<111 No. 31. MIDDELBURGSE^^ A6; 1761 W3 COURANT. Donderdag,' VRANKRYK- Parys, den 28. February. Het aankomen en afzenden van verfcheicte Couriers van en naar vreemde Hoven laat geen twyffel over, of men werkt aan de Vrede onder bemiddeling van zyneCatholyke Majedeitte meer daar de Marquis de GrimaldiMinifter van dat Hof, zyn ver- blyf te Verfailles genomen heeft, waarfchynelykom des te fpoediger de depeches, die hierover aan ncm gezon den worden^ met 's Konings Minifters te kunnen onder zoeken, en de verfchillen tusichen de Hoven van Ver failles en London by te leggen. Het Parlement vaart voort om het Proces van den Heer Mo re au, Priester der Parochie van St. Leu, op te maken, over het weigeren der Sacramenten aan den Overleden Prjefter Bruneten by die gelegenheid is de zaak van den Priefter le Clercq voorzaat van den Heer Moreau die om dezelfde reden gedecreteerd is en zich, gelykhy ,met de vlucht gefalveerd heeft, weder op de been gebracht. De Priester van St. Medatd heefc zich ook eene affai re op den hals gehaald over het weigeren van eene Huw- lyks proclamatie om redenendie geen rapo.rt hebben met de thans zwevende kerkelyke verfchillen. De eigenaars der Aótien op de pachten den 21 eene vergadering gehouden hebbendeom de fömme van het produft der pachten op te maken, heeft men bevonden dat zy in het derde Jaar der pachtenhetwelk het eerlte Jaar der Aótionarisfen isdrie Millioenen fchade geleden hebben. Daarenboven zyn 'er pointen, waarover deAc- tionarisfen met de pachters Generaal verfcbil hebben, al- zoo dezelve fommige zakendie de Aótionarisfen meenen hun 10e te komen, uit het geneele produóf willen aftrek ken: ook weet men niet, of de volgende Jaren gelufcki- eer, dan diezullen zyn, waarom de Dekens geoordeeld hebben, dat het hun voordeliger zou zyn, mdieii de Ko ning de helft van den Intrestdie by hun in de pachten afgedaan heeft, wedernamen hun iè of 2 Percent van hun geld als een vast inkomen gaf, zonder dat zy in 't vervolg iets met de! pachters Generaal te doen hadden zullende hierover eene memorie door den Controlleur Ge neraal aan den Koning overhandigd worden. Prins Xaverius van Saxen heeft zich eenige dagen in cognito onder den naam van den Graaf van de Luusnitz te Verfailles opgehouden en volgens zyne rang en ver dienden ontfangen zynde is hy den 23. naar 't leger te rug gekeerd. Alle de berichten die men uit Spanje ontfangt, be vestigen dat zyne Cathólyke Majedeit geen zin heeft in de Spaanfche Monarchie, en wel licht van dezelve ten voordeele van cén der Prinfen zyne zoonen zal afdand doen. D E N M A R IC Koppenhagen, dm 15. February. DeMagidraatheefc volgens een refcript van zyne Majedeit aan alle de Koop lieden dezer Had bekendgemaakt, dat hy, die van een vreemdeling een plat vaartuig zal koopenóm hout uit Pommeren te halen, eene prtenlie van 4 Ryksd. per last ontfangenen diewelke in eene vreemde Haven een diergelyk vaartuig zal laten bouwenuit de Koninglyke kas 6 Ryksd. per last genieten zal. Indien echter bet vaartuig binnen tien jaren weder aan een vreemdeling verkocht wierd, zal de priem ie moeten terug gegeven worden. Zyne Majedeit is volkomen van zyne beenbreuk her- de ld en verfchynt reeds in 't openbaar. DUITSLAND. Regensburg, den 2. February. Menfpreekt hier veel over de verkiezing van een Keurvorst van Keulenwel ke op den 6. April is vastgefteld en men gelooft, dat ■zulks gelégendhëid tot hevige verfchillen zal gevenvoor al indien het waar is, dat Prins Xaverius van Saxen zoo flerk naar deze waardigheid dingtals de Kardinaal van Beieren, en dat het Franfche Hof den eerden yoorftaat, terwyl de andere zich op het recht van zyn Huis be roept van hetwelke een Prins tot die waardigheid moet gekoren worden indien 'er een is, die de vereischte hoe danigheden heeft. Men zegt, dat Prins Karei van Lotharingen naar de waardigheid vah Groot-Meefter der Teutonifche Orde dingt. De Graaf van ColloredoZoon van den Rykskancelieris benoemd om als Keizcrlyfe MiniÜer by de verkiezing van een Keurvorst tegenwoordig te zyn. Men weet noch niet,wie in den 12. Maart. die Qualiteit by de verkiezing te Munfter, Paderborn en Hildesheim verfchynen zalja zelfs niec of men te Wenen goedvindt, om in de tegenwoordige