r£o. ijés COURANT. No. 148. MIDDELBURGSE Dingsdag, den 9. December. N E M A R IC. D E DUITSLAND. ZWEDEN. mag aflopengelyk wy dan ook inniglyk wenfchen, en stokholm, den 18. November. Men ziet thans de re-: ^en Almacbiigen God aanroepen, dat Vrede en rust denvoering in druk, welkedoordeu Burgermeefterde-i°P eene roepryke wyze voor het Ryk herfteid worden zer Stad den Heer Gustaaf Kier man, ais Spreker der Burgery tot zyne Majefteit gehouden is, zynde van den volgenden inhoud. Grootmachtige en Allergenadigste Koning. Daar de Burgerftand op UwerMajefteits voor afgegane ge nadige Samenroeping het voorrecht heeft van zich voor uwenthroon te mogen verzamelenzoo bedient zich de zelve van deze zoo plechtige gelegenheid om hunne on derdanige eerbied voor uwen Koninglyken dierbaren Per- foonen plichtfchuldige erkentelykheid voor uwe Vader- lyke voorzorg omtrent dit Ryk en deszelfs onderdanen door eene plechtige verzekering te vernieuwenmet het redelyke voornemen om op dezen Ryksdag uwe Maje fteit met getrouwen raad te hulp te komen. De algemeene onrust en verwoefting, waaronder hetgroot- en uwe Majefteit met .denzelfden buitenlaudfchen roem als uweglorieryke Voorvaderen, denfcepterzwaajen mag. Als dan kunnen door de genade en zegen Gods de ge breken des Ryks verbeterdhet getal des Volks vermeer derd, en het land, wanneer zich meer handen by den ploeg en landbouw voegentot groorer voorfpoed en aan zien gebracht worden, terwyl zich de Boerenftand in uwer Koninglyke Majefteit genadige genegenheid en liefde alleronderdanigst beveelt. brief van Koppenhagen, den 21. Extr'aEl uit November. "Ik melde U heden eene bedroefde tyding, wanton- ze dierbare Monarch den 18 dezer 's avonds tegen ftedeel van Europa noch zacht,hebben zonder gevoelige ge- j» vyf uren van de jacht op het üot Jagersburg, omtrent volgen voor alt Ryk en deszelfs onderdanen niet kunnen af-j» een myl van hier gelegen, terug komende, en willen- lopen maar de betrachting van de aloude eer en gerechtig-de van't paardftygen, had het ongeluk van met den heden des Ryks hebben onsaanleiding gegeven,omaan deal-j» linker voet uit de rtygbeugel ceflippen, en hierom op gemeene Oorlogs onrusten nader deel te nemen, alsvoori» den rechter willende fteunen den zeiven een handbreed een Volk, wiens welvaren best in rust en vrede gezocht;» en behouden kan wordente wenfchen geweest ware. Intusfchen is hierdoor uw gewichtig Kocinglyk Ampt kommerlyker, en de Regerings-last zwaarder om te_ dra gen geworden, waarom de onderdanige leveren drift van "uwe Burgerftand verdubbeld word, om naar hun uiterfte vermogen alles, dat tot verfterking van de aanzienelyk- heid de Eer en zekerheid des Ryks mocht werden voor- geflagen, toe te ftemmen. onder de kuit midden door te breken. De Kamerheer en ftalmeefter van Brockenhuus vong zyne Majefteit noch op in 'i vallen, en verhinderde daardoor, dat de gebrokene ftukken niet door het Vlees heenkwa- menmen bracht den Koning terftond naar zyn ver- trek en te bedde, en /iet door de by de hand zynde wondheelders het been ineenzetten, zonder dat zyne Majefteit eenig betminfte ongeduld of pynelyk gezicht toonde. Intusfchen zy de Allerhoogfte gedanktdat Eene reine liefde voor den Koning en het Vaderlandkzal.» wonde by het onderzoek niet gevaarlyk bevonden den Burgerftand in hunne overleggingen begeleiden del» is, en dat men geen den minften fplinter heeft kun- boogbeid des Konings, de rechten des Ryks en de wel-j» nen gewaar worden ftaande de wonde thans zeer ge- vaard van alle inwoonders zal dezelve tot een richtfooer'» wenfcht zonder de minfieontftekingzwelling of wond- ky alle de befluiten ftrekken de eensgezindheid zal het ze-'» koortië, zoo dat men buiten verdere toevallen hoop kerfte middel zyn om alle zwarigheden te overwinnen, enj» hecf' onzen genadigen en beminden Monarch eerlang alsdan houden wy ons verzekerd, dat onder den Godlykenf» 'n volkomene gezondheid weder binnen deze hoofdftad - - te zjen< zegen het hooge en wichtige oogmerkom het welke te bevorderen eene verzameling der Steuden noodzakelyk was, bereikt zal worden. Vervolgens