienof Slavonien dén ggf mo2£ wezenis daar vaa aangetast gewor- POLEN. Warschaw, den 19. Maart. Alhier is een Bekendma king uitgekomen inhoudende een Declaratie van het We ner-Hof waar by Haar Keizerlyke Koninglyke Maje- fteit plechtïglyk betuigt, dat Zy aan de Republycq s, van Polen bare volkomene Vryheid in 't verkiezen van een Koning zal latenen ook niet met onverfchilüge °8en aanziendat eenige andere Mogendheid de- zelve daar in zoude willen bepalen.Van wegens het Franfcbe Hof is mede een diergelyke Betuiging gedaan. N „E M A R K E N. Koppenhagen den 20. Maart. Zedert eenige dagen re her denkbeeld wederom levendig geworden, dat de Planeet Venus een Wachter ofOmlooper, gelykdeMaan om onze Aardkloot is, byzig heefi: gelyk het zelve ee nige genieent. hebben te befpeuren by de laatfte pasfagie van Venus over de Zon: deSterrekundigealhiermeenen vastelyk dit gefielde van ons Obferv atorium ontdekt te nebben. Indien dit waar Is, dan zal het Bewys voor de bewooning der Planeten geheel vervallen; dewyl het zel ve ontleent word uit de Maanwelke de verstafgele- gene van de Zon by zig heeft, om hen in hunne latige nachten te verlichtendaar die, welke het naast by dat Hemellicht geplaatst zyndezelve in hunne korte omwen telingen nier nodig hebben; want bet is bekent, dat Ve- ftusop één na, de naaste Planeet aan de Zon is, en dus geene Maan van noden heeft. Zyn Majesteit heeft onlangs aan den Heer Sallo Directeur van de Ko ninglyke Academie der Schilders-Beeldhouwkonst en Bouwkunde, de eere aangedaan van hem een particulie re Audiëntie te doen genieten, en daar in aan dezen beroem den Konstenaar Deszelfs hoogst genoegen betoont, we gens den gelukkigen voortgang van het Model, dat tot 's KoningsStandbeeld te Paard vervaardigt word, en nero vervolgens een goude Snuyfdoos gefchonken. DülTSCHLAND. Wenen, den 20. Maart. Na 't vertrek van het Kei zerlyke Hof van hier na Frankfort, heerscht alhier een groote (tilte en 't meeste waar mede men zig bier op houd zyn de tydingen welke de Couriers van dag tot dag inbrengen van ieder Stationalwaar zyn Keizerlyke Ma- Jeiïeitmet de Aartshertogen en verder Hoog.gezelfchap «ucceslivelyk arriveren. s Regensburg den 24. Maart. Deuitftekcnde toerus ting en oppronking van de alhier nieuw getimmerdeen den 21. dezer in 't Water gelatene Keizerlyke Vloot word met de grootfte naarftigheid voortgezetdog'r is nog onzeker, of dat Doorluchtig Gezelfchap zig te Donau- wertbdan wel te Straubmgenzal te. Scheep begeven. Op begeren van den Heer Simolin', Minilter van we gens Haar Rusf-Keizerl. Majefteit ,is op den 22. dezer het volgende Advgrtissement gepubliceert geworden Nademaal het reeds genoegzaam alomme bekent is* op wat wyze het aan alle Vreemdelingen, uit krachte van het allerhoogst Rusf Keizerlyk Manifest, in dato Petersburg den 22. july 1763., vry Baat zig zeiven in het Rusiifeh Ryk neder te zet ten en by hec aanbouwen van Vruchtbare dog tot nog toe önbe- arbeide Akkers, aldaar een vreedzame en t'effens ry- kelyke uitkomste te zoeken; zullende eik en een iege- lyk Uitlander doorgaans, by alle Rusf-Keizerlyke- Ge- zandfchappen ten dien einde de voordeeligste opna- me en bevordering