No. 140. MIDDELBURGSE Donderdag, Ao. 17^0, COURANT. den 20. November. VRANKRYK- Pakys, den 11. November. Men heeft uit Liquesin Ne- der-Picardiendat de donder des nachts tusfchenden 27 en 28. der vorige maand op de Parochie kerk van die plaats gevallen is, verfcheide muuren gefcheurd heeft en den toren doen fchudden en zelfs een der Pilaren van de kerk byna doen vallen zynde de meefte glazen ge broken doch anders geene fchade gefchiedt. Volgens het nieuwe plan van Financie zullen 'er niet meer dan 4 Pachters-Generaal blyven. De banken van Venetien, Genua, en Hamburg zullen borg blyven voor het Fonds der onkosten van den volgenden Veldtocht, en volgens deze fchikkingen heeft zyne Majefteitaan den Marfchalk van Broglio bevel gezondenom deComribu- tiendie in het Halberftadfche gelicht zyn, te gebruiken lot het herftellen van de lichte troupen. Men heeft tyding, dat de Graaf van Srainville in het Keurvorftendom Hanover eenen inval gedaan, en uit dat landfchap zware contributien getrokken heeft. GROOT - BRITANNIEN. Londonden 14. November. Dagelyks worden noch Adresfen van roubeklag en gelukwenfchingaan zyne Ma jefteit overhandigd, en de Koning heeft den Generaal vyn Fluntzingdon tot Opperftalmeefter in plaats van den Graaf Gcnverdie eene gewichtiger bediening zal krygen aan- gefteld. Men wil dat de Graaf van Tempte tot Ondei*- koning van Ierland in plaats van den Hertog van Bedford benoemd zal wordenen men fpreekt ook van verfchei de andere veranderingen. Men weet met zekerheiddat in dd. nodige fommen voor den dienst van 't volgende jaar reeds voorzien is, want de Liedendie zich verbonden hebben om twaalf milljoenen daartoe te fchietenhebben hun contract voor eenige dagen reeds ondertekend. Een gedeelte van de bezetting te Gibralter had eene famenzweering gemaakt om zich van die plaats meefter te makenfeven derzelve hadden een fchrift getekend om alle de overigen van de bezetting, die weigeren zou den om in het Complot te treden te vermoorden doch de zaak werd door ben der Soldaten, die met weerzin getekend hadontdekten het geheele voornemen aan de Officieren bekend gemaakt. Men heeft aan den Gou verneur van Gibraltar en aan' den Admiraal Saunders in- flruétien gezondenhoe zy zich in die zaak te gedra gen hebben. Des avonds van den 12. dezer kwam een Bode van den Generaal York uit den Haag met het groote nieuws, dat den 10. dezer des morgens ten 6 uren een Courier uit Maagdeburg aldaar was aangekomen, met de gewich tige tyding, dat de Koning van Pruisfen op den 3. dezer by Torgau eene volkomene overwinning over het geheele Oostenrykfche leger onder den Marfchalk Daun behaald had. Hetzelfde bericht werd door een Pruisfiscb Courier aan den Baron van Knipbaufenen den Heer Mitchel, Minifters van zyne Pruisfifche Majefteit aan dit Hof, ge bracht, en gisteren werd het kanon van 't Park gelost en des avonds over die zaak algemeene vreugde bedre den. Lord George Sackville, die gedacht had weer ten Hove te mogen verfchynenheeft verbod gekregen zich aldaar immer te vertoonen. Daarentegen is de Graaf Ma~ rifebal, een Schotfcbe Lord, die verfcheide jaren aan 't Hof van Berlyn heeft doorgebracht, zoo by onzen Ko ning als zyne Minifters, zeer wel ontfangen. Ook heeft de Koning Sir Harry Er skin e in den rang van Major Generaal by het leger herfteld, hebbende hy die waardig heid verloren, door zich in 't jaar 1756 in het Parlement tegjm het invoeren van de Hanoverfcheen Hesfifche trou pen in dit Koningryk aan te kanten, hetwelk hy gedaan had om den Generaal Hudzon en Barrington te believen. Zyne Majefteir heeft hem het 67 regiment in plaats van Lord Cavendisb gegevendie het 34 in plaats van den Graaf van Effingbam krygen zalzynde de laatfte door zyne Majefteit tot Kolonel van de eerfte Compagnie Gra- nadiei-Gttarde te paard in plaats van den Overledenen Generaal Onslow aangefteld. Gisteren was het Hof ongemeen talryk wordende de Koning door den hnogen en iaagen Adel met de overwinning van zyne Pruisfifche Majefteit geluk ge- wenschr, en des avonds werd te St. James groote Raads vergadering gehouden waarin de aaufpraak opgefield Werd, met dewelke zyne Majefteit den 18. dezer