hield de Spreker van den Boerenftand, Olof JJakanfon genaamd, de volgende aanfpraak. Grootmachtige en Allergenadigste Koning, Voor uwer Koninglyke Majefteits hoogen Throon ver- De Franfchen hebben in het Casfelfche meer dan 500 fchynt de Boerenftand in de diepfte eerbied en alleronder- wagens gc-eischt, waarom men hoop fchepr, dat die vy- danigfte gehoorzaamheid, rekenende het onder eene der anden wel licht eerlang het Hesfifche verlaten zullen, voo.naamfte zaken van hunne tydelyke gelukzaligheid,! Lisvits by Rostock, den 22. Novembur. Na dat de dat het uwe Majefteit, en HoogstSeszelifs Gemalinne,'Overlfe van Beijing vernomen had, dat de Zweeden lierke benevens het geheele Koninglyke Huis 111 een wenfchely- Patrouillesin het Mecklenburgfchezonden detacheerdehy Wolfenruttel, den 17. November. Heden is de Hes fifche Guardedie eeuigen tyd te Lunenburg gelegen heeft, hier aangekomen. b ken welftand aantreft Uwe Koninglyke Majefteit, doorwien federt de laatfte vergadering der Rykftenden uit Vaderlyke tederheid tot bewaring van den welvaard des Ryks en van het alge meene Wezenen tot befcherming van de vryheid en zekerheid van een ieder in't byzonderalles in't werk ge field is, heeft daardoor alle zyne getrouwe onderdanen, en onder dezelve den Boerenftand tot de levendigfte en alleronderdanigfte dankzeggingen verbondengelyk wy dezelve ook voor uwe voeten ter nederleggen._ Onder anderen hebben wy een merkwaardig, aange naam, en ontfehatbaar kenmerk van uwer Majefteits ge nadige voorzorg en tedere liefde voor de verbetering en aanwasiuwer onderdanen; namelyk dat in de voorheen on bebouwde landen of de zoo genaamde Lapmarken onder uwer Majefteits aanmoediging,thans boeren en akkerlie den woonendie ook nu op dezen ryksdag voor de eer- ftemaal federt het begin der waereld hunne gevolmachtig den gezonden hebben. Hoe aangenaam en heuchelyk zou het niet zynindien wy noch verder ons lieve Vaderland door verbetering der woeftenyenmoerasfen en lage plaatfen vermeerderd en vergroot mochten zien. De Boerenftand verzekert uwe Majefteit op het oivder- danigfte, dat zy by deze Algemeene Ryksdag in alle hun ne verrichtingen en overleggingen de eer des grooten Gods, de hoogheid en voorfpoed van uwe Majefteit, en het daaraan onverbrekelyk verknochte welzyn van het Ryk tot een onveranderlyk doelwit zullen hebben. Intusfchen verwachten wy van den hand des Allerhoog- ften hulp en zegen op dat alles in zachtmoedigheid en «enigheid tot bereiking' van het bovengenoemde doelwit den 10 dezer eenige manfebap derwaarts waarop dé Zweedfche Major Scbwartz met sooMan naar Wismar trokdoch liet 260 Man benevens een kanon in Teszini. Hiervan aan den Overften van Belling kondfehap gedaan zyndemarfebeerde hy derwaartsen achterhaalde heil by Zamevausalwaar het tot een gevecht kwamen offchoon de Vyanden zich dapper verdedigden, werden zy echter genoodzaakt om alle het geweer te ftrvken waardoor wy 5 Officieren260 Man en 50 Husfaren 'krygs- gevangen maakten. Wy hadden ook gaarneden Majoor Scnwartz in banden gekregen doch dezelve des nachts met 200 Man uitDamgarte verfterkt zynde, ontkwam zulks door zyne overmacht met verlies van 30 Man waartegen hy onzen Ritmeester Rulhman benevens 8 Husfaren gevangen nam. Thans ftaat de Heer van Belling hieromftreeks en houdt de ganfche Trebel bezetwaardoor den Vyanden niet alleen de toevoer uit het Mecklenburgfchej benomenmaar ook zyne recru-» tering en remontering verhinderd is. Maagdeburg, den 27.November. Men verneemt uit Saxen dat toen de Generaal Lieutenant van Hulfen met een Corps naar Chemnitz marcheerdede zoogenaam de Ryksarmeezonder zyne aankomst af te wachtendes nachts van den 21. met zulk een fpoed naar Zwickau re tireerde, dar de Husfaren die dezelve vervolgden, niet meer als 2 Officieren en 60 Gemeenen krygsgevangen ge maakt hebben. In Silefien hebben de Oostenrykers Landshut verlaten, en de Generaal van Goltze heeft hetzelve in bezit geno men. Maagdebürg, den 29. NovemberDe marsch, die door den Generaal van Hulfen den 21. gedaan is, heeft

Middelburgsche Courant | 1760 | | pagina 1