ic Lyf-Guarde van den Aarts-Hertog Jofephus zullen ïplondering ter uitvoering gebracht hebben, en dat Me» uitmakeu. De drie Millioenendie de Keizerin Koningin ivrou de Landgravinne hierop van alle de Protestantfche Opneemtzyn voor het grootfte gedeelte reeds ingelehre- ven door den getrouwen yver van den Adel. De Generaal Laudohn is tegenwoordig te Brïnn met de nodige fchikkingen bezig om het Corps troupen, dat in Moravien vergaderd word, ten fpoedigfte in beweging te brengen woedende zonder ophouden de Recruten derwaarts gezonden. Bonn, den 14. Maart. De Oostenrykfche Bataillons, die noch in deNederlanden zyn, kregen in de voorlede maand bevelom zich niarfchvaardig te'houdenmen had verfchei- de gevoelens omtrent de plaats, werwaarts zy gefchikt waren. Sommige deden hen naar Bohemen trekkenen andere naar den Beneden rhyn, doch deze laatftegedach ten fchynen wel den'meesten grond te hebben om dat men niet meer van hunnen marsch hoort fpreken federt dien tyddat men weetdat geen tweede Fransch Le ger in Duitsland komen zal. Berlin den 8. Maart. Zyne Koninglyke Hoogheid de Mark-Graaf van Schwedt bevindt zich tegenwoordig hier, maar de Prins van Wurtenberg heeft zich weder naar Stettin begeven. De Princes Wilhclmina Zuster van den Koninglyken Prins van Pruisfen was in de voorlede week gantsch onpasfelykzoo dat men voor de Kinder ziekte vreesdedoch is tot noch toe van dezelve bevryd gebleven, en weder aan de beterhand. De Hesfen-Casfelfche Lieutenant Generaal van Don op uit Maagdenburg hier aangekomen zynde zal 11a een kort verblyf zynen Heer Land-Graaf naar Hesfen volgen. Leipzig den 8. Maart. Offchoon in eenige buiten landfche Nieuwspapieren gemeldt word dat hier door de Pruisfifchen zoo fterk geworven word dat men zelfs de Studenten niet ontziet, maar dezelve zonder aanzien van rang met- geweld tot den dienst dwingt, is zulks ech ter volkomen bezyden de waarheid en de Befcherming die de Koning den 8 November 1756 daar omtrend aan onze Hogefehool verleend heeft, is tot noch toe zoo heilig- lyk onderhouden dat zelfs by geen van hun, eenig aanzoek deswegen gedaan is. Frankfort den 11. Maart. Den 6. dezer zyn te Erfurt op 't onverwachtse 150 Pruisfifche Husfaren aan gekomen doch tot wat oogmerk weet men nietalzoo zy na een verblyf van 7 uren 12 Gyzelaars met zich ge nomen hebbenen met groote verhaasting weder ver trokken zynzonder dat men weet werwaarts. Uit Thuringen meldt men, dat de Koninglyke Pruisfi fche troupen een Cordon van Naumburg tot Langenzalt- za getrokken hebben en aan deze laatfte plaats groote toebereidzelen voor noch verwacht wordende troupen maken. Munchen, den 11. Maart. De Landgraaf van Hes- fen-Casfel heeft den Heer van Wulkenitz zynen Minifter op de Ryksvcrgadering in alle zyne waardigheden be vestigd. "Hy bevindzich noch hieren zal niet weder naar Regensburg keeren om daar gewettigd te worden, dan wanneer de Landgraaf in zyne Staten Hulde zal gedaan hebben. De Keurvorst van Beieren had reeds aan de Roomfche Stenden Circulaire brieven gefchreven om met eikanderen te raadpleegen over liet gerucht dat hier liepals of zyne Majesteit de Koning van Pruisfen weigerde om den nieuwen Landgraaf lós te latenmaar het is daar by ge bleven om dat de valsheid van dit gerucht openbaar ge worden iscn de Landgraaf daarenboven klaarlyk doet zien dat hy de Vyauden van zynen Vader ook als zyne vyanden aanmerkt. De berichten uit Hanau melden, dat de Franfchen al daar hunne dreigementen den 25. February door eene Mogendheden hunne Guarantie geeischt heeftom haarde beziging van dat Graaflchap weder te bezorgen. BOHEMEN. Praag, den 5. Maart. Van de Keizerlyke Koning lyke Armee weet men alleenlyk dit dat tot den 3. dezer niets gewichtigs is voorgevallenen dat de Prins van Löwénltein die Keizerlyke Koninglyke Veld-Mar- fcbalk is, het bevel over de troupen, die in de Lausnitz en by Reiehenberg (laanen waaronder het by Bautzen ftaande Corps der Poolfche en Keurfaxifche troupen zal begrepen_ zyn voeren zal. De Generaal Zctteritz is in dc vorige week hier aangekomen, en naar eenige da gen vertoevens, met de andere Krygsgevangenen Officiers naar Crems afgegaan. De Princes van Holftein Wiefenburg Hertogin