Ao. MIDDELBURGS È^^Lp WCOURANT; No. 12 2. Donderdag, r-Jfll DUITSCHLAND. m&r ÊjP den 7. O&oher. Wenen, den 22. September. De Marfchalk Graaf van Serbellom had Zondag gehoor by hunne Keizerlyke Ivïajefteiien..ZyneExcellentie, zal,nadat by wat herftekl is, naar Milaan vertrekken, voorzien niet een Militair Coni- mandement. De Equipagien van den MarfchalkPrins van Tweebruggen arriveerden van Manheimen zyne Hoogheid wordt in 't kort ook te gemoet gezien. De Gedeputeerden uit de Burgers en Boeren van 't Graaffchap Tiroly hebben de Eer gehad om Zondag affcbeidt ie ne men van onze Dooriugtige Souverainewordende ter hand kus toegelaien. Daar is tot nog toe niets extraordinairs voorgevallen. Sfhweidnits verdedigt zig tot heden met eeneDapperbeid, waarvan men in dezen Oorlog geen voorbeeld heeifr Regensburg den 27. September. Zyne Keizerlyke Majeileit heeft by verl'cheidene gelegenhedenen wel byzonder by die, wanneer 'er verzogt is geworden om Ce Staten te disponeren tot het accorderen vaneen nieuw getal Romer maandenbetuigd, dat dezelve zeer content is over de Ryks-armec, uit aan'nierkinge van den dienst, welke dezelve dede aan de vootfte Kreitfenmaar nadien in de tegenwoordige Campagne deze Troupeu, zo gerin gen tegenftand aan den Pruisiifcben geboden hebben dat dezelve niet alleen een gedeelte van Frankenland maar ook veifcheidene Kreitfen van Bohemen zelfs heb ben uitgeplonderd verneemt men dat de Heer Keizerly ke Con-Commisfaiis laatst aan eenige Minifters alhier, en aan het Direétorium van 't Collegie der Steden te kennen heeft gegevendat zyne Keizerlyke Majeileit in genen deele over dit gedrag van de Ryks-1 roupen vergenoegd is - dat oiiuertuslehen by gelegenheid van de Veranderm- ge', welke 'er laatst in het Commando van de Oos. tenrykfche Troupen in Saxen gemaakt was, Zyne Kei zerlyke Majefteit zeer genadiglyk gerefolveerd nadom het Commando en Chef over de Ryks-Tioupen aan den Prins van Stolberg toe te vertrouwen, uit aaumerking van de verdienden j welke hy had verkregen; dat het be kend was, dat onder andere klagten de Protellanten ook deze gedaan haddendat het Commando over die Trou pen,tot hier toe niet dan aanCatholiqu.e Generaals was aanbe trouwd geworden deze klagten tegenwoordig geheel en al cesfeerden, nadien zyne Keizerlyke Majefteit nooit ee nige voorkeur tusfeben de twee partien van Godsdienst gemaakt had; maar niet anders dan Verdienften en Erva renheid in het difponcren over deze zoorten van Charges in aanmerkinge genomen. Brieven van Wenen van den 22. meldendat de Heer Mutuskin Kamerheer van hare Majefteit de Czarinden 19. zyn gehoor by hunne Keizerlyke Majefteit en gehad heeft, wanneer hy aan Hoogssdezblve plegtiglyk notifi ceerde de komfle van hare Rusöfche Majefteitzyne Sou veraine, tot den Throonen dat 'er by die gelegenheid onderlinge verzekeringen van eene flandvasttge Vriend- fchap tusfehen de twee Kronen gedaan wierden. Dien selven dag hebben de Gedupiteerden van Tirol een ge hoor'gehad by hare Majefteit de Keizerin Koningin. Men zegt dat hunne bezwaarnisfen zouden zyn uit den weg geruimd, en in deze hoop zyn zy Vertrokken om weder Haarhuis te keeren. ffet grootst gedeelte der genen wel ke.zig uit Sclreoeidnits gefalveerd hebbenby gelegenheid van een Uitval van 't Garnifoen, bevinden zig te Wenen Het zyn Burgers en Cavalliers van Siielien welke de Oostenrykfche Party hebben opgevatmaar men openbaart nog niet derzelver namen. De Bisfchop van Breslau Graaf van Schafgotsch is het gelukt van niet door de Pruisfen gevat te worden, by gelegenheid van den Uit val, welke het Garnifoen van Nezss laatst gedaan heeft naar den kant van Freiwaldem Hy heeft maar weinige minuten lyd gebadt om zig te falveren en is naar O/muïz gegaan. Wat betreft de belegeringe van Scbweidnils de berigten brengen mededa'dezelve den 18. nog continu eerde en dat alhoewel de Plaatze van 20 Batterien befcho ten wierde, bet Guarnifoen zich egter wakker bleef de- fenderen in hoope van nog fecours te zullen erlangen. Brieven uit Saxen meiden dat men te Dresden voor eene nieuwe Belegeringe vreesdewanneer Scbweidnils zig zal hebben overgegeven. De aannaderinge van een Corps Pruislifche Troupen door de Lausnitsen het ar- rivement van een train Artillerie te Torgau veroorzaken deze bekommerntsfen. Ook verneemt men van Praag dat de Marfchalk Dauneen groot Corps Troupen naar ds Lausnits niet alleen gedetacheerd