otïtfadgen: Zo dient verder tot 'na-- richtdat_ reeds zodanige maatregelen zyn beraamt dat zodanige Vreemdelingen, by hun aatikomen, hei zy te Hamburg oftè Lubeck, van' de aldaar Tefideren- de Rusf-Keizerlyke Ministers en Commisfarisfen de navolgende Voordeelen zullen genieten. Een volwasfön Manspsrjbon ontfangt dagelyks 8., een Vrouwspersoon 5.en een Kindzonder onderfcheid van Kunne, 3. Schillingen zwaar Geld, tot hun Le- vens-onderhoud; bet gene wekelyks voor een geheele Familie iets nierkelyks uitlevert. II. In Hamburg word voor hun aangaande bequame huisvestingentot den tydhunner afreize na Lubeckniec alleen zorggedragen; maar zelf, tot meerder gemak voor Vrouwen en Kinderen, zulten dezelve met daar toe verordende Rytuigen derwaarts gebracht worden. III. In Lubeck word voor hun lieder huisvesting mede naar mogelykbeid gezorgtzullende aan een ie- geiykgeduurende hun verblyf aldaar, het vorenge- nield Daggeld gegeven worden. n VI. Voor en aleer zy van Lubeckviz Rusland geëm- barqueert worden, ontfangt een iegelyk het gezegde Daggeld voor 14. dagen, ten einde zig daar voor geduurende hun overvaart, van nodige Leeftocht te kunnen voorzien. En eindelyk P. De afvaart zal niet eerder gefehieden, danwan- neer een genoegzaam getal dier nieuwe Colonistenom daar mede een Schip te kunnen bevrachten, in Lubeck by den anderen is; kunnende dezelve ondertusfchen hun toegelegt Daggeld mer genoegen 'aldaar vertee- ren." Dresden, den 23. Maart. De Academie der Kon den en Wetenfcbappen alhier aangelegt, en waar van de dire&ie aan den Legations-Raad van Hagendorn aan» betrouwt blyft, zal niet alleen deze Stad, maar oók het ganfche Keurvorstendom luister byzettenwant de Ex- pertfte Meestersin Europa bekent, wordendaar toe geïnviteerr.t Het Hof heeft Commisfarisfen benoemt, tot het doen van een nauwkeurig onderzoekhoe veel Geld uit Saxen na Polen gezonden is gewordenge duurende den tyd dat de Poolfcbe Throon door 'r Saxi- fché Huis is bezeten geweestde redeneringen en gisfin- gen over de oorzaken, die tot deze Commisfieaanleiding hebben gegeven, zyn zeer verfcheidendog het eigent- lyke oogmerk van bet Hof blyft tot heden toe een raad. zei. Maagdenburg, tien 24, Maart. Men is werkelyk be zig om in 't Bisdom Ha/berjladeen algemeen Fonds te for meren, om alle de fchulden van dat Vorstendom de welke geduurende den laaiden Oorlog gemaakt zyn ,daar uit af te betalen. Dat Vorstendom zal daar toe geven een fomme van 300,00c. florinen en de in Halberjlad woonende Joodfche Natie zal 25000. florinen daar van bezorgenwaar toe zy zig jegenswoordig zeer wel in ttaat bevinden als hebbende met de Wisfelhandel veel gelds gewonnen. Aan alle met verlof afwezende Officie ren en Gemeenen is bevel uitgevaardigiom zig zonder uitflel by hunne respeQive Corpfen te komen vervoegen; en het Bataillon van Quedlinburg is in Halberflad geïn- quartiert geworden. Frankfort den 26. Maart. Morgenzynde de be paalde dag der Roomfch Koning Verkiézinge, zullen al le onze Stadspoorten gefloten worden gehouden, volgens de gedane afkondiging en zelf bet Klinket za! voor nie mand geopent «'orden. De ge bet-te Restmarkt is met

Middelburgsche Courant | 1764 | | pagina 1