No. 127. MIDDELBURGSE Saturdag, Ao. 1763 COURANT. den i2. O&ober. TÜRKIEN. Smirna den 24. Augustus. Alle de Hollandfehe Huizen zyn door delaatften fchrikkelyken Brand in de Frankeftraat genoegzaam verteerd, hetgeen derzelverbe- wooners genoodzaakt heeft zig op het Land te begevenalzo in de Stad weinig plaats of gelegenheid is om bekwaame Woonnoen te krygen. De Heer Dirk Knipping is alleen voor die algemeene ramp beveiligd geblevenom dat de zelve geen Huis in de FramenflraXthad kunnen krygen en zig beholpen heeft in een klein Huisje in de Armeeni- fche Buurt. De Huuren van de Huizen zyn door dit Ongeval buitengemeen duur geworden en meer dan de helft gereezenen men kan dezelve niet minder als voor den tyd van twee, drie vier Jaaren krygen; moetende men niet alleen vooraf de Huur betaalen maar ook nog het Huis ten dienfte laaten van den Huisneer en zyne Fa milie. God bewaare ons voor de befmeneiyke Ziekte! waarvan men zedert eenigen tyd niets heeft vernomen; want wy zullen fchrikkeiyk geexponeerd zyn in die kwar tieren met die Menlchen in Huis, die dezelve niet vree zen nog zig daar voor wagten. De ganlche geledene fcbade, zo aan Huizen, Jedick (dat eigentlyk het regt op een Huis is) en aan K.oopmanfchappen word op ruim drie Millioenen Piasters begroor. Zedert het begin dezer Maandzyn kort na den ande ren de volgende Hollandfehe Schepen gearriveerd: Het Schip de Maria TbereftaSchipper Hendrik Pieterfen van Rotterdam, alsmede de Jobanna Lambert en Cbriflina Schipper Claas Gerrits van Amtlerdam het Schip de Vrouw CatbarinaSchipper Pieter de Leeuw, en de jilberta en Cbrifiina Schipper Reindert Everts, alsmede het Sehip de Catbarina en CorneliaSchipper Adriaan jans Leuningde twee laaide zyn alhier bevragt, het eerde met Graanen naar IJvorno en het laatde met Frui ten naar Mmfterdam. Het Schip de Maria Dorotbea Ga/ey, Schipper Jacob Htelkes, (laat morgen de reis di- reft naar AmÜer'dam aan te neemen. SPANTEN. Madrid den 22SeptemberDe Courier door het Minifterie aan den Marquis Grimaldi gezonden om denzelven kennis te geven van deszeivs benoeming tot Se cretaris van Staat der Buitenlandfche Zaakenis gepas- feerde Maandag terug gekoomen gemelde Marquis moet reeds op reis herwaards wezen. Immediaat na het arri- vemetu van gemelden Courier, had de Franfche Ambas- fadeur eene particuliere Audiëntie by den Koning, en zo men verneemt, is de Abt BellianiConful Generaal van Vrankryk alhier, naar Parys vei trokken. De Graaf de Fuen'.es is gisteren van Saragos/'a te St. Jldepbonje ge arriveerd, en heeft de eer gehttó des Konings Hand te kusfen, wegens deszeivs aanfielling tot Ambasfadeur van zyne Majedeit aan het Hof van Vrankryk. De Heer de Vallieres Lieutenant-Generaa! in Franfchen Dienst die in het begin van den laatften Ootlog alhier was gekoomen en de Campagne in Portugal heeft bygewoond is we der naar Vrankryk geretourneerd. De Graaf van ïiojemberg, Roomsch.Keizer'yke Mini- der zal met het Caraéier van Ambasfadeur bekleed wor denen deszeivs publicque Intrede doen, en als dan de tweede Princesfe van Spanjen voor den tweeden Aarts hertog plegtig ten Huwelyk verzoeken: Gemelde Mini- der, nevens den Ambasfadeur van Napels en dien van Vrankryk maaken ongemcene preparatien om magnifique Fedynen te geven. G ROOT-BRITANN IE. Vervolg van de Konittglyke Proclamatie. Ten vierden het Gouvernement van Granadain zig begrypende de Eilanden van dien naam te gelyk met de Grenadinesen de Eilanden van DominiqueSt. Vin. cent en Tobago. En ten einde de opene en vrye Visfcherie van onze Onderdaanen uitgebreid en gedreven moge worden op de Kust van Labrador en de naastgelegene Eilanden heb ben wy goedgedagtmetadvys van onzen gemelden Gehei men Raad, om die ganfche Kust van de Rivier St. Jan tot aan de Straat van Hu djonte gelyk met de Eilanden van sinticojïi en Macelaine ,en alle andere kleinere Eilan den op gemelde Kustte (lellen onder de Zorge en het Opzigt van onzen Gouverneur van Terre-Neuve. Insgelyks hebben wy,met Advys van onzen Geheimen Raadgoedgevonden om de Eilanden van St. Jan en Caap Bretonof Koninglyk Eiland, met de daar aan ge» legene mindere Eilanden aan onzen Gouverneur vatl