MIDDELBURGSE COURANT. No. 114. Dingsdag, A 1762. den 21. September. V R A N K R Y K- DUITSCHLA ND. G ROOT-BRIT AN N IE. Parys, den 10. SeptemberMen kan niet wel de vreug de uitdrukken, welke 'er in deze ftad zedert eergisteren; den dag van de aankomfte van den Hertog van Bedford, regeert. Men kan nog niets van de Onderhandelingen zeggen welke ftaan aangevangen te worden. Het is te geloven, dat dezelve naar genoegen van de Natie zul len aflopen; maar het is ook te vrezen, dat ze vinnigen Tegenfland zullen ontmoeten zoo van den kant van Span- jenals van dien van de Keizerin Koningenhebbende deze Vorftin den Koning weder op nieuw doen bidden van de zaken niet te willen aandiingenuit aanmerkinge Van de omftandighedenwaarin hareMajefteit zig bevindt met den Koning van Pruisfen. Hoe zeer ook het Hof aan den eenen kant den Vrede aan zyn Volk zoekt te bezor gen, 't wélk zeer vuurig daar naar leikbalst, verwaar loost Hetzelve aan den anderen kant. insgelyks geen mid delen, welke hetzelve in ftaat kunnen fteiieti, oin niet kragc den Oorlog voor: te zetten.zynde het gering (ie Toeval zomtyds in ftaat, om de Onderhandelingen eens klaps te doen mislukken. De Hertogen de Choifeuil, van Bedford en deMarquis de Grimaldy hebben heden eene Conferentie gehouden, welke meer dan 4 uuren geduurd heeft. Men weet niet zekérwat daarin is verhandeldmaar men geeft voor datjdezelve tot Grondflag gehad heeft, om het gewigtig werk van de Vrede te verhaasten. Voor alle dingen was het nodig, dat de Spaanlchen alle Vyandeiykheden tegen Portugal deden ophouden, ten einde men eenen Stilftand van Wapenenzo ter Zee als te Dande lustenen ce 4 Mogendheden kon vastftellen. Wenen, den 4. September. Zyne Keizerlyke Maje- fteiten de Aarts-Hertog Jofephus zyn ook van Hollitscb te Schoubrun weder gekomen. Men is zeer verlangende te weten wat uitflag de klagten en bezwarenisfen van die van Tyroluit ieder van welke, Ambagten zig alhier Gedeputeerden bevinden zal hebben. Behalven de om- dragelyke Impolitien en Lasten, klagen zy ook over het verbod van vreemde Geldfpecien; bybrengende dat zy volkomen geruineerd zouden wordenindien daar om trent gene lpoedige veranderinge koome vcrmids.zy van den handel met vreemde Landen hun onderhoud en be- ftaan, en maar weinig Keizeriyke Muntfpecie in hun Land hebben. De eerfte Gedeputeerden vari het voorf. Graaffchap wierden in het zogenaamde Rumohrhattfz ge- arrefteerd en gevangen gezet; maar derzelvergetal dage- lyks meer en meer, en in groote menigte toenemende heeft men dezelve tydig ontflagen pogende men thans hunne Gemoederen tot bedaren te brengen. De Graven van Kunigle en Wolckenftein Keizerlyke Minifters in Tyrolzyn van daar ten Hove .opontbodenten einde de Commisfe by te wonen, waar door hunne bezwarenis fen onderzogt zullen wordenen eergisteren zyti de ge- zamentlyke Gedeputeerden, door den Baron yanBarten- liein ter maaltyd onthaald, en des avonds in eene Ope ra Comiquegratis geregaleerd. De Minifter van Saxen te Parys, de Heer de Saul, is de zer dagen alhier gearriveerden reeds weder naar Parys gekeerd. Men verzekert, dat deszelfs reize betrekkinge heeft tot onderhandelingen van Vrede. Scbweidmtz is dagelyks het Onderwerp van de gefprekken. Men blyf't nogal veripreiden ,dat de Belegeraars niet meer op de Stad fchietenmaar dit is misfehitti om dat dezelve reeds is veroverd. Daar lekt uit, dat de Koning van Pruisfen met zyne ganfche Magt tegen den Marfchalk Daun aan rukt welke op het einde van de voorgaande maand nog in zyn geretrancheerd Camp van Schat fjeneck lag; terwyl de Generaal Haddiek de Frontieren te Giersdurjfbww- dede Generaal Vogelfang te Stlberberg en de Generaal Beckt te Warba. Het Garnifoen van Néiss heeft laatst een ftroop gedaan aan den kant van Freiwalda en aldaar zwaare Contribu- tien afgevorderd. In de Keizerlyke Landen worden de wervingen fterk voortgezeten ten platten Lande allen geligt, die maar voor Soldaat kunnen dienen. Dezer dagen pasfeerde alhier een Transport van Recrueten uit Italicn naar de Armee, voor het Regiment Luzani. Daar wordt gezegd, dat de Befmetteiyke ziekte zig reeds te Te- tneswar openbaart. Regensburgden 9. September. Brieven van Neu renberg