courant. No. 85. MIDDELBURGSE Saturdag, Ao. 1762. den 17. July. GROOT-B RIT ANN IE. DUITSLAND. LONDon den 13. July. De Graaf van Scbelburn is in plaats van deu Hertog van Manchester, tot Kamerheer der Koningin, en de Lord Berkeley van Stratton totCon ftapel van den Tour, in plaats van den overledenen Graaf Van Gornutallis cn do Graaf van l.ir.htefeldin plaats van den Lora Berkeley tot kaptein van de Compagnie der gepenlioneerde Edellieden aangedeld. Men houd dagelyks vele Raadsvergaderingen aan het Hof. De laatfte waren over den inhoud van dedepeches uit Duitsland van voorlede week. Men gaat voort te ver zekeren dat 'er reeds werkelyk de beginzelen van de bevrediging tuslchen de Keizerin en den Koning van Pruis- fen, op het tapyt zyn: en dat de Vyandelykheden in Silelien en Saxen welhaast zullen ophouden. Men zegt ook niet zonder hoop te zyn, dat het verfcbïl tusfchen Rusland en Denemarken binnenkort in het vriendelykezal bygelegd zyn, door tusfchenkomstdesKoningsvan Pruis- fen en groot Brittanien. Tegenwoordig fchynt de beta ling van het fublidium tusfchen dit Hof en den Koning van Pruisfengeheel in vergeting te zyn. Zyne Excellentie de Graaf van Woronzownieuwe afgezand van Rusland aan dit Hof, kwam den io. des a- vouds met twee Princen van zyn Natie die hem begelei den alhier aan.. Zyne Exc. is noch niet aan hei hof ge weest en heefc noch geen van onze Miniders gezien doch zal morgen ten Hove verfchynen. Den 1 j, ontfong het Hof mei eene maal uit Lisbon eenige gewichtige depecbes van den Lor0 Tirawley we gens de gelegenheid van zaken iu Portugal- Seoert de aankomsi van het twede Convoy troupenartiilery en Ammunitie uit Engeland, hebben de Portugeefen weer moed gefchepten zich gereed gefield om tegen deSpan- jaarden, hunne aanvallers, op te trekken. Deze laatlte zyn in een droevige (laatdewyl zy 111 een land zyn daar gebrek aan onderhoud is, en daar de haat der inwoon- ders hen nieuwe hinderpalen en reden van klachten geeft. De Poriugeefche en Engelfche troupen gingen op marfch om de Spaanfche op te zoeken. Uit Irland heeft men i dat een nieu Corps van omtrent 200 oproerige zich te Cashell had laten zien en daar bui- tenfporigheden begaan had, door het omverhalen van ee ltige huizenen door verfcheide verdelingen welke de grenspalen van het Terrein bepaaldente niet te doen enz. Men heeft hier op eenige gereguleerde troupen op hen afgezonden. De Kapers de Hertog van Hork en the Èrillant zyn federt kort in een Spaanfche Haven ingelopen dicht by Kaap Finifierreen na byna twee uren op een Fort van 8 II. kanon gefchoten te hebben,werd het door de Span jaarden verlaten. De Engelfche bemachtigden het, haal den de Engelfche Vlag op en vernagelden het kanon. Ook zouden zy gemakkelyk de naby gelegene ftad heb ben kunnen in de asch leggendoch waren te vreden met zich van zes fchepen die daar in de Haven lagen meefter te maken; zy verbrandden twee van deze, en namen de 4 andere met hun naar Lisbon. By deze ex peditie hebben zy niet een man verloren maar kregen alleen eenige gekwetften en weinig fcbade aan hun wapentuig. Het Fregat the Sirene beeft te Plymouth Ie Serviable opgebracht. Zvnde een Franfcbe Kaper van 10 (l. en 40 man. Daar is noch een Franfche Kaper, welke het Ca- naal van Bridol, en de Kust van Irland veel ontveiiigd heeft, genomen en te Corck opgebracht. Men heeft van Portsmouth verfcheide Bombardeergal joten, branders en platbomo fchuiten afgezonden om de Havens op de Kust tegen over Vrankryk te bezichtigen, en alle de plaibome fchuiten der vyanden aldaar zoo veel mogelyk onbruikbaar te maken. Pryzen der M&iën. 10. 12. van de Bank. O. I. Compagnie. Mnnuiteiten. Oude. 75 it 74§§ 3 pc. gered. Bank. 5 73! De Cours, van de Wisfel was heden op Amllerdam 35-4 op 2 Ufo a 35 5 op 2è Ufo. Dito Zigt 34-11. Rot terdam 15-6. Hamburg 34-io op 21 Ufo. Parys 30! dito op 2 Ufo 3ofBourdeaux op 2 Ufo 30$. Cadix 39I. Madrid 394. Bilboa 394. Livorno 50 a 494. Genua49L Venetïën 514. Lisbon 5-7. De Agio van de Bank in Holland 3?. 