Doua- riere van Guaftalla, is in den ouderdom van 45 Jaren op hare landgoederen te Grofs-Mezeritz overleden. V R A N IC R Y K- Parys, den 11. Maart. De Prelaten en Gedeputeer den van de tweede Orde, die de Generale vergadering der Geeftelykheid van dit Koningryk in deze Hoofdftad uit maken, zyn-den 1. dezer by den Aartsbisfchop van Nar bon ne vergaderd geweest om hunne volmachten over te le veren. Den 4.hielden zy.eenctweede vergadering, waar in hunne volmachten onderzocht en goedgekeurd wer den. Den werd de vergadering inde Kerk .der groote Auguftyncn door de Misfe van den Heiligen Geest geo pend, die plechtig door den Aartsbisfchop van Narbon- nc bediend werd en in welke alle de Gedeputeerden com municeerden. De Marfchalk Prins van Soubife zal zyne Muilezels ten tweedemaal verkopen, het welk een blyk is, dat hy dit jaar geert bevel over een leger in Duitsland voeren zal. Het fchyntdat men de Zeemacht noch niet geheel uitliet oog verliestom dar het Hof bevel naar Toulon heeft af gevaardigd om de blokken in gereedheid te brengendie dienen moetenomfchepen van 100 (lukken Kanon te bou wen. Deze blokken zullen van hard (leen zynen men zal den grond inheien, waarop dezelve zullen gefield wor den uit vreesdat door de bnitengemeene zwaarre dezer fchepeu de grond zakken zou. Uit Silefien meldt men, dat, alzoo de Krygsmacht op de grenzen van den Kcrkelyken (laat in het voorlede jaar 100,090 Ryksd. meer gekost heeft, dan voorheen de Se cretaris der Financien voortellingen gedaan had om die kosten te (paren en de Soldaten in de ftcdcn intckwar tieren doch dat dit vonrfiel noch te Madrid noch teNal pels ingang had gevonden. NEDERLANDEN. Amsterdam, den 15. Maart. Brieven van Ca rek in Perfien in dato 3. February melden onder meer andere zaken ,dat in 't jaar 1758. aldaar waren geweest de Oost- indifche Compagnies Schepen de Bevalligheid Kapitein Dirk Holland en Nieuw Nieuwerkf.uk Kapitein Simm Rootdoch dat dezelve reeds voor het vertrek der brie ven hare reis over Gamron verder naar Batavia hadden voortgezet. ZEE-TYDINGEN. Middelburg den 19. Maart. Den 17. dezer kwam binnen het Schip Zelden RustCapr. Jan de Jong, van Nantes, zynde den 1. dezer van daar vertrokken. By HENLRIK SAS, Boekverkooperis te bekomen Wolk van Getuigen, voor deLeere der Rechtvaardiginse door en uit het GeJoove: Alsmede Zedige Verdediging van de Wolke van Getuigen door Mr. Pieter Boddaert Secretaris van den Raad ter Admiraliteit in Z'eeland enz. By den zetven is noch te bekomen een Kantte van de Ziel erve aardgroot 2 Bladen, door W. A. Bachiene, Predikant te Maaflricht. By de UITGEVERS dezer Courant zyn de volgende Boeken gedrukt en te bekoomen JAN JACOB BRAHE', Predikant te VlisfingenVERTOOG aan de Wel-Eerw. Clasfis van Walcheren en ANTWOORD op de zogenaamde bezwaren van Do. A. van der Sloottegen de Aanmerkingen over de Vyf Wal cherub e Artikelen-, van Do. J. J. Brahé ingebracht in de Clasfis van Walcheren, den 7. Juny mg, met een VOORREDEN en NASCHRIFT, tweede Druk. A. ANDRIESSfcN Aanmerkingen over Dathenus Psalmen. Antwoord aan den By-Drager. S. v. d. COPELLO, over de Quinancie. 1. de BRUAS, Gebruik des Lepels Herfteld. j. MOORMANS, Gedichten. LOUIS TAILLEFERTDz., Boekverkooper te Middelburgheeft met een fraaye Gefchreve Letter gedrukt, en zyn by hem voor een civilen prys te bekomen BRIEVENtot wegzending van Rekeningen, voor een of meerder Perfoonen, ieder afzonderlyk, om in de ze Stad en in andere Steden te gebruiken, welke in deze tyd zeer gemakkelyk zyn: de prys is 1 ftifiver het.llnk TRANSPORTEN van O B LIGATIEN met Zegels, na de groote van het Capitaal; als: van 100 Ji Vlaams np een Zegel van 2 Stuivers200 yf VI. op een Zegel van 4 Stuiv.300 VI. op een Zegel van 6 Stuiv. 400 cC. VI. op een Zegel van 8 Stuiv.500 X VI. op een Zegel van 10 Stuiv.en van 600 X VI. op een Zegel van 12 Stuivers; ook zonder Zegels, om in andere Steden te konnen gebruiken: de Prys is eeu Stuiver. WISSELBRIEF-BOEGENdienfiig voor alle Comptoiren en Kooplieden, die Wisjels handelenom dezel- ïia order te copiëren, van 100, 200 of meerder in een Boekdeel. Te MIDDELBURGby CALLENFELS, de Wedt MANDELGREENen TAILLE FERT, Dz,

Middelburgsche Courant | 1760 | | pagina 2