Camperen te Oppesdorf, weshalve» de Generaal Laudoha ook zyne troupen over de Neils heeft moeten laten trek ken t geen hy zonder uiiftel verricht heeft. Door 's Konings fchikking Is de Generaal van Drahowits verpligt geweest zyn politie by Neuftad te verlaten. De Ruslifche Arrnée Canipeerde den 27. by Namllau. Dresden den 1. August. Voor eenige dagen aeferteer- de hier een Hu (aardie over Wilsdorf op een dorp, ge- naamd Hausdorf gekomen zynde, wilde dat een boer al daar hem de weg naar de Pruisfchen zoude wyzendoch deze zulks weigerende, 1'choot hy hem op deplaatsdood, en reed voort; ontmoetende kort daarna een anderen boer, dien hy insgelyks wilde dat hem den weg zoude wyzen doch deze zulks ook weigerende fchööt hy hem ook dooden jaagde daarop voort tot jaan de Pruisfifche voorposten: dit ruchtbaar geworden zynde, heeft de Heer Veld-Marfchalk Graaf van Daundien Perfoon den naam vatt Hu'faar onwaardig zynde, opgeeischt om naar ver diende te draden. Regensburg, den 14. -AugustusIn de vergaderinge van den 7. bragt men de zaak van de vrede weder op 't Tapyr. In 't Collegie der Vorften berichte Salzburg dat in de vergaderinge van den 3. de direóteurs der 2 op perde Collcgien waren overeengekomenom 't Keur- vordelyke Conclufum, te leggen tot eeu grond van 't Conclufum dier t wee Coliegien. llesfekasfel en Brunswyk Wolffenbuttelgaven in 't Protocol eene Protedatie tegèn de Declaraticn welke Vrankryk en Sweden als Guarandeurs van het Tractaat van Westphalen hebben gedaan ter vergaderinge, om r.odigingen tot het Congres te doen en zy muniëerden zicli zeiven tegen de nadelige gevolgen, welke men wil de trekkenuit dit voorwendleldat zo veel onheil aan Duitsland verfchaft. Anfpacbnoch niet geftemd hebbende op het voorgeftel- deKeizerlyke Decreet, deed zulks nu, doch zonder zich voor de Euangelifche of Roomfche zyde te verklaren. 14'urtenberg en Bayreuth verklaarden op 't voorbeeld van Mecklenburg dat ze geen deel namen in de gemee- ne Oem van 't Euangelifche Corps van den 3. dezer. Saxen dot ba gaf te kennen dat de voorgewende meerderheid het recht niet had, om de Wetten aan an dere daten voor te febryven nopens de wyze op welke zy nodig zulien oordeelen te waken over hunne belan- gens op 't aanftaande CongresEn deed ziendat ook die meerderheid niet beflist was, aangezien 'er alleen 42 Hemmen zyn volgens welke het ad vis van 't Ryk moet zyn gefchikt, terwyl men onrechtveerdiglyk aan 't Eu- angeliscb Corps betwiste het recht om de befluiten op te maken met de meerderheid, een recht 'tgeen'tgezegde Corps genoeg kon (taande houden. Na eenige gefchillen tusfehen Baden Durlach en Meck lenburg waarvan de eerfte dit recht van 't Evangeiifche Corps verdedigde en de ander beftreeden na dat Salz- burg had gezegtdat men aan de Evangeiifche niet be twiste hunne rechten, maar dat men ook niet konde toehaan grondbeginfelswelke Minifters van hunne eigen Godsdienst tegenfpraken zoo gaf de Heer van Gemmin- gen ten Protocol een gemeeneftemderEvangelifclien wel ke de Heer van Plotho ter zeiver tyd gaf in 't Keurvor- ftelyke Protocol, van dezen inhoud "het Evangeiifche Corps heeft reeds vertoond by haar Conclufum van den 5. dezer dat 'er geen andere weg is van uitkomst uit deze zaak, als die van handeling tusfehen het Evange- lifche en Roomfche Corpsmen vleit zichdat het Roomfche Corps dezen weg van onderhandeling waar toe men zich aanbiedt niet zal weigeren, en dat het de onwettigheid en nietigheid niet zoo ver zal uithrekken dat het zal oordelen, dat hun Conclufum de grondflag zy van 't Advis (of goed achten) des Ryks. In dit laat de geval verzet zich het Evangeiifche Corps ten (lerkfte tegen deze foorten van ondernemingen ver boden door de grondwetten en helt 'er tegen tot een fchildde geheiligde fchikkinge van den Westpbaalfche Vrede. Een Advis, gelyk men tans poogt temaken, zal niet zyn een Advis van het Ryk, maarblotelyk van deRoom- fche partye, en zal noch meer konnen bevestigen, 't geen men heeft vernomen uit de ontdekte Corresponden- tic over de zaak der Tweebrugfcbe Stem(16. Febr. I7<5i.