heeft om gemelde 'nrtjjpi Corps het hoofd te bieden; maar da: rhen ook zei de, dat de Marfchalk zelve zig niet een conliderabel gedeelte van zyn Armee naar Saxen zou begeven, en dat de Generaal Laudhon het Commando zou Voeren over het Leger tegen den Koning van Pruisfen in Silefien. Volgens du berigt arre'oeide nien nagt en dag, om deRetranchementenvap Braunaa tot aan 'Trautenau temaken, teneinde zoveel te beter Bohemen ie dekken in geval Schweithnts zou moeten bukken. Nadien andere berigten medebrengen dat men den 20. dezer maand alle oogenblikken de Capi tulatie van het Garnifoen van Scbweitb'its te gemoet heeft gezien, geloven velen dat de overgave reeds gefchied zal zynalhoewel anderen zeggendat de Plaatze het tot aan den 15. der toekomende maand zoude houden, eu dat eene fiataille aerzeiver Noodlot moet beflisfen. Volgens brieven ,van Neurenberg van den 25,, was het Corps onder bevel van den Generaal Effern nog te Benck. De Generaal Rofenfeld heeft ordrevan den Printf van Stolberg ontvangen om te Dresden te komen. Eeti Corps Pruislifche Troupen is te Marien-Chulm in een Kreits van Eger geposteerd, en het Corps van Belling houdt zyne politie in den omtrek van tger op de Fron tieren van Bareit-b. Keueen, den 1. Oc'ober. De voordeelen welke de Franfcheu op de Geallieerden hebben, zyn ten grooten deele toe te fchryven aan de Ordres, welke Prins Fèrdi- nand beeft om geen algemene Bataliie te wagen; daar de Franfcheu integendeel ordre hebben by de eerfte gelegen heid llag te leveren; het geen zy ook doen zullen, indien het hun maar mogelyk is, voordat het Corps d'Ar mee van den Prins van Conde, zig van de Franfche Ar mee afzondert om naar de Beneden-Rhyn te Marcheren, ten zy een Wapenfchorzinge alle vyandelykheden doet ophoudenmaar nadien dezelve volgens berigten van goeder hand geen Hand zal grypen, voor dat Oostenryk: Q4i Pruisfen daar in mede bewilligenzoude het zeer wel Kunnen zyn dat wy nog voor bet fluiten van deze Cam pagne bloedige Tonelen befebouwden. De Intendant van de Franfche Armee is bezig, niet het opmaken van deRepartie der Troupon, welke in Duitsch- land de Winter Kwartieren zullen betrekken. De Staten van het Ryk aan deze zyde van den Beneden-Rhyn zul len daar vaneen goed gedeelte hebben; nien begroot het zelve op 30,000 man. De Staten laten niet na remon- ftratien daar tegen te doen, nadien hunne onderdanen zyn uitgeput door de gevolgen van eenen zoo verderf]yketl Oorlog voor Duitschland. Maar indien de Negotiatien te Verfailles en te Londongeen gelukkigen uitflag heb- b..n, voordat de Winterkwartieren betrokken worden zai 'er geen aanmerkelyke veranderinge in die verdelinge hoe lastig ook.voor zomniige Staten gemaakt worden. Men weer tot nog toe niet regt, wat de Vergaderïn- ge van alle Groot Conmand'eurs van de Toutotiifehe Or dre teBrusfel, tot voorwerp kan gehad hebban. Zommigen willen verzekeren, dat 'er alleen in gehandeld is over het ligten van eene Geldzomme voor de onkosten vati de temporele Inveftiture; anderen geven voor dat deOrdre eene Conliderabele zomme aan de Keizerin Koningen by voorraad op zal fchieten. Hamburg, den 28. Septembr. De Corpfen Voluntai- ren Jagers en Housfaren, welke men ten dienfte van zyne Deenfche Majefteit had opgerigt, en die men ook gereformeerd heeft, hebben den 14. dezer bun affcheid gekregen met eene beloninge van 10 Marees voor ieder Soklaar. Men heeft de beste Manfchap onder hen willen uitkiezen om ze onder de andere Regementen te fteken maar nadien'hunne Verbintenisfen mede bragten, dat zy ten einde van twee Jaren hun oniflag zouden erlangen, hebben eenigen van hen geweigerd zulks aan te nemen en dreigden, dat indien men hen met geweld daar toe wilde dwingen zy Frederiks-Stadalwaar zy in Garni foen lagen in vuur en vlamme zouden zetten. Eene menigte Onderofficieren en Soldaten van dieCorpfen, zyn by den Koning van Pruisfen gaan dienenen het is te geloven, dat zy byna alle zig daaronder begeven zullen; te meer om dat zy zeggen, dat die Monarch zyne Trou« pen allerbest beloont. Een groote menigte Franfche Soldaten, die zedert eeni gen tyd onder deandereDeenfche Regimenten gediend heb ben hebben ook hun affcheid bekomenen men geefc voordat zy van het Pardon in 't laatst voorgaande Jaar door zyne Aller-Christelykfte Majefteit verleendgebruik zullen kunnen maken, mids zy naar de Franfche Arme®

Middelburgsche Courant | 1762 | | pagina 1