No. 88. MIDDELBURGSE Aö. 1763. COURANT. Saturdagi, den 23. July. I T A L I E N. SPANTEN. V R A N K R Y K- G R O O T-B RITANNIE. Macerata, den 25. Juny. De overvloedige Regen, en de Overttroorningen van de Rivieren welke daar van ot gevolgen geweest zyn, hebben hier, gelykook op an dere plaatfen van Halten considerabele fchaden veroor zaakt. Het Water de fundamenten van de Kerk en het Huis van de Dominicaners alhier ondermynd hebbende, is de helft van, riie Kerk en een gedeelte van het Kloofter hvgellort en befchadigd. Gelukkiglyk is 'er geen van de Reiigieufen omgekoomen. Rieti en verfcheidene andere Steden aan den Oever van de Tyber geiegeu hebben ook veel door de Overftroomingen geleden. Madrid, den 0.%. Juny. Dezer dagen wiérd een Officier van onze Tfoupen pudlicq geftrait, wegenseeneMisdaad van eene zeer byzondere zoort. Hy had voor zig zei ven met zyn eigen hand een eer (te Brevet opgefteld en gefchrevendoor middel van welke hy van den rang van Vaandrig tot dien van Lieutenanr was verheven. Deze eertle proeve hem wel gelukt zynde, waagde hy in zyn faveur een verdere promotie, en benoemde zig tot Capi- tein. Het was reeds te verwonderendat het eerlte be- dtog gelukt was; het tweede wierd ontdekten hy deswe gen op de volgehde wyze gellraft. DeMisdaadige wierd op eene publicque Plaats gebragt alwaar een Officier van zyn Corps nem dcUniforme en de Degen afnam; vervol gens deed men hem op een Schavot klimmen, alwaar de Scherpregter hem eenige flagen met roeden gaf; waarna hy naar de Gevangenis geleid wierd, om met het eerrte Schipdat naar Oran in oifrica vertrekt medegeno. men te worden. Parys, den 15. July. Donderdag heeft 1de Heer de TriepuioAmbasfadeur. van de Republicq van Venetien eene particuliere Audiëntie by den Koning gehaa, en by die gelegenheid den Ridder van Morojinien deri Heer van Qutrinigewezene Venetiaanicne Ambasladeurs aan het hóf van London, aan zyne Majefteii geprefenteerd ,om van den Koning affcheid te neemen. Den 29.paslato is omtrent Joinville een zo fchrikkelyk Onweer, vermengd met zeer zwaare Hagelfteenenont gaan, dat de Veldvrugten van 20 a 22 Dorpen in den Omtrek geheel en al daar door vernield zyn geworden. Dit .droevig ortgeval'heeft veele van die Landlieden ge noodzaakt hunne Wooningen te serlaaien en elders hun onderhoudt ie zoeken. Den 30. dito ontlfond 'er des Morgens tusfehen 5 en 6 uuren brand in een Huis van de Voorfta.i van ranville in Neder-Norman dienwaar door in zeer korten tyd 98 Huizen, welke door 186 Fu- mi'ien bewoond wierden, en die tot de uitterlfe elende gebragt zyn, in de asfehe gelegd wierden. Eene Vrouw alleen is door de Vlam me omgekoomen. ben 5. dezer heeft de Abt Terray aan de Groote Ka mer bekend gemaaktdat onder de verzegelde Papieren van den eer'tvds zoo genaamden Jeluit Lavaur gevonden is een zeer omftandig Verhaal van het Gedrag van den Heer de Lally in Oost Indienen dat dit Vernaai hei 'cèdb-b'plfel fehynt ;e we'czen van de Memorie, dewelke aan Le; Minifterie is overgegeven, om hetzelve van de Rlaucn der geheele Coltin te tegen dien Generaal te on- den:;'"ten QMen twyfteld niet of dit Gefchrift is oorzaak dar'het Hof belldoten heeft zig van zyn Perfooi) ie ver- zeeketen/J Hierop gaf uc Groote Kamer bevel, dut het bovengem. Verhaal in handen van des Konings Lieden gefield ZOU wordenen na dat deze den volgenden og- te,id in die Kamer verfeheenen waren, gaf dezelve ingevol ge Bunnen Eisen bevel, 0111 dit Gefchrift in de Griffie van het Cha eier te brengen en daar over naar behoorenenby Appel! aan het Parlement te ïiatueeren. Van Lyons word een zonderling Voorval gemeld, hier in beft aan de Zeker Particulier aldaar ontving dezer da- gen een verzegelde Doos, aan hem geadresfeerdBy derzelver Qpeniog fprongen twee mei Kogels geiadene en daar in zynde Piftoo'len los, en omtret zes Pond Rus- kruid, 't welk ook in de Doos was, vloog daar door in brand: He PaHicubere en andere Lieden, welke daarby (tonnenwierden door de Slag van het Bus Kruid zoo we) als door de Splinters van de Doos in 't Gezigt en de Buik gekwetst, maar geen een wierd door de Kogels geraakt: Ry de Opening van deze Doos n ftondeu by geluk de Venfters van het Vertrek open want anderïïnts zoa het geheele