No. 68. MIDDELBURGSE Donderdag; Ao. 1760; COURANT. den 5. Juny. DUITSLAND. Vervolg van 't Rescript van zyne Majesteit den Ko ning van Pruisjen. y^vndertusl'chen hebben wy de vertroostingdat wy van 't begin van dezen oorlogdie door onze Vyanden ge- fmeedt was, zoo op de algemeene Ryksvergadering door buitengewone Afgezanten, als door brieven, onze edel moedige en Patriottifcbe inzichten voor 't Keizerryk hebben te kennen gegevenen elk trachten te overtui gen dat wy alle onze vermogens wilden belledenom het Systenta en de vryheid van het Keizerryk, die zoo klaarblykelyk door het Wener Hof en deszelts Geallieer den gedreigd wordte behouden welke inzichten door zyne Majesteitden Koning van Groot Brittanienzoo roemruchtig zyn onderfteunddoch tot ons leedwezen, heeft dit alles door de vleyingen en dreigingen van het Hof van Wenen zoo weinig indruk op de Staten van het Ryk ge daan, dat zy zich in onheilen hebben laten flepen die ver- mydt hadden kunnen wordenindien zy van het begin af meer moet en llandvastigheid getoond hadden om de eifehen, die hun door de Wederparty gedaan zyn tegen te gaan, en in dazen oorlog, die het Keizerryk niet raakt, binnen de palen der onzyaigheid gebleven waren. Het zou zoo overtollig zyn om de oprechte en Patriot tifche vermaningendie aan de Staten van het Ryk voor hun welzyn gedaan zyn, te herhalen, als het onnodig ;s op nieuws te melden, al het geen wy voor de oogen van alle Mogendhed n hebben opengelegd door zoo vele Me- morienDeclaratienen Refcripten ten opzichte der recht vaardige redenen die ons verplicht hebben de Wapenen OP te vatten, en de Savïfche landen voor onze zekerheid Jn bezit te nemen? zoo wel als 't geen wy U hebben doen weten, dat de wreede enbarbaarfche_behandelingendie door de Oostenrykfche troupen en die hunner Geallieer den in 'twerk zyn gehelden de plonderingen, waardoor verfcheidene onzer Staten verwoest zyn, ons genood zaakt hebben Reprefailles te gebruikenwaartoe wy door het Recht der Volkeren gewettigd warendoch in welke wy altoos de menfehelykheid betracht en geoeffend heb ben. Voor't overige zyn wy reeds aan de verwaande en on betameiyke benamingen, als Oproerige en anderewaar van het Coffimisfie-Decreet op nieu overvloeit, te zeer gewoon dan dat wy die een antwoord zouden waardig achten en wy kunnen dezelve met des te grootere ver achting aanziendewyl zy niet dienen, dan om de uit vinders voor de befpotting van redelyke lieden bloot te Hellen: doch wyl het mogelyk Uitdrukkingen zyndie tegen de Provinciale Staten van Oostenryk gewonelyk ge bruikt worden, zoo kunnen dezelve by de Prinfen van te komen. Ons ontbreken ook geene andere middelfen, om den aanftaanden Veldtocht onder den byftand desAi- lerhoogften te openenen onzen Vyanden overal moedig het hoofd te biedenwaarom wy bedoren hebben mee zooveel llandvastigheid als wakkerheid alle demaebt, die ons door God gegeven is, totdefpoedigeherlfellingvande rust in 't Keizerryk aan te wenden. Het is ook aan de waereld zoo bekend, hoe zeer wy voor het begin der te genwoordige onlustenen federt dat wy tot dezen ver- werenden Oorlog zyn verplicht geworden die. rust hebben trachten te bewaren en hoe wy noch onlangs een- Itemmig met zyne Majesteit den Koning van Groot-"* Bricailnien onze vreedzame inzichten aan onze Vyanden hebben te kennen gegeven als het klaarblykelyk is, hoezeer het Wener Hot gatisch tegenflrydige gevoelens heeft aan den dag gelegd, die teffens doen zien, dat het zelve noch niet verzadigd is van zoo vele. ftroomen men- fchenbloed, alzoozy hare rekening denkt te vinden,door den oorlog voor het grootfle gedeelte ten kosten van de Staten des Ryks, te verlengen. Het zyn derhalven on ze vyanden alleen, die daarvoor verantwoordclyk zyn, en wy hopenkrachtdadiglykdat de Goddelyke Voorzienig heid zal voortgaan met ons en onze wapenen, die wyvoor onze onvermydelyke verdediging hebben opgevaten die van onze Hooge Bondgenoten te zegenen; dat dezelve de oogmerken onzer Vyanden, die zoo gevaarlyk voor het Systema van het Keizerryk als voor ons zyn veryde- len en de rechtvaardige zaak eindelyk door overwinning en een gelukkigen uitkomst Kroonen zal. Bernburg, den 20. Mey. Gisteren is weder een menig" te wagens met fouragie van hier naar 't Pruislïfche leger ver" trokken hetwelk noch by Meisfen in eenen voordeeligen (land