"Me* verzekert, dat eindelyk befloten is een nieuw Paleis in plaats van dat van St. James, zoodra mogelyk, je bouwen. Particuliere brieven uit Hamburg geven voor, dat men verwacht, dat de Rusfen dezen veldtocht met meer ie- ver te werk zullen gaan als zy gedurende het begin van dezen Oorlog tot nu toegedaan hebben, want datdeCza- rin zoo te onvrcden wastoen zy het bericht kreeg, dat zyne Pruisfifche Majefteit een Traftaat met den Grooten Turk gelloten had, dat zy zwoer, zulks zou hem duur komen te ftaanen dat hare Majefteit kort daarna een Courier naar Wenen zond, om de Keizerin Koningin te verzekeren dat zy alle hare macht zou aanwenden om met haar zyne Pruisfifche Majefteit tot Marquis van Brandenburg te vernederen. ITALIË. Romen, den i. Juny. Het Minifterium heeft uit voor zorg om Ancona zoo bloejende te makenals de geluk kige fituatie dier ftad vereischt, eene Asfurantie-Com- pagnie aldaar opgericht, van welker wyze fchikkingen men de gelukkigfte gevolgen fchynt te kunnen hoopen. Dezelve zal zich voor de zeezaken in folidum verbin denen heeft een genoegfaam Kapitaal by eikanderen gebracht, om de batalingen daaruit te kunnen doen, indien het ongeluk wilde, dat hun eerfte begin niet ge lukkig ware; en de Compagnie heeft zich onder de verplichting gelegd om contant alle de fchade te betalen, die de Geasfureerden mochten komen te lydenzoo dra men haar Authentike A&e van het geledene verlies kan toonen. De fchikkingen van deze oprichting zyn zoo danig, dat de kooplieden van verfcheide natiën zich ge- trouwelyk op dezelve mogen verlaten. De Direfteurs, aan een van wien men zich moet addresferen, zyu.de Heeren GiamagliGiovanelli en Bosdari. DUITSLAND. Regensburg, den 15. Juny. Den 11. dezer tegen den avond werd van wegen zyne Keizerlyke Majefteit een Decreet afgekondigd aangaande het Vredescongres (doch hetwelk wy wegens gebrek aan plaats tot onze volgende zullen fparen.) DeRoomschgezinde Minifters alhier hebben met de Kei zerlyke Mini fiers drukke Conferentien die zoo men wil 'voornamelyk op de Westphaalfche Bisdommen betrekking hebben, doch alles, wat in dezelve verhandeld word, blyft een ondoordringelyk geheim. Men verneemt niets nieuws uit de legers; en de berich ten volgens welke zyne Pruisfifche Majefteit met een le- .ger van 80,0.00 Man tegen de Rusfen zou op marsch gegaan zyn en dat de laatfteu zich op Hoogstdeszelfs aankomst raar Polen zouden geretireerd hebbenzyn des te onze kerder, om dat men noch niet recht' weet, of de Rusfen wel eens over de Warta gekomenen noch minder, of ze wel in Silefien zyn. Frankfort, den 16. Juny. De Marfcbalk van Broglio is noch niet van hier vertrokkenalhoewel een groot gedeelte van zyne Equipagie reeds voor eehige dagen naar Kasfel vervoerd is. Echter gelooft nien,*dat zulks eerstdaags gefchieden zalalzoo heden de 4 bataillons Grenadiers, welke hier in bezetting lagen, den weg naar Hesfenland genomen hebbenzullende deze trou- pen door piqueis uit verfcheide regimenten vervuld wor den. Den 11. is het Husfaren regiment van Nasfau voorby deze ftad naar het leger vertrokken, en den 12. pas- feerden de Vrywilügen van Austrafie mede door deze ftad. De Saxen, die in het land van Wurtsburg gele gen hebbenzyn ook reeds cp marsch gegaan en men wildat het leger van den Marfchalk van Broglio zich te Diedorf tusfehen IP'ttzenbaufen en Gottingen verzamelen zal. Den 13. ontfongen de meeste troupen, dienaar'tland van Fulda moesten vertrekken tegenbevel en vele wagens met levensmiddelen die reeds tot voorby Freiberjf1 waren voortgerukt, moesten weder naar het park terV.g komen, waar uit vele wilden opmaken, dat eene ftilftand van wapenen voorhanden was: doch alle de toebereidfelendie aan den beneden Rbyn zoo van de zyde der Franfchen als van die der Geallieerden ge maakt worden, fchynen het tegendeel aan te toonen. Keulen, den 19. Juny. De brieven uit het Franfche leger verzekerendat men in't algemeen dacht binnen 5 a 6 dagen met de Geallieerden handgemeen te zullen wor den; doch het isonbegrypelyk, waarom de Marfchalk van Broglio zich in deze omilandigheden ,noch niet aan 't hoofd van het leger bevindt, te meer, daar deuitfiag eener ba- taille het noodlot van vele landen en zaken fbefiisfen zal. De brieven uit Lisbon melden, dat de twee Jefuiten, die in de kerkers der Inquifitie gezonden zyn levendig zullen verbrand wordenonder anderen drukt zich de Abt Pratel in een brief dus uitzy zullen op de glom men de kooien prophetèrén doch het is Verwonderings waardig, dat de Dominicanen aan wien het ampt van Inquifiteurs is toevértrouwdzulk eene executie in weer wil van het Hof van