No. 35- MIDDELBURGSE Ao. 1761, COURANT, Saturdag, den 21. Maart. I T A L IE. Napels, tien 26. February. Men ziet hier weer een bevel van de Krygskomnrisfarisfenin dato den 18de zer by hetwelke aan alle de voorraadbezorgers en .an dere1 Komjnisfarisfen onzer troupen gelast wordzoodra mogelyk, alle de Vestingen en andere weerbare plaatfeu langs de Garilanen het binnenfte- van 'tK.oningryk.tot aan de grenzen van Calabrien van voorraad te voorzien en Zlilks ook omtrent de Vestingen van Sicilien in acht te nemen. Ingevolge van dien begint men eene menigte van granen op te koopen en uit de groote Arfenaien al le de Artillcry, die in dezelve bewaard' werd te vervoe ren om dezelve op de nodige piaatlèn te brengenook ■word in alle kruidmolens met veei iever gewerkt;en daar zyn reeds meer als 18,000 vaten buskruid naar verfchei- de plaatien vervoerdzoo dat de vrees voor een oorlog in ltalien dagelyks grooter word: maar de negotiatienen bewegingen van zekere Hoven worden zoo geheim behan deld, dat men noch niet weet, van waar het oorlogs vuur het eerst zal uitbarftenmen heeft zelfs reden om te denken, dat onze regeering alleen voorgenomen bgeft vetvverender wyze te werk te gaan hetwelk doet den ken, dat wy tegen machtige vyanden te, doen hebben: ook fpreekt men van zware bezettingen in de Zeeplaatièn van het Komngryk Sicilien te leggen, en dagelyks ver trekken en komen Spaanfche Couriers welk Hof ons meer en meer van hare befeherming verzekert. Met vier vaartuigen, die uit de Levant gekomen zyn heeft men bericht, dat de Turken zich op alle wyzeutot den kryg toerusten, maar dat men niet weet, met wat oogmerk. Intusfcben maken zich alle de Ridders van Maltha, die zich hier bevinden, gereed om op ceeiitc bevel van den Grootmeeller derwaarts te, vertrekken- Romen den 4. Maart. De Kardinaal poleiDeken van het Sacrum Collegium, voor wiens leven men fedett langen tyd is beducht gev. eestis niettegenllaande zyne hoogejaren, (hebbende hy reeds den Uuuerdoin van-90 bereikt) volkomen herileld. De Kardinaal Acciajuoli is uit Genua vertrokkenom zich naar zyn vaaerland Flo rence te begeven. Men is hier zeer verwonderddat zyne Eminentie niet eerst hier komt,om zyne Heiligheid rekenfebap te geven van zyne Nuntiature 111 Portugal die zoo veel geruchts in de waereld gemaakt heeft. Wat de verfchillen met het Hof van Lisbon belangt wy zien met vergenoegen, dat het eerfte vuur van vy- andfehap verflauwt, zoo dat de oneenigheden op het punt liaan van bygelegd te worden hetwelk meft aan de be middeling van Spanje heeft dank ie weten die voorge- flagen heeftdat men de Staten van Portugal byeen zou laten komen,om het verfchilpoint ter hunner bellisfing te Hellen. Eenige brieven van Madrid melden dat zyne KatholykeMajelleit dat Hof grootelyks ontziet,om inge val van oorlog een of- en iefenjief Traöaat met hetzel ve te fluiten. De Sbirrisdie men van hier naar Peruge en Pagna- nia gezonden heefthebben een tronp van meer dan 300 Rovers, die den Kerkelyken Staat door hunne geltadige dieveryen en moorderyen ontrusten verrasten men heeft te Rotozeri de verzamelplaats van hunnen roof ge vonden die onnoemelykc lommen bedraagt. Men heeft in 't laatst der vorige maand begonnen aan het bouwen der haven in den mond van den Tyberin hoop, om in deze Hoofdltad eenige takken van den koop handel te doen herleven. V R A N IC R Y IC- Parys, den 10. Maart. Het is thans zekerdat de Prins van Condé dezen veldtocht weder zal bywoonen zullende zyne Hoogheid den 25. April naar het leger ver trekken. Het Parlement heeft een Proces begonnen tegen den Abt de Brosfestegen wien een decreet van prize de corps gegeven is: doch alzoo hy de vlucht genomen heeft, is by trommelfkig aan alle Gerichtsofficieren bevolen om hem zoo dra hy door een hunner mocht gëvonden worden vast te zetten-, en in de gevankenis van het Hof over te brengen. De fïanfebe Academie was den 7. nademiddag verga derd om een hii in plaats van den Marfchalk Hertog van Belle Isle te kidzenwanneer uit 16. mededingers de Heer Saurin, Scliryver van bes Mosurs du tempsverke ren werd. De Academistendie door verfcheide