MIDDELBURGSE! Ao; 176ft COURANT, $Jo. 10. Donderdag, den 22. January: S P A N J E N. Madrid, den 20. December. De laatfte briefen uit Lisbon melden dat onze Ambasfadeur eindelyk van de koorts geheel bevrydt isdie hem daags na zyn aankomst overvallen had doch het is te vreezen, dat hy gedu. rende zyn verblyf aldaar niet vele gezonde dagen hebben Zalom dat by in eene geltadige eenzaamheid moet leven want de Portugeefche Adeldie noch versch in geheugen heeft, hoe zeer zy gelaakt werd om dat zy te veel by den Ambasfadeur van Vrankryk gekomen was, heeftbe- flotenom zonder uitdrukkelyk bevel noch by önzén Af gezant nog by eenig ander Minister te verfchynen zoo dat men nimmer het huis van eenen Minifter, wiens Meester een bloedverwant van den Portugeefchen Mo- harch is, zoo ledig gezieu heeft. De Graaf van Oeyras is de eenigfteoie hem bezocht heeftzoo wel geduren de zyne ziekteals thansmaar de overige van die Fa milie hebben dat voorbeeld niet gevolgd, waarom dever dere Auel zulks ook niet heeft durven wagen. Den 1. dezer maand is weder een Schip met iti Jefui ten van Para te Lisbon aangekomen, zynde4derzeive op reis geftorvenfes van hun zyn in den tooren van St. Jutiaan in een akelig hol opgeüoten en men heeft 10 an dere in de gevankenisfen van ^Izeytam geplaatstdrie hebben de Orde verlaten en de overige 92 zyn aan boord van een Deensch Schip gebrachtom naar Civita Vecchia te vertrekken. Men had, in 't begin der vervolging m Portugal tegen dat Genootfchap gedachtdat de Jefuiten uit onze lan den in de Westindien ook ras op ontboden zouden zyn geweestmaar ons Hof was veel te doorziende dan dat het de zaken niet eerst nauwkeurig zou onderzoeken, waarom men den Generaal Zewallos derwaarts zond om de Staat der zaken na te vorfcben want alzoo men alles, wat te Lisbon aangaande de Jefuiten gemeldr werd, niet onwaar kon noemenwas het ten uiterfte voorzich tig een Generaal derwaarts te zenden, die hen tot hun plicht kon brengen. Men weet echter rot noch toe niet rechtwat bericht ons Miniflerie dienaangaande ontfan gen heeft, offchoon de volgende brief de zaken eenig- Zints fchynt op te helderenwelke door den Generaal Zewalks in het Dorp van St. Franfois de Borgia op den 26. November 1759. aan Don Gitsmanie Seviile gefehre- ven is. Wat onze zaken aanbelangthet is niet mogelyk in g een kleinen omtrek van een blief hieromtrent nauwkeurig bericht te gevenwaarom ik U alleen in 't kort zal zeggenal wat gy nodig hebt om daarvan een recht denkbeeld te maken. Toen ik in dezè Misfien aankwamwaren 'cr veledtii- zenden Indianen door de Gebergtens en vlaktens van dit grooie land verfpreidt hetwelk de Portugeefche Commisfaris tot een vo.orwendfel gebruikte, om Colo- ma niet over te gevendenkendedat het niet mo- gelyk was al dit volk weder te vergaderenmaar door de Jefuiten, die derwaarts gezonden zyn, is men zulks binnen een jaar tyds te bovengekomen, van welk geval ik een nauwkeurig verhaal aan myn Hof gedaan heb, hetwelk rny echter noch geene nadere bevelen gezonden heeftwaarfchynelyk door gewichtige za- ken, die intusfcher. in Europa zullen voorgevallen zyn, daarin belet zynde. „Men heeft onwederfprekelyke bewyzen van de'011- trouwheid der Portugeefen, en van de getrouwheid en liefdemet welke de Jefuiten van dit Landfchap den Koning gediend hebben ,niettegenflaande Gy van hunne Vyanden recht het tegendeel zult gehoord heb- ben. De Arme Indianen, die ik op myne aankomst in de grootfte verwarringen zelfs in een ftaat van wanhoop gevonden heb door de kwade behandelingen die men omtrent hen gebruikt heeftzyn allengs kens tot bedaren gebracht door de zachtzinnigheid met welke ik hen behandeld heb, zoo dat de Koning thans in alleswat zyn Koninglykcn dienst belangt, volkomen ftaat op hen kan makenen ik heb het ge- noegen van verzekerd te zyndat ingeval van oor- log met eettige andere Provincie, zy hunne levens voor zyne Majefteit zullen opofferen, Dit tis al wat ik U in 't algemeen kan zeggen. VRANKRYK. P^rys, dén 12. January. Voorleden Vrydag hebben «eJkgmers van 't Parlementqffchoon de Pairs niet tegen» woordig