A. No. 146, Ijl MIDDELBURGSE W^f! Donderdag, Aö< I7&r' W COURANT. den 4. December. «Wal™ S P A N J E N. Madrid, den4. November. Den 28. der vorige maand zyn in Cadix aangekomen de drie fchepen Notre Dti me de la Conceptïon el Ja jon en el Sant Rapbaëlko mende het eerlte van Carthagenahet tweede uit de Ha vana, en het derdè van Val-Pardijb in de Zuidzee, hetwelk van daar met het Schip el Sant Spiridión vertrok- kendoch naar 17 dagen zeilens door het zware Weder van hetzelve gefcheiden wasdeze fehepen brengen zoo voor rekening van onzen Souverain als van de Kooplieden met zich twee millioenen 40615 Piasters in Gouden Zilver 5210 Centners Cacao 3060 Centners koper 520 Centners tin, 62806 Ponden Cochenille11378 Ponden dito, 230144 Ponden China China niet beste eene groote met nigte SuikerIndigoLeerPerufche Wol j en an dere zakem Het fchipdat de Compagnie van Maragndn uit China heeft afgevaardigd,, is in de Taag aangekomen met een Cargazoendat op 1200,000 Crufados gefchat word. Ook heeft men door een fchip, dat in de Baai van TousJ'aint is aangekomentyding ontfangen van den dood van den Marquis Labradio, Onderkoning van Brafilien. Het Portugeefche Hof heeft uit Goa tydingen ontfan gen die noch niet publyk gemaakt zynwaarom men vreestdat het gerucht waar isdat de Maratten met de Portngeefen Haags geweest zynen de overwinning bekomen hebben dat zy hierop Goa belegerd hadden en hetzelve zoo nauw inlluitendat het te duchten zy, dat zy reeds meefter van die plaats zyn. VRANKRYK- Versailles den 21. November. De Koning heeft den Ierfchen Heer O Düne tot zyuen Minifter in Portugal aangelleld. Door den Krygsraad, die te Croipc gehouden is, om den Kapitein van het regiment Bourbondie het bevel op het eiland Dumet gevoerd beefr, in rechten te onderzoe ken is die Officier veroordeeld om onthalst te worden na eerst van zyn Adel ontzet te zyn, alzoo bewezen is, dat die lafhartige aan boord der Engelfchen geweest was, en aldaar de capitulatie, die nimmer het licht heelt mo gen zien alleen opgemaakt had. De Staat van den Hertog van Bourgogne word niet be ter men zocht gisteren dien Prins op nieu aan het ge bruiken der Geiiemelk te gewennen maar hy heeft ze niet kunnen verduwenwant eenigen tyd na dat hy dezelve gedronken had kwam ze gekappeld te voorfehyn en heden heeft hy Linzenpap met brood gegetenhet welk hem beter bekomen is. De Prins Bislchop van Luik heeft den Heer van Dyk, Zynen Minifter en die van den Keurvorst van Beieren by dit Hof, van zyne waardigheid afgezet en hem den fleu- tel als Kamerling, waarmede hy hem verfierd had, ont nomen Drie Officieren zyn door Lettres de Cachet in drie ver- fcheide Citadellen gezet, dewylze tegen 'sKoningsgebod grof fpel gefpeeld hadden. De Graaf van Beaujeu, is aan dewaterzuchtte Gene- ve, werwaarts by zich begeven had om den Heer Tron- chin over zyne ziekte te raadplegen, overleden. Het Parlement van Grenoble aan de brieven des Ko nings, waarbyhun bevolen was het Ediöen de Declaratie van Zyne Majefteit in de voorledene maand February aan gaande de derde twintigfte te regiftreren', niet gehoorzaamd, maar daarentegen dikwils herhaaldeIvertogenjdaaromtrent gedaan hebbende, is aan den Heer deMarcieuxLieute. nant Generaal Kommandant in Daupbiné, bevel gezonden zich in het Parlement te begevenen dit EdiQ benevens die Declaratie te doen regiftrerenhetwelk ook ter uit voer gebracht is, en de Leden hebben anders niet ge daan, als gelyk in de andere Parlementen zich teabfen- teerenzvnde niemand by de regiftrering tegenwoordig, nis de Prefident, dc Procureur Generaal, de Griffier, en de Bediendens, die met den Heer Marcieux gekomen waren. Parys, den 22. November. De Koninglyke Academie derjnferiptien heeft bekend gemaakt, dat de Prys van d t jaardie tot onderwerp had, //- at gedachten de Egyp te» aren van Txphon hadden, en of men hem op de ge- denkftukkken kon kennen aan de eigenjchappendie hem ioegefchreven wordenaan den Heer Frederik Samuel Schmidt van Bern ,Correfpondent van die Academie, en Lid van die te Beieren en Lucquesals ook der Sociëteit