courant. No. 95: MIDDELBURGSE Donderdag; Ao. 1^66; den 7. Augustus V R A N IC R Y K- Parys, den 26. July. De Koning heeft aan den Kapitein Bernard de Paimpol voor zyne kloekmoedige da den ter Zee een Degen geichonken, en aan den Graaf de Rannes, Gouverneur van de ftadenhet kasteel Alenion, de bevelbrieven in die quaütcit afgevaardigd. Den 20. dezer is in het Dorp Monfermeil in den ou derdom van 103 jaren overleden Marie 1'Enfant, We duwe van den Hovenier Sebastiaan Milon. Een Kapitein van een Engelsch Oorlogfchip, onlangs van Gibraltar te Lisfabon aangekomenmeldtdat Üe Gouverneur van die plaats, volgens gewoontelandwaarts- in hebbende willen rydenom de lucht te fcheppendoor de Spaanfche wacht hierin verhinderd, en genoodzaakt geweest was om terug te keeren, welk voorval aanlei ding tot vele redeneringen geeft. GROOT -BRITANNIEN. London den 1. Augustus. Onlangs zyn aanmerkelyke fommen gelds, ter betalïnge der troupenen der Onderftanden aan 's Konings Geallieerden, naar Duitsland gezonden. De Baron de Kniphaufen extraordinaris Envoye van den Koning van Pruisfen en de Graaf de FuentesAm- basfadeur van Spanjen, hebbenna elk den 28. van de voorledene maand door Couriers eenige depeches van hun ne Souverainen ontfangen te hebben, den inhoud daar van aan 's Konings Minifters medegedeeld. Voor eenige dagen was hier een gerucht verfpreidt zoo godloos als ongegrond als of de pest in het hospitaal van St. Thomas te Sóutbwark was uitgebroken, en dat; verfcheide perfouen aan die befmetting geftorven waren: doch het Gouvernement werd ras onderricht van de vals heid van het gerucht; en heeft door ecne onder Eede gedaane declaratie van alle Doftoren Chirurgyns en Apothekers het Gemeen de vrees benomen en overtuigd dat dit bericht geen den minden grond heeft, ja dat zelfs in het voorzeide hospitaal geenedan gewoonlyke ziek- tens regeren. Men verneemt, dat de Admiraal Hawke den Admiraal Boscawen aan de Franfche kust zal aflosfen. Den 28. heeft het Oorlogfchip the Dragon, dat met anderen by Port-Louis kruistejacht gemaakt op een ryk Fransch fchip, dat dicht by die plaats de rivier op zeiide: de bat teryen aan den ingang verhinderden de Boten om hetzelve te vervolgen; maar Kapitein Hervey drong met Bet Oorlogfchip door', en befchoot eene batterye, verdreef de Franfchen van hun gefchut, en wierp het wachthuis omver: 's nachts landde hy met eenige manfehap j enby het aanbreken van den dag overrompelde hy 20 Man van de Wacht, fmeet hunne fnaphar.en in Zee, verbrandde her Wachthuis, nadat hy alle de Ammunitie uit het zelve genomen had, en zond zyne booten om het vervolg de fchip op te brengendoch hetzelve was op ftrand ge dreven waarom zy het vemie'denj en verbrandden en alleen 4 barken en 30 ICrygsgevangenen met zich voerden. De Engelfche Snaauw the Charming Bettyvan London naar Mallaga gaande, is door een FranfcheGaley geno- en in Carthagena opbebracht. De Franfche Kapi tein had de wreedheid om den Engelfchen Kapitein in Bukken te laten fnyden den Bootsman te laten geesfelen en al het volk op de verfcnrikkelykfte wyze te laten mis handelen. DUITSLAND. Wenen, den 23. July. De Kolonel Churfeldis aan den Prins van Tweebruggen terug gezondenen hederê is een Courier van den Generaal Draskowitz die zyü Hoofdkwartier te Coritau heeftmet de tyding aangeko men, dat onze troupen's nachts tusfehen den 21 en 22. zonder merkelyk verlies de loopgraven voor Glatz geo pend hadden. De Rusfen naderen Silelien met groote fchreden. Breslau, den 17. July. Zyne Koninglyke Hoogheid Prins Hendnk heeft by de inrukking van een Corps zy- ner troupen in Polen uit naam van zyne Majesteit den Koning van Pruisfen de genoemde Republykde Heeren Magnaten, en alle overige Inwoonderen, door eene afgekondigde Declaratie, op het vriendeiykfte laten waarfchouwen datoffchoon mogelyk eenige omftan- digheden konden voorvallen, by welke de troupen on der zyn bevel, het zy om de vyanden af te weeren of te vervolgenzich niet zouden konnen onthouden om op de grenfen en het gebied der Republyk te komen hy echter hoopte en. zich verzekerd hield, dat de Edele Po'olfche Natie zich hiertegen niet verzetten zou, te meer, wanneer zy betrachten, dat