Huis ten uiterfteïl bei> fchadigd zyn geworden enz" Ook is onlangs in Bourgogne een met deGoddelyke en Menfchelyke Wetten ftryjig Voorval gebeurd: "Zeker Priefter, die met zyn Broeder zeer lang in Onmin ge- leefd had, kwam, na dat hy de Misfe had bediend by zynen Broeder onder fchyn om zig met hem tever- zoenen dog terwyl hem ocze óm den bals vielfchoot hybem twee Piltool Kogels in de Borst, waarna by naar de Kerk keerde, in dewelke hy de Misfe bediend had, en dood voor bet Autaar nederviel, door uitwerking vau 't Vergif, hetwelk hy itigezwolgen had &c. London, den 15. July. Verfcheidene berigten den dezer ontvangen brengen tyding van eenen Inval der Turken in eenige Provinciën van Horgorientoebeho- lende aan de Keizerin-Koningin; en dat Haare Keizerly- ke Majefteit, aile haar Forten 111 die Landltreek in een goeden (laat van tegenweer deed (tellen, en alle andere toebereidzelen maaken om de oogmerken van het Ouo- maniiche Ryk te verydelen. Zedert de decifie van de zaak van de Boekdrukkers wordt 'er gelprokeiiom in het vriendelyke de tusfehen' het oude eu tegenwoordig Minifterie omftaane gelchillen ter vereffenen, door alie de vervolgingen in Regien zo van de zyde van den Heer Willies tegen de Perfoonen van het Minilterie, als van de zyde van het Minifterie te gen den Perfqon van den Heer Witkes op ie fchorten. Men zegt zelfs, dat men het Proces tegen dien Heer ge ïnterneerd gefupprimeerd heeft. Een zodanige (tap zon het kragtdadigst middel zyn, om een einde te maaken van alle de Oneenigheden wegens het Minilterie, en van net geroep van het Volk. Daar zyn dezer dagen ver fcheidene Raadsvergaderingen te St. James gehouden welke zo men zegteeniglyk betrekking gehad hebben op de herftelling van de inwendige Rust van het Ryk. Maandag beeft het HofDepeches ontvangen van eenige Hoven van Euitscbland eu uit het Noorden welker In houd het Voorwerp van eene te St. James gehoudene Raadsvergadering geweest is. De Koning is dageiyks met deszelvs Minifters aan Staatszaaken bezig verfcheidene gewigtige Voorwerpen (rekken de oplettenheid van zyne Majefteit na zig. Die', welke eene bevredigingen van de denkbeelden* eu gb- voelens tusfehen het Oude en Nieuwe Minilterie en de middelen om de Rust in het kyk te herftellen hou den wel inzonderheid zyne Majefteit bezig, welke deze zaak zeer ter harten neemten men hooprdat de Ver- deeldneden in het Ryk eindelyk zullen cesfeeren. Men verzekertdat 'er tusfehen dit en verfcheidene andere Ho ven Alliantie-Traöaien op het Tapyt zyn,om zynerMa- jefteits Keurvorftelyke Staaten in üUÏtscbt&ndin geval van nieuwe Troubélen in dat Land te beveiligen en de Zeevaart en Koophandel zyner Onderdanen in verfchei dene Landen van Europa uit te breiden en te verbeteren. De Graat van Stormont Extraordinaris Ambastadeur en Miniiter Pier.ipotentiaris des Konings van Groot-Britannie aan het Hof van Wenen, en de Baron van Steinberg welke zig in qualiteit van Miniiter van zyne Majefteit als Keurvorst van Hanover naar voornoemde Hof be geeft zullen in het kort derwaards vertrekken van waar de Graaf van Seilern, als Extraordinaris Ambasfadeur en Plenipotentiaris van hunne Keizertvke Majefteiten by dit Hof, alhier verwagt wordt. De Heer Keitb ftaar op hec einde dezer Maand van hier naar Dtesden te vertrekken, als Extraordinaris Envoije van den Koning by den Koning van Polen Keurvorst van Saxen. De Baron van Dewits welke alhier reeds de funöien van Miniiter van den Her tog van Mekelenburg Stnlits heeft waargenomen wordt ook nog binnen koiteu hier te gemoet gezien, in quali teit van Extraordinaris Envoije van zyne Doorlugtigheid by den Koning. Na het arrivement van alle deze Mi nifters by oe RefpeCtive Hovenverzekert mendar de zaak van de Verkiezing van een Roomsch Koning als ook eenige andere wezenlyke zaaken tot maintien van de Rust en Tranquiliiteit van Duiücblandin het Collegie der Keurvorften ter Ryksvergaoering te Regensburg op het Tapyt gebragt zullen worden. De Auteurs en Drukkers van het Politicq Bladje th Momtor. zedert eeuigen tyd uit hun Arrest onder Borg- togt ontflagendaar van nu geheel ontheven zynde, heb bende men niets tot hunne bezwaatiuge kunnen bybrea-

Middelburgsche Courant | 1763 | | pagina 1