I No. 127. MIDDELBURGSE Ao. 1262. COURANT, den tx. O&ober. '--I Donderdag, DUITSCHLAND. Wenen, den 6. October. Het Journaal van Scbweidnsts het welk loopttot den 27. pasfatogeeft een omftan digberigt van verfcbeidene Uitvallen welke de Belegerden gedaan, en waar door zy de Belegeraars Conüderabelna deel hebben toegebragthet welk reden geeft om te hoo- pen dat die Stad zig nog eenigen tyd zal kunnen foute- nerenen voornamelyk dat men zal kunnen beletten en voorkomendat de Belegeringe in eene Blockade veran derd worde. Het is om deze reden dat de Marfchalk Daun op nieuw Ordreheeft ontvangen, om den Generaal Laudbon te verfterkenten einde te tragten eene Politie te nemenwelke den Koning van Pruisfen zou kunnen noodzaken niet alleen om zyne oogmerken op Bobemen te laten vaaren; maar ook om hem van Scbweidniis te verwyoeren want men verftaat, dat deze Plaats de Kei- zerinne zeer aan het harte gaat, voor zoverre de Repur tatie en het Belang van den Marfchalk Daun .grooilyks daar in gelegen legtdatze behouden wordete meer daar men verzekertdat de murmureringen welke dage- lyks tegen hem toenemen en vermeerderenop eene by- zondere wyze flaan uitteberstenten zy een dergelyk geval het algemeen ongenoegen welke er tegen hem is opgevateen einde doet nemen. Wel is waardat de Overhand, welke hy zig by haare Keizerlyke Koningly- ke Majefteit heeft weten te bezorgen, dezen Generaal fchyut veilig te ftellen voor de ftorroen, welke de Factio tegen hem heeft doen verwekkenMaar een enkele ver- rigtinge vangewigt en aangelegenheid waartoe de Baron van Laudhon nog voor het einde van deze Campagne gelegenheid zou kunnen hebben, is in (raat om de zaak te doen uitberften j en den Murtcbaftc Daun voor de me nigte van Misnoegden in het Ministery te doen bukken. Dit doet elk vermoedendat hy zyn uiterst vermogen zal aanwendenop dat De Heer Laudhon en deszelvs Aanhangefen het Voordeel van deze Zegepraal niet mogen Wegens de Belegeringe van Sc/nveidnits, verneemt men dat dezelve den 3. dezer nog continueerde, met dit Verfchil, dat daar tot hiertoe de Voornaamfle Force van Attaque aan de Land zyde gedaan zy, dezelve actueel aan den Rivier kant van Schweidnits gedaan wordt en dat het grootst gedeelte van de Oostenrykfche Armee op nieuw aan den kant van Silberberg en Frisland in Silefien is in gerukt öm de Pruislifche Arrhee aanretastén. Regensburg, den li. O&ober. Men verneemt in Ver trouwen dat alhier eergisteren tydingen van Petersburg zyn aangekomen, weike doen zien, dat haare Rus-Kei- zerlyke Majefteitwel verre van het belang van her Her togdom Holftein te laten varen daar voor eene geheel by- zondere Zorge draagt, en dat Hoogst Dezelve gevolge- lyk niet alleen den Heer Panin Gouverneur van den Groot Hertog Paul Perrowitz, tot Minister over het Departe ment van de zaken van dat Hertogdom heeft verkozen maar ook dat haare Majefteit tot haaren Minifter ter Ryks- vergaderinge alhier wegens het Hertogdom Holftein be noemd heeft, den Heer Schwartzenau Minifters van Baden-Dourlach, welke reeds van 1745 tot 1756. Mini fter van Holftein geweest is, maar welken de Veranderin gevan tydsomftandigheden deze Stem tóen heeft doen ver liezen en dezelve bezorgd aan den Heere TeuffelMi nifter van Meckelenburg, De Keizerlyke Minifters houden nog a! aan met in'de zaak van de niéuwe Römermaanden te handelen ten einde dezelve Voor de Vacantien in Voorftellinge gebragt mogen worden. Ook verneemt men dat het grootst gedeelte van de Minifters in faveur van deze onderhandelinge in- ftruftien hebben dog niet dan ingeval de Operatien van de Oostenrykfche en Kreits Troupen het Succes hebben mogen, 't geen die Minifters hoopenIntegendeel, in dien de uitkomst aan die verwagtinge niet beantwoordt is men gerefolveerd, die zaak tot den Vrede te laten be rusten. Nademaal ondertusfehen de Operatien Geld ver- eifchendoen de Keizelyka Minifters alle pogingen om de Agterftallen :e doen betalen. Na de Vacantien zal men door het Registerhet welk ter Diftature gebragt zal worden te weten komenhoe veel van de Agterftallen 'er aan de Operations Casfe betaald zyn geworden. Voor- tegenwoordig weet men alleendat de Markgraaf van Anfpach dezer dagen 5000 Flor: aan deze Casfe heeft doen betalen. Deze geringe zomme onder tusfehen niet genoegzaam zynde, om remifen aan de Armee overte- maken, verneemt men, dat het Bisdom van Bamberg en. Wurtsburg, ongetwyffeld