Nd MIDDELBURGSE Saturdagi 'Ao. 1761 COURAN T. den 10. January: vrankryk:. Versaili.es den 27. December. De Huwelyken van den Prins van Condé en de Princesfe da Carignan en van den Prins van Guimené met de Princesfe van Sou- bife zullen in 't kort voltrokken worden. De Hertog van Bourgogne is op nieu in den gevaarlykflen ftaat, beginnende weder te braken, en zware toevallen van koortze te krygen. Men had een van 's Konings Lyf- guarde, die voorgaf verfcheide geheimen der natuur]yke Geneeskunde te bezitten, by hem toegelaten, doch na een naauwkeurig onderzoek heeft hy verklaard, dat hy in den ftaat, waarinde jonge Prins zich bevond, niets dorst ondernemen en dat men niets van zyne Geneesmid delen kon hopen, zoolang die Hertog aan brakingen on derhevig was. De Koning heeft de Graven van Tournon, Roquefewl- Je en Chateau-Leger tot Admiraals aangefteld. Men zegtdat het Hof bedoren heeft een groot deel Mond- en Krygsbehoeftens benevens 4000 uitgelezene Mannen naar Martinico te zenden om dat eiland tegen de ondernemingen der Engelfchen te dekken. BOHEMEN. Praag den 27. December. De branddie 's nachts tus - fchen den 16 en 17. alhier in het hooimagazyn ont ftaan is, heeft.niet alleen dat gebouwgeheel in asfche gelegdmaar ook de Keizerlyke Manegeverfcheidefande- re huizen en veel timmerhout verteerd. Onder andere Zaken is eene groote menigte Uniformes, die aldaar be waard werden, vernield, en de Oostenrykfche Ruitery ïn Saxen die hare meeste Fouragie uit dit Magazyn kreeg, zal thans genoodzaakt zyn dezelve uit een ander gedeelte van dit Koningryk te zoeken. Intusfchen is het zeer gelukkig geweest, dat de wind de vlammen naar de buiten zyde der ftad dreef, want anders zou de fcha- de noch vry grooter geweest zyn. Men denktdat de Brand ontftaan is, doordien het Hooi by nat Weder op gedadn zynde aan 'c broejtn geraakt is. Volgens buitenlandfcbe papieren zou in Saxen groot gebrek aan Fouragieen het meel binnen Dresden zeer duur zyn, doch in tegendeel kan men verzekeren, dat dit Jaar zoo wel het hooi als de haver, gerst ftrooen alles, wat de troupen nodig hebben, doch in 't byzon- der het koorn hier zoo overvloedig, en de Elbe zoo vry is om hetzelve te vervoerendat men onze troupen ge- makkelyk van toevoer voorzien kanwant die rivier is zoo wel omtrent Radeberg als in de Lausnitz door onze troupen zoo bezet, dat wy niets van de vyanden te vree zen hebben. Wel is waar, dat 10 Batallons en 3 regi menten Curasfiers uit Saxen op marsch gegaan zyn; doch dit is niet uitgebrek aan leeftocht, maar alieen om dat men dezelve in den kan doen dienen. Ons Hof ziende, dat zyne Majefteit de Koning van Pruisfen het eene regiment voor en het andere na tot hulp der Geallieerden afzendtbeeft befloten 10 Bataillons en 3 regimenten Ruitery benevens eenige Esquadrons Hus- faren en lichte Saxifche troupen onder den Generaal Quarco af te zenden, om zich te Eifenach by den Prins Xaverius te voegen, en met de Rykstroupen enWurtem- bergers de bewegingen der Pruisfifchen gade te flaan, en hunne oogmerken te verydelen. Politz den 23. December. Nauwlyks waren de Oos- tenrykcrs op marsch gegaan om de winterkwartieren te betrekken, of de Pruisfifchen hebben naar den kant van Waldenburg eene beweging gemaaktwaardoor de Ge neraal Landohn verplicht is geworden zyne troupen op bare oude posten te doen komen om te zien wat het oogmerk van den Generaal Goltze zydie de ftad Lands hut met een-talryk Guarnifoen bezet heeft, en fterk werft om de regimenten voltallig te maken. Het gebrek aan leeftocht is zeer groot in Silefienen vooral hebben de Oostenrykfche troupen gebrek aan vleescb. Rudolf Choteck Prefident der Financiende Graaf vaR Daun Prefident der Oorlogzakenen de Prins van Lich- tenftein Generaal en Chef van 't leger. Dresden, den 24. December. Het Corps van den Graaf de Maquire, dat tot noch toe te\Dippoldswalde geftaan heeft, is voor eenige dagen op marsch gegaanterwyl een an der Detachement uit het Oostenrykfche leger naar Hoff getrokken is; doch niemand weet, wat het oogmerk van deze bewegingen zy, Het is echter zeker, dat men in dit jaarfaifoen