No. si- MIDDELBURGSE Dingsdag, Ao. 17 6t; COURANT. den 12. Mey. DUITSLAND. GROOT - BRITANNIFN Slot der bedenkingen op het Pruisjtfche Jcbrift. &c. .e fchryver van het zelve durft zyne Poolfche Maje- J fteit ver wy ten van door zyne eigen fchuld zoo vele onheilen op zyne erflanden gehaald te hebbendoch hoe kon zyne Majefteit de onderdrukking vermyden, die men Hem ledert 4 Jaren aandoet, ten zy by zich door eene lage trouwloosheid by een ieder in verachting had willen brengen, Zyne Majefteit zocht niets als de vredeen verre van iets tegen zyne naburen voorgenomen te hebbenhad hy in 't Jaar 1756. een deel zyner troupen afgedanktom daar door zyne onderdanen te verlichten. De Koning van Pruisfen vraagt hierop den doortocht in Saxenen komt in hetzelve, en neemt alles in bezit, zonder eelti ge reden van zyn misnoegen te gevenof den oorlog te verklarenen na dat hy het kleine legerdat in alle ver haasting in het Campement van Pirna by een gerukt was gebloqueerd had, doet hy eindelyk den voorllag, dat de Koning zyn Traöaat van alliantie met de Keizerin Koningin verlatende zich by de Pruisfilchen zou voe gen om gezamentlyk in de Staten dezer Vorltin te drin gen en den buit te deelen. Doch zyne Majelleit ver wierp met verontwaardiging eene Party, die zoo ftrydig was met zyne grondftellingenen de gevoelens van zyn hart, en dit, zegt de fchryver, heeft den oorlog in zyne Staten gebracht. Zyne Majefteit gevoelt levendig oe fmertenwaar mede deze verderfelyke oorlog zyn volk onderdruktmaar hy zal zich nimmer verwyten dezelve door het opofferen van zymsi goeden naam afgeweerd te hebben, en wie weet zelfs, of zyne Majeltejt door de ze offerbaude zyne Staten zou geredt hebben. Derbalven is het gelukkig voor dien Monarch, dat hy eene zuivre confcientic heeft en verzekerd is van de billykheid zy ner zaak, want hoe zou hy zonder dezen zoeten troost den vreezei yken ftaat waarin Saxen gevallen ligt met zoo groote onderwerping kunnen verdragen te meerdaar hem noch gedreigd word reprefailles te ge bruiken. Helaas wat onheilen kan men noen voegen by die welke dat ongelukkige land reeds ondergaan heeft ten zy men het zelve geheel in asfche wilde leggen, en de inwoonders in koeien moede vermoordenmaar men moet denkendat deze bedreiging niet van zyne Pruis- fifebe Majefteit komt, of dat by zich zal wachten dezel ve ter uitvoer te brengen, want de Geallieerden des Ko- nings kennen tegenwoordig den weg naarBerlyn, en het zal hun niet moejelyk vallen weder derwaarts te gaan en hare Majefteit, de Keizerin van geheei Rusland, heeft verklaard, dat zy op de Pruislifche Staten alle de onhei len zal wreken, die hun Souverain aan Saxen doet ly- den. Indien zyne Pruisfifche Majefteit oprechtelyk naar dei" .„/Ia ir-nivoAUt/v r, /i U.T 4.... J J_J zytïe ondfte Dochter als Lid der Gereformeerde Kerk aan» genomen: maar toen hy in 't vorige Jaar tot het Asfes- De fchryver van het zelve durft zyne Poolfche Muje- foraat van Wetzlar beroepen is, heeft de Katholyke Party fteit verwyten van door zyne eigen fchuld zoo vele van dat Gerichtshof eene formeele relölutie genomen, hem niec als Lid te ontfangen zoo lang hy zich niet verbond zyne twee jongde Dochters Roomschgezind te doen wor den. In 't begin heeft hy de onbilly kheid gezieti, en zich over dezelve by zyne Keizeriyke Maje- Iteit beklaagdals over eene zaak die tegen de wetten van net Keizerryk lïreedmaar alzoo de Roomsgezinde Party van het Gerichtshof te Wetzlar na zyne aankomst aldaar by haren eiscb gebleven is, heeft hy zich eindelyk den 16. November van 't vorige jaar laten overhalenom zyne Vrou en Dochters in Zyn huis op te fluiten en de laatfte van alleChristelyk onderwys ie berooven, ja zelfs den 20. December dezelve naar ecneRoomschgezinde plaatste doen vervoeren, hetwelk zyne Vrou belet heef, met om hulp te fchreeuwen waar door het volk famenrotteen zyn voornemen belet tedoch hy gaat echter voort haar bin nen Wetzlar op te fluiten. Men is nieuwsgierig te vernemen, hoe het Euangcli- fche Corps deze zaak zal opnemen, die zoo veel te ern- ftiger is, om dat de Katholyke Party der kamer van Wetz lar de Autheur van de zaak isen dezelve zoo verre trekt dat zy ftaande houdtdat de Heer Albini geen waardig Lid der Katholyke Party van dat Gerichtshof kan zyn zonder zyne Dochters tot den Roomsgezinden Godsdienst te dwingen. Regenïburg den 3. Mey. Men ziet hier in druk het verhaal, door den Graaf van Totueben aaii hare