No. 6$. MIDDELBURGSE COURANT. Dingsdag, spanten. Eer (Ie memorie van de Spaanfcbe en Franfche Mi- niftets aan bet Pottugeefche Hof. DON JOSEPH DE TORRERO, Ambasfadeurvan zy- ne Catholyke Majefteic, en DON JaQUES O. DU- NE, Minifter Plenipotentiaris van zyne Allerchristelykfte Majefteitieder op uitdrukkelyk bevel van hunne refpeöive Souverainen, vertoonen op het eerbiedigfte aan zyneallerge- trouwfte Majefteit, "dat de Koningen van Vrankryk en Spanjen, zich gedwongen ziende om den Oorlog tegen de Engelfcben itaande te houden, raadzaam en nood- zakelyk gedacht hebben met elkander verfcheide ver. bintenisfen aan te gaan, en gezamentlyk alle maatre- gelen te nemen, om in de Bntfche Natie den hoogmoed te dempendie haar het heerszuchtige ontwerp heeft ingeboezemd, om eene defpotique macht op de- zee te voeren, en allen zeehandel voor zich te behouden ja zelfs om de Statendie andere .Mogendheden in de nieuwe Waereld bezitten, van haar afhankelyk tema- kendoor zich in dezelve, het zy doorjistof door ge- weid te vestigen waartoe haar de zwakke ftaatin wel- ke zich dezelve bevinden alle middelen aan de hand geeft. Dat het eerfte point, waaromtrent hoogstgem. hun- ne Majefteiten overeengekomen zyn hierin beltaan heeltdat zy zyne allergetrouwfte Majefteit zouden zoeken over te halenom zich by het of- en defeniif traQaat, dat zy gefloten hadden, te voegen, en in het bovengenoemde oogmerk zonder uitliet mede te wer- ken, als zulks aan zich zelve en aan zyn Koningryk verfchuidigd zynde, alzoo het jok, dat de Engelfche Natie aan de Onderdanen van Portugal oplegt, en 't welk zy ookop de Zeevaart der Mogendheden die Staten aan de overzyde der Zee bezitten, tracht uitte Itrekken hun veel ondragelyker en ongemakkelyker valt, als tot noch toe aan eenig ander volk, en het daarenboven zeer onbitlyk zou zyndat Spanjen en - Vrankryk het flachtoffer wierden van een zaak waar in Portugal niet minder maar zelfs meer belang heeft dan zv en dat deze Mogendheidin plaats van hen in hunne onderneming by te liaande volvoering on- mogelyk maaktegelyk zulks zou gefchieden, indien zy voortgong met den vyand te verryken, en zy- ne macht aan te kweeken, door hem een vryen handel en het inloopeti in hare havens toe te latendie niet alleen tot eene befchermpiaats voor de Engelfcben zou- den ftrckken maar hen ook in Haat ftellen, om de Onderdanen van Spanjen en Vrankrykdie de zaak van Portugal zouden willen verdedigenaan te tasten. Dat de voornoemde Ambasfadeurs van Spanjen en Vrankryk vólgens dit befluit zynen aüergetrouwften Ma- jefteit verzoeken zich voor hunne Souverainen te ver- klaren, en in den tegenwoordige!1. Oorlog tegen deEn- gelfchen zich met hun te vereenigen, en allen Koop- handel en ommegang met die Mogendheid welke de ge- meene vyand dezer drie Koniugryken ja van alle Zee- mogendheden is, af te fnydendoor alle koopvaardy- en Ooriogfchepen dezer Natie uit zyne havens te ver- jagen, haar den ingang te beletten en de machtdie hem de Almogende gegeven heeft, by die van Vrank- ryk en Spanjen te voegen om die van den vyand bil- lyke palen te ftellen. (Het vervolg lier na. GROOT-BRIT AN1 EN. London den 25. Mey. De depeches van den 2t. de zer zyn oorzaak van verfcheidcne Raadsvergaderingen, zynde dien zelfden avond reeds een courier naar Duitsch- land afgezondende meeste die men vandaar ontfangt, zyn by gedurigheid zeer aangenaam voor ons Hof en des-1 zelfs geallieerden, en men vleid zich, dat dezelve ge- fchikt zyn, om dekrygsoperatienmet fucces voort tezet-i ten en de vrede ten minden in Duitschland te herftei-1 len, zoo zy niet voor den aanftaanden winter reeds al-! gemeen is. Het Huis der Gemmttens hcefr den 24. dezer de drie[ Bils,waar van wy gewach gemaakt hebbengepasfeerd",' en de leden zyn tegen den derden Juny gedagvaardt. Deze Kamer is gefcheiden, zonderover de fubfidien foor den Koning van Pruisfen, en zommige andere ge wichtige artikels, te befluitenhet geen