No. 6 iJ MIDDELBURGSE Donderdag, Ao. 1761: C O U R A N T. ITALIË. Romen, den 25. Slpril. DeCardinaal d'Torck heeft iedert eenige dagen wegens eene zinking op de oogen zyne kamer moeten houden. De twee beruchte Matbemati- ci|Cbieza en Manfedidie over de Pontiniaanfche Moe- rasfen hier geroepen waren, zyn, na hunnen last verricht te hebbennaar hun Vaderland Boulogne terug ge keerd. Ons Gouvernement heefc de quarantaine van 2r dagen, die op de fchepen ,uit Port de Scutari en andere nabu rige havens komende, gelegd was, opgeheven, op het berichthetgeen men ontfangen heeftdat alle vermoe de van eene aanftekende ziekte in die lireeken geheel verdwenen was. Van 't land verneemt men, dat in onzewynbergenen weiden zich eene groote menigte fprinkhanen en wor men onthoudtdie van onder de aarde opkomenen eene groote verwoesting aanrichten. Men is op het Kasteel St. Angelo met veel iever bezig al het nodige te verzorgen, om mortiers, bomben, bus kruid, granaten en andere oorlogs behoeftens, die verder naar Malta zullen gezonden worden over te voeren en naar Civita-Vecchia in te fchepen. ZWITSERLAND. Geneve den 2. Mey. Onze berichten van de grenzen van Iialienen vooral uit Napels en Venetien, melden, dat deze twee Staten voorgenomen hebben hunne trou pen llerk te vermeerderendoordien zy door verfcheide Minifters der Christen-Mogendheden gewaarfchuwd zyn dat het onweder, hetwelk Maltha fcbynt te dreigen, ook wel eens zou kunnen treffenen dat de p y de hare tot 60,000 man wil brengen, waarom in den Staat van Venetiën van alle kanten geprest word, de hoold- ftad zelve niet uitgezonderd, en dat alle fchependie dien Staat toebehooren dag en nacht toegerust wordenen wel met zoo grooten iever, dat die Republyk bin nen weinig tyds in eenontzachelyken llaatzalzyn. Daar enboven doet de Senaat by de Mogendheden, die be lang hebben om een deel der Italiaanfche Staten te gua- randerenveel moeite om hen te bewegendie voorzor gen te gebruikendie de tegenwoordige tydsomftandig- heden fchynen te vereisfchen. Aan den anderen kant heeft zyne Sicihaanfche Maje fteit den Grootmeefter der Ridder-Orde laten verzekeien, dat hy, ingeval het eiland van Maltha eenige moejelykbe- den door den grooten Heer werden aangedaanhetzelve met alle macht zou byftaanen zyne Heiligheid heeft niet alleen een groot deel provilies aan dén Grootmeefter toegezonden, maar doet ook alle zyne Vaartuigen wape nen, en houdt by de Catholyke Prinfen fterk aan, op dat zy bun! best met Hem doenom de oogmerken van den vyand van het Christendom te verydelen. VRANKRYK. Parys den 9. Mey. Het proces der Jefuiten over de Wisfelbrieven van Pater de la Vaiette is gisteren uitge wezen. Volgens het vonnis zyn die Eerwaardige Paters verwezen, om aan den Heer Liorcy van Lion, die de eenigfte is, welke zyn klachten heelt durven inbrengen, de 1,500,ocolivresdie zy fchuldig waren te betalen, en daarenboven 50,000 kroonen om hem de fchade te vergoe den die hy geleden heefc door het bankroetdat hy heeft moeten maken, doordien de eerstgenoemde hem niet op zyn tyd betaald is geworden: en alzoo zyn. Advokaat zorge gedragen heeft het Hot te onderrichten dat'er noch voor eene vry grootere fomme wisfelbrieven van Pater de la Vaiette by andere te betalen ftondendie alleen naar de ukfpraak van het vonnis wachtedenom hunne pretenfien in te brengen heeft het Parlement bevolendat allede buizen der Sociëteit in Vrankryk 'uitgezonderd de Collegiesgeza- mendlyk, en wel fpeciaalmet of voor hun de Eerwaardige Pater Generaal, die te Romen refideert, dezefom zullen moe ten voldoen. Daarenboven behelst het arrest, dat de Eer waardige Paters zonder uitftel quitantie zullen loonen van de wisfebrieven van Pater de ia Vaiettevan welke in het Proces gemeldrword, dat hunne Procureurs in Vrank- ryk dezelve voldaan hebbenen dati zy binnen een jaar en eenen dag de overige wisfelbrieven van Pater de la Vaiet te, die hun zullen vertoond worden, moeten betalen. Eindelyk is aan de Sociëteit en derzelver Leden verboden in 't vervolg eenige koopmanfehap te dryvenzoo dat deze aaak op eene wyze, die voor de Jefuiten gansch niet den 21. Mey. fmakelyk isis uitgewezen. Mtusfchen is het