No. 93: MIDDELBURGSE Ao. 17 '6'&i C ÜRAN f, den 3. Augustus; groot-britannie. Dingsdagj, I T A L I E N. T ivorno den a6. ^«/y. Dezen morgen bekomt men JLv bier de tydingdat het Hollands-Schip van Kapt. Dirk Heytman 't welk op de Kust geladen en na Hamburg ge- destineerd was, dicht by de Barbaryfe Kust een Zeero ver had ontmoetdie den Kapt. met zyn Equipage op 3 man nadoodgelioken en over boord geworpende beste EffeSen geftolen, en het Schip in brand gettoken heeft: vervolgens had de Zeerover zich op de vlucht begeven naar een Haven op de Kust van Tunis 4 alwaar hy met zyn Volk in de boeyens was gezet. VRANKKYIC. Parys, den 25. July. By een Arestvan 't Parlement van Provence in dato den 30. Juny is een gefchrift ten vuu re veroordeeld, het welk tot Titel beeft: Verhaal van 't geen by het Parlement van Aix in de zaak der Jefuiten voorgevallen is: De Inleiding van dat Arrest vervat de volgende aanmerkelyke Uitdrukkingen, Wy zyn in 't minfte niet verwonderd dat een t'Zaam gerotte Hoopdie niets ontziet noch eerbiedigde, en gewoon is ons onrust in Kerk en Haat te zajen, maar tegenwoordig door de wetten vervolgd word, deflraf- waardigfte pogingen aanwendom onder de bedienaars van de Wetten zelfs verdeeldheden te koesteren en dezelve teffens meer en meer te vergrooten, met oog merk om al het haatelyke daar van te wenden tegen die geene dewelke de listige aanflagen van dien hoop doorgronden en aan den dag leggen; en dat dit Voik, reeds in een gedeelte van Vrankryk verbannen en in het gezicht van 't geheel Al te fchande gemaakt, de Tweedracht van alle kanten te hu|proept, en eeniaat- fte toevlucht zoekt in valfche befcbuldiging en laste- ring, dewelke ten allen tyden hun geheim werktuigen meest behaagënde zet regel is geweesteen Zet regel waar van het zelve het gebruik toeftaat aan particulie- re Perfoonen. onder de benaamihg van een wettige Ver deding en die zelfs werkftellig gemaakt word als ee» Plicht van Godsdienst als de zaak daar op aankomt dat men die genen in 't verderf moet brengen die zy hunne Vyanden npemendat isalle zulkedie de Order beminnenen dezelve tegen de aanflagen van hen verdedigen. Loïjdon, den 30. July. Den 28. kwam te midder nacht een expresfe van den Ambasfadeur York uit den Haag alhier aan, bericht brengende van het van den troon zetten des Keizers van Rusland, zynde zyn perzoon uit hoofde van krankzinnigheid in een afgezonderde plaats opgefloten. De Keizerin zytle Gemalinne is gedurende de minderjarigheid van haren zoon, of tor den tyd dat haar Gemaal wederherfleld is, Regentesfeverklaard. Men verfpreid veele ander omftandigheden van dit onverwacht geval, 't welk op de algemene zaken van Europa veel invloed hebben zal. Het zelve heeft groten indruk op het Hof gemaakten heeft de AÖien onzer openbare Fondfen zeer doen dalen. Onder andere voorwerpenzyn de depeches welke het Hof den 27. des avonds met twee Höllandfche malen uit Duitschland óntfangen heeft, wel de voornaamfte ge weest van den groten Raad, die den 28. te St. James ge houden is; ook wil men, dat 'er toen ovet eenige aan- flaande veranderingen in het Minifterium, en de uitvoe ring van zommige gewichtige ontwerpen tegen onze vy anden, gehandeld is. De Koning heeft in zynen Raad eene afkohdiging overhandigdom de uitdeling van de inkömften der op de vyanden federt den oorlóg met fpanjen gemaakten buit, naar evenredigheid der qüaliteit van de officieren en de verdere manfchap van ?s Konings fchepen, te fchikken terwyl zynë Majefteit van al dien buit niets voor zich houd. Den 25. dezer is het dorp Wareham in het Graaffchap Dorfetuit 130 huizen beftaande, by toevylgeheel afge brand, en de inwoners van de omleggende Heden en dor pen komen dagelyks met wagens vol levensmiddelen voor de ongelukkige. De droogte is in verfcheide Preken van dit Koningryk zoo groot geweest, dat de Hey der vlak- tens en algemene landenmeer den 10 of 12 mylen in ■telnet} in verfcheide plaatzen uitgedroogt zyn is tneft zomwylen verplicht