de troupen niet nodeloos zal afmatten doch de tyd zal alles leeren hoewel het zou kunnen zyndatjdic alleenlyk uit voorzorg gefchiedtwant de Oostenrykfche troupen, die aan de rechterzyde van de Elbe liggen, zyn gekantonneerden houden zich zeer ftij. Regensburg, den 1. January. De Minifters der Sta ten van den Beierfchen Kreitz hebben eindelyk eené onderhandeling gehad over het Keizerlyk Refcnpt van den 4. Decemberwaarby de Stenden vermaand worden hunne troupen zonder eenig uitftel te kleeden en te re- cruterende meeste Stemmen waren gunftig voor het Keizerlyke Hofmaar alzoo de Keurvorst van Beieren verklaard heeftdat hy geene recruten leveren zal voor Maart aanftaandegelooft men niet, dat de andere Sta ten ook grooten haast zullen maken. Ook verneemt men onder de hand dat hare Keizerly ke Majesteit, om de Ryksarmee niet geheel buiten ftaat te ftellen van iets te kunnen uitvoeren befloten heeft deze troupen van fchoenen te voorzien op voorwaarde dat de Staten haar beloven by vervolg van tyd deze 011- - kosten goed te zullen doen. Volgens de brieven van Wenen fpreekt men aldaar veel van eene verandering in het Minifterie, die met dit nieuwe jaar gemaakt zou worden; en in't byzonder dat de Financiezaken aan de Graven van KaunitzDaun en Haugwitzen aan de Barons van BlumegenBorié ea Stapau zouden toevertrouwd wordenen dat de Heer de Koenig, Secretaris van dat Departement zou zyn; en de waardigheid van Kancelier van Bohemen fcbikt men voor den Grave van Choteck, in plaats van den Graaf van Haugwitz. De Oostenrykers hebben weder een aanmerkelyk Ma gazyn' te Leutomischl door denbrand verloren. De Baron van Gemmingen heeft den 29. der vorige maand in de Ryksvergadering eene zeer gewichtige Me morie tegen de Keizerlyke Patenten van den ]8. ]uly, en het Commisfie-decreet van den 1. Augustus ingcbraht, welke hy reeds den 6. November aan den Minifter van Mentz had overgegeven om ter tafel gebracht te worden, doch die, zoo door het overlyden van zyne Groot-Bri- taunifche Majesteitals onder andere voorwendfelenzulks telkens verfchoven heeft, waarom de Heer vanGemmin- by de eerfte eene tweede Memorie gevoegd heeft, omtrek van Éger tot beter gebruik ;Sen °y ^.e in welke hy de onrechtvaardigheid van deze weigering aantoonten het Direftorium van Mentz waarfchouwt dat zulks gewichtige gevolgen zal hebbenen dat zyneBri- tannifche Majesteit op zyn tyd hiervan eene billyke voldoe ning za! eisfchen. N B. Den Inhoud der eerfte Memorie fparen ivy boor eene volgende gelegenheid. Brieven van göederhana uit Wenen melden, dat de Franfche Minifter van dat Hof de 24,000 Man bulptrou- pen, die in het traóiaat geftipuleerd zyn, geeischt had: dat hierover den 13. der vorige maand twee groote con- ferentien gehouden zvn en alzoo in de eerfte na rypö overweging bevonden was, dat men niet in ftaat was aan dezen eisch te voldoen, had men den FranfchenMinifter by de tweede toegelaten, na 't eindigen van welke onder de Lieden van rang een gemompel van een aanftaande Vre- des-congres ontftaan waS. Bareuth den 28. December. Men heeft hier voor omtrent 8 dagen een voorval gehad dat den natuurkundi gen eenige opmerking zal doen makenen het gemeen ge voelen omtrent de oorzaak van den Donder fchynt tegen tefpreken, wantterdier tyd viel hier eene zware Sneeuw, waarop eensklaps een hevig {onweder van Donder enBlix- em ontftont, waardoor twee Dorpendie dicht byl deze Stad gelegen waren, geheel inasfche gelegdjzjm- FIanover, den 26. December. Volgens 't verhaal der Franfche Deferteuts, die uit Gottingen komen, regeren thans vele ziektens onder de Bezetting, 't welke gedeel- telyk' wel aan 't Wedermaar voornamelyk aan het moe- DUITSLAND.1 Wenen, den 25. December. Men verneemtdat het r*°f een geheimen Staatsraad der Monarchie zal oprichten, Jn welke hunne Keizerlyke Majefteitende voorzitting aan 2'ch zullen houden. Verder zal in het Minifterie de vol gende verandering gemaakt wordende Graaf van Kau- zal eerfte Minifter der Publyke zaken zynde Graafi raslige water, en het flednte vleesch, hetwelkdejfoldatea

Middelburgsche Courant | 1761 | | pagina 1