duidelyk aan toont, dat de zaken in Duitschland noch niet tot dien Ao. 1762. den 1. Juny. ftaat van volmaaktheid gebracht zyn waar toe zommige vaste verzekering gelieven te geven. Her Hof heeft den 21. dezer een Expresfe uit Cork in Ierland ontfaugenmet een fchip uit Nieuw Schotland. Men zegt, dat de Generaal Amherst 500 man Provin- ciaale troupen in Nieu-York geworven'heeft, om, zoo dra deze Generaal van de overeenkomst te Martinique verwittigd was, tot een nieuwe expeditie te dienen. By de aankomst van deze Expresfe verfprpidde zich het gerjicht, dat het Esquader het geen onlangs van Brest vertrokken isde zeven fchepen van onze Indifche Com pagnie,, die over weinige dagenonder net geleide vajj het Oorlogfchip de Hovaardige van 74 Hukten, uitge zeild zyn, geattaqueerd, en net Convoy met twee Com pagnies fchepen, genomen zoude hebben. Doen dft fchynt een verdichtzel te zyn. De laatfte brieven uit de Oostindiën melden, dat al daar eene groote expeditie voor handen was om een ein de te maken aan de onlusten iade Indien, door, den wet tigen Erfgenaam van d.en Mogol op den throon z.yncr voorvaderen te zetten; het geen zoo wel loemwaatdig voor de Engelfche Natie als voordeelig voor onze Indifche Compagnie zoude zyn. De fchepenwelke door onze Compagnie van de Bai van Hudfon gebruikt worden, hebben onlangs in die Bai eenige nieuwe pasfages gevonden, welke hoop geven toe het uitvinden van een pasfage, om door het Noordwesten naar de Oostindiën te zeilen. De Franfchen zyn tot hier toe te Duinkerken fterk be zig- met fchepen van Linie, platboome fphuiten en piameu toeterusten als of zy in der daad van gedachten waren om op ons aan tekomenen het Hof van Ver- faiiles voornemens ware een leger in de Nederlanden op te richtenwanneer die troupen zeker zouden fchyneó ge- fchikt tezyn ,omjot diergelyke Expeditie te dienen doch ons Hof Hoort zich daar geen zin ts aandewv! alle deze geveinsde YOorbereldzeL»gevn nii,';(rc verandering in het pian hunner operatien maken afieenlyk draagt men zorg, dat door middel van het Esquader het welk te Duins weer om gekomen isalle de bewegingen van den vyand 111 acht genomen wordenwaar door belet woradat geen van hunne fchepen in Zee kan (leken Een groot getal transportfehepen zyn van <leTemsi\;m Portsmouth onderzeil gegaan, ten einde daar de trou pen die 111 de expeditie van den Admiraal Hawke die nen zuhenaan boord te nemenals mede om eenige andere beramingen welke het Hof voorgenomen heeft ter uitvoer te brengenen de presfing der matroozen is weder met veel yver begonnen. De Koning en Koningin hebben den 22. voor het eerst op het Paleis te Buckingham, geflapenzullende hunne Majefteiten aldaar-gedurende het maken van eene nieuwe gevel en andere veranderingen aan bet paleis te Sr. James, vertoeven. Pryzen der M'ciïèn. 22. 24. Mnv O. Compagnie. §„9 gfj'gfa ,183 S 79 i S Annuïteiten Oude. Nieuwe. 72 Ji 7245 743 3 pc. gered. Bank. 71I i 713572- 72* a 733 31 1758 77 781 417Ó° 82} a 83 834 8335 84,' a 84 De Cours van de Wisfel was heden op Amfterdam 35 8 op 2i Ufo a 35-7 op 2 Ufo. Dito Zigt 35-4 ii 35-3, Rotterdam 35-9 op 2§ Ufo. Hamburg 34-ionp 25 Ufo a 34-9 op 2 Ufo. Parys 30^dito op 2 Ufo 30&. Bour- deauxop2 Ufo 30. Cadix^. Madrid 394. Bilboa 39!. Livorno 49J. Genua 48!. Venetiën gcJ. Lisfabon'5 a 5i De Agio van de Bank in Holland 3. VRANKRYK- Parts, den 21. Mey. Door de Geestelykheid van dit Ryk, die thans vergaderd is, zyn de 7 Millioenen en 500,000 Livres, welke door des Konings Commisfarisfen als een vrywilhge gift, geeischt waren, niet alleen toe- geftaan maar zelfs, tot volkomcne herftelling der ge krenkte Zeemacht noch een millioen daarenboven aange boden. Men verneemt Uit Italien dat de Berg Vefitviu's fóderc eenige dagen zeer hevig brandden verfebeidë(lukken vuur, harsten fteenen op de Wynbergen, die a,an den vort van dien b^rg liggenuitwerpt. Men heeft- daaróm in de

Middelburgsche Courant | 1762 | | pagina 1