No. SS- MIDDELBURGSE Donderdag, Ao. *76i< COURANT. den 7. Mey. GROOT - BRIT ANNIEN. ITALIË. VRANKRYK- Vervolg der Brieven van London den 1. Mey. Aanftaanden Zondag zal het Hof den rouw aannemen over den dood van den Hertog van Bourgonaien waartoe de nodige bevelen reeds gegeven zyn. De Leden der twee Kamers van 't Parlementdie by- na geheel op nieuw verkoren zyn zullen den 19. dezer volgens de ordonnantie des Konings, byeen geroepen worden ,niet omovereenige wezendlyke zaak te delibere ren maar alleenlyk pro firmaen om de voorrechten cn het gezag van deze Vergadering te bevestigen. De Raadsvergaderingen ten Hove, en de conferentien tusfchen cic Minilters des Konings worden noch dagelyks jneenigvuldigeren men werkt in dezelve onder anderen aan hei opltellen der inftru&ien en volmachtenwaarme de de Pleit ipotentiarisfen des Konings, die van wegen zy ne Majefteit by het aanftaande Congres tegenwoordig zul len zyn, voorzien moeten worden. Men zegt, dat dit Congres niet voor het midden van Juny geopend zal wor den en dat bebalven de verfcheide gewichtige pointen cv; ons Hof in hetzelve zoo voor zich als hare Geallieer den moet voorfteiien en ftaande houden men ook op zich genomen heeft om eene fchikking ten voordeele van het Hof van lurtn in hetzelve voor te dragen. Indien de teweegredenendezer fchikking goedgekeurd worden, zal 'er voor de rust van Italten niets te vreezen zyn doch zoo niet, is bet zeer waarfchyniykdat dat Hof zich de tydsomftandigheden zal ten nutte maken om hare eige be langen te behartigen, en hare pretenfien te doen gelden. De Prins Galitzin is dagelyks met 's Konings Minifters in Conferentie, en men zegt, dat 'er een fransch Mini. fier uit Farys hier zul komen, om met onze Minillerso ver eenige fchikkingen die het houden van een Congres moeten vooraf gaan, te raadplegen. Doch niet tegenftaande de Oorlogende Mogendheden het befluit genomen hebben om eerlang een Congres re houden, vermindert ech ei ons Hof geenzints de nodige femkkingen, om den Oorlog met macht voort te zetten want men werft dagelyks troupen voor den landdienst en de Zeemacht word allengskens grooter, ja alle zaken fchikken zich tot eene tweede expeditie tegen den vyai a en in Duitsland zuilen de krygsondernemingen ook voort gezet worden. Zyne Majefteit heeft den Heer Slanlev, een der Corn- jnklarisfen van de Admiraliteit benoemd, om gedurende bet Congres zyne belangen aan het Franfche Hof te gaan waarnemen. Het zilverwerk van onze Plenipotentiaris- fen zal kostbaar zynen meer dan 20,000 oneen uitma lten. De Paquetboot the Prince Frederich de laatfte Engcl- fche maal naar Lisbon brengende, is by Vigos door een Fransch Oorlogfcbip van 64 Rukken kanon op ftrand ge jaagd waardoor het fchip aan (lukken gefloten isdoch bet volk en de maal zyn geborgen. Romen, den 13. Btpril. Voorleden maandag hield zy ne Heiligheid confiftorie, in welke de Bisfchoppen van ConcordiaRietiReggio Potenzaen Olmulz voor wettig verklaard werden; waarna zyne Heiligheid den Kardinaal Acciajuoli den mond floot, en hem den tytel gaf van Bisfchop der kerk van onze lieve Vrou van .Etn- ge/o. De Heeren Senzadoni en BulgariniRidders van Mal- tha zyn hier aangekomen, en weder vertrokken, om zich over Civita- veccbia naar Malt ha te begeven. Eer gisteren begaf zich de Aiubasfadeur van die Orde met alle de Riaders naar het Paleis van den Kardinaal Kamerling, alwaar men van gewichtige gebeurtenisfcn fpfakmet welke die Orde fchynt gedreigd te worden alle de Groot- Prioors zyn gedagvaard om de nodige en wettige onder- ftanden in de omllandigheden die men vooruitziette doen. De Ridder Gugiiemi, Kastelein van het Kaftte! van Vnconaheeft van zyne Heiligheid verlof verzocht om zicb naar Maltha te begevenhetwelk hem is'toege- fiaan.eneen groot getal andere Ridders hebben devryheid verkregen om hem te verzeilen. De Ambasladeur van Mfiuha is m het KaReel St. Angelo geweest 0111 de kanon kogels en bomben te bezichtigen, dewelke de Heilige ftoel voor een vedeelte aan die orde heeft toegedaan. Maltha, den 18. Maart. Men gebruikt hier alle no dige voorzorgen voor een onverwacht bezoek der Tur ken, en onze Grootmeeller