tydsomffandighedea zulk eene ambasfade te doen. De Rykshofraad heeft zyne Deen fche Majedeitals Her tog van Holfleinmet eeneexecutie-comnusfie tegen den Hertog van Brunswyk Wolfenbuttel belast, om dat eeni ge Munt-Specien van den laatstgenoemdendoor de con tributie gelden in de Ryks-krygskas gekomen zynde, te ligt bevonden werden, waarom men dezelve te Neuren berg geihioltën en tegen goede fpecien verwisfeld heeft, waardoor deKrygskas het zware verlies geleden heefc van r13 Gi. £3 Kreutzersen 2peninngen, de onkosten vau 'c Munten daarby gerekend zynde. Om deze redenen nu gelast de Keizer den voornoemden Monarch om van den Hertog van Wolfenbuttel te eisfeben, dathy deKrygskas binnen den tyd van twee maanden fchadeloos ftelieen indien dit mocht geweigerd wordendoor militaire Execu tie zulks te helpen bevorderenen op zyn tyd onderda nig raport te doen, hoe hy zich van zyne commisfie ge kweten hebbe. Doch men voozietdat de Koning van De nemarken zich om zoo eene geringe zaak aan geenemoe- jelykheden zal bloot (tellente meer, daar men thans ver. neemt, dat zyne Majedeit, toen de Rykshofraad hem in 't jaar 1758 gelast had het Hertogdom Mecklenburg te befebermen, aan den Keizer geantwoord heeft, dat hy als Hertog van Holftein zich daartoe niet machtig genoeg bevond, en dat hy als Koning geene bevelen, van wie bet ook mocht zyn zou afwachten De Oostenrykfche Party verbergt zeer zorgvuldig alle de tydingen van de oorzaken en gevolgen der retraite van het Franfche leger naar Frankfort, hoewel 'er dagelyks Couriers en Estafetten aankomen.- intusfehenis het klaar- blykelyk dat het Operatie-plan hetwelk tusfehen de Fran- fcheti en Oostenrykers was opgeftemddoor deze voor vallen zeer gederangeerd isen de bezorgdheid van den Minifter van Wurtzburg toont genoegdat hy een be. zoek der Pruisfifchcn in het land vtyi zynen Meeleer vreest. De Ryksarmee had eene beweging voorwaarts in Tburin- gen gedaan; maar ziende, wat aldaar omgong endalzy te laat kwam om de Franfchen te onderfteunen heeft zy de party genomen om zich naar Coburg te retireren. Dresden, den 22. February. Een deel der tfoupen die langs de rechter zyde der Elbe kantonneerden, is ter Ünkerzyde getrokkenom het Corps de referve van den Graaf de Maquiredie te Maxen en Dippoldswalde ftaar, te verfterken, en die men denkt, dat op bet punt is om. een kans tegen het voortgerukte Corps van den Generaal Hulfen die zich thans te Freiberg in ee/ie groote zeker heid meent te bevinden, te wagen. De Prüisfifcbiett zyn in Nederfaxen zeer verzaakt, al- zoo zy van daar allé hunne troupen gehaald hebben om uit dezelve het legerdat nu in Thuringen en Helfen land is te formeeren. De Officierendie verlof bekomen hadden komen al- léngskens by hunne Refpective Corpfen terug, alzoo de veldtocht dit jaar anderhalve maand vroeger, als in 't vorige jaarzal geopend worden. De uitwisfeling der Krygsgevangenen zal geen voortgang hebben, offchoon de brieven van Wenen zulks uitdruk- kelyk meldenten minden heeft de Generaal Lascy aan den Graaf van O Donel een bericht van het tegendeel gegeven, en hem verzekerd, dat zulks alleen omtrent de Officieren zal plaats hebben. Men richt hier fterke magazynen open die beter voor zien zynals die der Pruisfifchen te Altenburg en Lom- mat Z. Lipstad, den 28. February. Het Centrum van heC Geallieerde leger, dat uit Prüisflfche én Haftoverfche troupen beftaat, is volgens de laatfte berichten noch tus fehen Fritzlar eu Kas/el, dat federt den 12. dezer maand nauw gebloqueerd gehouden word. De drie Corp fen van den Erfprins, den Generaal Spörken, en den Generaal Luckner daan eenigzints voorwaarts, en bezet ten dap voor dap de posten, die door de Franfehen ver laten wórden. Fuldaalwaar den 2o het hoofdkwartier van den Marfchalk van Broglio wasis thans het hoofd kwartier van den Generaal Lückner, doch niet tegén- ftaande deze fpóedige progresfen, zal het niet wèl moge- lyk zyn tot aan Frankfort door te dringen eer de Fran fchen zich aldaar verfterkt hebben. Intusfchen veroor zaakt Prins Ferdinand die zyne politie aan weerszyde van den Eder blyfe houden door de geftadige verande ringen van zyne ontwerpen groote bekommerdheden aan 0 i

Middelburgsche Courant | 1761 | | pagina 1