der Oudheden te London is toegewezen. Deze Prvs is de vierde, die deze Geleerde fchoon noch zeer jongzynde, over de Egyptifche Oudheden behaald heeft. BOHEMEN. Praag den 20. November. De Generaal O Donel is tot Capitein Generaal van de Oostenrykfche Nederlanden in plaats van den overledenen Generaal Luckes aange lleld de Generaal Wied tot Kommandant van deze Stad en Gouverneur van Bobemen. De Generaal Neubof is Kommandant van Tirol geworden en de Prins van Lö- wenftetn tot Generaal der Ruitery in het Corps van den Genei'aalLaudohn. Men wildat alle deze veranderingen gel'chiedt zyn om de goede harmonie onder de bevel heb, bende Generaals van ons leger te herftellen. Zyne Pruislifche Majefteit heeft wel aan den eenen kant zyne troupen van Dresden laten aftrekken maar fchyut van den anderen kant befloten te hebben voort te rukken, om zyn oogmerk op die Stad ter uitvoer te bren gen, alzoo zyn legerbuiten dien geen onderhoud zal kun nen vindendewyl aan de beneden Elbe geen voorraad meer te vinden is. Intusfchen hoopt men, dat deKeizer- lyke Koninglyke Armee [binnen weinige dagen zich in ftaat bevinden zal niet alleen om alle zyne oogmerken te ver- vdelenmaar ook de Reiidentie ftad Dresden in volle ze. kerheid. te ftellem In den omtrek van Nieuburg zyn 3600 Man Pruisfi, fclie Krygsgevangenen en 72 Officieren naar Wenen en herwaarts gebracht, daarentegen;: beftaan onze gedoodde gevangene: en gewondde Generaals, voor zoo veel men weer, in de volgenden 3 Generaal Majors5 Kolonels, 1 Lieutenant Kolonel en 2 Majors gefneuveld 2 Lieute- nants Veldmarfchalken 1 Generaal; Major en 1 Kolonel gevangenen behalven den Veldmarfchalk Daun2 Ge neraal Veldtuigmeeftersdrie Veldmarfchalk-Lieutenants, t Generaal der Ruitery, 5 Kolonels, 5 Lieutenant-Ko- lonels, 4 Majors, en 2 voorname Volontairengewondt. DUITSLAND. WeneN den 19: November. Men heeftofn de On kosten van van den Oorlog goed te maken, aan alle de GemeentensStamhuizen en Broederfcbappen in de Sta ten van Oostenryk door eene nieuwe ordonnantie eene Taxatie uitgefchreven waarby onder bedreiging van Exe cutie ,eene aanmerkelyke onderftand voor de aanftaande maand betaald moet worden waaraan de Burgery van de ze ftad alleen voor haar aandeel meer dan 200,000 gl. moet opbrengen. De Generaal Campitelli is met 7 regimenten uit het Corps van den Generaal Laudohn naar Saxen gemarcheerd, om den Generaal Daun te verflerken. De Pruislifche Generaal Goltze is met zyn Corps by Breslau aangekomen, en alzoo hetzelve naauwlyks 10,000 Man fterk is, en daarenboven veel in dezen veldtocht geleden heeft, hebben de Pruisfifchen zich in de Dorpen, rondom die ftad gecantonneerd. De Generaal Veldtuig- meefter Baron van Laudohn ftond den 14. noch te Kunt- zendorf tusfeben Cozel en Ober-Glogauwaaruit blykt dat de eerstgenoemde Vesting noch geblocqueerd word gehoudenterwyl de Generaal Woljersdorf de Vesting Schweidnitz obferveert. Leipzig, den 17. November. De nieefte gekwetften die zich hier bevinden, zyn weder byna herfteld: maar men wil, dat een deel van het Torgaufche Lazareth her waarts vervoerd zal worden, alzoo de gekwetften aldaar veel te eng gehuisvest zyn. Voor zoo veel men van de beide legers weet, ftaahzy bvna als in den vorigen winter, zynde alleen de Postvau Maxen fterker bezet, om dat zyne Pruislifche Majefteit zich aan dezelve het meefte laat gelegen liggen intus fchen wil men dat Hoogstdeszelfs troupen van Dresden naar Meisfen en zoo zommige willen zelfs tot aan Nos- len terug getrokken zyn. Zoo dit waar iszou daaruit blyken dat de Rusfen, gelyk men verzekert, op nieu een inval in de Brandenburgfehe landen ondernomen hebben: ook zegt men, dat de Keizerlyke Armee eene verfterking van eenige 1000 Man uit het Corps van den Generaal Laudohn verwacht. Het Corps van den Hertog van Wurtemberg ftaat noch in en omtrent Weimar. Het Hoofdkwartier van de Ryks- armee is in Cbemnilzen de troupen uit dat leger hebben de kantonnerings kwartieren tusfchetl Zwickau, Chenï- nitz, en Hertzberg betrokken. nnrmfr

Middelburgsche Courant | 1760 | | pagina 1