No, 56. MIDDELBURGSE COURANT. Dingsdag, Ao. 1762» RUSLAND. Petersburg, den 13. April. Men heeft dicht onder deze ftad een campement voor50,000 man afgeftoken welke aldaar op de Pruisfifche wyze in den wapenhandel zul len geoeffend worden, zynde ten dien einde door zyne Keizerlyke Majefleit van den Pruisfifchen Monarch ver fcheide zyner Officieren Verzochten onder anderen j. zoo men verzekertook de Generaal Knoblauch, ITALIË. Turin den 20. April. Men verfpreidt hier eeh ge rucht, dat men, ten einde de rust in Italien des te be- jer te verzekeren, aan een huwelyk arbeidttusfchenden Prins van Piemont en ééne der Aartshertoginnen van Oostenryk. VRANKRYK- ParVs, den 3. Mey. Eergisteren ontföng het Hof een Courier van Madrid, en met denzelven de aangename tyding, dat de gecombineerde Franfche en Spaan fche Es- quaders op de hoogte van SL Domingo een groot voor deel op de Engelfche Vloot behaald hebben. Offchobn nu de particulariteiten dienaangaande noch niet gemeldt worden, verneemt men échter, dat voornoemde Courier mondeling bericht gegeven heeftdat 4 Engelfche Oor- Ipgfchepen in den grond geboord en verfcheide andere Zoo deerlyk gehavend zyndat zy niet langerzee zullen kunnen bouwen. Men verwacht met het uiterfte ongeduld de confirmatie dezer tyding, en men vleit zich, dat dit geval de Engelfcben buiten ftaat zal ftellenom iets meer tegen onze bezittingen in die gewesten te onderhemen. De Paters van het Oratorium te Tours hebben inge volge de ordonnantie, die hier door 't Gerichtshof van die «ad gegeven iseene fcholastike Thobgie begonnen 1PeIteëen^aaibe zy des morgens en des avonds de Jhr,..Ulden,on'- de jonge lieden te waarfchuwen, komen ecnter zeer weinige rot de les, alzoo de Aarsbisfchop hun zulks verboden heeftzynde die Prelaat een Neef van den overleden Kardinaal de Fleury. DeJefuiten beginnenailengskens te verminderen, ver trekkende dagelyks zeer vele van hun met fchuiten door Orleans, Tours en Suamur elders heen. Hun huis, la Flecbe genaamd, is op den 25. dezer door den Raad be- ftemd tot gebruik der Edellieden welke de Koning in het militaire fchool laat opvoeden. Den gö. hebben zich de Commisfarisfen van 't Parle ment naar de drie huizen der Jefuiten begeven, en tege- lyk bevolen, dat niemand dien dag buiten dezelve mocht gaan zynde als doen eenige vraagflukken aan hun voorgefteld; doch het antwoord op dezelve is noch niet bekend; maar men veronderfteidtdat ze zoo wel, als de antwoorden,van 'c uiterfte gewicht geweest zyn. S I L E S I È- Breslau, den 23. April Den 13., 14. en 15. dezer zyn de troupen, die aan den beneden kant dezer ftad in de winterkwartieren geiegen hebben naar den kant van Strehlen opgebrokenen de Artillerie is ook derwaarts gezonden; terwyl een ander Corps, dat in de Nabuür- fchap van Brieg geftaan heeft, zich ook naardien karit begeven heeft. Intusfchen is een Oostenryksch Corps naar den kant van Striegau op marsch gëgaanen heeft zich in de naMiurfchap van die plaats verfpreidt waarop zyne Majefteic aan zyn geheele leger bevel gezonden heeft zich marschvaardig te houdendoch het ware óógmérk van dien Monarch blyft tot noch toe voor alle zyne Gë- tteraals-perfooncn eeh diep geheim. DUITSLAND. Dresden, den 24. April. Offchoon het gerucht alge meen is, dat geheel Saxen eerlang door de Pruisfifche troupen zal ontruimd zyn, eni dat het Guamizoen dezer ftad, hetwelk tot nu toe uit Öostenrykers beftaan heeft, door Saxifche troupen zal geremplaceerd wórden febynr echter hetzelve noch niet zoo zeker te zyn, als men wil voorgevenwant hóewei het Koninglyke Paleis prachtig gemeubileerd worden verfcheide wagens met kostbare zaken van de Vesting Konigftein alhier zyn aangekomen, en dit reden geeft om te denkendat zyne Majefteit voor nemens is uit Warfcbau herwaarts te komen weet men echter niet, wat oogmerk de Pruisfchen dan zouden kun nen hebben met alle hunne Magazynén in dit Kenrvor- den 11. Mey. ftendom, gelyfc zy thans doen, met allerlei voorraad op te proppenindien zy voornemens waren hetzelve eer lang te ontruimen. Extra&uit een brief van Wernigerode den 26. ApfiU De