Romen durven in 't werk flellen zoo dat dit flut van het treurfpel noch veel gerucht zal maken. Men verzekert thans, dat nieuegenttaande het brevet van verkiesbaarheid aan den Kardinaal van Beierén en aan zyne Keurvorftelyke Doorluchtigheid van Keulen is toegeftaan, echter Prins Clemqns van Polen gefchikt is, om de drie vacante Myters in Wëstphalen te otitfan- gen, en dat dit zal ltrekken om den Koning van Polen gedeeltelyk fchadeloos te ftellenen dat reeds ondér dó hand eene party ten zynen voordeele opgericht word hetwelk de heerfchende Party zal wordenzoodra de Ho ven van Wenen en Verfailles hieromtrent hun Catha- gorisch befluit zullen aan den dag gelegd hebben. In- tusfehen zal de Prins van Hobenlohe eerlang tot groot Scholaster van dit Kapittel benoemd Worden. Wezel den 19. Juny. Het Franfche leger moet hei den te Dortmund camperenen de Kolomdie den weg van Esfen genomen had, zal ook derwaarts trekkenhet Hoofdkwartier zal te Lulgsn Dortmund opgericht worden,, en overmorgen verder voortrukkenintusfehen flaapt Prinis Ferdinand niet, maar vergadert zyne troupen zoo veel mo gelyk is: zelfs fchynen zyne fchikkingen aan te toonen, dat hy zich niét vergenoegen zal om de Franfchen ftout- moedig af te wachten maar dat hy in tegendeel befloten heeft den Marfchalk Prins van Soubife te gemoed te trek ker,; althans de Franfchen zulks vermoedende zenden reeds hunne bagagie naar Dusfeldorp terug zoo dat, indien de Geallieerden by dat belluit blyven eene veldflag onvermydelyk is. NEDERLANDEN. Helvoetsluis den 20. Juny. Gisteren is alhier gear riveerd Willem de Klerk, van Bajonne; en heden het 's Lands Oorlogfchip het Welvaren van 't Land, van Cadix; en Jan Ramkes, van Ceudres. Zierikzee, den 22. Juny. De Vyf voorzittende Le den van Staat hebben uit de Nominatie, by de Heeren Raden dezer ftad geformeerdtot Schepenen voor twee volgende Jaren geëligeerd en aangefteld, de Heeren Mr. Johan Boeye, Jacobus van der Vliet, Imandf.Groot, Mr. Marinus Imans, Mr. JanCornelisvan denBroeck, Dr. Georgius van Borrendam eu M. Leonardus van Ysselsteyn. Middelburg den 24. Juny. Van Aardenburg beeft men, datdoor de Heeren Gepeputeerden van Hunne Hoog Mogenden de Magiftraat dier ftad is vernieuwd en aange fteld tot Burgermeefter van de Commune, de Heer Johan* nes Bibau tot Burgermeefter van Schepenen de Heer AarnoutVermeere; en tot Schepenen, de Heeren Jaco bus van den Broeke, Adriaan Kallewaart, Jacobus Christiaansen en Gabriel Johannes Pekaar en in de Regering der ftede St. Anna ter Muiden tot Burgermee fter, de Heer Jacobus de Ridder; en tot Schepenen, de Heeren Pieter Herney, JanLamons, JohannesScheers, Franqois Bokelaar en Jacobus van der Baan. Te Middelburg by PIETER GILLISSEN, word heden uitgegeven, en is thans alomme verzonden: HET HOOG. ADELYK en ADELRYK ZEELAND Vertoond uit een/ge ongedrukte Lysten der Ridderfchappe en Ede len van Zeeland mei verklaringen en aanteekeningen opgebeldert en bevestigten met de WAPENEN der EDELEN van ZEELAND verrykt. Uitgegeven door WILLEM te WATER. In groot Octavode bVapenkaar- tenop best Scbryfpapier2innelyk Afgezetzynnuookj, voor die zulks begeeren, by voornoemde Gillisfen 'e bekomen In\r6 van L.TA1LLEFERTDz.aan de Groenmarktzyn de volgende BOEKEN te bekomen als Vier Brieven over het onderz. der H. Schriften, 8. De Gevallen van Mundus, 8. Libel der Modens, 8. Gess- ner de Dood van Abel, vertaalt door Hüber, met pl. 8. D. v. Hoogstraten, Befchryving der Heidenfo Goden en Godinnen met pl. 3de druk, 8. Studente Vreugd No. 1. tot 3. gr. 8. word wekelyks vervolgr. Kabinet van voorfchriften2. J. WaGENAAR, befchryving van Amfterdam, metpl., 2. en gr.|8. Pourtraiten tot een Aanhangzelder Vaderl. Hift.gr. 8. Het leven Gods in [des Menfchen Ziel, met een voorr. van G. Burnet gr. 8. A. Ploos van Amstel, Verhandeling over het Regt der Commercie, gr. 8. W. Warburton, Goddelyke Zending van Mozes, 2 deel. gr. 8. H. S. Reimarus, algemeen befchouwing van de Driften der Dieren, met een voorreden van J. LulofsJ, met pl., gr. 8. J. G. Stocicar, de Neuforn de Succino in Genere, gr. 8. A. Storck Annus Medicus, gr. 8. F. Watson, Dierlyke Waereld met aantekeningen van C. Nozeman, met pl. gr 8. Lentezang naar het Lat. van Trochaicnm, door E. W. Higt, gr- 8. Hiftorie de l' Empire Rusfiefous Pi er re h grandtom. r. gr. 8. Borsius Vrageboek, met plaatjes, 8. Leven van den Koning van Pruisfen, 6de deel, ifte ftuk, 8. Verzameling van Pausfelyke Decreten, 2 deelen, 8. A. de Haen, de Senfibilitate gr. 8- Te MIDDELBURGby. C AL L E N F E L Sde fVed: MANDELGREEN, eu TAILLEFERT, Dz,

Middelburgsche Courant | 1761 | | pagina 2