No. 83. MIDDELBURGSE Ao. 1761, COURANT. Saturdag V R A N K R Y IC- Parys, den 3. July. Het Parlement heeftop het ver- llag der Commislarisfendie door hetzelveaangefteld wareii, om de twee Edicten van den Koning te onderzoeken waarby zyne Majefteit de voortzetting van het dnbbeld jjüüEEGELD en van de derdeTPVIN'IJGS1E eischte, befloten, "dat men de Koning op het ootmoedigfte ver- zoeken zal de gemelde Edicten in te trekkenzynde reeds Commisfarisfen benoemd, om de beweegredenen van dit verzoek op te (tellen. Met brieven van Bourdeaux heeft men, dat Mejuf. frou Dudon Dochter van den Advocaat Generaal, al. daar moorddadig is omgebrachtwordende de omftandig- hedenhoe zich dit hebbe toegedragenop de volgende wyze verhaald. Vier Gauwdieven te weten gekomen zynde, dat Ma dame Dndon 10,000 Ecusontfangen had, begaven zich in vermomde kleeding naar hare buiteplaats, ten einde zich van die fomme meefter te makendoch die Dame was reeds 's morgens vroeg met dat geld naar Bourdeaux vertrokken, hare dochter benevens de Kamenier buiten latende. Nauw- iyks waren deze Gauwdieven in huis gaireden, of zy maakten zich meefter van de jonge Juffrou, welke zy eerst op eene beestachtige wyze onteerden en haar vervolgens door verfcheidefteken met een moordpriem van 't leven be roofden waarna zy haar hoofd affneden. Dit gedaan zynde bracht men de Kamenier insgelyks met een mes verfcbei- de wonden toe, welke haar in onmacht deden vallen, waarop de Gauwdieven zich Verbeeldende, dat zy ook dood was, zich ontmaskerdenco vervolgens het geheele huis doorzochten doch toen zy zich omtrent den buit van 't geld, waarmede zy zich zoo zeer gevleid hadden bedrogen vonden, werden zy daarover zoo woedende, dat zy alles-, wat bun voorkwam aanltukken fmeten deta- pyten, knsfeu s en bedden openlheden, en méér hoog gaande baldadigheden verrichtten. Intusfchen was de Kamenier na weinig tusfchenpofen weder tot haar zel ve gekomen, en had dlis gelegenheid gehad, toen de Gauwdieven in die Kamer terug keerdenhunne weZens éadeteflaan; en zy heeft hen ook zoo weten uit te dioden, dat reeds drie derzelve gevat zyndoch de vierde heeft zich door de vlucht naar de Spaanfcbe grenfen Weten te redden. GROOT-BRITANNIEN. Londoïi den 7. July. Den 4. dezer kwam de Secre taris vgn den Heer Stanleyonzen Minifter te Parys, hier aan zynde met depeches gelast voor den Heer Pitc, de-I welke,zoo men zegt, onder anderen de ratificatie, van bet j Hof van Verfailles aangaande de praeliminairéu'waarom- trent de twee: Hoven Zyn overeengekomen belan geilde de 1 zakendie hun in't byzonder raken, en de ratificatie' eeneraanftaande wapenftilftaud behelzen. Doch men durft" alles, watmen omtrent die netelige zaak vertelt, met geene zekerheid melden. Het Hof van Verfailles beeft in den beginne veel tegen zin betoond, om afftand van geheel Noord-America te doenen heeft voorgefiagen om Canada voor zich te houden de grenzen aan den ecnenkant by de rivier St. Laurent,en van den kant van Louifana aan de rivier van Misfifippi Hellendewaartegen de Franfchen eene zekere fomme gelds in verfcheide termynen aan Engeland zouden betalen. Maar het Britannifche Hof voorziende dat de rust in dat deel van de waereid voor nieuwe onlusten zou bloot gefteld zyn indien de twee Natiën zulke dichte na- buuren bleven, is by het befluit gebleven, van dit voor- ftel van Vrankryk niet aan te nemenen men zegtdat de zaak eindelyk ten voordeele van Engeland befiist is. Morgen zal te St. James eene gr.oote Raadsvergadering gehouden wordenby welke alle de Leden moeten tegen- woordig zynen 'de befiuiten van dezen raad zuilen of eene wapenftilftand of de voortzetting van den Veldtocht' bepalen. S I L E S I E- Breslaü den 20. jftiny. Zyne Pruisfifche Majefteit heeft om de terugkeering zynerSilefifche onderdanen die wegens den oorlog gevlucht zynlichter te maken een bevel gegeven waarby hun toegedaan word, zich in eene plaats in dit Koningryk die zy zelfs mogen verkiezenneer te flaanzonder dat hunne vorige Erfgrondheeren hen deswegens zullen mogen lastig