Keizerl. Maj. van Rusland gefchreven den 15. Oëtober van 't vo rige Jaarrakende het innemen van Berlyn. Men vindt daarin heel andere omftandigheden dan iot biertoe zoo van de Rusfifche als Oostenrykfcbe zyde in 't licht zyn gekomen. Die Generaal verhaalt dan dat de Rus- fen zoo m de verfcheide aanvallen, op die ftad gedaan, als anderzins2ooodooden, 2460 gekwetsfen en 1000 .krygsgevangenen verloren hadden, behalven 30 Officie ren, waar van tien gefneuveld 20 gewondt waren. Gelyk hy voorts Ce dapperheid der Prutsten verheft zoo beklaagt hy zich geweldig over 't gedrag der Cos- tenrykers waaromtrent de volgende woorden de aan- merkelykfte zyn: De Magiftraat van Berlyn ftond ook 50.duizeud Ryksd. toe aan den Oostenrykfcnen Gen. Gra- rSL vail-L^0' 5 die verplicht weid te beloven, dathy de fcherpfte krygstucht zoude in acht nemen. Niettemin vormden de Oostenrykers allerhande pretendent zy wilden hun gantsch Corps in de ftad huisvesten en de - posten in de Saxifche voordeden bezetten enz. Wy wezen hen naar de Capitulatieen verklaarden hun, jdat, zoo de Magiftraat zwarigheid hadde gemaakt, Vrede wenschte, zou hy dan^aden doendie zoo zeer °m d,e du'z* R}'ksd. toe te ftaan wy niet zou- firekken om dezelve te verwyderen of zonder noodza- ondernomen hebben om ze daartoe té noodzaken kelykheid de febade vermenigvuldigen, waarvan men f!1 gaven tevens te kennen, dat, zoo ze weigerig kelykheid de fchade vermenigvuldigenwaarvan men hem de herftelling zal eisfehen want men zal den Koning als Keurvorst van Saxen by de Vrede fchadeloos moeten (lel len geheel Europa zegt heten her Keizerrykde Gua- randeurs der Westphaalfche vrede en de byzondere Ge allieerden van zyne Majefteit zullen zonder dezewezend- lyke voorwaarde nimmer de wapenen neerleggen door dien deze rechtvaardige en edelmoedige Mogendheden het verderf van een Vorst niet zullen duldenwiens Huis altoos verdiensrelyk by 't Vaderland geweest is, en die zich zelve voor het heil van 't Keizerryk en voor de algemeene zaak heeft opgeofferdja niet in verdrukking is, als om dat hy opendyk de onwaardige voorftellen van de vriendl'ehap te verraden en een Traclaat van alli antie te verbreken verworpen heeft. Regensbürg, den 1. Mey. Mevrou Albini heeft hare klachten voor her Euangelisph Corps gebrachtom dat haar man, dieRoomfche Asfesfor is by het Keizeriyke Gerichts hof van Wetzlarha,ar belet hare dochters' in de Gere formeerde Godsdienst op te voeden; en teffens aan 'een Saxisch Minilier alhier 100 gedrukte Exemplaren die een verhaal van de zaak behelzen, toegezondenom aan de Euangelifche Minifters uit te deelen. Het is in het geheele Keizerryk in datfoortvan huwe- lyken tusfehen Perfonen van verfchii)enden Godsdienst ge- bruikelyk, dat de Zoons den Vader, en de Dochters de Moeder volgenwaarom ook de Heer Albini deze ge woonte gevolgd heeft, zoo lang hy Direöeur derKance- lary van den Prins van Hesfen-Reinfels geweest is, zyn- de zyn Zoon in de Roomfche Godsdienst opgebrachten - J 5 tuw tl»- wviLtng, bleven naar de rede te luisteren, daar uit wel vyand- lykheden tusfehen ons en hen konden ontdaan. „Eenter om alle onaangenaamheden voor te komen, ftond men hun eindelyk toedat ze 4 Bataillons van hunne troupen in de Nieuftad mochten leggen mits de beste krygstucht waar te nemen. Doch deze voor waarde is geenzints van hunnen kant vervuld, zoo dat men my telkens Iaftig viel met klachten over hun- ne baldadigheid. In tegendeel hebben de troupen U- wer Maj. bet getuigenis, dat ze overal goede krves- tucht gehouden, en vry meer menfchelykheid dan de Oostenrykers betoond hebben. Wezel, den 1. Mey. Wy bekladen met de grootfte aandoening bet verlies, dat wy lyden door het vertrek van den Heer Cafiella, Lieutenant Generaalen federt 4 laren Commanoant dezer ftad. Die Heer was een recht- fchapen voorftander der burgery, en zyn groot He ver maak om eenen legelyk recht te verfchaffen: ten welken einde hy ingevolge zyner natuurlyke vrien'delykheid en goedheid zich de moeite gaf om alles zelf uit tevorfcheti, dat hem te lichter viel, dewyl hy der Duirfcbe taal mach tig was, waardoor de minde burger en boer aangemoe digd werd om hem in perfoon aan tefpreken. In't kort hy was de befebermer der Weduwen en toevlucht der onderdrukten. London, den 5. Mey., De .Koning heeft den Mar- quis de GranbyLieutenant Generaal van de Artillery, tot Lid van zyn geheimen Raad aangefteld. Ook heefc

Middelburgsche Courant | 1761 | | pagina 1