gelegerd is, en niet licht van daar zal trekken ten zy de Oostenrykers zich van Dresden verwyderden. De Pruis- fifché Veld Apotheek is ook van Leiplig weder naar Tor- gau gebracht, en overal word oud lywaat tot verbinden van gewetften opgezameld. Prins Hendrik zoekt met een llerk leger iets in den Opper Laufnits te ondernemen waarom men denkt, dat zulks de reden is van de terug komst van het leger des Generaals Laudohn uit Opper Silefien. ExtraSf uit een brief van Wenen, den 21. Mey. Sederc eenige dagen heeft men hier verfcheide Couriers van vreemde Hoven zien aankomenwaaronder twee Deenfche warenwelker aankomst een gerucht verfpreidt heeft dat de Koning van Denemarken in de gevoe lens van ons Hof was overgekomenen men zich daar door noch veel goeds van den tegenwoordigen Oorlog, die reeds federt tien jaren voorgenomen was, beloofde. De Hertog van Lotharingen word deze week hier ver- het Duitfche Keizerryk, die hun eer, waardigheid, en;wacht, oni by het Huwelyksfeest van Prins Jofephus vryheid ter herie nemen, niet dan eene billyke veront-jtegenwoordig te zyn. .-jtw!j~ -11A:~n.1.1De jichtwaardoor de Marfchalk Daun is aangetast is zoo zwaardat Mevrouw zyne Gemalin vertrokken is om hem te gaan bezoeken. Men wil, dat de Marfchalk Serbelloni het bevel over dc Hoofdarmee in deszelfs plaats tot zyne volkomcne herftcllilig voeren zal. De Marquis de PaulmyMiniftervan Vrankryk by hetHofvan Warfchau is den 19 dezer hier aangekomen. waardigingen de allerernfligfte overwegingen verwekken Het onzydige Gemeen zal licht begrypen, dat, indien het Keizeriyke Hofgerichtdat van de bevelen van het Weenfche Minifiefmm afhangtgoedvindt zich van zul ke uitdrukkingen die tegen eene Oppermogendheid niet voegenen tegen de Keizeriyke Capitulatie llrydenten voordcel der twisten van het OostenrykfcheHuis te bedienen, wy zoo veei te meer gewettigd zyn. omdezelve op het Wener Hof toepasfelyk te makenhetwelk om Silefien te her overen en een ander aanzien aan 'r Systema van het Kei zerryk zoo ten opzichte van den Godsdienst als der Staats zaken te geven de bekende verderfelyke voornemens ge- fmeedt, en zich tot nu toe, fchoon te vergeefsch, ge- vleit heeft dezelve ter uitvoer te brengen. Doch mogelyk zal onze voorgegevene verzwakking den Staten moed geven, om hunne Onderdanen den laatllen penning te doen uitzweeten, ten einde de inzichten van het Wener Hof te bevoordelen en in dit geval benyden wy niemand, die zich blindelings aan dat Hof verbind, dat hy zich met deze zoete verbeeldingen vleie, en ten opzichte zyner fcbadeloosftelling zich op de beroemde trouw, van dat Hof verlate: Wy zyn echter overtuigd, dat het meerderdeel der Staten van het Keizerryk het Hanover, den 27. Mey. De Saxifche troupen die te Pf'urtsburg overwinterd hebbenzyn fchielyk van daarnaar het land van Fulda getrokken, en alzoo dit Corps geen Ruitery heeft, zyn door den Hertog van Bro- glio verfcheide Detachementen Franfche Ruitery, die in den omtrek van Uffenhehn kantonneevden by het zelve gevoegd, zoo dat wy in het midden van Hesfen land gewichtige zaken verwachteneen Corps van 5000 Man onzer troupen is in de nabuurfchap van Lauterbach ge posteerd. Zoo even ontftaat een gerucht, dat de onzen Butz- bach ingenomen 500 Franfchen van daar verjaagden Giesfen berend hebben; en dat 12 wagens met gekwet- ften naar Frankfort gevoerd worden. Giessen den 26. Mey. De vyanden zyn met een groot Corps tot Butzbach genaderdmet hetwelke zy op de zwakke fleunzel der voornoemde voorgevens, en de!Dragonders van Caraman zyne aangevallen, die met war» oogmerken der blinkende beloften iichtelyk zullen veel dapperheid ftand gehouden, en dus den aftocht van ontdekken. Ondertusfchen hebben wy geen de minde .het Guarnifoen begunftigd hebben. Echter hebben zy 40 moeiregehad, om onze legers uit onze eige onderdanen te; Man zoo aan dooden, gekwetften als gevangens verlo- recruteren en dezelve meer als voltallig te maken; dei ren. Hierop is het vvandelyke Corps, hetgeen maar eene wervingen zelfs in onze Staten in 't Keizerryk hebben voorhoede fcheen te zyn, weder vertrokkenen over de meer voorfpoet dan wy ooit konden verwachten dewyl het Keizeriyke Hofgericht die heeft zoeken voor- Lahne gepasfeerd, zoo dat deze plaats weder, gelyk te voren, de communicatie vry heeft.

Middelburgsche Courant | 1760 | | pagina 1