ten teken van» hunneErken- tenisfe, dat hunne Landen in deze Campagne tégen dé Pruisfifchen gedekt zyn gewordeneen groote Zomme aan het Corps van den Prins van Stolberg heeft opgefcho- ten. De Catholique Minifters blyven als een groote te- genwerpinge tegen de Evangeüfche Miniftersen als een teken van Agiing jegens den Proteftantichen Godsdienst opgeven dat de Prins van Stolberg, als Proteftant, tot Generaal en Chef van de Ryks-Armee benoemd is j ge heel als of de Proteftantfche Generaals zo goed niet kon den Commanderen als de Catholique 'i, en als of hec meer dan pligtelyk was, dat men den Éerften regt doe. Men verneemt dat het Keizerlyke Hof in diervoegen tegen de laatfte Voorftellingen van Vrede yan zyne Pruis- fifche Majefteit verbitterd isdat Hetzelve aan den Mar fchalk Daun de bepaaldfte Ordres heeft gegeven om eena Deciftve Bataille te leveren; dat de1 nieuwe Bewegingen van de Oostenrykfche Armee tot dat oogmerk dienen en dat de Keizerlyke Minifters alhier alle Oogenblikken de tyding van het welgelukken dier onderneminge te ge- moet zien. Van Venen wordt gemelddat men aldaar pofitive na- rigten haddat 80,000 Tartaren en 30,000 Turken nog by de Rivier dzMoldau Zyn verzameld. Zy pretenderen eenige plaatzen in Polen, en 'er worden over dat Onder werp Onderhandelingen gehouden. Men ziet alhier verfcbeidene particuliere brieven van Praag en (Henenvolgens welke'er te Schweidnits vee- Ie Stormen en Uitvallen gedaan, en eene menigteMynen gefprongen zouden zyn, en welke ik weet niet hoe veel dui zend man van de Pruisfifchen weggenomen hebben maar nadien bet Journaal van Wenen j' hier ;van niet het minfle gewag maakt, fchoon het van den 21. tot den 28. pasfa to loopt, febynen deze tydingen geen geloof te verdienen, alzo weinig als die van gemelde brieven van Wenen van den 6., welke fpreken vaneenen nieuwen Storm, in wel ke den 3. dezer de Pruisfen zoude afgeflagen zyn, want daar zyn 'er, welke verzekeren dat de Pruisfifchen nog geen enkele reis Storm gelopen hebben', geduurende de ganfche Belegeringe- Het wordt bevestigddat de Pruisfifchen den 29. en 30. pasfato in Saxen eenig verlies geleden hebbenen dat zy van Frauenflein en Prétfchendorf gedelogeerd zyn maar mén maukt 'er alhier geen groot Gerugt yan. Uit het Campement van den Prins Hendrik van Pruisfen by Frevberg den 6. OEloher. Onze Armee is van Ligging veranderd, want de Prins heeft zyn Hoofdkwartier in deze Plaats genomen; en het Corps van den Generaal van Hulfen is na Sch/eptau en de zoogenaamde Katzenbaufeh terug getrokkenDe reden van deze nieuwe Schikking is, om dat. de Duitfcbe Ryks-ar- mee zig met de Oostenrykfche by Dresden was komen vereenigen. Den 2. September was de eerstgem. Armee reeds in Saxen, en veroorzaakte dat verfcheide Bewegin gen tot Tegenweer by de onzen moesten gemaakt wörden. Den 25. kwam ook het Oostenryks Corps van den Gene raal Lusczinsky by Dresden Den 27. trokken de Vyanden uit: het Campement by Dip.oldiswalda in verfebeide Colomnien voorwaardsAlle de Voorposten van ons Volkfiaande onder het bevel van den Generaal van Hulfen agier Wilsdorfwierden aan getast; En de Vorst van L.öwenftein zoo als ook de Ge neraal Campitelli attaqueerden met 15 Bataillon twee Dragonder, twee Husfaren, en drie Curasfier-Regimen ten, onzen Generaal Kleist, dewelke maar vier Batail- lons by zig hebbende naSèida terug trok. De beide Legers rarkten eindelyk zeérdigt by elkander; zy bleven den gantfehen nagr onder de Wapenende Vyand konde uit kragte van zyne Overmagt twee, drie en op fommige Plaatfen agt Bataillons posterenwaar tegen wy niet dan een enkel Bataillon konden (lellen. Dus wierdeh de Vyanden den 38. Meester van Kannes- dorfen de Prins van Löwenftein kwam zig tusfehen Seida en Chemutsposterendes nagtstusfehen den 28. en 29, wa ren de Legers weder onder de Wapenenenden volgenden nagt wierden 809 Man van de onzen ,die in eene lange {Leek verdeeld lagen, door 3000 Man onder den Generaal aangetasten weken na de linker zyde vari Pretfihttderff" erlangen. De Graaf van Caunitz wordt vermoed, in t geheim een Vriend te zyn van dezen laatsten, ondertus- fchen is by het alleen om zo te fprekenwelke tot hier toe Openlyk nog geen deel heeft willen nemen in de Re- monftrantien welk'er aan de Keizerin over de flegte ge volgen van deze Campagne gedaan zyn geworden.

Middelburgsche Courant | 1762 | | pagina 1