Nó. 65. MIDDELBURGSE Saturdag, Ao. 17 6i, COURANT, TÜRKYEN. tjera', den 4. ylpril. De Pruisfifche Afgezantdie Jr hier federt eenige jaren is geweesten over wien men veel redeneringen heeft gehad ziet eindelyk zyne nego- tiatien ter uitvoer gebracht, hebbende een Traólaat tus- fchen de Ottomanifche Potte, en den Koning zy 11 meefter gefloten. Hy had gisteren in 'i openbaar gehoor by den Grooten Vizir. Ook zal hy een plechtig gehoor bydeu Grooten Heer hebben doch de dag is noch niet bepaald, en kan het ook niet zynalzoo de gewoonlyke gelcheii- ken noch niet zyn aangekomen. Hy zal voor dien tus- fbhentyd het karacler van buitengewoon afgezant be- kleedeu Dit tra&aatdat men ook uit naam van de Gealliëer- den zal vastftellenverwondert en verwart alle de mini- flers van de andere hovendie zich hier bevinden. On- dertusfcben is 'er echter een Minifter van eene groote Zeemogendheid die zich niet verwonderd getoond heeft, toen hy vetnam, dat dit tra&aat gefloten was. Daar worden dik wils veranderingen in ons Minifterie, en in de bedieningen ten Hove gemaakt. Gisteren noch h een Griek fcfae Patriarch afgezet. V R A N K R Y K- Paris, den 23. Mey. Den 10. dezer heeft de Heer Baudouin Raadsheer van den Grooten Raad by de Koniagiyke Academie der wetenfchappen een zeer aan- merkelyke memorie gelezenin dewelke hy den omloop en afftand van de wachter van Venus «tantoonde. Deze nieuwe fter, dien de Heer Caslini voorheen reeds meende ontdekt te nebbenmaar die door alle de Iterre- kundigen zedert vergeefs gezocht is, is eindelyk Oen 3. 4. en 7. dezer maand wedergevonden en waargenomen zynde men deze gelukkige ontdekking verfchuldigd aan den Heer Montagnelid der Sociëteitdie in 't Jaar j759. te Limoges is opgericht, en de Heer Baudouin, die den waarnemer op den weg gebracht heeft, toont in zyne memorie alle de gevolgen die men daaruit trekken kan. Uit zyn rekening blykt, dat deze wachter omtrent het vierde part van den Diameter van Venus en ecu afftand van omtrent 60 halve Diameters van die planeet heeft. Zyn omloop is 9 dagen en 7 uren. Zyn klimmen knoop is by den 22 graad van de Maagd. Hy was oen 7. tegen 9 uren des avonds in zyn grootfte declinatie tegen 't noorden, zoo dat, indien deze drie waarnemingen van den Heer Montagne naaukeurig zyn, deze wachter vol gens den Heer Baudouin eenige uren na Venus de Zon zal pasferen. BOHEMEN. Praag, den 16. Mey. Volgens de laatfte brieven uit Silefien he t zyne Pruisfifche JVIajefteitdie met een deel van zyn leger,uit 50,000 Man beftaande,zich daar be vindt, den fliarsch tot aan Goldberg voortgezet, en de Generaal Goltze, die van Schweidnitz naar den kant van Jaur geweken is, heeft zulks, gelyk m"n nu van achte ren begryptalleen gedaanom zyn Corps van 30,000 Man met dat van zyne Majefteit te kunnen vereenigen, waarom de Generaal Laudohnwel verre van hem der waarts te volgende party genomen heeft om tot aan Braunau in Bohemen terug te trekkenalwaar hy de verllerking van 16,000 Man die de Marfchalk Daun hem toezendt en welk reeds op marsch iszal afwachten. De Generaal Guasco, die uit den omtrek vanEgraden 14. dezer tot aan Zwickau was voortgeruktheeft bevel om met de Ryksarmee tot aan Leipfig door te dringen. De Saxifche troupendie in het Pruisfifche leger tus- fchen Strehla en Meisfen warennebben het gewaagd om met 2000 man te gelyk te deferrerenwelke alle be houden te Dresden aangekomen zyn. Men begint te Wenen de gewoone jaarwedden in brief jes te betalen. DUITSLAND. Wenen, den 16. Mey. De veldtocht is in Silefien ge heel geopendzynde volgens een Courier van den Gene raal Laudohn de Koning van Pruisfen met eene fterke macht van Goldberg naar Schweidnitz voortgerukt, waar om onze troupen van yldelsbach naar Hautmansdorf in het Graaffchap Glatz geweken zynzoo om hetzelve en de grenzen van Bohemen te kunnen dekkenals om de verfterkingen af te wachtendie de Generaal Sincere en den 30. Mey, Ö-Donel hem komen brengen zynde dezelve reeds van Zittau opgebroken. Een Expresl'e van den Marfchalk Serbelloni heeft de ty- ding gebracht, dac hy zyn hoofokwartier vanStaffelftein naar //^'verplaatst heeften