13. July. S 99 99i §U5è a 1154 Wenen, den 4. July. De Generaal Major jfahnus heeft in fpyt van de weinige roem die men aan zyn ver dienden gaf, den Oosrenrykfchen dienst verlaten en zal in den Holiandfchen dienst overgaan. Men gaat voort te verzekeren dat de Generaal Lau- dohn insgelyks den Keizerlyken dienst verlaten heeftten miulien de berichten uit de Oostenrykfche armee meiden niets meer van dien Generaal federt dat by met den Marfcbalk Graaf van Daun oneenig is geweest. Vermits de Generaal PVemer aanmerkelyk verfterkt is in Opper- Silefien zoo moet de Generaal Beek naar mate de an dere voorwaarts komt terug wyken. Troppau is op nieuws door 400 Pruisfen bezet. Brieven van den 2. de zer uit Moravien melden, dat 'er een Corps Piuislifcne troupen ingedrongen is, en by het verirek der post toe Hoff genaderd was, hebbende de inwoonderen hunne bes te elfjQen naar Olmutz gezonden. De Oostenrykers kla gen zeer over de Siieliicne boerendie tien gedurig pla gen en kwellen, met hunne voornemens, diezy ontdek ken kunnen te verraden. - Regensburg den 5. "July. De Heer Graaf van Bunau Minifter van Saxeu-Gotna neeft alhier een gedrukt trac- taat medegedeeld, behelfende het vervolg der klachten over de onderdrukkingen welke hei land van den Hertog zyn méefiervan deOostenrykersbeefi moeten lyden. Voor eerst klaagt men daar in dat bet Oosienryks Commisfa- riaat de Römermaanden in dat land opeilchundegoedge vonden heeft willekeurig de gewone tax te verhoogen. Verder geeft men te kennen dai de fenahe en onkosten in het jaar 1757. door de Fraufchen en Ryksirutipen daar gemaakt, boven de 800 duizend gulden bedradgen, en dat het Corps van den Generaal Bied in het Hertogdom HHenburg in 4 dagen tyds het volgende jaar voor meer dan 13,000 gulden aan fcbade gedaan hebben. Dewyl nu de Keizerlyke capitulatie uitdrukkelyk belast, dat deze onderdrukkingen en fchaden herfteld worden zoo had de Hertog van Saxen-Gorlia aangehouden om van deze fom- me zyne 30 en 20 Römermaanden af te trekkenbedra gende 20,200 guldendoch nadien deze biilyke vergoe ding ganfchelyk vei worpen is, was men verplicht geweest deze Römermaanden aan het gemelde Comnusfariaa: te be talen en daarenboven door de moejelykheden die zy maakten om de loopende courante fpecien te onifangen, noch ƒ8000 te verliezen. Wat de40 Römermaanden aan belangt, die in het jaar 1760. zyn toegedaan, daarvan hoopt de Hertog van Saxen-Gotha bevryd te zullen zyn, aangemerkt dat behalven de bovengemelde fcba de ook noch de troupen van Wurtemberg aan dat land 70,000 guiden gekost hebben en dat de Oosrenry, kers in 1760. van het Hertogdom Altenburg 20,000 gul. den hebben afgeperst, en dat in het geheel de laaide ver drukkingen aan hét Hertogdom Alienberg federt den 1. July 1761. tot hiertoe 1 mill. en 600,000 gulden komen re daan zynde dus 4000 Römermaanden van Gotha en Altenburg, zonder van de leverantien die aan de Fian- feben gedaan zyntefpreken. Zyne Doorluchtigheid van Saxen Gotha Held echter vast, dat ingevolge de Keizer, lvke capitulatie alle deze onkosten hem zullen terug ge. geven worden, en dat men intusfehen van hem geenRö- maanden meer eisfehen zal. De Ruslifche Minider alhier heeft bericht ontfangen, dat te Mietau in Courland bevel was gekomen, om een genoegzaam getal paarden, tegen den 25. laatstleden, wanneer de Keizer van Rusland daar komen zoude, om naar zyne armee voort te trekkenin gereedheid hou den moest. De Graaf van Keizerlitig is den I7.]uny van Dantzig vertrokken, en zal dus zjrne Majerteit te Mie tau ontmoetof wel te Koningsberg opgewacht hebben. Regensburg, den 8. July. Men verneemt, dat de Minifters van Saxen Zweden én Mecklenburg, onlangs aan don Keizerlyken Con-Comtnisfaris te kennen gegeveii hebben, dat hy ten aanzien van het voordel van nieuwe Römermaanden niet meer tot de meerderheid der Rootus- gezinden zouden kunnen overhellen, ingevalle de Euan- gelifche zich tegen dit voordel aankantedén. Gelyk by gevolg de hinderpalen over deze zaak meer en meer aan- groejenverneemt men dat de Diredioria geheel en 'al van dit voordel afziende, voornemens zyn aan daan de maandag dat van de groote vakantie van - de Ryksverga- dering voortedellen. De Euangelifche inwoonderen van Pirbatm geven berichtdat zy door verfcheide kenmer ken oordeeldden, dat zyne KeuHorftelyke Hoogheid van

Middelburgsche Courant | 1762 | | pagina 1