onweder-» fprekelyk bewezen, dat een groot deel der Effeöenvoor welke Pater de la Vaiette deze wisfelbrieven gegeven heeft, op zeevergaan of door deEngelfchen genomen zyn, Versailles, den 7. Mey. Den 5. dezer heeft de Heer Pasfemant de eer gehad aan zyne Majefteitdie zich op het Kafteel de Bellevue bevondaan te bieden een nieu foort van Verrekyker, die zoo te land als ter zee zeer dienftig zyn zal. Dezelve is gemaakt volgens de grondregels van Mr. Dollondzynde niet langer als drie voet, en eene opening van 14 linten in plaats van 7 hebbende; Vannes den 4. Mey. De Hertog d'Auguillon mid" del gevonden hebbende om nieuwe feinen naar Belle-Isle te laten overbrengen, heeft door dat middel verftaan dat de onzen in de affaire van den 23 der gepasfeerde maand veel volk verloren hebben. Men had ons bericht dat de Heer de SainteCroixgevaarlyk gekwetst was; doch zulks is ten eenemaal onwaar. De' Engelfchen hebben ge durende de 5 eerfte dagen na hunne ontfeheping niets ondernomen. Den 29. April op de middag by zeer fti' weder hebben drie hunner Bombardeer-Galjoten de plaats gebombar deerd, doch zonder eenige uitwerking; want zy wer den door de bomben uit deftad zeer ras verfirooid, en van elkandercn gefcheiden. Den 30. yJprilen 1Mey. hebben de onzen de redoute, die de plaats moeten verdedigen, in ftaat gefield en hevig op de vyanden gefchoten .die van hunnen kant des avonds van den 30. in 3 Kolommen verdeeld een piquet van het regiment van Nice aangetast hebben, dat in het Dorp van Rosbosfen geporteerd ftond hetwelk met verlies van 4 Sergeanten en 15 man in goede orde terug getrokken is. Den 2. met het aanbreken van den dag tafte de Heer de Garigue de vyanden te Rosbosfen aanverjoeg hen van daar, en vafte op nieu in dat dorp post. Ondertus-, fchen doet de Heer van St. Croix alle nachten kleine uit vallen, om de vyandelykefchansarbeiders te verontrusten. De Heer de MicbeletLieutenant Generaal en de Heer de CafalCapit. der Grenadiers van Bigorrezyn. aan hunne wonden overleden. GROOT - BRITANNIEN. London, den 15. Mey. Volgens eene Proclamatie des Konings is het Parlement van Ierlanddat tegen den 19. Mey byeen geroepen wastot den 23. Juni opgefchort. De 'Raadsvergaderingen en de conferentien tusfehen 'sKonins Minifters zyn noch zeer menigvuldig, en heb ben alle de vrede ten doelwit, cn om dezelve op een vas ten grond te bouwen, doch deze heilzame zaak blyft noch onder donkere nevelen verborgen. Het Hof heeft noch geene gewichtige tydingen van 't beleg van Belle-Isle ontfangenalleen meldt een brief van een Officier, die in dat beleg dient, en welke den 28. des !avonds om tien uren gedateerd is, "dat de Generaal Hodgfon by de landing onzer troupen Ui dat eiland een manifest uit naam van zyne Grootbritannifcbe Majefteit gepubliceerd had, uit kracht van hetwelke die Gene- raai aan de Inwoonders van het eiland de vryeoeffening van den Godsdiensten bet gerust bezit van hunne goederen, bezittingen en voorrechten beloofde, maar dat de inwoonders, in weerwil van die belofte zich met hunne beste goederen naar 't leger van den Heer de Sr. Croix die 2200 man gereguleerde troupen en even zoo veel militie onder zyn bevel heeft, begeven hadden, zynde dit Corps onder het Kanon van Fort du Palais geretFanoheerd doch zoodra onze troupen naderden was die Generaal met zyn volk binnen de Citadel ge- weken. De onzen hadden de plaats reeds begonnen°te befchietenen gedurende twee dagen was hetvuurzoo der belegerden als der belegeraars zeer hevig geweest, maar het verlies der Engelfchen, federt hunne onrfche- ping tot dien tyd toe, bedroeg niet meer dan 20 man alles,wat de inwoonders aan onze troupen leverden, werd contant betaald, en men dacht eerlang van 't ei- land meefler te zullen zyn. Intusfchen zendt het Gouvernementhetwelk de verove ring van dat eiland zeer ter harte neemt telkens de nodige onderhanden derwaartszynde ren dien einde verfcheide tranfporren van Portsmouth en Plymouth met artillery, ammunitie, levensmiddelen en fourage, alsmede het Regi ment van Old-Buffs en een deel van dat van Erskine derwaarts verf rokken. Met brieven uit Jamaica van den 20. Maart heeft men,

Middelburgsche Courant | 1761 | | pagina 1