hét Parlement zal openen. Brieven uit de Westindien meldendat het kruisfen van de Franfche Kapers aldaar ras een einde zal nemen alzoo verfcheide Vrybuiters van Martinico door onze Oor- logfchepen genomen warendie zoo nauwkeurig op de zelve pasten, dat de Franfchen federt .2 maanden in dat waereldsdeel niet meer dan twee zeer kleine fcheepjesen van weinig waardy genomen hadden. Zyne Majefteit heeft aan de Pages van den overleden Koning een penfioen van 100 Guinees toegelegd, totdat 'er in het Keurvorftendom Hanover eenige Ampten voor hun zullen openvallen. Men zegt, dat de onkosten van de waskaarfen, lam pen en flambouwen, die in de Abdy van Westmunfter,en van daar tot aan 't paleisby 's Konings begrafenis gebruikt zyn, 1000 Pond. bedragen, en dat de geheele uitgaaf 111 50,000 Pond. beftaat. DUITSLAND. Weenen, den 6. November. Heden namiddag heeft de Heer Rothfchutz. Kolonel en Generaal-Aide de Camp, vooruitgereden door 22 Postillonsde tyding gebracht van het geluk der Keizerlyke wapenen door het op den 3. de zer tegen den Koning van Pruisfen behaalde voordeel. Men weet noch geene byzonderhedendan alleen, dat de Koning den eersten aanval met zyne geheele leger macht gedaan en de flag van twee tor 7 uren geduurd 'heeftwanneerdePruisfifchen, die van alle kanten op de deonzen aangevallen waren, doch overal metde grootstedap- perheid ontfangen werden, hun het Slagveld lieten behou den, en terug trokken. Onze Ruitery, die gedurende den geheelen Veldflag fich naar gewoonte manmoedig gedragen heeft, deed den vyand noch veel afbreuk by den aftochtons verlies is grootmaar dat der Pruisfifchen veel grooter, en verfcheide onzer Generaals zyn gekwetst. Op het vertrek van den bovengenoemden Heer Rothfchutz, die van het Slagveld afgezonden was, had men reeds3000 gevangenen, waar onder de Generaals Finkettflein en Bulow De Graaf van Daun heeft een musketfehoot in zyn voet bekomen, doch men hoopt, dat dezelve niet gevaarlyk zal zyn, fchoonze zoo zwaar is, dat de Marfchalk, niet meer te paard kunnende ftygen verplicht geweest is zich buiten het leger te laten vervoerenen het kom- mando aan den HeerODonelGeneraal der Ruitery, ovet te geven. Ily heeft echter, hoewel, in haast, eenige wei nige regels aan h unne Keizerlyke Majefteiten gefchreven in welke hy meldt, dat het gevecht een der bloedigfte van dezen geheelen Oorlog geweest zy. Leipsig, den 4. November. Wy zyn federt den 3r. der vorige maand op nieu in Pruisfifche macht, en onze vorige Kommandant de Heer Keiler bekleedt tot ons groot genoegen weder dien Zelfden post. Zoo dra den 31. de naricht aankwam, dat een aan- merkelyk getal Pruisfifche troupen tegen deze ftad in [aantocht was, verliet onze bezetting onder den Overften Stutzer dezelve met aiien fpoed, na dat hy eerst de poor ten gefloten en de fleutels met zich genomen haddoch de Pruisfifchen openden de Pieterspoort door eenige Ka- nonfehotenen 10 Bataillons en even zoo vele Esqua- drons rukten door dezelve fn de ftadwordende by de Burgers ingekwartierdmaar zy vertrokken den anderen dag verder naar 'sKonings leger, latende niet meerman- fchap hierals tot bezetting der posten noodig was. Doch Hiertegen (taande alle deze onlusten en onheilen des Oor- logs is hier en in geheel Saxen op den laatften der vorige maand het Reformatie-Feest, dat door den Keurvorst Jo- han George den II. ingefteid is, gevierd, zynde de texten genomen uit Hebreen 13. f 9. 1 Johann. 2. f 24,25. 2 Iimoth. 4. f 1-8. en Lucas 13. f i-t2* Sedert dat dePruisfifchen weder in'r bezit vandezeStad zynis uit naam van zyne Pruisfifche Majefteit bevel ge geven, dat alle en een ieder, 't zy Raadsperzonen Kooplieden of andere Inwoonders, welk van wegen den Oorlog van hier vertrokken zynop ftraf' van Koning- lyke ongenade weder In de Stad moeten komenmet bedreiging, dat, zulks niet gefehieJende, de bloedver- wanten der vluchtelingen zulks zullen moeten boeten." Daarenboven worden ook op nieuw zware leveringen uit- gefchreven. Uit bet Hooftkwartier der Ryks-drmde te Mit- wfida den 5. November. Door een Officier die gisteren van vtegen dea Generaal Lascv aan den Prins

Middelburgsche Courant | 1760 | | pagina 1