aan den eenen kant de vyanden van den Koning zynen Broeder, en in 'c byzonder de Rusfifche troupen federt 4 jaren haar be hendig verblyf aidaar genomen haddennietregenftaande volgens het tra&aat van Wehla geene vyanden van het Huis van Brandenburg den doortocht door Polen mag toegedaan worden, maar ook aan den anderen kantdoor datzelf de trabiaatdit Huis een altoos durend recht heeft, om zyne troupen door het gebied der Republyk Polen te la ten irekken, behalven Mat|dit|voornOemde eeuwige ver bond, en het ware intrest der Republyk, dezelve toe een werkefyken byftand van het Huis Brandenburg ver bindt. Verder betuigt zyne Hoogheid in die Declaratie^ dat hy zoo wel als zyne Koninglyke Majesteit van Pruis fen niets meerder wenscht, als de goede vfiendfehap met de Republyk te onderhouden en dies zoo veel mogelyk alles zal myden, wat tot krenking derzelve zou kun nen (Irekkenen alle levensmiddelen of andere zaken die door de troupen mochten geëischt wordenmet con tant geld betalen zalop dat de Inwoonders me: genoe gen de leveringen zouden doen. Frankfort, den 29. July. Het leger van den Mar- fchalk de Brogüo was des avonds van den 27. te Listen vyfmylen van Kasfel naar'den kant van Corbach. Het Corps de Rcfcrve van den Ridder Muis was dien zelfden dag te Brielmershiim aan dé Diemeieen klein myl be neden Warburg, vyf mylen van Listen. Het blykt uit den marsch van dit Corps, dat het naar Paderborn trekten den _weg over Warburg zal némenom het Corps der Geallieerdendat door de Generaal Spörken gecommandeerd word, en reeds over de Diemei twee mylen van Warburg zal getrokken Zyn, te ontrusten. Van Coblentz meldt men dat het nieu opgericht Muntwezen aldaar onder de verllandige Direétië van den Heer Meydinger in een zeer goéden (laat isen dat al daar niet dan nieuwe Munten gezien wórden hamelvk heeie, halve en Quart-Ryksdaalders, heele en halve Kop- ftükken en kleine Speciendie men aldaar Dryers noemt, alle van zulk een gehaltais volgens de Oosten- rykfche en Beierfche Conventie zyn móet. Keulen, den r. Augustus. Alle de berichten uit Saxen (temmen hierin overeen, dat de Piuisfifcben door de over macht van den Marfchalk Daun genoodzaakt geweest z) hde aan de ovérzyde der Eibe te trekkenhier door de communicatie met Dresden open was geraakt, zoo dat de Koning van Pruisfen gedwongen zyn zat Zyn ontwerp te verlaten, vooral, om dat de Marfchalk den 20. nieu-- we troupenen ailerleifoort van verfrisfingen binnen Dres den heeft weten te brengen. De Brieven uit Wenen be kennen dat het Guarnifoen zeer geincommodeerd word ooor het geftadige vuur der belegeraarsen vooral door den brand der huizen, die aan de wallen gelegen zyn, waar mede zyne Pruisflfche Majefteit in den llorm van den, 19. zvn voordeel heeft zoeken te doen: maar dat zoowel de Officieren als de Gemeenenof fchoon aan eene on- verdragelyke hitte bloot gefield zynde, zich op bet man- moedigde" gekweten hebben. Eenige Brieven van Frank fort willen ookdat Bresiau door den Generaal Laudohn zou genomen zynmaar deze tyding diend nader beves tigd te worden. De fchikkingen, die de Hertog van Brogüo den 24. gemaakt badom het Corps van den Generaal Spörken 200 wel van voren als terzyde aan te tastenwaren zeer Alle de brieven uit Zuid Carolina bevestigendat de Engelfche troupen verfcheide voordeelen over de Cbero- keefche Indianen behaalden verfcheide (leden dorpen en plantagien, die aan dezelve behoren, overrompeld hebbenwelke zy pionderden en met hunne inwoonders verbrandden, alle diegeenendie de vlammen ontkwa men dodende en gevangen nemende. Deze krygs- verrichting gefchiedde den 1 Juny laatstleden, en de on zen hadden alleen 2 officieren en 2 foldaten gewondden en 2 dooden. Zy verwonderden zich zeer over de fchoon- heid der Indiaanfche ftedenderzclver kennis in den landbouw en den overvloed van alle noodzakelykbe- den en verkwikkingenen zouden hierom geerne de Steden en het menfehelyke bloed gefpaard hebbenin dien hunne gramfchap niet gaande was geworden door een menigte ongelukkigeflagtoffeis, die zy onderweg von den, die deze wederfpannige en barbaarfche Indianen aan hunne woede hadden opgeofferd.

Middelburgsche Courant | 1760 | | pagina 1