hen eenige mylen Ver te leiden oni te laten drinken. Deze week zyn op de Teems byna twee hondert fche. pen met Kolen van Newcaftel en de naburige havens aangekomen, en worden thans ontladenzullende een groot gedeelte dier fchepen voor Transporffchepen tot dienst des Konings gebruikt worden. Het fchip des Konings the Neptuneen het Fregat tke Act we met de Sloep the Fortunezyn van Gibraltar te Portsmouht aangekomenen hebben het door de twee laatfte genomeneSpaansch fchip CHermiomaldaar opge bracht. De Engelfche en Schotfche fchepen, die dit jaar 0'p de Walvisvangst in de Groenlandlche Zee geweest zynzyn in hunne refpeétive havens met eene geringe vangst terug gekomen hebbende de meePegeen eenevisch, andere 1 en 'er zyn maar 2 of 3 fchepen welke twee visfchen ge vangen hebbendoch de fchepen van andere Natiën zyn niet gelukkiger geweest. De Admiraliteit heeft 3 Oorlogfchepen tot het dekken der Volkplan tingen en Woonplaatzen der Volkeren op de Kust van Afrika, benoemd. Onder de laatfte West-Indifche Vloot zyn verfcheide fchepen met Suiker., Koffy, Wol> Indigo en anderepro- du den van Martiniqüe geladen. Op bet bericht van de aankomst der .Franfchen in Ter- re Neufhennen verfcneide fchepen in de omleggende havens net anker, en zyn in Engeland terug gekomen, en een hro°t getal Planters hebben zich van die gelegen heid bediend om herwaarts met hun effëaen terug te keien. Lord Colville zal gewis reeds van Hallfax met zyn Esquaaer t.e Ier re Neuf aangekomeh zyn en men wil, dat de Admiraal Durell met vyf fchejien van Linie en 3 Fregatten ook derwaards zi\ gezonden worden ten einde de Franfchen des te gemakkelyker vandaar te ver- dryven. Deze Ver rasfin g verwekt ërn.ftigë aanmerkingen over den fleebten ftaat van tegenweer op dat Eiland. Eenige Schippers, die den 8. dezer van Ter re Neuf vertrokken zyn, hebben alhier bericht gebracht, dat de Franfchen de Volkplanting van St. Jean geheel verwoest en de Schuren tot het zouten der Bakkeljau gefchikt» benevens alle de Vaartuigen die zy in de haven vonden vernield hebbenen dat zy insgelyks in verfcheide plaatzen van het Eiland hetzelfde hadden gedaan. Het Escader dat tot hei heroveren van dit Eiland gefchikt is, moet binnen 10 dagen in Zee fteken en men zegtdat 'er op het Ei land drie regimenten Infanterie Uit Ierland zullen over. gebracht worden om hetzelve in 't toekomende beter ia (laat ter verwering te Pellen. Pryzen der ASliën. 28 van dë Bank. 98! a Annuïteiten Oude. 3 pc. gered. Bank. 311753 774 h 4 17Ó0 84 9915 29. 30- July. 7 Si 4 74i 745f i x 5 7si!i 5 751 4 75 76 4 75i 7715 78i 78* - J 5 864 h é4§§ 851 a 8s§ De Cours van de Wjsfel was heden op Amflerdam 35-4 op 2i Ufo a 35-3 op ai Ufo. Dito Zigt 34-10. Rot- terdam 35-5 op 21 Ufo. Hamburg 34-9 1 34-7. Parys 304, dito op 2 Ufo 301. Bourdeaux op 2 Ufo 304. Ca- dix39§. Madrid 394. Bilboa 39J. Livorno 494 f. Ge nua 1494-, Venetién 51J. Lisbon 5-74. De Agio van de Bank in Holland 24. DUITS L A N D. Hamburg, den 27. July. Het gouvernement dezei' Stad heeft vastgefleld om alle inwoneren te laten aan- zeggendat al die in ftaat waren zich een voorraad vatl alles wat hen gedurende eenige maanden nodig kondezyni tekunnen opdoen, wyfélyk te werk zouden gaan, niet wyl 'er voor de llad iets kwaads te vrezen is, maar om dat men gedreigd werd, binnen kort het Oorlogs toneei tusfehep. Rusland en Denemarken, in dë omleggende Pre ken der (lad te zullen zien oprechtenwaardoor een gro te duurte der levensmiddelen eti koopwaren ontflaan zou de, gelyk de nabyheid der gemelde troupen zulks reeds doet gewaar worden. De Deenfche armeè vtord van dag tot dag verflerkt 4 dpn omtrek verbrand is. Daar is op de velden geen en uit de toebereiding welke men daar maakt fchynt de goeder meer voor de beesten weshalven men. hen genood-1breuk haast openbaar, en de wedèrzvdfebe troupsn'haad - ^aakt is hoy te geven, en dewyl de waterwellen en fon-lgemeen te zuilen wordeh, §1001

Middelburgsche Courant | 1762 | | pagina 1