MIDDELBURGSE 11 COURANT. No. iif Saturdag, Ao. 17 61. den 19. September. BOHEMEN. Praag den 5. September. Den 25. der voórledene maand hebben Kien 20/300 Rusfen by ons hoofdleger ge- voegt waarop bedot en werd zyne Pruisfifche Majefteit aantetasten maar men is genoodzaakt geweest dat voor nemen te laten varen alzoo zyne'Majelleit den 26. van pofitie veranderd is, en zich rusfeben Zwetdnitz en Zoeten berg gelegerd heeft, waar door hy de communi catie met de Magazynen van Breslau en Schweidnitz we der vry heeftterwyl de onze de levens middelen voor hun en de Rusfen uit dit koningryk halen. Zyne Pruisfifche Majefteit heelt behalven de talryke artillerie, waar van zyn leger voorzien is, bet zelve noch laten vermeerderen met ecmaanzienclyk getal zware ftuk- ken gefchut, die uit Schweidnitz gekomen zyn, hetwelk gevoegd by het voordeelig terraindat deze armee be- ilaat, ons tot noch toe in deommogelykheid gefteid heeft om dezelve eenige nadeel te kunnen toebrengen. Het Hoofdkwartier der Rusfen is te Hohen-Friedberg en dat der Oostenrykers te Freyburg. DUITSLAN D. Wenen, den 6. September. De 'Keizer en de Aarts hertog Jofephus kwamen gisteren avond van Schoubrun terug. Eergisteren heeft een Bataillon van Botta de exerc'itien hl volle orde met geladen geweer in tegenwoordigheid van den Aartshertog Karei gedaan,-en zich in alles wel ge kweten. OnzeMinifters.makengeene demmftefchikkingennteer voor het Augsburgfche Congres, waaruit men opmaakt, dat de opening van hetzelve noch voor eenigeu tyd ver- feboven is. Men heeft noch geen gewichtig nieuws uit onze legers jtccn in Silefien noch in Saxen, de Marfchalk Daun had Leipsig, den 5. September. Den 30. der vorige maand kwamen hier 9! wagens met 4 paarden uit het leger van Prins Hendrik om fouragie uit de alhier gelegene maga zynen te halen en dienzelfden dag is het Pruisfifche Vry-bafaillohj, dat hier in bezetting gelegen heeft onder bedekking van een kommando Husfaren naar Eulenburg gemarcheerd. Voor't overige is alles noch gerust: de munt is noch in deze ftad, en onze kommandant houdt zich gereed tot tegenweer indien de Oostenrykers iets te gen ons zouden willen ondernemen. Men verneemt, dar de Licntenant Generaal van Seid- Htz vericbeide voordeeien op de ryksarmee behaald en dezelve noch onlangs tot aan Saalfeld terug gedreven heeft, by welke gelegenheid by 600 man gevangen ge- nomen beeft. Uit let leger van den Prins van Soubife den 11 September. De Erfprins die zich geretireerd heeft langs de Lippe is te Ahufen over die rivier getrokken van waar hy zich naar Duimen begeven heeft, doch door een Contremarsch die hy 's morgens van den 8. gedaan heeftis hy weer nader by Hamm gekomen hy had. eenige troupen in Lu.h- nen gelaten, welke door een Detachement vrywilligen van Soubife genoodzaakt zyn geworden met verlies van eenige gevangenen dien post te verlaten, zoo dat de Ge allieerden thans in deze (treken niet één man meer aan de linkerzyde der Lipppe hebben.} 's Nachts tusfehen den 9. en 10. hebben de jagers van het zelfde, regiment ten getale van 130 man, onder bevel van Kapitein IVander mesch zich vanLuhnen naar Verne aan de rechterzydevan dierivier begeven, en aldaar een Cam- pement van Hesfifche Husfaren, benevens het Bataillon -dpelbatan van het Britfehe Legioen gevonden en deze roanfehap met de bajonnet op den Snaphaan aangetast alle, die hun weerftand boden, gedoo.dt en 60 man 4 Officiers, 130 Paarden en een ftuk kanon van 6 A8pond mede gebracht, en zouden noch meer gevangenen ge maakt hebben indien bet detachement fterk genoeg ware geweest., om zulken die onder begunftiging van den nacht ontfnapten, den paste kunnen affnyden. Het leger kampeert federt den 5. te Westerholdtin een land van alles overvloejende en /s Konings huis heeft zich gisteren ook derwaarts gevoegd en kantonneert inde omliggende dorpen. Extract uit een brief van een Pruisfisch Officier in Voor-Pommeren, den 5. September. Den 28. Augustus 'smorgensom twee uren verliet het Zweedfche Corps van zelfs de Ifèd Nieu-Brandenburg ,en niarfcbeerde naar Treptaa. Den 29. volgde