No. 154. MIDDELBURGSE Ao. 176a; COURANt Dingsdag, den 23. December. ITALIË. fve van weerskanten tc bepalen: zelfs fchynt 'net, dat dit oivtENden 25. November. De Kardinaal Spinola reeds gefebiedt zy, alzoo men van Praag melar, dat het heeft eene geheime Auciientie byzyne Heiligheid ge- Gostetiryklehe leger dezelve reeds begint te betrekker; noch langs don geheimen rrap willen toelaten omdat Hyize^e brieven, dat het Pruisfifcne leger de winteikwar- alle zvne aandacht aan de overwegingen en berichten van '5,ier?" bcrrokkcn beeft, en dat de ftad Meisfetl tot het den Kardinaal heeft willen vei leenen. Voor 't overige (hoofdkwartier van zyne Majefleit beftemd isen men weet men niet, boe hei met die 2aak ihiar, offchoon'™^ er j dat de beide Partyen hunne redenen heb- -men wil dat de Genutefen zeer hoofdig zyn, en dat' en om l'e banden tot deze fchikking te leenen, deOos- nten hier niet gezind is om eenige rechter, te laten va- tenrvkers om de bezitting van Dresden te behouden, en de Konmg om de handen ruimer te hebben, ten einde het Geallieerde legér te kunnen byftaan, hetwelk, zoo men verzekert, noch een gewichtigen ilag in'toog heelt y ren. De Napelfche Post heeft gisteren brieven medegebracht, weike meldendat het Engelsch Esquader voortgaat al daar -e kruisfen* nietregeullaandc het herhaald verzoek, eer hetzelve de noodige rust zal gaan nemen dat men aan den Bevelhebber van die Vloot gedaan heeft om zich van de Kusten te verwyderen. De ünderfco- ning van S'cilien heeft de verzochte inftruflien ontfan- gèn omtrent het gedrag, dat ny met de'Engelfchen moet hondenindien zy in Palermo en Mesfma wilden binnen loopen 't t.een men niet twyfelt, dat zy gedurende het ruwe jaarfaifoen zullen trachten te doen; als wanneer de ze zaak zeer eriticq zal worden, en men begint reeds van ae gevolgen te lpreken. V R A N K R V K- Havre de Gracf., dan 14. December. Men heeft hier de mond zoo vol van de Expeditiedie de Engel fchen voorgenomen hebben en de groote voorbereidfe- lendie zy daartoe maken, dat de inbeelding het minfte voorwerp, dat zich in zee vertoont, voor de wezendlyke Vloot doet aanzien, gelyk noch gisteren bleektoen drie Engelfche Fregatten, en even zoo vele Kitfen, die men aldaar ontdekte, voor de voorhoede van die Vloot aange zien werden 3 maar deze fctiepen hebben zich alleen ver loond en zyn hier voorby gezeild. Men fchryft uit Brest, dat de toerusting, die aldaar gemaakt wordbykans in gereedheid isen dat men de drie Fregatten verwachte die onder den Heer Macarti van Martinique naar St. Domingo gezeild zyti om koopgoederen in te nemen en dezelve naar Vrank »yk over te voeren. DUITSLAND. Dresden den 3. DecemberDe Koning van Pruis fen, ziende de vruchteloosheid van ons langer te ontrus ten heeft zyne voornemens veranderd en alle nodige fcbikkingen gemaaktom met een zwaar Corps in Tbu ringen te dringen, alwaar men zegt, dat het reeds 14,000 Man Perk is, waarom aan de Ryksarmee bevel gezon den is om zich tegen die onderneming aan te kanten. De brieven uit'Poien melden, dat niet tegengaande het vast befluit, dat men genomen had, om het Rusfifcbe leger in de vyande'yke Staten te laten overwinteren, zuiks by gebrek van eene vaste flad onmogelyk was, die men flaat gemaakt had om voor het eindigen van den Veldtocht te bezitten ,door Custrin of Glogau te vermee- fteren en van dezelve eene wapenplaats te makenwaar om de groote Armee naar de Weichfel op marsch ge gaan is. Rf.gensburg den r. December. Daar zyn hier brie ven uit Saxen, die van eene gewichtige omflandigheid by de laaUte opeisfching van Dresden gewag makehnti- melyk, dat de Oo-tenrykfche Generaliteit, en de Mini- fiers van het Hof van Warfchaudie zich binnen Dres In de laatfte Euangelifche Vergadering is de Keurvor- ftelyke Saxifche Minifter voornemens geweest eenelnter- cesfie-brief aan zyne Keizerlyke Majefleit te fchryventen voordeele dei Proteftantfche Gemeente te Heimkircbendie door den Baron van Stekingen vervolgd word maar alzoo de Baron van Geminingen door den nieuwen Koning van Engeland noch niet gewettigd was, en het dusfeheen, duC men deze zaak thans