Waretlallé zaken by de hand genomeneveri als of zy zich in hetzelve bevonden, en hunne delibera- tien gisteren en heden voortgezet, ten einde Commisfaris» fen te benoemen tot het opftellen der vertogendie'zy een parig befloten hebben aan den Koning te overhandigen betreffende het oogmerk hunner Vergadering die op den 28. dezer zal gehouden worden; Het Huwelyk van den Prins van Roban Guimenee mtt Mademoifelle de Soubife zal overmorgen te Verfaiiles vol trokken wordenzynde alle de Prinfen van den bloede by die plechtigheid genodigd. In het vorige Jaar zyn in deze Hoofdftad 18,446 Perfo- nen geftorven, en 19,058 geboren, belopendehet getal der Vondelingen op 5264; GROOT -BRITANNIEN. London, den 16. January. Den 13, hebben deLords voor de eerftemaal de Bill geiezen om de Zeemilitie, ter- wyl ze aan land is, te beteugelenen bet Huis der Ge- meentens heeft de Bill vastgefteld, om twaalfMillioenen by wyze van Annuïteitenbenevens eene Lotery te lichten* waarvan de intrest betaald zal worden uit het recht van. drie fchelliugen voor ieder vat bier, na eerst in de Bilt eerie claufe gevoegd te hebben om den {uitvoer van het bier uit dit koningryk te bevorderen. Den 14. werd doof het Hoogerhuis deze Bill voor dé eerftemaal gelezenen het Huis der Gemeentens befloot in een Committéom verfcheide lommen gelds toe té ftaan die te famen 116,000 Pond. ft. zullen uitmaken* omhet- geen aan eenige nieuwe rechtendie in de laatfte dri« jaren van Koning George den II opgericht zynont breekt, re voldoen. Men verzekert, dat het Parlement in 't laatst vari dé aanftaande maand zal gefcheiden worden en dat men aanftonds tot het verkiezen van een nieu Parlement tre den zal. Het Fregat des Konings the Unicom gènaamdvaii 28 ft. kanonheeft zich den 8 dezer maand meefter gemaakt van het Franlche Fregat La Vestale van 30 ft. kanon en 220 Man na een hevig gevecht van anderhalfuur, in hetwelk de Kapitein van the Unicom met 5 Man van zyn Volk gedoodt werd, waarop de Lieutenant het be vel op zich genomenen zynprys te Plymouth opgebracht heeft. Oek heeft the Unicom voor bare aankomst te Ply mouth het Fregat thé Sea-horjè uit handen der Franfchen geredt, die hetzelve na een gevecht van 4 uren aan boord geklampt haddenwaarom het zeer befchadigd met het eerstgenoemde in Plymouth is ingelopen om zichteher- ftellen. Ook is door het Fregat des Koningsthe Swai/owden 10. dezer te Plythouth Opgebracht een Kaper van St. Malo, ia Valeur genaamdvoerende vier Metaleen f4 fteenftuk- ken, en 28 Man. Daarentegen verneemt men, dat de Franfche Kapers federt 5 weken 20 van onze Virginifche fchepenmet tabak geladengenomen hebben. De Koning heeft aan den Generaal Boscawen Broeder van den Overledenen Admiraal, het regiment Gailifche Fufeliers in Duitsland van den overledenen Generaal Hus- ke gegeven, de Admiraal Hawke zal del vlag voereri van den Admiraal Boscawenmet zyn Brevet van Lieu- tenant Generaal der Zeemacht, en de Admiraal Pocock zal het Kommando voeren over 's Konings vloot op de Franfche kust. Men heeft berichtdat eenige der Franfche Oorlogfche- pendie in de Vilane gebloqueerd zyn geweestmiddel ge vonden hebben, om onder begunftiging van den nachten zware mist vandaar te ontfpappen en dat de Rot alLouis van 116 ft, kanon met 6 Fregatten uit Brest is onder zeil gegaan, welke fommige willendat een gedeelte van onze Koopvaardy-Vlootdie naar America gedestilleerd is, zullen traöen op te lichten: doch andere vermoeden^at zy naar Martinico gedestineerd zyn. Ook voegt men 'er hydat dit Esquader het Fregat tbe Sea-horfe aangetast hebbendede Admiraal Hawke op 't geluid van 't gefchut het anker gelicht had, en in zee geftoken was; en na dé Vyanden achterhaald te hebben hem drie Fregatten ont nomen had en reeds met le Roial Louis handgemeen was, toeft de Officier yau th Sea-borfe dié dit bericht ge- Hec geruebt Van Vrede blyfe hier noch ftand hotiden en men verzekertdat de Marfchalk van Soubife een det Gevolmachtigden is tot een Vredes-Congresen zyne in- ftruftien dien aangaande reeds ontfangen heeft.

Middelburgsche Courant | 1761 | | pagina 1