vreugd, welke wy hier gehad hebben ovtr hstgul- de bruiloftsfeest van onzen regerenden Graaf Christiaan Ernst van Stolberg-Wernigerodedie zich den 31. Maart van het jaar 1712 met vrouwe Saphia Charlotta gebo rene Gravinne van Leiningenin uen echt verbonden heeftmoedigt ons aan om eene korte bel'chryving van de plechtighedenwelke by die viering zyn voorgevallen te melden. Onze Hooggeborene Graaf en Gravin achteii het volgens hunne gewöone Godsvrucht noodig op dezen dag den Aller- hoogften het fchüldige dankoffer voor deze weldaad toe te brengenen begaven zich naar de hernieuwde kerk. van onze lieve Vrou, welke in 't jaar 1751 door een zwaren brand 111 asfche geiegden welker plechtige inwyingtbc dezen dag gei'paard was; wanneer de HofpredikaniZieg- ler eene ilichielyke redevoering over Zachar.6 f 12 en 13 deed. Na de geeindigde Godsdienst keerde het hooge Paar naar het (lot terugalwaar zy open tafel hielden en men had hun ter eereden gantfehen weg met eenfoort van Meiboomen verfiert,en voor de groote deur der kerk eea eerepoort opgerichtop weiker bovenfte deel zich eenige Mufikanten bevonden, diezoo welby deaankomst alsby het afryden van den Graaf en Gravin zich lieren hooren. In de kerk werden dezelve door deMagiftraat en hetMi- mfterie ontfangenen ook weder uitgeleide gedaan. nemrn^'in T„r heer het Illu(lre Schoo! alhier hare deel- reming in onze algemeene vreugd betoond zynde door den Reöor Scbutze eene redevoering gedaan waar in hy de vraag onderzochtof de Ecbte Jiaat voordeelig of nadeelig le houden was en des avonds hebben eenige on derdanen hunne huizen prachtig geïllumineerd. Borna den 21. April. De Generaal Schmet tau is met ayn Corps uit de Lausniiz opgebroken, en naar Silelieu op marsch gegaan, ten einde met de Koninglyke armee te conjungeeren en de Pruisfifche Generaal van Scben- kendorf is met 5 bataillons Voetvolk en eenige Esqua- drons Ruitery over Torgau naar Lubeii opgebroken. Hanover, den 30. April. De brand, die hier den 27. ontftond, heefc tot laat in den nacht geduurden meer fchade veroorzaakt, als men in den beginne gedacht had, zynde door dezelve 13 huizen en4 achterwoningen geheel afgebrand. Volgens brieven uit Westphaien zyn de troupen van denErf-prins, na de geeindigde Expeditie op Ahrensberg, gezamentlyk weder in hunne vorige kwartieren terug gekomen. Voornoemde Prins heeft aan eenige zyner vrienden be tuigd, dat het hem ten uiterften leed deed, dat de Heer Murer door zyne halftarrigheid en het breken van zyn woord de ftad Ahrensberg aan Bombardeering had bloot- gefteld want dat hy op de tweede fommaiie belooft hebben de, indien hy het verwacht wordende fecoürs dienself den avond niet ontfong, zich als dan të zullen overge ven, mits met alle krygseer uittrekkendeen de Koning lyke effeöen met zich mogende medenemenzulks nader hand toen de Heer Huil hem de toeftemming van den. Erf-prins voor het eersrgemelde bracht, en daarenboven beloofde de Keurvofftelyke Archiven en effecten in ze kerheid ie zullen ftellen, geweigerd en liever verkozen had, om mer gevaar van zyn leven benevens zyne bel zelling Ónder het bombarderen over de muureu re fprin- gen en zich dus opdiscretie in de handen onzer troupeii te gevendan op ëene honorable wyze de itfid en deszelfs inwoonders voor ongelukken te beveiligen, Imusfcheu heeft de Erf-prins zyne menschnevenheid betoond zoo- dra hy binnen de ftad gekomen was, hebbende overal de noodige orders gegeven om den brand te bhisfchenen Zich, zondereenig gevaar ie ontzien, zelfs aan de woede der vlam bloot-gefield om andefe door zyn voorbeeld aan te moedigen. Alles is ihans by het Geallieerde leger in gereedheidom deb Vëld/öcht met wakkerheid voorr te zettenen men wildat een byzónder Corps van yedo man Pruisfifche. en 8cpo man Brunswykfche troupen zich naar den kant van Wolfenbuttel zal begeventen einde het Brunswyk fche en Halberftadfche land te dekken. Prins Fetdinand van Brunswyk is den 28. naar het le ger vertrokkeu en. men wil uit- de bewegingen zyner troupen in en omlrelit Hildèsheim opmakendat hy voor-

Middelburgsche Courant | 1762 | | pagina 1