> zonder van foortgelykc zaken te fpreken. Het Vervolg hier na. Augsbwrg, den 5. Augustus. Men denkt dat het Roomfche Hof ook een Afgezant op '1 Congres zal zen den altans de Heer Jofeph Carampi de RiminiCanun- nicq van Sr. Pieter in 't Vatikaan, zal in 't kort in eene Abdey (in Zwitzerland komen als Apoftolifche Viliiaior en vsrmoedelyk zai hy zich van daar herwaarts begeven, als zyne tegenwoordigheid by 't Congres zal nodig zyn. Uit het Hoofdkwartier van den Marfchalk deBrog- Ho, te Willebat-Essen den 6. Augustus. Gisteren morgen vroeg werd de Heer van Rochambeau by [Stadberg [aangetasten genoodzaakt na Canhein te- rug te deinzen. Het Corps der Geallieerden was uit Ha ren 'getrokkenen veel fterker dan het Franfche. Inmiddels houdt Prins Ferdinand zich noch byBuurcn, wachtende op de Engeifche verlïerkingen. Keulen, den 14. Augustus. De Arntéeaan den Ne- der-Rhyn verfchaft geene tydingen van belang; behalven dat de Heer Chamborand met zich hebbende 80 Husfaren den Commandant van Munfter heefc opgeligtterwyl ny bezig was, zich op eene Buitenplaats, omtrent een uur van de Stad gelegen te vermaken hy fcheen weinig on derricht van het voornemen der Franfcben om zich naar Dorden te begeven. Een party Volks van Schetter 't geen over denRbyn was getrokkenis zo gelukkig niet geweest als de Fran fche Husfarenzy waren doorgetrokken tot het Land van Luyk, en vorderden groote Contributien; De Luik- febe Boeren verzamelden zich te Stockem aan de Maas, vielen dit Volk aan en vernieldenze geheelderwy- ze, dat zelfs de Capitein, die 't Oppergebied had met 2 Lieutenants en verfcheide Soldaten is gevangenen naar Roermonde gebracht; de Franfchen hebben de overige vervolgt, en 'er een en dertig van gevangen te Sittart ia 't Hertogdom Gulik. Terwyi de armee van Soubife in 't vervolg hun onder- boud van Wefel zal trekken, zo heeft men hier delchip- brug afgebrokenen men fchecpt veel meel in om naa. die plaats te voeren. De laatlle brieven van Dresden meldendat alles daar noch in rust is. Men verneemt dat Prins Hendrik 2 Re gimenten Cavallerye en 5 Esquadrops Husfaren onder de ordres van den Collonel Rocht heeft gedetacheerdmen weet ook dat zy den weg naar Pomeranien hebben ge nomen, maar het ogenblik om in deze ftreken werk te be ginnen is noch niet gekomen. De Ryks armee is te fwak om iets te doenhet Keul- fche Contingent beftaat flegts in 160 man. De Keurvorst heeft wel beloofd om het tot 600 te vermeerdereumaar Prins Hendrik vergenoegt zich, met 'er een Corps van 7 of 8000 Man op te laten pasfen. Altona, den 6. Augustus. Men verneemt, dat de aanftaande Koningin van Groot-Brittagne onder 't ge leide van Mevrouw de Wed. Coccejus van Neuftrelitz over Lenze, en Dameberg den 14. te Gorden zoude aan komen, en de reis voortzetten over Daleburg, Lunen- burg, Waifen, Harburg en Boxtehude naa Staden. NEDERLANDEN. Amsterdam den 15. Augustus. Den 12. dezer is door de Loots van Texel, Auke Pierers genaamd, Z. Z. Oost 12 a 13 mylen van daar geiootst het Oost-Indisch Com pagnies Retour-Schip Oosterbeek, Schipper Jan Schel- lingervan China, voor deze Kamer; zynde onder 't Convooy van het 'sLaud Oorloglcbip Dieren, gevoerd werdende door Capt. Pieter Meytens. 's Gravenhage den 16. Augustus. In Brieven uit ltalien word gemeld, "dat men aldaar tyding had ge kregen van een zwaren opfland te Conftantinopalen waar in veel bloed geftorc wasechter waren de om- Handigheden en de oorzaak van den gem. opftand noch niet bekent, alleenlyk wist men dat zedert eenige tyd groote oneenigheid in den Divan was geweest &c. Middelburg, den 19. Augustus Eergisteren arriveer de bet Schip tLooCapt. Cornelis Spanjaard, zynde den 10. juny van Rio Esfequebo vertrokken. De Edele Heercn 1 HESAURIERS der ftad Middelburg'm Zeelandzullen op Maandagden 24. Augustus de zes Jaars. ter Kamer harer Vergaderinge op den Stadshuize voornoemt; des fmorgens ten 10 uuren aan de minst aannemendeBESTEDEN, het uitdiepen der flikken, in de Nieuwe ofte Verlengde Dokke beginnen de van ae k.eire Sastot aan den Dam in ie Zoute Vesteter lengte van Circa 30 blooyfe roeden en ter breete van 8 blooyfe roeden, diep omtrent 21 (1 3 voeten, de bedekken ofte Conditiën zyn te vinden by den Opzichter ■yan voorf. werk Jacqb Poley, woonende op de Hoogflraaten den Stads Fabryk Wagenaar in de Stadsfcbuure. Op Dingsdag den 15. September aanftaande, zal den Secretaris A. den BOER q. q Publyck aan den Meesr biedende Prefenteren te Verkoopen De MEERDERHEID der AMBACHTS HEERLTKHEDEN van Capelte, BtefelmgeEversdyk, Schoore en Vlaakémet een PORTIE in Tols-EindeIemand daar gading in hebbende kome ten gemelde dage, in de Schuttery de Edele Busfebinnen de Stad Goes. In 'sGravenhage, by Cornelis Bouquet en Pieter van Tol, en te Middelburg, ky.Joha» BakkerBoekverkoo- persword op nieuws uitgegeven en is te bekomen: De Nederduitfche BYBEL, met nieuwe bygevoegde ver klaringen en aanteekeningen van gelykluidende Tesctenbenevens het Psalmboek en de Catechismus: alles met ce11 nieuwe Romeinfche Letter gedrukt, en met de uitterfte jiaauwkeurigheid gecorrigeert. De Prys is 7 Guldens let MIDDEL BURG, by CALLENFELS, de Wedt MANDELGREEN, en TaILLEFERT, Dz. Van dit oordeel waren 25 Euangelifche (temmen. dat is noch niet gefchied.

Middelburgsche Courant | 1761 | | pagina 2