courant. No. 98. MIDDELBURGSE Ao. 1763. Dingsdag, den 16. Augustus. TURKIEN. R S L A N D- D E N E M A R K E N. P O O L S C II - p r U I S S E N- DUITSCHLAND. Constantinopolen den x.July. Zedert de Cotir- bam Uairamof hei Feest der Offerhanden is on der de voornaamfte Bedienden van de Porie en het Serail niet meer dan eéne Verandering voorgevallen, te weten dal de Cbieaux Bacbazynüe het hoofd der of Herau ten, Siaimeetiers en Deurwaarders, afgezet endoor Me- bellied Effendieertyds geweezen Reis EJfendiof Hoofd der Ncriar/sfen Secretarisfen en Caneeiansien opgevolgd is. Men fpreekt nog var. de naby zynde Verandering van den Groot-Vizir dewelke zonder twyffel andere Veranderingen in het Minifterie na zig liepen zal. Acbmel Effendidewelke volgens myn voorigen tot Mi nifter van üePorleby den Koning van Pruis/én benoemd is, doet reeds alles tot zyne Reis in gereedheid brengen Men zegt dat de Heer Boscamp eertyds geweezen Reii- dent van zyne Pruislifche Majefteit by den Cban der Tar- taaren, den voorn. Minifter op bever van den Koning zynen Meefter op de Grenzen van Polen afwagte'nen volgens de gewoonte, die tusfchen de Christen Mogend heden en de Porie gevestigd is, als.Reis-Commisfaris naar Berlyn verzeilen zal. Kortelings is, zo men verzekerd, een Pruisfifche Cou rier en zyn Janitfaar, welke hem tot Escorte diende, op den gewoonen Weg by de Plaats, genaamd de Veertig Kerkenvermoord gevonden, en de Moordenaars heb ben de Depeches van den Courier mede genomen: Dit is reeds de tweede Courter die dat Noodlot ondergaan beeft, zedert dat een Minifter van den Koning van Pruis - fen by de Porie gerelideerd heeft. De Onlusten in Georgien vermeerderen zodanig, dat de Porie her befluit beeft moeien nemen,om eenige Troupen naar die Provincie te zendenten einde aldaar alles in order te brengen en de Muitelingen te kaftyden. Men verftaat dat een Pools Edelman van Warfchaubex- waards op weg is, om by de Porie een Commislie van den Koning er. de Republiek van Polenofte wel van wegens het groor Generalaat van die Kroon af re leggen. Men heef: zig hier met de hoope gevleiddat wy ïrf dit Jaar ten eenemaa! van de befmetielyke Ziekte zouden bevryd geb.even zyn, maar zoo even verneemt men, dat die Ziekte zig beeft geopenbaard aan boord van een Fransci) Schip, 'iwelk van Smirnaalhier is aangekomen. Petersburg, den 15. ffuly. Den 13. dezer behaagde het Hciaie Keizerlyke Majefteit, nevens Zyne Keizeilyke Hoogheid, den Groot-Vorstin Gevolg van eenige voor, naame Perfoonen van het Hof van beide Sexen zig naar de Academie der Wetenfchappen te begeven, en deizel- ver plegtige Vergadering, welke ter gedagtenisfe van de Hoogsgelukkige Throonsbeklemming van Haare Majefteit gehouden wierd, bytewoonen. Den volgenden dag be gaven zig de Leden van de Academie naar het Hof, en na dat zy aan Haare Keizeriyke Majefteit geprelenteerd wierden, betuigden zy hunne Onderdaanigfte Danker- kentenisfe voor de daags te vooret» genotene allerboogfte Eere, en overhandigden te gelyk aan Haare Majefteit de in. die Vergadering voorgelezene ReJenvoeringen. Waar op Haare Majefteit die Academie op nieuw van Haare "Keizerlyke Genade verzekerde, en de aanwezende Le den ter handkust toegelaten wierden. CoppENHAGE, den i Augufius. Heden is zyne Excel lentie, de Rooms-Keizenyke Gezant aan dit Hof, de Graaf van Dielrichfieinalhier weder te rug gekoomen. Gifteren wierd zyne Hoog-Eerwaadigheid de Bergfcbe Bisfcbap Arentzvan den Heer Bisichop Harboe in on ze Vrouwe-Kerk in tegenwoordigheid der Koninglyke Prinfen, en een groot aantal van hooge en iaage Toe hoorderen geordent. Jn de voorledene Week zyn al hier gearriveerd Capt Knud Slageren Peter Peterfcn bei de uit de Wesr.Indien met S ukgoederen. Te Id'iburg is de Staats raad &c Dysfel in het 67 Jaar zyns Ouder- doms overleden. Dantzig, den 28. ffuly. Men had alhier her gerugt dat 'er, veefpreid was, als vgiscn aaugomerk ,dat de Her tog Iricb van Brunswyk op het point ftond van zyn Qnlflag van de Keizerin aller Rusfen te zullen erlangen maar dit gerugt was niet zonder grond, nadien men van zeer goede nand berigten heeft ontvangen, welke verze