zocht voor te fiellen om de ftem van Hanover uit te iluitenhebben eenige weimenende Mini- fiers goedgevonden om niet op de Vergadering te verfeby- nen, en dus dit oogmerk, hetgeen zy in tyds ontdekt hadden, te verydeien waarom zy ook onder hun beflo- ten hebben geene Euangelifche Conferentie by te woonen, voor dat de Heer van Gemmingen op nieu gewettigd is. Deze Minifter heeft zoo min als de Heer dePlotho federt vier Postdagen brieven ontfangenwant de Posten uit Neder-Saxen komen zeer irregulier, gelyk ook federt ee- nigen tyd die van Boven-Saxenhet geen de reden iswaar om alle de tydingen uit de beide legers zoo onzeker zyn. Fulda, den 2. December. De Franfche troupen die niet verre van deze Stad kantonneerdenzyn opeen- maal opgebroken en hebben haren marsch .op'nieu na; r Hesfenland genomenen her detachement, dat binnen deze Stad ligtmaakt zich ook marscbvaardig. Desniet- tegenftaande word tot oprichting van een groot Magazyn op den weg van hier naar Herschfeld veel haver en hooy byeen gebracht. Voor't overige heeft men narichtdat te Smalkalden en Vnchca Saxifche troüpen liggen en dat in de laatsgenoemde Stad het hoofdkwartier zal opgericht worden. Frankfort, den 13, December. Het gerucht heeft reeds eenigen tyd geloopen, dat de Graaf van Sr.Germain den Franfchen dienst zou verlaten maar men heeft zulks niet willen geloven tot dat men als nu daarvan ten vol len overtuigd is geworden, zynde zyne Excellentie reeds op weg naar Koppenhagen en zyne Gemalin te Arnhem om hem te volgen. Ook heeft die Graaf, eer hy den Franfchen dienst verlaten heeft, de Ridder-Orde van het Cordon Bleu aan zyne allerchristelykfte Majefleit terug gezonden. De Hertog van Wimembergisden 30. der vorige maand van dim[tad naar Stut gard gekeerden zyn Corpsdat federt den 1. dezer in Franfchen dienst ftaat, ontfong den 5. dezer bevel om den marsch naar llmenau te ne men, doch heeft zulks niet eer als op den 8. kunnen vol voeren alzoo do flechte wegen en de overftroming der rivieren zulks verhinderd hebben. Hanover, den 10. December. De laatfte berichten, die men hier van ons leger onder bevel van Prins Ferdrnand heeft, melden, dat een deel van hetzelve wegens het flechte Weder de k antonneringskwartieren betrokken den bevonden, ziende, dat de Stad voor geen tweede-heeftdoch dat echter Gottingen r.och ingefloten gehou- bombardering bevrydt zou kunnen blyven indien dejden word. Wat den toeftand der Inwoonders aldaar Koning volgens de Opeisfching zou te werk gaan, aan (aangaat, dezelve is bykans onbefchryfelykwant het ont- zyne Majelleit_ zouden voorgefteld hebben, ont aan deze breekt hun niet alleen aan vuur, maar ook aan levens- fiad de Neutraliteit toe te ftaau» maar dat die Monarch middelen; en die het vermogen noch heeft om hout te dit voorftel afgeflagenen daarentegen eene (lilftand van kdopenkrygt voor 100 Daalders naauwlyks zooveel, wapenen tusfehen de be;de legers had aangeboden waar- als voorheen voor 10 Daalders, en her brood wordt ook A -1 „U Generaliteit zich verbonden had met; zoo duur, dat men voor eene hongersnood begint tevre- zyne Majefleit m onderhandeling te treden. Deze brie- zen alzoo onze Lieden, die voor de Stad liggen, het ven melden verderdat een Saxifch Minifter naar Leip- water hebben weten af te leiden, waardoor de moolens lig vertrokken is om met zyne Majefteir over de voor--onbruikbaar zyn. Eenige burgers hebben verzocht van waarde van dezen ftilftand te handelen. Eenige Lieden daar te vertrekken, hetgeen hun in 't begin werd toe- merken dit aan, als eene voorbode van een Generaal geftaan, maar zy zvn thans genoodzaakt daar te blyven, Congres, van hetwelkede grond teLeipfig zal gelegd wor- en hun noodlot benevens de verdere Ingezetenen te bly ven maar anderedenken dat deze onderhandelingen alleen ven afwachten, des men hen alle zeer beklaagt, en ver tot oogmerk hebbenom de gerustheid der winte1 kwartie- langr te weten hoe het met de blocquade af za' loopen. ?en aan de beide legers in Saxen te bezorgenen dezel- De vyanden hebben by onze Generaliteit veiiof gevraagd

Middelburgsche Courant | 1760 | | pagina 1