de Overfte van Belling hen derwaarts om hen van daar te delogeren. Offchoon nudezelveeen fecours van 4000 man ontfangen haddenwerden zy echter genoodzaakt des nachts van"den 31. de ftad te verlaten, met verlies van vele dooden en gekwetsten benevens io man van de achterhoede, die in onze handen vielen. Den 2. dezer gong de Overfte van Belling zonder ver lies van een eenig mar, by Bruck over de Tollenzeeen rukte met zyn regiment tot imiEertlow voort, waardoor de vyanden genoodzaakt werden alle de Posten aan de Tollenzee te veriaten wordende alle de daar geftaan heb bende Detachementen tot aan hunne Hooft-armee by Boldekow vervolgd, terwyl wy 1 Officier en 30 man ge vangen en 5 Ammunitie wagens buit bekwamen. Den 3. ftond de Overfte van Belling te Jagow en de Generaal van Stutterheim te Golchendoor welken on vermoeide marsch de vyand bykans befloten had, naar Anclam terug te trekken: doch vernemende, dat ons. Corps door het bezetten der pasfen verdeeld was veran derde hy van voornemenen verzamelde, gisteren nacht alle zyn troupen, o.m den Overfte van Belling met 8000 man, onder aanvoering van den kommanderenden Gene raal van Ebrenfcbtperdt, te overrompelen doch de onze, die reeds een uitvoerig bericht van dit voornemen ontfan gen hadden, waren zelfs de eerfte aanval Iers, en wierpen de vyandelyke voorhoede die uit Husfaren en Jagers te voet belfond overhoop, en kregen 10"man van de eerften en een Kapitein, een Lieutehant, 3 Onder-Officiers en 70 man van de laatsgenoemden gevangenhierop begaf zich de Overfte van Behing over'de Cdempenower Pas in de beste order terug, om het voetvolk, dat zich aldaar in de verfchanfingen bevond, te onderfteunen en het vyandelyke leger volgde met het zwaar gefchut derwaarts, en taste de Vry-Compagnien van Hulfen en Knefemtz aan, zypde het kanon en het vuur uit'het. klein geweer zeer bevig; doch na twee uren met hetzelve te vergeefsch gewerkt te hebben moesten de Zweden met groot ver lies terug wykenwaarop de armee zich in twee kolom men verdeelde, begevende zich de eene onderden Gene raal Ehrenscbmrdt naar Kebelowen de andere onder den Generaal Stackelberg naar Demmin van onze zyde is de Lieutenant Rotenftedt gefneuveld de Lieutenants Kr aft en 'J'iejenèaujen zyn gekwetst, en de brave Kapi tein van Knefevsitz hóeft door een ltuk houdhetwelk door een kanonkogel afgeflagen werd, eene contufie aan den voet Igekregen. Verders hebben wy 20 ntan verlo ren. Regensburg, den 10. September. Voor omtrent 14 dagen kwamen hier twee perfoonen die zich voor Offi ciers van den Koning van Sardinien uitgaven, en die op verzoek van den Oostenrykfcben Minifter vastgehouden werden, alzoo men bericht had, dat zy federt een ge. ruimen tyd de Boheemfche onderdanendie in de Glas- fabriken werken, hadden weten te verleiden, om naar havoyen te gaanen aldaar deze kunst te oeffenen en alzoo men federt hunne gevangenneming nader bewys van die zaak gekregen heeftzyn zy den 7 dezer naar Wenen overgebracht, om hun verdiende loon te ontfan gen. Een particuliere brief uit Wenen meldt onder anderen het volgende, "Indien.de Oorlog in Silefien binnen een maand niet beflist iszullen wy ,de volgenoe maand i„ geen geld meer hebben; want. het ontwerp om brief- j„ jes in plaats van geld te gebruiken lukt niet naar wensch, zynde de orys derzeive reeds 50 percent ge- daald. Frankfort aan den Oder den 8, September. De legers in Silefien bevinden zich noch in de eige pofitie, en zoo men verneemt, heeft zoo wel de Rusfifcbe als ds Oostenrykfche armee hare zware bagagie naar Landshut 1 verzonden. Ook zouden de Rusfen twee bruggen over de Oder geflagen hebben, namentlyk eene by Maltsch, en de andere by Steinau. Keulen, den 14. September. Het leger van den Prins van Soubife blyft zich noch in den omtrek van Reckling. \haufea ophouden. zyn hoofdkwartier noch te Dresden, eu de Graaf van Laudon den 3. dezer het zyne te Freibergdoch zyne Pruisfifche Majefteit had eene andere pofitie genomen hetwelk de reden isdat men denzelve noch niet heeft gunnen aantasten.

Middelburgsche Courant | 1761 | | pagina 1