Nieuw-Schattand toe te voegen. Ook hebben wy met Advys van onzen Geheimen Raad aan de Provincie van Georgia gehegtalle de Landen ge legen tusfehen de Rivieren Httamacba en St. Mary. En nadien bet grootiyks zal contribueeren tot het fpoe- dig Vestigen van onze gemelde nieuwe Gouvernemen ten, dat onze geliefde Onderdaanen geinfofmeerd zouden zyn van onze Vaderlyke Zorge voor de Veiligheid van da Vryheden en Eigendommen van diegene, welke daarvan Inwooners zyr. en zullen worden; hebben Wy goed gedagt te publiceeren en te declareeren by deze Proclamatie, dat wy in de opene Brieven onder ons Groot-Zegel van Groot-Britanniewaardoor gemelde Gouvernementen ge vestigd wordenuitdrukkelyke Magt en Direöie aan on ze Gouverneurs van onze refpeótive Colonien gegeven hebben, dat zo fpoedig als de ftaat en omftandigheden van voorn. Colonien zulks zullen toelaatenzy met Ad vys en Confent van de Leden van onzen Raad eene al gemeene Vergadering in gemelde refpeöive Gouvernemec- ten zuller. uitfebryven en beroepen op zodanig eene wyze en in zulke eene forrna, als gebruikelyk zyn en in dieColonien en Provinciën in Hmerica gehouden worden, welke onder onze onmiddelykebeftiering (laan; ook heb ben wy aan gemelde Gouverneurs Magt gegeven met Con fent van onzen voornoemden Raad en de Reprefentanten van het Volk, op voorgezegde wyze gedagvaardom Wetten, Statuten en Ordonnantiën te maaken, vast te (tellen en te ordonneeren ter publique Vrede, Welzyn en eene goede Beftiering van onze voorf. Colonien, en van het Volk en derzelver Inwooneren, zo na als mogelyk over- eenkoomende met de Wetten van Engelanden onaer zodanige Rigtingen en Reftriftien, als gebruikelyk zyn in onze ColonienEn inmiddels en ter tyd toe, dat zulke Vergaderingen als bovengemeld beroepen kunnen worden, mogen alle Perfoonen dezelve bewoonende en behooren- de tot gemelde onze Colonien, zig op onze Koninglyke Proteftie verlaaten ter genietingen van het voordeel der Wetten van ons Ryk van Engelandten welken einde wy aan de Gouverneurs van gemelde onze refpeöive Co lonien de Magt onder ons Groot Zegel verleend hebben om met Advys van onze gemelde refpeétive Raaden Ho- ve van Gerigte en publicque Juftitie in onze Colonien op te rigten en aan te (tellen, om alle gefchillen zo wel Crimineele als Civile, te hooren en te beflisfen overeen- koomende met de Wet en Billikheid en zo na als moge lyk is met de Wetten van Engelandmet Vryheid egter voor alle Perfoonenwelke vermeenen bezwaard te zyn door de Vonnisfen van zodanige Hoven, om in alle Burger- lyke gevallen te appeileeren, onder de gebruikelyke Be paalingen en Reftriétier.aan onzen Geheimen Raad. DUITSCHLAND. Leipzig, den 8. OStober. De vreugde over onze thans zigtbaar Gezegende Misfe, is fchielyk en onverhoopt af gebroken. De bedroefde Tyding van het op den 5. de- voorgevallene Sterfgeval van den besten Landvaderde Allerdoorlugtigften Hugustus heeft alhier Vreemden en Ingezetenen in den diepften Rouwe gedompeld. Te Dres- den inzonderheid is alles in de allergrootfte Droefheid. De Eerfte Minifter had gewenscht voor zynen Monarch te derven. Deszeivs Zoon, de Generaal-Major,is kort te vooren van Parys, en de Graaf van Sacken uit Cour- land aldaar aangekoomen. Berlyn, den 11. October. Zyne Majedeit heeft den in den laatften Veldtogt by Hoogstdeszelvs Armee gedaan hebbende Hof Veld-Postmeeder,den Heer Ludemannhet Vacante Post-Ampt te Cos/in gefchonken. Saturdag Voor middag begaf zig de Koning, vergezeld door den Prins van Pruisfen en de rwee Prinfen van Brunswyk Fr ede' rik en Willemover Chailattenburg naar Potsdam. Zon dag vertrok de Rus-Keizer) yke Groot-CancilierGraaf van Woronzowbenevens deszeivs Gemalin en Dogter, de Ryks-Gravin van Stroganow, van hier over Bteslau naar Wenen. Dezer dagen is de Keur-Hanoverfche Ge heime Krygsraad, Vryheer van Muncbhaufenvan hier naar Leipzig vertrokken. Voorleden Vrydag heeft het Hof met eenen Courier van Dresden de droevige tyding ontvangen dat de Hl- lerdoorlugtigfleGroot-Magtigfte Vorst en Heer FRIS.' DERIK AUGUSTUS de lilde Koning van Poten en Groot- Hertog van LitbauenKeurvorst en Harts-Marfcbalk

Middelburgsche Courant | 1763 | | pagina 1