vallenof reclame eren. den 11. July. BOHEMEN. Praag, den zh.jfany. Het Rusfifche leger is inden omtrek van Pofen aangekomen, zynde reeas 10,900man derzelve naar Troppau gedetacheerd, om zich by den Generaal Laudobn te voegen, en 12,000 man volgen hen met hetzelfde oogmerk. Ook verneemt mendat de Generaal Laudobn bericht ontlangen hebbende, dat de Pruisfifche Majoor van fVu- tbenau zich met 600 paarden in den omtrek van Lands hut geporteerd had, aan den Generaal PVolfersdorf be vel had gegevenmaatregelen te nemen ont dit kont- mando op te lichten, en dat deze hier omtrent zulke goe de fchikkiugen gemaakt had dat hy 300 manen 400 paarden in het hoofdkwartier te Haupimansdorf had op gebracht. DUITSLAND. Van de Stieffebe grenzenden 20. Juny. Heden morgen tusfcheii 2 en 3 uren kwam een Keizerlyk de tachement van omtrent 2000 man zoo Kuitery ate Voet volk, in verfcheide hoopen over Friedland en Liebau uit Bobemen afzakken en na dat hetzelve onder het geleide van een Spion door verfcheide bedekte engtens tot aan de Smitfe van Harfmansdorf was gebrachtgelukte het aan hetzelve om het Pruisfifche Commando dat aldaar ter plaatfe lag> re omfingelen en dus te verftroojenhebben de het verlies der Priiislifchen,zoo men verneemt ,in 200 man zoo dooden gek wet ften als gewondden benevens 300 paarden beftaan doch de Dragonders hebben hierby het meeste geleden. Naauwdyks was dit vooral ruchtbaar of'het geheele Pruisfifche regiment van Norman en meer andere troiipen rukten deels over Reichenau en G'ies- mansdorf, en deels over Wickendorf tot fecours aan, waardoor de Keizerlyke genoodzaakt werden, met ver haasting over de rivier Lesfig naar Bohémen terug te gaan; en hierop is het Pruisfisch commando weder naar zyn vorigen post te Harfmansdorf terug gekeerd, alwaar de verftrooide alle wedergekomen zyn zynde de dorpen waardoor de Oostenrykers getrokken zyn zeer flecht be handeld. Tegen den middagfis de geheele Pruisfifche armeeonder bevel van zyneMajefteit,opgebroken, en febvnedenweg naar 't gebergte te nemen. Regensburg, den 2. July. Indien men de geruchten die van goederhand komen, geloven mag, fchynt het dat de Koning van Pruisfen een gewichtig voornemen te- geh de Oostenrykers heeft, dat wel licht zou kunnen uitbarften, eerde R'usfen met hen kunnen vereenigen indien het maar waar is, datzy lust hebbenom zich zoo verre van hunne magazynen te verwyderen. Dén 30. der vorige maand heeft het DireQorium van Mentz eene declaratie van zyne allerchristelykfte Maje fteit, en eene van den Koning van Zweeden ter tafel ge» bracht,en de Stenden medegedeeld, waarby deze twee Mogendheden aan het ryk kennis gevendat zy hunne toeftemming tot het houden van een Congres gegeven hebben en niets vuuriger wenfehen, dan de vrede in Eu ropa herfteld te zien- De Heer de GalteresMinifter van hunne Hoogmo- gendenis heden naar Holland vertrokkenen denkt in de maand Odiober terug te zyn zullende de Heer Smit man, Secretaris der Republyk bydezeVergadering.de Staatszaken alhier waarnemen. Milord Stormond blyft zich, benevens Mevrou zyne Ge malin en een gevolg van 17 perfoonenalhier noch op houden, zullende, zoo men zegt, tot in 't laarftc van July vertoeven alzoo het Congres eerst in de maand AuguftuS ftaat geopend te worden. De Baron de Plothn en van Gemmingen, zoo wel als de andere Proteftanifche Mi- nifters, zoeken om ftryd met dezen Heer in gefprek te treden. Hildesheim den 26. ffuny. Het fpringen der wallen dezer ftad 't welk reeds voor eer.igcn tyd onder aanvoe ring van den Graaf van der Lippe Bnckeburg begonnen is, word met zoo grote voorzichtigheid voortgezet, dat daardoor niet de geringde fchade veroorzaakt word ten zy men het onvermydelyk verlies van zoo velen wilde reke nenwelke door het inftorten der wallen in de grachten, der ftad gefmoord zyn, hetwelk ons wel jammert doch het geen echter in oorlogsryd niet noemenswaardig is de wallen rondom deNieuftad zyn meerendeels reeds weg, en dezoogenaamde Steene Beerdie vandefchoonftehard-

Middelburgsche Courant | 1761 | | pagina 1