Souverai- reti van Europa vezocht zynom .hunne i waarnemingen over de pasfage van Venus voorby de zon te doen, zya van alle kanten op weg om zich naar hunne verfcheide deftinatien te begeven. Men blyft noch even Iferk van vrede fpreken, en men wildat de moejoiykheden tusfehen dit en het London. fche Hof ras bygelegd zouden zyn, indien deEngelfchen konden befliiiten, om Guadeloupe aan zyne Allerchriste- 'lykfte Majefteit weder te geven, .doch doordien die Na- tic zeer wel weet, wat voordeel haar dit eiland toebrengt, en wat nadeel het verlies daarvan aan ons Hof, doet, is het te vreezen dat de Engeifehen nimmer zullen toe- flëmmcndat hetzelve zoo licht weder in onze handen komt. Men. zegt, dat zyhe Deen fche Majefteit tien of twaalf fchepeu van Linie aan onzen Koning zal geven, om de zelve by zyne zeemacht te voegen, onder voorwaarde, dat onze Kroon een zekere forn aan Hem zal betalenen dat onzen Monarch zich zal verbinden om den Koning van De nemarken in zyne oude pretenfien op Hamburg by te liaan, ten welken einde de laatstgenoemde Monarch 40,000 Man gereguleerde troupen tot die onderneming gereed heeft. De Hertog van Bourgondien is dezer dagen zeer na aan zyn'dood geweest, maar bevindt ziehzedert gisteren een weinig beter.- ZWEDEN. Stokholm, den 3. Maart. Door het geheime Com- mittéis voorgeflagen' dat gedurende dezen Ryksdaggeene geldfommen zullen ingewilligd worden dan na dat eerst nret hei Commirté zal geraadpleegd zyn zoo over den voorraad der middelen daartoe, als over onvermydelyke geldfommenwant men heeft voorhenen nu en dan on dervonden dat fommige beHuiten der Ryksftendendie niet zonder gereed geld ter uitvoer gebracht konden wor den, ongedaan moeiten blyven, tot dat zaken van min dere aangelegenheiddoch die eerder toegedaan waren bezorgd konden wordentot welke voorflag de Hoog- loffeiyke Rykftendcn den 20. Febr. hunne toeftemming gegeven hadden, op weiken dag ook door deStendenter onderzoek van het voornoemde geheime Commitré een extraö uit het Protocol van den Boeren (landin datoden 19. January,in hunne banden gefield werd, vervattende hetzelve een verzoekom krachtdadige voorzorgen te ge bruiken ten einde de geweldadigdheden te verhinderen die door kleine Rusfifche partyen, en ZweedfcheDirec teurs, in de Parochiën, aan de Rusfifche grenzen liggen de, gepleegd worden. DUITSLAND. Regensburg, den 12. Maart. Den 5. deZer heeft een Corps Pruisfifche troupen den Generaal Kleefeld, die met 1400 Man te Platten geposteerd Hond, aangetast, en tot aait Hoff terug gedrevenwaarop de Pruisfifche Husfaren tot in het Markgraaffchap Bareuth gefiroopt hebben doch weder naar Plauen terug gekeerd zyn. Het hoofdkwartier der Ryksarmee is te Lichtenfelds in het Bisdom Bamberg, cndeszelfs linkervleugel ftrektzich uit tot Kiinigshofenom de bewegingen van den Gene raal Sieburg gade te Baan. De Kooplieden die uit deze en andere Duitfche Sta ten voornemens waren naar de Frankforter Misfe te ver trekken hebben hunne reis uitgefleld, en verzenden hunne koopwaren noch niet, om eerst te zienhoe het met die ftad gaan zaldewyl de Marfchalk van Brogüo aan de Magiftraat derzei ve verklaard heeft, dathy die Stad tot het uitterfte zal verdedigen. Niettegenllaande alle de progresfen der Geallieerden, houdt het Oostenrykfche leger zich noch zeer fiil, en de Marfchalk Daun zal niet voor na Paasfcben uit Wenen vertrekkenzelfs melden de brievendie men van daar ontfaiigtdat voor zyn vertrek noch verfcheide impor tante Artikelen verhandeld moeten wordenom de no dige lommen aan de krygskas te bezorgen. De Generaal Laudohn is is ook noch te Wenen. Intusfchen loopt hier het gerucht, dat de Pruisfifchen in Silefien ook in de beweging beginnen te raken eil dat zy in 't Graaffcbap Glatz reeds eenige Oostenryklcne Bataillons krvgsgevangen gemaakt hebben. De opfland in Hongaryen maakt hier^a'lengskens meer gerucht, en men vindt zelfs Lieden die verzekerendat zy brieven uit Wenen hebben, waarin gemeldt word, dat de Generaal Backow met een talryk Corps uit het Qostenrykfcbe leger gedetacheerd was, cm derwaarts te t

Middelburgsche Courant | 1761 | | pagina 1