heeft reeds aan verfcheide iSouverains om hulptroupenbenevens ootrlogs en kfygs- jbehoeftens, laten verzoeken, zullende de Koning der bei- jde Siciiien 4000 man daartoe in gereedheid houden, en men verzekert, dat de Koning van Spanje 36oorlogfche- ,'pen zeilree houdt, om tot onze huip te komen, welke jfebepen met de onzen en de galeien van Genua, Napels, jden Paus en den Koning van Sardinien meer dan genocg- faam zyn om de vyandelyke vloot het hoofd te bieden. Onze Oorlogskommislarisfen hebben aan de ontfangers der Orde te Genua en Venetien bevel gezonden, om geld in de Dank op te nemen, hetwelk betaald zal worden uit de Tax, die op ieder der Kommanderyerï gelegd zal worden. Men wil, dat de Prins van Conti Groot-Priöor van Vrankryk, de Generaal Botta en veie qndere Generaals van rang hier zullen komen om als volontaires te dienen. Parys, den 25. sJprii. Den 9. dezer is in den ouder-" dom van 75 jaren overleden de Hertog van Sullywor- idende in zyne tytels en waardigheden opgevolgd uoor den I Prins Maximiliaan Antonius Mrmand Van Betbuney iSouveram Vorst van Enrichemont en Eois.Belles diede oudfte van het Huis word. Voor eenige dagen viel de Grootmèélter van Vrank rykGraaf van Brionne, van zyn paard, hetwelk fchicn- tig gewotden was, en kwetlte zich zeer gevaarlyk, waarop de Cbirurgyns maandag eene pynelyke operatie aan hein gedaan hebben, waarvan de gevolgen hunne hoop niet beantwoorden. Dingsdag heeft die Prins de Sa cramenten ontfangen, en woensdag is hem door den Ko ning de Survivance van zyne waardigheid van ürootftal- meefter voor zynen Zoon "gegeven: gisteren wanhoopte men aan zyn levendoch tegen den avond fcheen zich eenige flikkering van hoop te vertoonen. Het Proces der Jefuiten word met grooten iëvei'voort gezet zynde her verfchilpunt thans om te weten, of de [Huizen van die Sociëteit maar eén lïghaam uitmakendan wel of ieder van dezelve voor zyne eige fchulden moet inffaah. Volgens het gevoelen oer Advocaten van dete- genparry der Jefuiten blykt het uit het hooge gezag van den Generaal dier Orde, die eigenaar en onbepaalde mce- fter der goederen van alle de, Huizen 111 '1 generaalen van ieder derzelve 111 't byzonder isdat zy maar één lig- baam uitmakenwant hy verkiest ProvincialenRecto ren, Procureurs, en andere bedienücns en Commifen, by Vader, Hoofd, Voogd, Beftierder, Meelter, en onbe paald Souverain is. De Advocaten daarentegen die voor de Jefuiten pleiten en fchryven, eisfehen voor de Huizen der Sociëteit het zelfde recht, als voor de reguliere Abdyen, en andere ryke kloosters, namelyk van ieder op zich zelve te be- ftaan. Het geval dat aanleiding tot dit Proces gegeven heeft is het volgende. Pater de la ValetteProcureur Generaal van het Profesfie Huis van Parys van 'wegens deszelfs goederen en huizen in Fransch America, en vooral van wegen die van Martinico, had in dat eiland verfcheide vaste goederen en effecten gekocht, die hy in Wisfelbrieven op het Profesfie Huis betaalde; doen de remifes die hy her Zy aan geld, her zy aan produéten uit de Mn- tilles naar Parys overzond op dat het Profesfie-Huis deze Wisfelbrieven zou kunnen voldoen, zyn door de Engelfcben onderfcheptof wel in zee vergaanbet- welk oorzaak was, dat toen de brengers der Wisfelbrïe- ven zich by den Procureur van het Profesfie-Huis bega- ven, dezelve deze wisfelbrieven liet Protefteren, zeg- Kende geen loods van Pater de .a Valette ontfangen te hebben om dezelve te kunnen accepteren. Hierop is de zaak voor de rechtbank gebracht, alwaar deProcu- reur veroordeeld is om te betalenalzoo hy geasfoci- n eerde en correspondent van den Procureur van Marti- nico wasdoch men heeft van dit vonnis geappelleerd, en de zaak is voor het Parlement gekomenvoor welke rechtbank thans een der fcbuldeisfchers van Pater de la T^alette verfcheide antwoorden toont van den Pater Generaal der Jefuitenaan wien hy zyne klachten'ge- daan had, en waarin deze Generaal de wettigheid der fcbuld fchynt te erkennen doordien hy in dezelve meldtdat het Pioteslic-Huis van St. Antony verlie- zen gedaan heelt, die hetzelve thans buiten ftaat ftei-

Middelburgsche Courant | 1761 | | pagina 1