melden, dat de Generaal Rofenfeld door onpas felykheid overvallen,het commando aan den Generaal Effern heeft overgegeven, welke den 1. dezer van Forcheim te Er langen is weder gekomenvan waar hy den 2. naar Grejjènberg in 't Land van Bareith gemarcheerd is. Het Hospital en de Artilleriebehorende tot dat Corpsheefc ordre om van de Frontieren van Swaben naar Neurenberg weder te keren. De Keizerlyke Minifter Baron van Weidmann maant den Frankifchen Kreits aan om hunne Contingenten voltallig te maken en dat.wel te fpoedi- ger naar maate het gevaar groot was. Hy voegt 'er te geiyk de Keizerlyke verzekeringe by dat de Krygs- gevangenen ras zullen worden uitgewisfeid. De nrieven van Praag manqueren dezen Postdag. Ia tegendeel heeft de Baron van Plotho gisteren fchryvens van Berlyn ontvangen, medebrengende dat de Pruisli- fohen den 26. pasfato reeds Meester van twee Forten voor Schweidnitz geweest zyn, en dat men hieruit opmaakte, dat de Plaats zig binnen weinige dagen zoude overgeven. Daar word gezegddatvolgens berigt van wimberg dezelve zig den 29. laatsleden reeds zoude hebbe overge geven. FIamburg, den 14. September. Men weet niet wat te denken over de Relolurie, welke zyne Deenfche Maje- fteit eensklaps heeft genomen om de nieUwe Corpién ligte Troupen 5 zo lagers als Husfaren en Voluntairen af te danken daar men weet dat eenige Oorlogende Mo gendheden zedert de Gebeurtenisfe in Rusland voorge vallen de wegen baanden en de Geesten te Coppenhagen voorbereiden 0111 dat Hof tot hunne belangen overtehalen en waarvan Hetzelve niet heel vreemd was, aangemerkt de groute Voordelen, welke Het daar uitkonde trekken. Men weet ook niet wat te denken van de verfchillen- de berigtenweike men zedert weinige dagen alhier vaa Petersburg heeft ontvangen. Men geeft voor, dat men, om 't geen tegen de nieuwe Keizerin gefmeed wordt voor te komendezelve heeft geraden om hare pogingen aan te wenden, om den Jongen Prins haren Zoon vour Wet tigen Erfgenaam van de Kroon re doen erkenneneu denzelven in haare plaatze te doen Kronen en den Thioon beklimmen te gelyk verklarende dat geduurende des- zeifs Minderjarigheid, men eenige Grooten van '1 Ryk; en zommige Leden uit den Raad zoude verkiezenom gezamelyk met hare Keizerlyke Majefteit het roer der Re- geringe te bellieren. Men is zeer verlangende en onge duldig, om te vernemen, of dit in ftaat /al zyn om de Gistuige te doen bedaren, welk men zegt, dat van dag tot dag in dat Ryk toeneemt en vermeerdert; Ouder- tusfehen geeft men voordat de Tartaren welke zig reeds op de Frontieren vertoond hadden, terug zyn getrokken wanneer zy vernomen hebben dat de Ruslen. met fpoed in hun Vaderland wederkwamen. Vervolg bar, de brieven van London den 14. Sep tember. Zondag den 12. dezer woonde de Koningin voor de eerfte maal na de Derzelver bevallinge den Gods dienst by in de Koninglyke Capei van St. James. By deze gelegeftheid wierd 'er in tegenwoordigheid van hun ne Majefteiteii van de Koninglyke Familie, en zeef veel Adel een Te Deum in Mufiek geexecuteèrci. De Koning heeftgedurende de afwezigheid van den Hertog van Bedford, tot Commisfarisfen over 'c geheim Zegel aaugefteld de Hcereri Edward Weston Willianl Sharpe en James Rivers, Secretarisfen terSecretarien van Staat en op de Thelaurie &c. De begunftigers en voorltanders van de Partyen voor en t.egen den Vrede, blyven het Gemeen nog al onderhou den met de weekelykfchevoortbrengzelen van bun Vernuft, welke met meer bitterheid en eene ingewortelde haat, dan met eenen waten yver voor hét Vaderland zyn op gevuld. Zy die tégen den Vrede zyn, beweren zonder iets zekers té weten, dat de voorgeftelde Voorwaarden voor de Natie fchandelyk zyn en nadelig, en dat het nut tiger was den Oorlog ten minften nog een jaar voort te zetten; terwyl hunne tegenfttewers meer verligt, en mogelyk beter ondenigt de noodzakelykheid en 'nee voordeel van eenen Vrede pogen te doen zien welken zy beweren tot Eere en bet belang van Groot-Britannien te ftrekken. De Chef d Escadre Douglas, welke met dé Vloot TConp- vaardyfehépen van dé Engelfché Eilanden m <i<: West-ln- dien alhier gearriveerd is, zond den 11. aan het Gouver-

Middelburgsche Courant | 1762 | | pagina 1