keren, dat gemelde Vorftin voor Haar Vertrek van Mos. eau, aan hem niet alleen Genade heeft verleend en aan alle, die tot hem behoren; maar dat Hoogstdezelve ook aan nem de permislie geaccordeerd heeft om eene Reis naar Brunswyk te doen om zyne Familie aldaar te gaan weder zien en te bezoeken. Het is wel waar, volgens eenige, dat de Rusfifehe Keizerin aan gemelden Hertog, wanneer de Regerende Vorst van Brunswyk aan Haar eenen Minifter te Petersburg zond om Haar te Felici- teeren met derzelver Komfte tot den Tnroon, had doent hoopendut zy aan hem zyne Vryheid zou verleenen maar men weetdat zedert dien tyd Haare Keizerlyke Majefteit in twyffel geftaan heeft, om zig in zyn faveur :e bepalen. Men zegt, dat 'er aan den kant van Lilbauen eenige Schermutzelingen tusfchen de Troupen van Polen en oie van Rusland zouden zyn voorgevallen, wanneer de laatst gemelde op her point ftondenom zig naar de Hertog-* dommen van Courland en Semigallien ie]begeven; Men twyffelt .egier nog zeer aan de waarheid van deze tyding. Maar men kan ondertusfehen verzekerendat 'er in de lireeken van Miltauten Dienfte van den Hertog van Biron een Corps van 16000 Man Rusfen gearriveerd is; en dat de Keizerin zedert aan hem heeft laaien weeten da.t zy aan hem. nog tweemaal zo veel zou zendenhi elen deOmftandigheder» dezelve kwamen te vereifchen. Regensburg, den 4. Huguflus. Aangaande het Ce remonieel tusfeneo de Minifters ter Ryksvergadering ett Jen Heer Slanbope Extraordinaris Envoije van zyne Bri- luniiifehe Majettetidoen 'er zig Zwarigheden op, wel ke de Legitimatie van gemelden Minifter nog wel voor eenigen tyd zouden kunuenopfchorten. Nogtans zyn de Recredentialen voor den Heer Gres/ener geadjufteerd ge worden in de Vergadering vau den eerden dezer. Der zelver Didtatuure zal nog uiigefteld worden; wesbalven dezelve niet puülicq zullen worden voor dat gemelde Mi nifter, welke zig te Spa bevindt, dezelve beefr ontvangen. Men heeft met den laatiten Poft nog geen Brieven van IE enen ontvangen egter blyft het gerugt loopendac de Turken zeker kwaad oogmerk fmeden; en men ver zekert voornamelyk van goederhand, dat het febynt,a!s óf dezelve met Rusland zouden willen breeken. Frankfort, den 6. Augustus. Alle de Brieven, wel. ke men bier van Hamburg ontvangt maken genoeg, zaam van niets anders gewag als van Wervingen, welke in die Stad zo wel als te Hltona en derzelver Omtrek voor eenige Noordfche Mogendheden en andere gedaan wor den. Niet alleen Werven de Officieren en andere in Diensc van die Mogendheden aldaar alle manfehup',' welke zig daar toe vrywilltg aangevenmaar ook zodanige, welke zy door lift en fynheid kunnen mag'ig worden, en zoo urazy aangenomen zyn, doet men hen vertrekken en terltond naar eene verzekerde plaa's brengen. Dit fchynt het -gevoelen te beveiligen, het geen men voedt, dac Europa niet lang de aangenaamheden van .den Vrede zal genieten. Het gerugt loopt fteeds onder anderen dac het Huis van Oostewyk onvermyo'elyk in eenig verfchil zal geraken het zy met de Porie het zy met eenig an der Hof, en dat 5 a 6 andere Mogendheden ook roedel maken om zig in goeden ftaa: van tegenweer te ftellen, om hunne belangens te onderfteunen, op de Vooronder- fleliinge, dat de verfcheidene fchikkingen, welke zedert eenigen tyd reeds op het Tapyt zynen. waar aan men genegen is de laaide hand te leggen, niet tot genoegen van de refpeétive Mogendheden getermineerd zullen kunnen worden. Om te oordeelen naar de Discourfen van kundige en wel onderrigte Perfoonen, blykt bet, dat verfcheidene onder die Mogendheden, niet te zeer te vred.en over den aatften Oorlog, nog orer den Vrede, welke 'er is geflo. ten. Men zegt onder andere dac Spanjen onder dat ge tal zou zyn. Hamburg, den 9. Augustus-. Eergisteren den 7. de zer, is de Doorlugtigfte Vorftin Lottifa CbarlottaGe~ malin van den Hertog OTprg Lótfjewyk, S'adhouder van Holflein-Goltorp geboorene Princesfe van Hotftein Beek, en eertyds Gravin Wed. van den Burggraaf van J.iobna- lEartenberggebooren 31. December 1722., alhier tot groote droefheid van haar Gemaal oveileden. De Bas-

Middelburgsche Courant | 1763 | | pagina 1