dat de Generaal Guasco uit den omtrek van Egra met zyn Coips opgebroken, en in het Ertsgebergtè aangekomen is. Aan den andereu kant nadert een Corps Rusten met grootefchreden tot verfterking van den Generaal Loudohn maar het groote Rusfifche leger wacht naar de terug komst van eenen Courier uit Pétersburg, eer zy zich derwaarts op marsch zal begeven, doordien het gerucht, als of de Turken een inval in de Ukraïne gedaan hadden, meer en meer begint toe te nemen. Regensburg 'den 21. Mey. Den 14. dezer rnaand is door het Directorium van MemzeenKeizerlykBofdecreet in dato 8. Mey aangaande de Bisfcboppelyke verkiezin gen in Westphaleu ter tafel gebrachthetwelk met 13 bylagen voorzien was; waarin zyn Keizerlyke Majefteit, na eerst aangetoond te hebbenhoe hy ha het overlyden van den vórigen Keurvorst van Keulen aan het Keurvor- ftendom en de Kapittels zyne Keizetlyke bcfcnermlng in de verkiezing van een hieuwen Keurvorst of Bisfchop be loofd had, en hoe door Prins Férdinand zelfs verklaard was, dat by niet gezind was de rechten der Kapittels te ftoren of zich met de verkiezing te bemoejenverder aanwysthoe de Geallieerden tegen hunne beloften tegen het 16. paragraaph vanhet 5 Art. der Westphaalfche Vrede, tegen het Kanouike recht, én wel voorname- lyk regelrecht tegen het 2.1 Artykel der üsnafcrukfehe altyddurende Verki.;-.ii,^-Capitulatie goedgevonden hadden deze verkiezing te memmen zoo door den Baron van Reifchacb ere uis Keizerlyke Kommislaris naar Munfter en Paderborn gong, dé pa-fh-fté derwaarts ié beletten, als door voornoemde Kafücs uit naam van. zyne Groot-Brktannifche Majelirif ie gelasten deze verkiezing tot na oen Vrede op re IChortenwelke han- delwyze, niet alleen de rechten oor Nachten van het Duitfche Ryk fchendt, maar ook het ganfche gebou der Conftitutie met eene onvcrmvdélyke omkeering dreigt, gelyk dezelve ook het hooge voorrecht van zy. 11e Keizerlyke Majefteit op het gevoeligfte aantast waarom zyne Majefteit als hoofd en opperfte befcher- mer van 't ryk niet kan nalaten deze Kapittels, die in alles volgens de Rykswetten hebben te werk gegaan te onderfteunenten welken einde zyne Majefteit van de Minifters der Printen en Staten van 't Ryk, te Regensburg vergaderd verwacht dat zy, zoo dra mogelykdoor een Ryks-goedachtenhier in willen voor- zien, en hem raad geven, hoe hy zulke verderfiyke wanorders best te keer zal gaan om dus de rechten en vryheden der Staten m de Kerkelyke en Waereld- lyke zaken ftaande te houdenen de geheiligde Ma- jefteit van den Keizer by zyn onafhaukelykheid te be- waren. Doch alzoo in dit Decreet defcherpe uitdrukkingen wat gefpaard zynwil men dat de Baron de Borie zich niet meer met zulk zoort van 1'chriften wil bemoejen terwyl aan den anderen kant deRoomschgezinden vol vrees zyn,' dat onder de ftretnming der verkiezingen in Westpbalen. een fecularifatie van die Stichten verborgen ligtwaarom men zeer nieuwsgierig is, wat belluit de Roomsgezinde Staten omtrent dit Decreet zullen nemen: te meer, daar de Heer de Kargdie zich by de Ryksvergadering we gens het Kapittel van Paderborn gewettigd heeft, giste ren twee memorien aan dezelve overhandigdedie als fup- plementen van 't voornoemde Keizerlyk Decreet kunnen worden aangemerkt; Want in het eerde word aan de Ryksvergadering geklaagd, dat de Heer van Scbarnèorst, Kommandant van Paderborn, niet vergenoegd met het verbod, dat in het voornoemde Decreet vermeldt is, aan de afwezende Kanunniken geweigerd had, hen in Pader born te laten, en die welke zich binnen de ftad bevon den, dóór onder-officieren binnen hun huizen had laten bewarentot dat de twee Barons van Furfienberg waar van de eene Kanunnik v:;n Paderborn eftfde andere van Halberftad isde eerstgenoemde ftad hadden verlaten. Hierby voegt de Heer Karg twee brievendie hem door de Kanunniken uit Paderborn gefchreven zyn, en in een der welke de volgende uitdrukking is: "In deze byna ho- pelooze toeftand van zakenin welke zich onze vry- heid van verkiezing bevindtzouden wy zeer bevreesd j, voor dezelve moeten zyn indien wy gelóóf konden

Middelburgsche Courant | 1761 | | pagina 1